Twoje dziecko znów ma kurzajkę? Sprawdź, jak trwale ją usunąć



Grudkowe zmiany skórne, potocznie nazywane kurzajkami, wywołuje wirus brodawczaka ludzkiego, na działanie którego szczególnie narażone są dzieci. Dowiedz się, jak chronić dziecko przed zarażeniem i skutecznie usuwać zmiany.

 

Kurzajka to niebolesna, łagodna narośl, zbudowana ze zwłókniałej, stwardniałej skóry, która na pierwszy rzut oka może nieco przypominać odcisk lub zgrubienie o podłużnym bądź okrągłym kształcie. Musimy jednak wiedzieć, że kurzajki są wywoływane przez wirus brodawczaka ludzkiego, w skrócie HPV, przez co są one wysoce zaraźliwe.

Zgodnie z szacunkami nosicielem wirusa HPV jest co dziesiąty z nas, natomiast problem kurzajek dotykać może nawet 10 proc. populacji. Wirus brodawczaka ludzkiego atakuje zarówno osoby dorosłe, jak i dzieci, u których system odpornościowy nie jest jeszcze ukształtowany. Warto też pamiętać, że powstawaniu brodawek sprzyjają osłabienie organizmu i uszkodzenia skóry, o które u najmłodszych niezwykle łatwo.

Gdzie występują i jak wyglądają kurzajki?

Podstawowy podział kurzajek powstał w oparciu o miejsce ich występowania. Kurzajki zwykłe to zmiany obserwowane na dłoniach, łokciach lub kolanach, natomiast kurzajki stóp to brodawki pojawiające się na podeszwach lub powierzchni palców.

Kurzajki zwykłe najczęściej przybierają postać twardego guzka o szorstkiej powierzchni. Zmiany mają zazwyczaj biały, szary lub brązowy kolor. Z kolei kurzajki stóp to twarde guzki o płaskim kształcie. Co ważne, brodawki na podeszwach lub palcach stóp mogą być bardzo dokuczliwe, powodować silny ból i w rezultacie utrudniać chodzenie.



Jak skutecznie pozbyć się kurzajek?

Najpopularniejszą, a zarazem najchętniej wykorzystywaną metodą leczenia kurzajek jest krioterapia. Zabieg, polegający na precyzyjnym wymrażaniu powstałych na skórze zmian, dotychczas przeprowadzany był wyłącznie przez lekarzy dermatologów. Jednak obecnie możemy go wykonać również samodzielnie, a kurzajka u dziecka szybko pozostanie tylko wspomnieniem. Pełna kuracja trwa przeciętnie 10-14 dni.

Innym sposobem na usunięcie kurzajek jest terapia kwasowa. Polega ona na stosowaniu płynnych preparatów, powstałych na bazie kwasów i aplikowanych na powierzchnię brodawki. Szczególnie polecane są produkty z kwasem trójchlorooctowym, w skrócie TCA, lub kwasem salicynowym, które dają pierwsze efekty już po kilku dniach.

Czy można zapobiec powstawaniu kurzajek?

Jeśli chcemy zapobiec powstawaniu kurzajek u dziecka, zwróćmy uwagę, by nie rozdrapywało żadnych zmian na skórze i nie obgryzało paznokci oraz skórek. Rodzice powinni też uczulić pociechę, by pod żadnym pozorem nie używała butów, skarpetek, ręczników lub przyborów toaletowych, które należą do innej osoby.

Warto też przestrzec dziecko, by nie dotykało przedmiotów używanych wcześniej przez osobę mającą na ręku lub stopie brodawkę. Nie zapominajmy również o zakładaniu klapek w miejscach publicznych, takich jak baseny, łaźnie czy kluby sportowe.

Aktywność po posiłku – kardiologiczne argumenty za świątecznym spacerem

Wielkanocny czas, choć pełen radości i kulinarnych tradycji, może nieść także wyzwania zdrowotne. To właśnie w tym okresie kardiolodzy obserwują…
CZYTAJ

Choroba wieńcowa – jak ją rozpoznać i kiedy zgłosić się do lekarza?

Choroby serca i układu krążenia od lat pozostają jednym z najpoważniejszych wyzwań zdrowotnych naszych czasów. Mimo postępu medycyny, wciąż zbyt…
CZYTAJ

Nowe podejście do terapii przeciwwirusowych – badania Polki mogą pomóc w walce z HIV i SARS-CoV-2

Nowe podejście do terapii przeciwwirusowych – badania Polki mogą pomóc w walce z HIV i SARS-CoV-2. Dr inż. Hanna Orlikowska-Rzeźnik,…
CZYTAJ

Wiosna a alergie – jak sobie radzić w trudnym sezonie? 

Wiosna to wymagający czas dla alergików, ale odpowiednie leczenie, unikanie alergenów i zmiana codziennych nawyków mogą skutecznie zmniejszyć uciążliwe objawy.…
CZYTAJ

Dlaczego odpowiednie tętno jest ważne dla zdrowia? Kiedy tętno staje się niebezpieczne? Jak rozpoznać tachykardię i na co zwrócić uwagę?

Tętno, czyli liczba uderzeń serca na minutę, jest jednym z podstawowych parametrów, które pozwalają ocenić stan zdrowia. Prawidłowe tętno ma…
CZYTAJ

1 na 3 Polaków jest zadowolonych ze stanu swojego zdrowia. Skąd czerpiemy wiedzę o zdrowiu?

Tylko 30% dorosłych Polaków ocenia swój stan zdrowia pozytywnie, jak wynika z badania „Jak chorują Polacy” zrealizowanego na zlecenie Nationale-Nederlanden.…
CZYTAJ

Niecodzienna perspektywa w codziennej pracy – jak wspierać osoby w spektrum autyzmu?

2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu – dzień, który skłania do refleksji nad tym, jak w codziennym życiu –…
CZYTAJ

Zegar biologiczny nie zna zmiany czasu. Dlatego Twój organizm się buntuje

Już w najbliższy weekend czeka nas zmiana czasu z zimowego na letni. Choć przesunięcie wskazówek zegara o jedną godzinę może…
CZYTAJ

Skuteczne badania USG w klinice U Lekarzy w Warszawie

Ultrasonografia (USG) jest jednym z podstawowych i nieinwazyjnych badań, dzięki któremu można przeprowadzić diagnostykę narządów wewnętrznych i wykryć różne schorzenia,…
CZYTAJ

Kiedy miesiączka boli za bardzo. Endometrioza bez tabu

Bolesne miesiączki, zmęczenie, dyskomfort? Dla wielu kobiet w Polsce to nie tylko “taka uroda”, a objawy endometriozy. Szczęśliwie, świadomość tej…
CZYTAJ

Jedyna na świecie. Puszcza Białowieska. 

Jedyna na świecie. Puszcza Białowieska. 
Rusza kampania informacyjno-edukacyjna dotycząca jedynego w Polsce obiektu przyrodniczego wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Instytut…
CZYTAJ

Dieta ketogenna: zapomniana broń w walce z padaczką

Dieta ketogenna łączona jest głównie z redukcją masy ciała i sposobem na szybkie spalanie tłuszczu. Jej historia ma znacznie głębsze,…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Aktywność po posiłku – kardiologiczne argumenty za świątecznym spacerem

Wielkanocny czas, choć pełen radości i kulinarnych tradycji, może nieść także wyzwania…
CZYTAJ

Choroba wieńcowa – jak ją rozpoznać i kiedy zgłosić się do lekarza?

Choroby serca i układu krążenia od lat pozostają jednym z najpoważniejszych wyzwań…
CZYTAJ

Nowe podejście do terapii przeciwwirusowych – badania Polki mogą pomóc w walce z HIV i SARS-CoV-2

Nowe podejście do terapii przeciwwirusowych – badania Polki mogą pomóc w walce…
CZYTAJ

Wiosna a alergie – jak sobie radzić w trudnym sezonie? 

Wiosna to wymagający czas dla alergików, ale odpowiednie leczenie, unikanie alergenów i…
CZYTAJ

Dlaczego odpowiednie tętno jest ważne dla zdrowia? Kiedy tętno staje się niebezpieczne? Jak rozpoznać tachykardię i na co zwrócić uwagę?

Tętno, czyli liczba uderzeń serca na minutę, jest jednym z podstawowych parametrów,…
CZYTAJ