Jak wybrać okulary przeciwsłoneczne?



Dlaczego warto nosić dobre szkła, gdzie je kupować, jak sprawdzić czy chronią przed czerniakiem oka oraz co oznaczają symbole CE, EN, ISO lub UV 400? Przedstawiamy poradnik, który pozwoli wybrać najzdrowsze i najmodniejsze okulary przeciwsłoneczne tego lata.

 

Czerniak to jeden z najgroźniejszych nowotworów złośliwych. Wywodzi się z komórek barwnikowych, które uległy mutacji. Wbrew pozorom, znajdują się one nie tylko w skórze, ale również w gałce ocznej. Rozwijający się tam nowotwór długo nie daje żadnych objawów i najczęściej wykrywa się go przypadkiem. Głównym czynnikiem ryzyka są predyspozycje genetyczne oraz wystawianie się na działanie promieniowania ultrafioletowego (UV).

Jeśli okulary przeciwsłoneczne – to tylko z filtrem UV

Jednym z elementów profilaktyki czerniaka, jest noszenie dobrych okularów przeciwsłonecznych. – Rozsądne opalanie, unikanie solariów i wspomniane szkła z filtrami nie zagwarantują nam, że nie zachorujemy na czerniaka gałki ocznej, ale na pewno zmniejszą ryzyko powstania choroby  – mówi dr Łukasz Grzęda, onkolog i ekspert kampanii Rakoobrona mającej na celu edukację z zakresu profilaktyki onkologicznej. Okulary należy kupować u optyka i poprosić go o sprawdzenie, czy dany model ma odpowiednie filtry, które chronią przed szkodliwym promieniowaniem UVA i UVB. Szkła powinny zawierać atesty oznaczone symbolami CE, EN, ISO lub UV 400.

Plastikowe okulary szkodzą

Okulary, które zamiast szkieł z filtrami UV mają dwa przyciemnione kawałki plastiku, w żaden sposób nie chronią wzroku. Co więcej, zamiast pomagać mogą poważnie zaszkodzić. – Źrenica takiego „zabezpieczonego” oka przyzwyczaja się do ciemności, a w rezultacie rozszerza się. Efekt jest taki, że wpada do niej więcej szkodliwego promieniowania UV, niż gdybyśmy wcale nie założyli okularów –mówi dr Dorota Romaniuk, okulista w Klinice Demeter w Warszawie.

Przy zakupie okularów pierwszą wskazówką jest cena. Szansa, że nabędziemy je za 20-30 zł równa się zeru. Produkty z profesjonalnymi szkłami kosztują od około 100 zł wzwyż. Okulista lub optyk zawsze podpowie, czy okulary, które kupujemy, zapewnią oczom odpowiednią ochronę, dlatego warto polegać na jego opinii.



Noś okulary takie jak Pan Hilary

Przez wiele osób okulary słoneczne są traktowane nie tylko jako ochrona oczu przed słońcem, ale również jako stylowy dodatek do garderoby. W tym sezonie projektanci zapowiadają powrót okularów o okrągłych oprawkach, na czele z lenonkami – nieodłącznym atrybutem brytyjskiego muzyka Johna Lennona.

W tym roku czarne oprawki mają przejść do lamusa – ich miejsce zajmą te przezroczyste, nie zwracające na siebie uwagi. Mimo że okulary posiadają różny kształt i kolor, eksperci nie pozostawiają wątpliwości – z medycznego punktu widzenia wygląd nie ma żadnego znaczenia. Najważniejsze żeby szkła były dopasowane do twarzy na tyle, aby światło nie wpadało do oczu bokiem. Od wyglądu zdecydowanie większe znaczenie ma wygoda użytkownika – okulary muszą dobrze leżeć, nie mogą uciskać nosa ani uszu. Jeśli zapominamy, że mamy je na sobie, są idealne.

 

Młode spojrzenie potrzebuje ochrony

Okulary przeciwsłoneczne chronią nie tylko oczy, ale również otaczającą je skórę, która jest bardzo delikatna i cienka. Promienie słoneczne znacznie zmniejszają ilość włókien kolagenowych, a włókna elastyny stają się kleiste i tracą sprężystość. Pogarsza się elastyczność skóry i powstają zmarszczki. W efekcie wyglądamy na starszych i przemęczonych. Oprócz okularów z filtrem UV, skórze wokół oczu warto pomóc za pomocą kremów z filtrami.

 

Projekt Rakoobrona jest skierowany do młodzieży w wieku 14-19 lat i przewiduje zajęcia edukacyjne w szkołach – w wymiarze 1 godziny lekcyjnej, dla uczniów klas II i III szkół gimnazjalnych oraz I-III szkół ponadgimnazjalnych. Dla placówek, które wyrażą zainteresowanie programem, Fundacja Rosa przygotowała profesjonalne materiały edukacyjne, opracowane w atrakcyjnej dla młodych ludzi formie. Materiały są przekazywane bezpłatnie. Do programu mogą się zgłaszać szkoły z całej Polski.

Dieta onkologiczna: fakty i mity

Jak pokazują badania aż 65% pacjentów onkologicznych traci na wadze jeszcze przed pierwszą wizytą u specjalisty, a w trakcie leczenia…
CZYTAJ

Światowy Dzień Mikrobiomu 2025: jesteśmy coraz bardziej zainteresowani mikrobiotą, ale nasza świadomość jest wciąż niewystarczająca

Z okazji Światowego Dnia Mikrobiomu warto przyjrzeć się rosnącemu zainteresowaniu społeczeństwa mikrobiotą i jej wpływem na zdrowie. Dane z trzeciej…
CZYTAJ

Dlaczego nazywamy jelita drugim mózgiem? „To właśnie tam powstaje do 95% serotoniny!”

Czy Twój brzuch wie więcej niż myślisz? Coraz częściej mówi się o jelitach nie tylko jako o centrum trawienia, ale…
CZYTAJ

Co warto wiedzieć o SPF? ABC wiedzy na temat letniej fotoprotekcji

Jakie są wakacyjne potrzeby skóry? Skuteczna ochrona przeciwsłoneczna, nawilżenie i regeneracja to podstawa osiągnięcia efektu pięknej i zdrowej cery latem.…
CZYTAJ

ZADBAJ O OBJĘTOŚĆ Z KOSMETYKAMI STAPIZ

Szukasz produktów, które pomogą Ci utrzymać dużą objętość włosów na dłuższy czas bez efektu obciążenia? Sprawdź te kosmetyki STAPIZ. Dzięki…
CZYTAJ

Mokate Cappuccino ZERO to doskonały wybór dla osób, które chcą cieszyć się smakiem kawy, dbając przy tym o zdrowie

Mokate Cappuccino ZERO to doskonały wybór dla osób, które chcą cieszyć się smakiem kawy, dbając przy tym o zdrowie. Bez…
CZYTAJ

Kiedy ból zębów sprawia, że odmawiasz sobie letnich przyjemności..

Lato od razu przywodzi na myśl wakacje, lody i chłodne napoje. Niestety, nie każdy może cieszyć się swobodnie tymi przyjemnościami.…
CZYTAJ

Antyoksydacja, poprawa kolorytu skóry i demakijaż Co warto wiedzieć o kwasie ferulowym?

Kwas ferulowy to król multifunkcjonalności. Działa antyoksydacyjnie, przeciwstarzeniowo, świetnie wpływa na koloryt cery i wspiera działanie kremów z SPF. Latem…
CZYTAJ

Puszcza Białowieska bliska sercom Polaków. Wyniki ogólnopolskiego badania opinii publicznej

Zdecydowana większość Polaków zna i docenia wartość Puszczy Białowieskiej – wynika z ogólnopolskiego badania opinii publicznej przeprowadzonego przez firmę Quantify…
CZYTAJ

Regeneracja i intensywne nawilżenie Jak skutecznie przygotować włosy do lata?

Nawilżenie i dogłębna regeneracja to priorytet pielęgnacji włosów przed latem. Specjaliści podpowiadają, że drogą do osiągnięcia efektu zachwycających, lśniących pasm…
CZYTAJ

Ile lodów tygodniowo może jeść przedszkolak? Czy codzienne jedzenie lodów to coś złego?

Na pytania odpowiada ekspert Damian Dziewiałtowski, dietetyk Grupy LUX MED: Lody dla przedszkolaka – ile to bezpieczna porcja? Lody to…
CZYTAJ

Zdrowe dziąsła, zdrowy organizm: dlaczego przyzębie jest takie ważne?

Krwawiące dziąsła to nie błahostka – mogą być oznaką poważnej choroby przyzębia, która wpływa na zdrowie całego organizmu. W Polsce…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Dieta onkologiczna: fakty i mity

Jak pokazują badania aż 65% pacjentów onkologicznych traci na wadze jeszcze przed…
CZYTAJ

Światowy Dzień Mikrobiomu 2025: jesteśmy coraz bardziej zainteresowani mikrobiotą, ale nasza świadomość jest wciąż niewystarczająca

Z okazji Światowego Dnia Mikrobiomu warto przyjrzeć się rosnącemu zainteresowaniu społeczeństwa mikrobiotą…
CZYTAJ

Dlaczego nazywamy jelita drugim mózgiem? „To właśnie tam powstaje do 95% serotoniny!”

Czy Twój brzuch wie więcej niż myślisz? Coraz częściej mówi się o…
CZYTAJ

Co warto wiedzieć o SPF? ABC wiedzy na temat letniej fotoprotekcji

Jakie są wakacyjne potrzeby skóry? Skuteczna ochrona przeciwsłoneczna, nawilżenie i regeneracja to…
CZYTAJ

Otyłość to choroba, nie wybór. Jak leczyć bez oceniania i uprzedzeń?

Otyłość to przewlekła choroba, a nie efekt braku silnej woli. Pomimo rosnącej…
CZYTAJ