Łuszczyca a depresja. Jak osoby chore na łuszczycę powinny walczyć z depresją ?



Dzisiejszy świat wyznaje kult piękna, w związku z tym osoby, które nie spełniają estetycznych norm czują się napiętnowane i popadają w depresję. Dotyczy to m.in. osób chorych na łuszczycę, którą w przeciwieństwie do innych chorób ciężko ukryć.

Poniżej 10 zaleceń dla osób chorych na łuszczycę jak uniknąć lub zmniejszyć skutki depresji wywołanej przez tą chorobę.

Rozmawiaj z osobami, które również chorują na łuszczycę, podczas spotkań grup wsparcia lub on-line, z użytkownikami for.

Dzielenie się troskami z osobami, które codziennie borykają się ze skutkami łuszczycy może bardzo podnieść na duchu i pomóc uniknąć depresji lub przynajmniej zmniejszyć jej skutki. Większość osób, która korzysta z takiego wsparcia twierdzi, że pozwoliło to im odzyskać poczucie kontroli, a niektóre osoby wierzą, że przez to poprawiła się jakość ich życia. Dzięki psychicznemu wsparciu może nawet zmniejszyć się intensywność samej choroby. Przykładowym miejscem takich spotkań może być: blog.luszczyce.pl, luszczyca-blog.pl.

Edukuj się w temacie łuszczycy.

Nie jest prawdą, że nasz stan psychiczny będzie lepszy im mniej będziemy wiedzieć o skutkach choroby. Badania pokazują, że osoby, które są świadome medycznych uwarunkowań choroby po prostu lepiej sobie z nią radzą. Jest wiele źródeł wiedzy na temat łuszczycy, na pierwszym miejscu rzecz jasna Wasz dermatolog, na kolejnych książki i internet. Warto zapoznać się z wynikami prac światowych ekspertów w zakresie leczenia łuszczycy, np. australijskiego naukowca, dr Michaela Tiranta, twórcy dostępnych już w Polsce preparatów Dr Michaels.



Poczytaj o różnych możliwościach leczenia łuszczycy.

Większość osób z ciężką odmianą łuszczycy jest niestety zdania, że ich leczenie nie daje pożądanych efektów, a co za tym idzie, że choroba wymyka się spod ich psychicznej kontroli. Niektóre osoby twierdzą, że ich leczenie łuszczycy jest niewystarczająco satysfakcjonujące. Przedyskutuj z lekarzem dermatologiem podczas wizyty skuteczność terapii preparatami Dr Michaels (żel myjący, maść i odżywka regenerująca do skóry). Poznanie możliwych efektów leczenia pozwoli Ci zapanować nad depresją.

Powiedz swojemu dermatologowi, jeśli zawodzą Cię efekty leczenia łuszczycy.

Średnio co druga osoba lecząca się na łuszczycę przyznaje, że jest niezadowolona z leczenia albo to zadowolenie jest umiarkowane. Z takich opinii niestety rodzi się depresja. Jej objawy zmniejszają się w momencie, kiedy osoba chora widzi, że metody terapeutyczne ograniczają skutki łuszczycy.

Zacznij uprawiać sporty lub przynajmniej wychodź na dłuższe spacery.

Kiedy dopada Cię depresja i pojawia się kolejny rzut łuszczycowy ćwiczenia to prawdopodobnie ostatnia rzecz, jaką chciałbyś robić. Jednak w takich momentach dopływ endorfin do naszego mózgu może być zbawienny. Badania dowodzą, że regularne ćwiczenia mogą być równie skuteczne w leczeniu depresji jak leki przeciwdepresyjne.

Napisz to.

Prosta czynność, jaką jest przelewanie na papier swoich przemyśleń może pomóc w walce z depresją. Pisz dla siebie, a nie dla innych, to nie musi być twórczość na najwyższym poziomie tylko osobisty pamiętnik osoby walczącej z chorobą.

Ogranicz alkohol.

Nadmiernego picia powinni wystrzegać się wszyscy, nie tylko osoby chore na łuszczycę. Naukowcy odkryli związek między wyższym spożyciem alkoholu, a wyższym poziomem lęku i depresji. Mając problem z jedną chorobą (łuszczyca) powinniśmy wystrzegać się kolejnych (alkoholizm, depresja).

Spróbuj się nie izolować.

Przebywanie w gronie znajomych i rodziny pozwala na zmniejszenie skutków depresji. Izolacja i odczuwanie samotności nasilają depresję.

Zasięgnij porady u wykwalifikowanego i doświadczonego psychologa bądź psychiatry.

Jeśli masz depresję, odczuwasz lęk lub gniew istnieje ryzyko, że przyczyna tych problemów leży w czymś, co wydarzyło się kiedyś w Twoim życiu. Jednak odczucia te mogą być spowodowane tylko i wyłącznie łuszczycą. Wykwalifikowany psychiatra lub psycholog może pomóc odkryć, co jest przyczyną tych odczuć i pomóc zmierzyć się z problemem.

Sporządź listę czynności, które zawsze Cię cieszyły, następnie wybierz te, które możesz zrobić w tym tygodniu.

Może się wydawać, że w stanie depresji związanej z łuszczycą nie przyniesie Ci to radości, jednak to nie prawda. Takie myśli wynikają właśnie z depresji. Spędzanie czasu na tym, co lubisz odgrywa kluczową rolę w walce z depresją. Czynności te nie muszą wymagać dużego wysiłku fizycznego czy nakładów finansowych, może to być po prostu słuchanie ulubionej muzyki czy czytanie książek.

Z jednej strony choroba wpływa na psychikę pacjenta, z drugiej strony psychika pacjenta wpływa na przebieg oraz zaostrzenie się choroby, dlatego tak ważne, abyśmy potrafili sobie z nią radzić i do niej nie dopuszczali.

Dbaj o swoje znamiona – dlaczego warto wykonać dermatoskopię i chronić skórę przed słońcem?

Latem chętniej wystawiamy skórę na słońce, spędzając wolne chwile na świeżym powietrzu. Warto jednak pamiętać, że ekspozycja na promieniowanie UV…
CZYTAJ

Nawilżenie, fotoprotekcja i wyrównanie kolorytu skóry-Co spakować do wakacyjnej kosmetyczki?

Lipiec to synonim wakacji i wyjątkowej, letniej atmosfery… zwiastun podróży, chwil na plaży i wśród malowniczych górskich szczytów. To już za…
CZYTAJ

5 powodów, by sięgać po owoce jagodowe. Dietetyczka Grupy LUX MED: „To nie tylko smak lata”

Truskawki, maliny, borówki czy jeżyny kojarzą nam się z letnim słońcem i słodkim smakiem dzieciństwa. Jednak owoce jagodowe to coś…
CZYTAJ

Higienistka stomatologiczna ostrzega: pomijanie wieczornego mycia zębów z aparatem ortodontycznym to poważny błąd!

Decyzja o podjęciu leczenia ortodontycznego to ważny krok w kierunku osiągnięcia wymarzonego, zdrowego uśmiechu. Jednak wraz z założeniem aparatu pojawiają…
CZYTAJ

Brak snu jak 0,5 promila alkoholu. Ekspertki o bezsenności

Bezsenność i zaburzenia snu to problem, z którym zmaga się nawet co trzeci dorosły Polak. Choć często bagatelizujemy brak snu,…
CZYTAJ

Upały a choroby układu krążenia – jak dbać o serce w gorące dni?

Wysokie temperatury, choć dla wielu kojarzą się z letnim wypoczynkiem, mogą stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia - zwłaszcza dla osób…
CZYTAJ

E-papierosy pod lupą dentysty: co dzieje się w jamie ustnej po vapowaniu?

Używanie e-papierosów zdobyło w ostatnich latach ogromną popularność, jako alternatywa dla tradycyjnego palenia tytoniu. Choć początkowo uważano je za mniej…
CZYTAJ

Dieta onkologiczna: fakty i mity

Jak pokazują badania aż 65% pacjentów onkologicznych traci na wadze jeszcze przed pierwszą wizytą u specjalisty, a w trakcie leczenia…
CZYTAJ

Światowy Dzień Mikrobiomu 2025: jesteśmy coraz bardziej zainteresowani mikrobiotą, ale nasza świadomość jest wciąż niewystarczająca

Z okazji Światowego Dnia Mikrobiomu warto przyjrzeć się rosnącemu zainteresowaniu społeczeństwa mikrobiotą i jej wpływem na zdrowie. Dane z trzeciej…
CZYTAJ

Dlaczego nazywamy jelita drugim mózgiem? „To właśnie tam powstaje do 95% serotoniny!”

Czy Twój brzuch wie więcej niż myślisz? Coraz częściej mówi się o jelitach nie tylko jako o centrum trawienia, ale…
CZYTAJ

Co warto wiedzieć o SPF? ABC wiedzy na temat letniej fotoprotekcji

Jakie są wakacyjne potrzeby skóry? Skuteczna ochrona przeciwsłoneczna, nawilżenie i regeneracja to podstawa osiągnięcia efektu pięknej i zdrowej cery latem.…
CZYTAJ

ZADBAJ O OBJĘTOŚĆ Z KOSMETYKAMI STAPIZ

Szukasz produktów, które pomogą Ci utrzymać dużą objętość włosów na dłuższy czas bez efektu obciążenia? Sprawdź te kosmetyki STAPIZ. Dzięki…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Dbaj o swoje znamiona – dlaczego warto wykonać dermatoskopię i chronić skórę przed słońcem?

Latem chętniej wystawiamy skórę na słońce, spędzając wolne chwile na świeżym powietrzu.…
CZYTAJ

5 powodów, by sięgać po owoce jagodowe. Dietetyczka Grupy LUX MED: „To nie tylko smak lata”

Truskawki, maliny, borówki czy jeżyny kojarzą nam się z letnim słońcem i…
CZYTAJ

Brak snu jak 0,5 promila alkoholu. Ekspertki o bezsenności

Bezsenność i zaburzenia snu to problem, z którym zmaga się nawet co…
CZYTAJ

Upały a choroby układu krążenia – jak dbać o serce w gorące dni?

Wysokie temperatury, choć dla wielu kojarzą się z letnim wypoczynkiem, mogą stanowić…
CZYTAJ

Dieta onkologiczna: fakty i mity

Jak pokazują badania aż 65% pacjentów onkologicznych traci na wadze jeszcze przed…
CZYTAJ