Skóra – twoje pierwsze ubranie



Najpiękniejszy i najbardziej kuszący strój, jaki posiada każdy człowiek. Ale ze skórą jest podobnie jak z tekstyliami – aby wyglądały dobrze, należy o nie odpowiednio dbać.

Tymczasem wiele ludzi kompletnie ignoruje pielęgnacyjne potrzeby własnego ciała uważając, że podstawowa higiena całkowicie wystarczy. Póki jesteśmy młodzi być może tak jest, ale z wiekiem skóra się zmienia, zmieniają się też jej potrzeby.

Cera normalna z łatwością może zmienić się w cerę wrażliwą. Jak? Kiedy odmówimy jej we właściwym czasie należytej ochrony i pielęgnacji, pozwalając aby silnie działały na nią negatywne czynniki środowiska, takie jak miejskie zanieczyszczenia czy promienie słoneczne.

Czym się właściwie charakteryzuje skóra wrażliwa?

Jest to taki typ skóry, który na wszelkie działania reaguje nadwrażliwością. Zwykły krem albo delikatny nawet peeling może wywołać silne podrażnienia lub wręcz reakcję alergiczną. Podrażnienia objawiają się zaczerwienieniami, krostkami, szorstkością, uczuciem dyskomfortu (ściągnięcia, suchości, pieczenia, swędzenia).

Czynniki wywołujące podrażnienia można podzielić na trzy grupy. Pierwszą stanowią czynniki środowiskowe, takie jak zmiany temperatury, oddziaływanie promieni słonecznych i zanieczyszczenia powietrza. Druga grupa to czynniki wewnętrzne, czyli hormony, stres, dieta itp. Ostatnią grupą są czynniki bezpośredniego kontaktu ze skórą, jak środki higieny i pielęgnacji, ubrania (mogące prowadzić do podrażnień np. tarciem), chlorowana woda itp.



Pielęgnacja skóry wrażliwej

Kosmetyki Miksa świetnie nadają się do pielęgnacji skóry wrażliwej. Jest to marka, która nie rozmienia się na drobne i specjalizuje się właśnie w potrzebach skóry wymagającej szczególnej pielęgnacji. I nie dotyczy to jedynie twarzy, choć kiedy mowa jest o cerze wrażliwej najczęściej właśnie z twarzą jest pierwsze skojarzenie. Równie ważna jest właściwa pielęgnacja całego ciała. Dlatego Mixa oferuje nie tylko kremy do twarzy, ale też mleczka i balsamy zapewniające pielęgnację skórze wrażliwej, suchej i bardzo suchej.

Dlaczego ta pielęgnacja jest taka ważna? Ponieważ skóra to pierwsza bariera chroniąca nasz organizm przed szkodliwymi czynnikami środowiska zewnętrznego. Ten naturalny pancerz musi być więc zdrowy i silny. Natomiast zaniedbanie potrzeb skóry wrażliwej może doprowadzić do atopowego zapalenia skóry, niosącego ze sobą wiele nieprzyjemnych konsekwencji i wymagającego specjalistycznego leczenia.

Aktywność po posiłku – kardiologiczne argumenty za świątecznym spacerem

Wielkanocny czas, choć pełen radości i kulinarnych tradycji, może nieść także wyzwania zdrowotne. To właśnie w tym okresie kardiolodzy obserwują…
CZYTAJ

Choroba wieńcowa – jak ją rozpoznać i kiedy zgłosić się do lekarza?

Choroby serca i układu krążenia od lat pozostają jednym z najpoważniejszych wyzwań zdrowotnych naszych czasów. Mimo postępu medycyny, wciąż zbyt…
CZYTAJ

Nowe podejście do terapii przeciwwirusowych – badania Polki mogą pomóc w walce z HIV i SARS-CoV-2

Nowe podejście do terapii przeciwwirusowych – badania Polki mogą pomóc w walce z HIV i SARS-CoV-2. Dr inż. Hanna Orlikowska-Rzeźnik,…
CZYTAJ

Wiosna a alergie – jak sobie radzić w trudnym sezonie? 

Wiosna to wymagający czas dla alergików, ale odpowiednie leczenie, unikanie alergenów i zmiana codziennych nawyków mogą skutecznie zmniejszyć uciążliwe objawy.…
CZYTAJ

Dlaczego odpowiednie tętno jest ważne dla zdrowia? Kiedy tętno staje się niebezpieczne? Jak rozpoznać tachykardię i na co zwrócić uwagę?

Tętno, czyli liczba uderzeń serca na minutę, jest jednym z podstawowych parametrów, które pozwalają ocenić stan zdrowia. Prawidłowe tętno ma…
CZYTAJ

1 na 3 Polaków jest zadowolonych ze stanu swojego zdrowia. Skąd czerpiemy wiedzę o zdrowiu?

Tylko 30% dorosłych Polaków ocenia swój stan zdrowia pozytywnie, jak wynika z badania „Jak chorują Polacy” zrealizowanego na zlecenie Nationale-Nederlanden.…
CZYTAJ

Niecodzienna perspektywa w codziennej pracy – jak wspierać osoby w spektrum autyzmu?

2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu – dzień, który skłania do refleksji nad tym, jak w codziennym życiu –…
CZYTAJ

Zegar biologiczny nie zna zmiany czasu. Dlatego Twój organizm się buntuje

Już w najbliższy weekend czeka nas zmiana czasu z zimowego na letni. Choć przesunięcie wskazówek zegara o jedną godzinę może…
CZYTAJ

Skuteczne badania USG w klinice U Lekarzy w Warszawie

Ultrasonografia (USG) jest jednym z podstawowych i nieinwazyjnych badań, dzięki któremu można przeprowadzić diagnostykę narządów wewnętrznych i wykryć różne schorzenia,…
CZYTAJ

Kiedy miesiączka boli za bardzo. Endometrioza bez tabu

Bolesne miesiączki, zmęczenie, dyskomfort? Dla wielu kobiet w Polsce to nie tylko “taka uroda”, a objawy endometriozy. Szczęśliwie, świadomość tej…
CZYTAJ

Jedyna na świecie. Puszcza Białowieska. 

Jedyna na świecie. Puszcza Białowieska. 
Rusza kampania informacyjno-edukacyjna dotycząca jedynego w Polsce obiektu przyrodniczego wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Instytut…
CZYTAJ

Dieta ketogenna: zapomniana broń w walce z padaczką

Dieta ketogenna łączona jest głównie z redukcją masy ciała i sposobem na szybkie spalanie tłuszczu. Jej historia ma znacznie głębsze,…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Aktywność po posiłku – kardiologiczne argumenty za świątecznym spacerem

Wielkanocny czas, choć pełen radości i kulinarnych tradycji, może nieść także wyzwania…
CZYTAJ

Choroba wieńcowa – jak ją rozpoznać i kiedy zgłosić się do lekarza?

Choroby serca i układu krążenia od lat pozostają jednym z najpoważniejszych wyzwań…
CZYTAJ

Nowe podejście do terapii przeciwwirusowych – badania Polki mogą pomóc w walce z HIV i SARS-CoV-2

Nowe podejście do terapii przeciwwirusowych – badania Polki mogą pomóc w walce…
CZYTAJ

Wiosna a alergie – jak sobie radzić w trudnym sezonie? 

Wiosna to wymagający czas dla alergików, ale odpowiednie leczenie, unikanie alergenów i…
CZYTAJ

Dlaczego odpowiednie tętno jest ważne dla zdrowia? Kiedy tętno staje się niebezpieczne? Jak rozpoznać tachykardię i na co zwrócić uwagę?

Tętno, czyli liczba uderzeń serca na minutę, jest jednym z podstawowych parametrów,…
CZYTAJ