Magnez, a zdrowa ciąża
Ciąża to wyjątkowy czas w życiu kobiety, do którego powinna przygotować się psychicznie i fizycznie. Nie może pozwolić na to, aby dolegliwości związane z niedoborem magnezu, takie jak zaparcia, skurcze, nadciśnienie czy stres, zmniejszyły radość z przygotowań na przyjście na świat jej dziecka. W tym celu ciężarna powinna zażywać rozpuszczalny jonowo cytrynian magnezu, który uzupełni niedobory tego pierwiastka w organizmie.
Pierwszym krokiem, jaki należy uczynić w momencie, gdy dowiadujemy się, iż jesteśmy w ciąży, jest wprowadzenie właściwej diety. Rozwój płodu zależy od stabilnej podaży składników odżywczych, które pochodzą od matki. Jednak trudno jest spożywać odpowiednie ilości pierwiastków i mikroelementów, które zawarte są jedynie w pokarmie. Dlatego lekarze często podczas pierwszej wizyty ciężarnej, zalecają jej przyjmowanie multiwitaminowych suplementów diety, które są skomponowane specjalnie dla kobiet w ciąży.
Wiele badań wykazało, iż suplementacja magnezem ma wpływ na przebieg ciąży, gdyż ma on istotny wpływ na wiele funkcji organizmu. Jego dzienna dawka dobowa dla kobiet powinna wynosić ok. 300mg, dla mężczyzn ok. 375 mg, natomiast dla kobiet w ciąży i karmiących aż 450 mg. Spowodowane jest to oczywiście faktem, iż część dawki pierwiastka wchłania organizm dziecka. Poza tym zwiększone zapotrzebowanie organizmu ciężarnej na magnez spowodowane jest fizycznym i emocjonalnym stresem podczas ciąży.
Dlaczego magnez jest ważny podczas ciąży?
1. Przyczynia się do prawidłowej gęstości kości dziecka i pomaga budować zdrowe zęby.
2. Reguluje poziom insuliny i cukru we krwi, cholesterolu, a także regularnego bicia serca.
3. W przypadku odpowiedniej podaży tego minerału lepiej działają niektóre enzymy.
4. Współdziała z wapniem, gdyż magnez rozluźnia mięśnie, natomiast wapń stymuluje je do budowy. Poza tym wystarczający poziom w organizmie ciężarnej obydwu tych pierwiastków, może zmniejszyć ryzyko wystąpienia osteoporozy u dziecka.
5. Odpowiedni poziom minerału w czasie ciąży pomaga uchronić macicę od zarażenia aż do 35 tygodnia ciąży.
6. Zmniejsza stres i przynosi ulgę w przypadku bezsenności, dlatego kobiety cierpiące na nią powinny zażywać preparat z magnezem na około godzinę przed snem.
7. Magnez chroni przed skurczami mięśni, w tym przed przedwczesnymi skurczami macicy.
8. Działa również jako łagodny środek przeczyszczający i może być używany w celu zapewnienia pomocy w przypadku, gdy kobieta cierpi w czasie ciąży na zaparcia.
9. Pierwiastek ten optymalizuje poziom ciśnienia krwi i zwiększa próg tolerancji bólu.
Kobiety w ciąży, ze względu na wysokie zapotrzebowanie na magnez, powinny zażywać Mag365. Zawiera on rozpuszczalny jonowy cytrynian magnezu, czyli najlepiej przyswajalną formę tego pierwiastka, której przyswajalność wynosi 90%. Z racji tego, iż magnez występuje w formie jonowej, która jest rozpuszczalna w wodzie, odznacza się wysoką biodostępnością. Oznacza to, że w przeciwieństwie do kapsułek lub tabletek, szybko wchłania się do komórek, gdyż nie musimy czekać aż rozpuści się w żołądku. Wodny roztwór suplementu szybciej przenika więc do jelit, skąd jest absorbowany do krwi.
Niestety na rynku wciąż popularne są preparaty zawierające tlenek magnezu z przyswajalnością 4% czy ten pozyskiwany z soli nieorganicznych np. z węglanu (30%). Natomiast jeśli chodzi o dobrze przyswajalne chelaty magnezu, również i one mają niższą biodostępność niż Mag365.
Należy jednak, przed wprowadzeniem suplementów magnezu do diety, skonsultować się w tej sprawie z lekarzem. Dotyczy to zwłaszcza osób, które mają ciężką chorobę nerek lub biorą leki hipoglikemizujące. Z kolei osoby zażywające leki lub suplementy zawierające żelazo, powinny pamiętać, iż preparaty magnezowe mogą hamować wchłanianie żelaza. Dlatego nie powinny przyjmować suplementów z magnezem w ciągu dwóch godzin od przyjęcia preparatów z żelazem.
Niedobór magnezu w czasie ciąży może prowadzić do wielu poważnych konsekwencji, zarówno dla matki, jak i jej dziecka. Przyjmowanie skrajnie niskich dawek tego pierwiastka może doprowadzić nawet do stanu przedrzucawkowego, wad wrodzonych, śmiertelności niemowląt czy przedwczesnego porodu. Odpowiednia podaż magnezu w pokarmach i preparatach w czasie ciąży powoduje, że kobieta będzie bardziej zdrowa i lepiej poradzi sobie z dolegliwościami związanymi z wzmożoną aktywnością hormonalną.