Twoje dziecko znów ma kurzajkę? Sprawdź, jak trwale ją usunąć



Grudkowe zmiany skórne, potocznie nazywane kurzajkami, wywołuje wirus brodawczaka ludzkiego, na działanie którego szczególnie narażone są dzieci. Dowiedz się, jak chronić dziecko przed zarażeniem i skutecznie usuwać zmiany.

 

Kurzajka to niebolesna, łagodna narośl, zbudowana ze zwłókniałej, stwardniałej skóry, która na pierwszy rzut oka może nieco przypominać odcisk lub zgrubienie o podłużnym bądź okrągłym kształcie. Musimy jednak wiedzieć, że kurzajki są wywoływane przez wirus brodawczaka ludzkiego, w skrócie HPV, przez co są one wysoce zaraźliwe.

Zgodnie z szacunkami nosicielem wirusa HPV jest co dziesiąty z nas, natomiast problem kurzajek dotykać może nawet 10 proc. populacji. Wirus brodawczaka ludzkiego atakuje zarówno osoby dorosłe, jak i dzieci, u których system odpornościowy nie jest jeszcze ukształtowany. Warto też pamiętać, że powstawaniu brodawek sprzyjają osłabienie organizmu i uszkodzenia skóry, o które u najmłodszych niezwykle łatwo.

Gdzie występują i jak wyglądają kurzajki?

Podstawowy podział kurzajek powstał w oparciu o miejsce ich występowania. Kurzajki zwykłe to zmiany obserwowane na dłoniach, łokciach lub kolanach, natomiast kurzajki stóp to brodawki pojawiające się na podeszwach lub powierzchni palców.

Kurzajki zwykłe najczęściej przybierają postać twardego guzka o szorstkiej powierzchni. Zmiany mają zazwyczaj biały, szary lub brązowy kolor. Z kolei kurzajki stóp to twarde guzki o płaskim kształcie. Co ważne, brodawki na podeszwach lub palcach stóp mogą być bardzo dokuczliwe, powodować silny ból i w rezultacie utrudniać chodzenie.



Jak skutecznie pozbyć się kurzajek?

Najpopularniejszą, a zarazem najchętniej wykorzystywaną metodą leczenia kurzajek jest krioterapia. Zabieg, polegający na precyzyjnym wymrażaniu powstałych na skórze zmian, dotychczas przeprowadzany był wyłącznie przez lekarzy dermatologów. Jednak obecnie możemy go wykonać również samodzielnie, a kurzajka u dziecka szybko pozostanie tylko wspomnieniem. Pełna kuracja trwa przeciętnie 10-14 dni.

Innym sposobem na usunięcie kurzajek jest terapia kwasowa. Polega ona na stosowaniu płynnych preparatów, powstałych na bazie kwasów i aplikowanych na powierzchnię brodawki. Szczególnie polecane są produkty z kwasem trójchlorooctowym, w skrócie TCA, lub kwasem salicynowym, które dają pierwsze efekty już po kilku dniach.

Czy można zapobiec powstawaniu kurzajek?

Jeśli chcemy zapobiec powstawaniu kurzajek u dziecka, zwróćmy uwagę, by nie rozdrapywało żadnych zmian na skórze i nie obgryzało paznokci oraz skórek. Rodzice powinni też uczulić pociechę, by pod żadnym pozorem nie używała butów, skarpetek, ręczników lub przyborów toaletowych, które należą do innej osoby.

Warto też przestrzec dziecko, by nie dotykało przedmiotów używanych wcześniej przez osobę mającą na ręku lub stopie brodawkę. Nie zapominajmy również o zakładaniu klapek w miejscach publicznych, takich jak baseny, łaźnie czy kluby sportowe.

E-papierosy pod lupą dentysty: co dzieje się w jamie ustnej po vapowaniu?

Używanie e-papierosów zdobyło w ostatnich latach ogromną popularność, jako alternatywa dla tradycyjnego palenia tytoniu. Choć początkowo uważano je za mniej…
CZYTAJ

Dieta onkologiczna: fakty i mity

Jak pokazują badania aż 65% pacjentów onkologicznych traci na wadze jeszcze przed pierwszą wizytą u specjalisty, a w trakcie leczenia…
CZYTAJ

Światowy Dzień Mikrobiomu 2025: jesteśmy coraz bardziej zainteresowani mikrobiotą, ale nasza świadomość jest wciąż niewystarczająca

Z okazji Światowego Dnia Mikrobiomu warto przyjrzeć się rosnącemu zainteresowaniu społeczeństwa mikrobiotą i jej wpływem na zdrowie. Dane z trzeciej…
CZYTAJ

Dlaczego nazywamy jelita drugim mózgiem? „To właśnie tam powstaje do 95% serotoniny!”

Czy Twój brzuch wie więcej niż myślisz? Coraz częściej mówi się o jelitach nie tylko jako o centrum trawienia, ale…
CZYTAJ

Co warto wiedzieć o SPF? ABC wiedzy na temat letniej fotoprotekcji

Jakie są wakacyjne potrzeby skóry? Skuteczna ochrona przeciwsłoneczna, nawilżenie i regeneracja to podstawa osiągnięcia efektu pięknej i zdrowej cery latem.…
CZYTAJ

ZADBAJ O OBJĘTOŚĆ Z KOSMETYKAMI STAPIZ

Szukasz produktów, które pomogą Ci utrzymać dużą objętość włosów na dłuższy czas bez efektu obciążenia? Sprawdź te kosmetyki STAPIZ. Dzięki…
CZYTAJ

Mokate Cappuccino ZERO to doskonały wybór dla osób, które chcą cieszyć się smakiem kawy, dbając przy tym o zdrowie

Mokate Cappuccino ZERO to doskonały wybór dla osób, które chcą cieszyć się smakiem kawy, dbając przy tym o zdrowie. Bez…
CZYTAJ

Kiedy ból zębów sprawia, że odmawiasz sobie letnich przyjemności..

Lato od razu przywodzi na myśl wakacje, lody i chłodne napoje. Niestety, nie każdy może cieszyć się swobodnie tymi przyjemnościami.…
CZYTAJ

Antyoksydacja, poprawa kolorytu skóry i demakijaż Co warto wiedzieć o kwasie ferulowym?

Kwas ferulowy to król multifunkcjonalności. Działa antyoksydacyjnie, przeciwstarzeniowo, świetnie wpływa na koloryt cery i wspiera działanie kremów z SPF. Latem…
CZYTAJ

Puszcza Białowieska bliska sercom Polaków. Wyniki ogólnopolskiego badania opinii publicznej

Zdecydowana większość Polaków zna i docenia wartość Puszczy Białowieskiej – wynika z ogólnopolskiego badania opinii publicznej przeprowadzonego przez firmę Quantify…
CZYTAJ

Regeneracja i intensywne nawilżenie Jak skutecznie przygotować włosy do lata?

Nawilżenie i dogłębna regeneracja to priorytet pielęgnacji włosów przed latem. Specjaliści podpowiadają, że drogą do osiągnięcia efektu zachwycających, lśniących pasm…
CZYTAJ

Ile lodów tygodniowo może jeść przedszkolak? Czy codzienne jedzenie lodów to coś złego?

Na pytania odpowiada ekspert Damian Dziewiałtowski, dietetyk Grupy LUX MED: Lody dla przedszkolaka – ile to bezpieczna porcja? Lody to…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Dieta onkologiczna: fakty i mity

Jak pokazują badania aż 65% pacjentów onkologicznych traci na wadze jeszcze przed…
CZYTAJ

Światowy Dzień Mikrobiomu 2025: jesteśmy coraz bardziej zainteresowani mikrobiotą, ale nasza świadomość jest wciąż niewystarczająca

Z okazji Światowego Dnia Mikrobiomu warto przyjrzeć się rosnącemu zainteresowaniu społeczeństwa mikrobiotą…
CZYTAJ

Dlaczego nazywamy jelita drugim mózgiem? „To właśnie tam powstaje do 95% serotoniny!”

Czy Twój brzuch wie więcej niż myślisz? Coraz częściej mówi się o…
CZYTAJ

Co warto wiedzieć o SPF? ABC wiedzy na temat letniej fotoprotekcji

Jakie są wakacyjne potrzeby skóry? Skuteczna ochrona przeciwsłoneczna, nawilżenie i regeneracja to…
CZYTAJ

Otyłość to choroba, nie wybór. Jak leczyć bez oceniania i uprzedzeń?

Otyłość to przewlekła choroba, a nie efekt braku silnej woli. Pomimo rosnącej…
CZYTAJ