Kosmetolog radzi: jak pozbyć się przebarwień i jak pielęgnować cerę skłonną do zmian pigmentacyjnych



Marzeniem każdej kobiety jest gładka, jednolita kolorystycznie, naturalnie napięta twarz. Nie każda jednak może się nią cieszyć. Znamiona, przebarwienia, mikrozmarszczki, zmiany pozapalne, pozostałości trądzikowe… Lista niedoskonałości skóry jest długa, jednak osiągnięcia współczesnej kosmetologii pozwalają skutecznie z nimi walczyć.

Wygląd i stan skóry twarzy to wypadkowa bardzo wielu czynników – począwszy od uwarunkowań genetycznych i budowy samej skóry czy stopnia jej narażenia na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych, poprzez dietę, styl życia, odpowiednią pielęgnację, a na indywidualnych właściwościach kończąc.

Nie jest również tajemnicą, że wraz z wiekiem skłonność do przebarwień wzrasta, co wynika bezpośrednio z osłabienia spoistości i elastyczności kolagenu oraz włókien elastyny w skórze właściwej, jak i coraz wolniej przebiegających procesów odnawiania się naskórka.

Same przebarwienia mają bardzo zróżnicowaną etiologię. Wynikają przede wszystkim z nadprodukcji barwnika skóry – melaniny, mogą być jednak efektem nadmiernego opalania się czy też wynikać z zaburzeń hormonalnych, nieprawidłowości w działaniu wątroby lub tarczycy.

Mogą być w końcu pozostałością po stanach zapalnych skóry, wywoływanych trądzikiem czy też wypryskami. Na skłonność do powstania plam wpływa również przyjmowanie środków antykoncepcyjnych czy też np. depresyjnych.

Skóra skłonna do przebarwień wymaga specjalistycznej pielęgnacji. W zależności od stopnia nasilenia przebarwień, ich umiejscowienia czy też pochodzenia, różne są także sposoby, prowadzące do ich usunięcia.

Podstawą, jak zwykle, jest prawidłowo dobrana pielęgnacja domowa, a zatem bieżące stosowanie kosmetyków (krem, serum) opartych przede wszystkim na ekstraktach z owoców cytrusowych. Zawierają one witaminę A, zwaną witaminą młodości, która przyczynia się do poprawy dynamiki odnowy naskórka oraz wykazuje działanie regeneracyjne i odżywcze. Poprzez stymulację skóry do odnowy, pomaga też walczyć z przebarwieniami.

Kolejnym sprzymierzeńcem w walce z nieestetycznymi zmianami pigmentacyjnymi na twarzy jest witamina C, czyli kwas askorbinowy. Zawarta w wielu cytrusach, ma działanie rozjaśniające i oczyszczające, a dodatkowo spowalnia syntezę melaniny oraz chroni przed szkodliwym działaniem promieni UV.



Stosowane codziennie preparaty do skóry z przebarwieniami powinny zawierać odpowiedni rodzaj i stężenie pożądanych składników, w tym także witamin A i C – wyjaśnia mgr kosmetologii Agnieszka Kulak – kosmetolog marki Apis Natural Cosmetics, specjalizującej się w produkcji profesjonalnych kosmetyków pielęgnacyjnych do zabiegów dla gabinetów kosmetycznych a także kosmetyków do domowego użytku.

Najskuteczniejsze stosowane w warunkach domowych kosmetyki mają formę serum, czyli preparatu o wysokiej koncentracji substancji aktywnych, które silnie, jednak wciąż bezpiecznie, pozwalają uporać się z niedoskonałościami wrażliwej skóry twarzy. Preparaty o optymalnym działaniu powinny mieć w swym składzie np. ekstrakt z cytryny, która poza rozjaśnianiem zmian pigmentacyjnych posiada właściwości antybakteryjne i antyseptyczne, a dodatkowo wygładza mikrozmarszczki i ściąga rozszerzone pory.

Podobne działanie wykazuje limonka i grejpfrut. Wyciągi z tych owoców wzmacniają działanie ekstraktu z cytryny, odświeżają i oczyszczają cerę. Dobrze, jeśli wybrany preparat zawiera także ceramidy, czyli naturalne składniki skóry, będące spoiwem, wypełniającym przestrzenie międzykomórkowe naskórka. Ceramidy chronią ją przed utratą wilgoci.

Z wiekiem ich ilość maleje, a co za tym idzie, skóra staje się przesuszona oraz traci jędrność. Kosmetyki zawierające ceramidy wzmacniają barierę wodno-lipidową skóry, pozwalając zachować jej optymalne nawilżenie. Nasza propozycja dla skóry ze skłonnościami do przebarwień, czyli Serum na przebarwienia z limonką i grejpfrutem, zawiera także proteiny jedwabiu, które dodatkowo nawilżają naskórek, opóźniają pojawienie się zmarszczek oraz nadają skórze gładkość. Tego typu kosmetyki sprawdzają się nie tylko w walce z niedoskonałościami pigmentacyjnymi, ale także w codziennej profilaktyce i pielęgnacji skóry skłonnej do powstawania przebarwień – dodaje kosmetolog Apis Natural Cosmetics.

Z przebarwieniami skóry można walczyć także metodami nieco bardziej inwazyjnymi. Służą do tego zabiegi kosmetyczne w profesjonalnych salonach, takie jak mikrodermabrazja, czyli mechaniczne złuszczanie naskórka, peelingi chemiczne, czyli złuszczanie przy pomocy kwasów lub zabiegi z użyciem wiązek lasera. Są to jednak metody, które nie pozostają obojętne dla skóry, a ich efekty mogą być zróżnicowane.

Dlatego lepiej rozpocząć od kuracji domowej, która jeśli przeprowadzana prawidłowo i z użyciem odpowiednich środków, w większości przypadków przynosi bardzo zadowalające rezultaty. Oczywiście nie można zapomnieć także o zapobieganiu powstawania przebarwień w szczególności u osób podatnych na takowe.

Warto podkreślić, że jedną z najważniejszych czynności w walce z przebarwieniami jest profilaktyka – radzi mgr kosmetologii Agnieszka Kulak – kosmetolog marki Apis Natural Cosmetics.

 Profilaktyka – czyli stosowanie kremów z filtrem każdego dnia, a nawet przed każdym wyjściem z domu w dniu, w którym nasza skóra jest narażona na dużą dawkę promieniowania słonecznego. Krem ochronny z wysokim filtrem jest także absolutnie niezbędny zwłaszcza wtedy, gdy będziemy korzystać z profesjonalnych zabiegów likwidujących przebarwienia, takich jak między innymi mikrodermabrazja czy peelingi chemiczne.

Wówczas taki krem należy koniecznie stosować nawet pod makijaż, ale żeby to nie było problematyczne warto wybrać preparat lekki, szybko wchłaniający się, o delikatnej konsystencji, taki jak na przykład nasz sprawdzony Krem ochronny do twarzy SPF 30 – dodaje kosmetolog Agnieszka Kulak.

Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach (EAAD) został ustanowiony w 2008 r. przez Komisję Europejską i jest obchodzony corocznie w dniu 18 listopada w całej Europie.

W ramach EAAD i WAAD na całym świecie organizowane są wydarzenia kierowane do społeczeństwa oraz specjalistów medycznych, propagujących wiedzę na temat…
CZYTAJ

Żylaki to problem milionów Polaków. Jak skutecznie zapobiegać i leczyć?

Żylaki to powszechny problem zdrowotny dotykający niemal połowę dorosłej populacji w Polsce. Częstotliwość występowania niewydolności żylnej jest wyższa niż cukrzycy…
CZYTAJ

Jak holistyczne podejście do zdrowia poprawia nasze samopoczucie?


W życiu wielu kobiet pojawiają się momenty, gdy stres zaczyna odbijać się nie tylko na zdrowiu fizycznym, ale także na…
CZYTAJ

Relacja ze spotkania prasowego, 5 edycji kampanii #lubiesiebie, z udziałem znanych ambasadorek.

W warszawskiej restauracji PRIMITIVO Kuchnia i Wino odbyło się spotkanie prasowe dedykowane 5. edycji kampanii #lubiesiebie, której inicjatorem jest dr…
CZYTAJ

Na cukrzycę choruje cała rodzina. Jak wspierać bliską osobę z cukrzycą?

Cukrzyca, choć jest chorobą nieuleczalną, gdy jest wyrównana, daje szansę na aktywne życie. Jednak, by tak się stało, niezbędne wręcz…
CZYTAJ

Retinoidy i witaminy w beauty-planie 3 kluczowe potrzeby skóry

Schyłek roku to czas podsumowań i ustalania beauty-planów. Jesień jest królową zmian. To właśnie teraz najuważniej obserwujemy stan skóry i…
CZYTAJ

Rola mikrobiomu i diety w utrzymaniu zdrowych jelit

Mikroorganizmy zamieszkują zarówno środowisko zewnętrzne, jak i wnętrze ludzkiego organizmu. Ich zespoły tworzą mikrobioty, które zasiedlają różne obszary ciała, jak…
CZYTAJ

Movember – kobiety cichymi bohaterkami walki o zdrowie mężczyzn

W listopadzie na ulicach królują wąsy, a w mediach i rozmowach coraz częściej pada jedno hasło – Movember. To międzynarodowa…
CZYTAJ

Jakość powietrza w Polsce uzależniona jest nie tylko od działalności człowieka

Jakość powietrza w Europie znacznie się poprawiła w ciągu ostatnich dziesięcioleci, ale zanieczyszczone powietrze nadal stanowi największe zagrożenie dla zdrowia…
CZYTAJ

Jak wybierać odpowiednie kosmetyki do pielęgnacji stref intymnych?

Zdrowie intymne zaczyna się od odpowiedniej pielęgnacji i świadomego wyboru kosmetyków. Choć często skupiamy się na codziennym oczyszczaniu, pielęgnacja delikatnych…
CZYTAJ

5 listopada 39 lat temu przeprowadzono pierwszy udany przeszczep serca – wspomnienia prof. A. Bochenka

To było 39 lat temu, 5 listopada - Serce zostało wycięte, a w klatce piersiowej pojawiła się ogromna, pusta przestrzeń,…
CZYTAJ

Co to jest innowacyjna rehabilitacja neurologiczna i dlaczego jest tak ważna?

Rehabilitacja neurologiczna odgrywa kluczową rolę w procesie próby powrotu do zdrowia i maksymalnego przywrócenia utraconych funkcji u pacjentów ze schorzeniami…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach (EAAD) został ustanowiony w 2008 r. przez Komisję Europejską i jest obchodzony corocznie w dniu 18 listopada w całej Europie.

W ramach EAAD i WAAD na całym świecie organizowane są wydarzenia kierowane…
CZYTAJ

Żylaki to problem milionów Polaków. Jak skutecznie zapobiegać i leczyć?

Żylaki to powszechny problem zdrowotny dotykający niemal połowę dorosłej populacji w Polsce.…
CZYTAJ

Jak holistyczne podejście do zdrowia poprawia nasze samopoczucie?


W życiu wielu kobiet pojawiają się momenty, gdy stres zaczyna odbijać się…
CZYTAJ

Na cukrzycę choruje cała rodzina. Jak wspierać bliską osobę z cukrzycą?

Cukrzyca, choć jest chorobą nieuleczalną, gdy jest wyrównana, daje szansę na aktywne…
CZYTAJ

Movember – kobiety cichymi bohaterkami walki o zdrowie mężczyzn

W listopadzie na ulicach królują wąsy, a w mediach i rozmowach coraz…
CZYTAJ