Rozstępy a tatuaż. Czy tatuaż wyklucza zabiegi na rozstępy?



 

Coraz więcej osób decyduje się na wykonanie tatuażu. Sztuka ozdabiania ciała swoich zwolenników znalazła wśród ludzi show biznesu, pojawia się także na salonach. Dzisiejsze tatuaże, to często misterne arcydzieła, zaskakujące realistycznością i kunsztem.

Niektórzy z powodzeniem wykorzystują je do zakrycia defektów skóry, takich jak rozstępy, przebarwienia czy blizny. W przypadku rozstępów zawsze jednak możliwy jest ich rozrost lub zmiana kształtu.

Czy mimo wprowadzonych podskórnie barwników, możemy szukać ratunku w zabiegach medycyny estetycznej?

Zabieg wykonania tatuażu. Zanim skryjemy się za tatuażem

Decyzja o wykonaniu tatuażu zawsze powinna być przemyślana. Jednak jeśli chcemy zakryć nim rozstępy lub blizny, powinniśmy ją przemyśleć jeszcze intensywniej. Skóra pokryta rozstępami jest bardzo wrażliwa i podatna na ból. Istotnym aspektem jest fakt, że tatuażu nie wykonuje się na czerwonych, świeżych rozstępach.

Nie są one jeszcze uformowane, w późniejszym czasie mogą powiększyć swój rozmiar i sprawić, że tatuaż będzie nieefektowny. Żaden wzór nie zakryje w pełni rozstępów, dlatego warto dobrać go tak, by swoją fakturą dobrze komponował się z biegnącymi wzdłuż skóry paskami. W profesjonalnym studio na pewno otrzymamy fachową poradę oraz sugestie, jak zagospodarować przestrzeń na skórze.



Co najpierw: zabiegi czy tatuaż?

Warto zacząć od zabiegów, zwłaszcza wtedy, gdy rozstępy nie uformowały się jeszcze ostatecznie lub towarzyszy im stan zapalny. Zabiegi przeprowadzone we wczesnej fazie powstawania rozstępu wykazują największą skuteczność ,pozwalając nawet na całkowite usunięcie zmian. W przypadku rozstępów uformowanych, odpowiednio dobrane zabiegi mogą je rozjaśnić lub zmniejszyć, dzięki czemu tatuaż lepiej przyjmie się na skórze.

– Odstęp czasowy, jaki należy zachować, uwarunkowany jest rodzajem wykonywanego zabiegu. W przypadku zabiegów iniekcyjnych, gdzie podawane są preparaty pod skórę, najlepiej odczekać minimum 14 dni. Samo wchłanianie preparatu trwa dwa dni, ale oddziaływanie na warstwy podskórne – nawet trzy tygodnie. Jeśli chodzi o zabiegi nie iniekcyjne, to nie ma ściśle ustalonego czasu. Warto jednak pamiętać, że skóra może być podrażniona i powinniśmy zapewnić jej tydzień odpoczynku –doradza Katarzyna Łukasik-Fąferko, właścicielka kliniki medycyny estetycznej Body Care Clinic.

modanaurode.pl  -  rozstepy a tatuaz

Usuwanie rozstępów i tatuaż. Bezpiecznie dla tatuażu

Bywa, że na wytatuowanej skórze pojawiają się nowe rozstępy, które zmieniają jej kształt i estetykę. Okazuje się, że istnieje cały szereg zabiegów bezpiecznych dla tatuaży, pozwalających powstrzymać rozrost rozstępów lub znacznie je rozjaśnić i uczynić mniej widocznymi.  Innowacyjna technologia, jaką jest mezoterapia bezigłowa wprowadza składniki odżywcze w głąb skóry za pomocą fali elektrycznej, bezpiecznej dla tatuażu.

Podobnie jest z falą radiową,  ultradźwiękami, a także mikrodermabrazją. Również kriolipoliza czy cryolift, wykorzystujące niskie temperatury, nie zaszkodzą wytatuowanej skórze. Miłośnicy tatuaży bez przeszkód mogą zdecydować się na formę masażu, jaką jest drenaż limfatyczny.  Efektem zabiegu będzie bardziej jędrna i elastyczna skóra.

NIE dla lasera i…

Część zabiegów, zwłaszcza tych bardziej inwazyjnych, nie jest przeznaczona na wytatuowaną skórę. Mogłyby zniekształcić tatuaż lub całkowicie go usunąć.

– Musimy pamiętać, że tatuaż to nic innego, jak podskórne wstrzyknięcie pigmentu. Trudno określić wpływ zabiegów iniekcyjnych.  Na pewno niewskazana jest mezoterapia igłowa, ponieważ nie ma pewności jak pigment zareaguje na wstrzykiwany produkt, który mógłby go rozpuścić, rozjaśnić lub wywołać reakcję alergiczną i stan zapalny skóry.  Jeśli chodzi o laser, to przy odpowiedniej emitancji promieniowania jesteśmy w stanie usunąć nim tatuaż, a przecież nie o to nam chodzi w tym przypadku. Również peelingi chemiczne, zwłaszcza te silniejsze, mogą doprowadzić do wyblaknięcia pigmentu. Dla bezpieczeństwa i komfortu pacjenta, nie powinny być wykonywane na wytatuowanej skórze – podpowiada Katarzyna Łukasik-Fąferko.

Każdy organizm i tatuaż są inne

Reakcja na zabieg to sprawa indywidualna każdego organizmu. Również tatuaże różnią się od siebie powierzchnią, rodzajem użytego pigmentu, umiejscowieniem. Wpływ pojawiających się lub istniejących już na nich rozstępów może także być różny. Dlatego warto zadbać o skórę, ujędrnić ją odpowiednio lub rozjaśnić istniejące rozstępy przed wykonaniem  tatuażu.

Szczególnie, jeśli tatuujemy okolice ud, brzucha, bioder , pośladków czy lędźwi, które szczególnie narażone są na występowanie rozstępów. W późniejszym czasie stosować możemy bezpieczne zabiegi i cieszyć się podwójnym efektem.

Aktywność po posiłku – kardiologiczne argumenty za świątecznym spacerem

Wielkanocny czas, choć pełen radości i kulinarnych tradycji, może nieść także wyzwania zdrowotne. To właśnie w tym okresie kardiolodzy obserwują…
CZYTAJ

Choroba wieńcowa – jak ją rozpoznać i kiedy zgłosić się do lekarza?

Choroby serca i układu krążenia od lat pozostają jednym z najpoważniejszych wyzwań zdrowotnych naszych czasów. Mimo postępu medycyny, wciąż zbyt…
CZYTAJ

Nowe podejście do terapii przeciwwirusowych – badania Polki mogą pomóc w walce z HIV i SARS-CoV-2

Nowe podejście do terapii przeciwwirusowych – badania Polki mogą pomóc w walce z HIV i SARS-CoV-2. Dr inż. Hanna Orlikowska-Rzeźnik,…
CZYTAJ

Wiosna a alergie – jak sobie radzić w trudnym sezonie? 

Wiosna to wymagający czas dla alergików, ale odpowiednie leczenie, unikanie alergenów i zmiana codziennych nawyków mogą skutecznie zmniejszyć uciążliwe objawy.…
CZYTAJ

Dlaczego odpowiednie tętno jest ważne dla zdrowia? Kiedy tętno staje się niebezpieczne? Jak rozpoznać tachykardię i na co zwrócić uwagę?

Tętno, czyli liczba uderzeń serca na minutę, jest jednym z podstawowych parametrów, które pozwalają ocenić stan zdrowia. Prawidłowe tętno ma…
CZYTAJ

1 na 3 Polaków jest zadowolonych ze stanu swojego zdrowia. Skąd czerpiemy wiedzę o zdrowiu?

Tylko 30% dorosłych Polaków ocenia swój stan zdrowia pozytywnie, jak wynika z badania „Jak chorują Polacy” zrealizowanego na zlecenie Nationale-Nederlanden.…
CZYTAJ

Niecodzienna perspektywa w codziennej pracy – jak wspierać osoby w spektrum autyzmu?

2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu – dzień, który skłania do refleksji nad tym, jak w codziennym życiu –…
CZYTAJ

Zegar biologiczny nie zna zmiany czasu. Dlatego Twój organizm się buntuje

Już w najbliższy weekend czeka nas zmiana czasu z zimowego na letni. Choć przesunięcie wskazówek zegara o jedną godzinę może…
CZYTAJ

Skuteczne badania USG w klinice U Lekarzy w Warszawie

Ultrasonografia (USG) jest jednym z podstawowych i nieinwazyjnych badań, dzięki któremu można przeprowadzić diagnostykę narządów wewnętrznych i wykryć różne schorzenia,…
CZYTAJ

Kiedy miesiączka boli za bardzo. Endometrioza bez tabu

Bolesne miesiączki, zmęczenie, dyskomfort? Dla wielu kobiet w Polsce to nie tylko “taka uroda”, a objawy endometriozy. Szczęśliwie, świadomość tej…
CZYTAJ

Jedyna na świecie. Puszcza Białowieska. 

Jedyna na świecie. Puszcza Białowieska. 
Rusza kampania informacyjno-edukacyjna dotycząca jedynego w Polsce obiektu przyrodniczego wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Instytut…
CZYTAJ

Dieta ketogenna: zapomniana broń w walce z padaczką

Dieta ketogenna łączona jest głównie z redukcją masy ciała i sposobem na szybkie spalanie tłuszczu. Jej historia ma znacznie głębsze,…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Aktywność po posiłku – kardiologiczne argumenty za świątecznym spacerem

Wielkanocny czas, choć pełen radości i kulinarnych tradycji, może nieść także wyzwania…
CZYTAJ

Choroba wieńcowa – jak ją rozpoznać i kiedy zgłosić się do lekarza?

Choroby serca i układu krążenia od lat pozostają jednym z najpoważniejszych wyzwań…
CZYTAJ

Nowe podejście do terapii przeciwwirusowych – badania Polki mogą pomóc w walce z HIV i SARS-CoV-2

Nowe podejście do terapii przeciwwirusowych – badania Polki mogą pomóc w walce…
CZYTAJ

Wiosna a alergie – jak sobie radzić w trudnym sezonie? 

Wiosna to wymagający czas dla alergików, ale odpowiednie leczenie, unikanie alergenów i…
CZYTAJ

Dlaczego odpowiednie tętno jest ważne dla zdrowia? Kiedy tętno staje się niebezpieczne? Jak rozpoznać tachykardię i na co zwrócić uwagę?

Tętno, czyli liczba uderzeń serca na minutę, jest jednym z podstawowych parametrów,…
CZYTAJ