Co zawieraja kosmetyki?



Skład kosmetyków, czyli co zawierają kosmetyki, co oznaczaja poszczególne nazwy i na co wpływają oraz jakiego efektu możemy się spodziewac.

W tym celu przybliżymy i omówimy najbardziej powszechne składniki kosmetyków jakie wystepują na rynku.

Czy kupując kosmetyki zawsze zwracamy uwagę na ich skład? i czy nazwy preparatów jakie wchodzą w skład danego kosmetyku sa dla nas zrozumiale i oczywiste? Postaramy się rozszyfrowac KOD KOSMETYCZNY.

modanaurode.pl  -  antyoksydanty

Występuja w kremach nawilżających, make-upach oraz w kosmetykach przeciwsłonecznych. Inaczej zwane witaminami beta-karoten, witamina C i E, mają za zadanie chronic przed szkodliwym działaniem wolnych rodników pobudzanych przez słońce, różne zanieczyszczenia oraz dym papierosowy. Wolne rodniki atakują kolagen, membrany komórkowe i tkanke tłuszczowa naszej skóry. Antyoksydanty mają temu zapobiedz.

modanaurode.pl  -  aha - czyli alfa-ksydroksykwasy

Nazywane kwasami owocowymi, wchodzą w skład wielu kosmetyków. Otrzymywane są z naturalnych produktów: oliwek, mleka, jabłek i etc. Ich zadaniem jest usuwac martwy naskórek, poprzez działanie rozpuszczanie “międzykomórkowego kleju”, który natomiast jest odpowiedzialny za zatrzymywanie obumarłego naskórka. Uważa się iż mogą miec zbyt ostre działanie dla wrażliwej i delikatnej skórym dlatego trzeba uważac i zachowac ostroznośc w stosowaniu.



modanaurode.pl  -  bha - beta-hydroksykwasy

Sa mozna powiedziec krewnymi AHA, czyli naturalne kwasy i działaja bardzo podobnie. Mają za zadanie przyspieszac odnowę komórek. Jednym z najbardziej popularnych kwasów tej grupy jest kwas salicylowy ( z kory dębowej). Podobnie jak z AHA nalezy zachowac ostroznośc w stosowaniu, poniewaz może podrazniac delikatną skórę.

modanaurode.pl  -  kolagen-elastyna

Niezbędne elementy naszej tkanki skóry. Z upływem lat produkcja ich, zmniejsza się przez co nasza skóra traci elastycznośc i jędrnośc. Kosmetyki które zawierają kolagen i elastynę uzywane sa jako kosmetyki nawilżajace.

modanaurode.pl  -  ceramidy

Sa spotykane w spoiwie międzykomórkowym skóry, pomagaja w stabilizacji struktury naszej skóry przez zachowanie wilgoci. Bardzo dobrze i korzystnie wpływaja właąnie na skórę starszą, suchą i zniszczoną. Dla skóry młodej nie sa tak potrzebne jak starszej.

modanaurode.pl  - kosmetyki i ich sklad
modanaurode.pl  -  enzymy

Ten składnik występuje w kosmetykach takich jak: maseczki i kremy. Złuszczacze enzymowe sa produktem naturalnym najczęściej z papai. Opóźniają one proces starzenia naszej skóry. W sposób delikatny usuwaja obumarłe komórki skóry, przy tym nie niszczą żywych komórek.

modanaurode.pl  -  nawilzacze

Przyciagają wilgoc z powietrza do naskórka. Sa bardzo wartościowym składnikiem w kremach nawilżających oraz zraszaczach do suchej i wrazliwej skóry. Do nawilżaczy możemy zaliczyc takie substancje jak: glicerynę, skwalen, czy mocznik, który jest bardzo korzystnym składnikiem dla skóry.

modanaurode.pl  -  liposomy

Maja bardzo korzystny wpływ na nasza skórę. Nakładajac je na naszą skóre dsostarczamy wilgoci w najgłębsze warstwy skóry. Wypełniają luki w międzykomorkowych spoiwach, A tym samym nasz skóra jest bardzo dobrze i intensywnie nawilżona.

modanaurode.pl  -  naturalne czynniki nawilżajšce

Czyli, kwas hialuronowy, sód, kwas linolenowy i PCA, sa w sposób naturalny obecne w naszej skórze i wystepuja pod nazwą Natural Moisture Factor NMF. Dodawane sa do kremów kosmetycznych jako naturalne wawilżacze naszej skóry.

modanaurode.pl  -  pantenol, czyli prowitamina b5

Ma za zadanie ujedrniac skóre. Pantenol stosowany jest także w kosmetykach do pielęgnacji włosów. Występuje przy tym termin PH, który jest specyfikiem wyrównujacym równowage kwasów. Nasza skóra w sposób naturalny jest nieco kwaśna i PH naszej skóry wacha się między 4,5 a 5,5. Tą równowagę możemy zachwiac stosując mydło a także kosmetyki które nie maja wywazonej kwasowości.

modanaurode.pl  -  tlen

Tlen jest stosowany w niektórch kosmetykach do pielegnacji skóry. Tlen jest dostarczany do skóry i usprawnia aktywnośc i wymianę komórek. Naturalnymi i zarazem najlepszymi sposobami na dostarczanie tlenu naszej skórze są spacery, nie wyłączajac przy tym seksu. Zbliżenia seksualne bardzo korzystnie wpływaja na naszą cerę a zarazem samopoczucie.

 

Aktywność po posiłku – kardiologiczne argumenty za świątecznym spacerem

Wielkanocny czas, choć pełen radości i kulinarnych tradycji, może nieść także wyzwania zdrowotne. To właśnie w tym okresie kardiolodzy obserwują…
CZYTAJ

Choroba wieńcowa – jak ją rozpoznać i kiedy zgłosić się do lekarza?

Choroby serca i układu krążenia od lat pozostają jednym z najpoważniejszych wyzwań zdrowotnych naszych czasów. Mimo postępu medycyny, wciąż zbyt…
CZYTAJ

Nowe podejście do terapii przeciwwirusowych – badania Polki mogą pomóc w walce z HIV i SARS-CoV-2

Nowe podejście do terapii przeciwwirusowych – badania Polki mogą pomóc w walce z HIV i SARS-CoV-2. Dr inż. Hanna Orlikowska-Rzeźnik,…
CZYTAJ

Wiosna a alergie – jak sobie radzić w trudnym sezonie? 

Wiosna to wymagający czas dla alergików, ale odpowiednie leczenie, unikanie alergenów i zmiana codziennych nawyków mogą skutecznie zmniejszyć uciążliwe objawy.…
CZYTAJ

Dlaczego odpowiednie tętno jest ważne dla zdrowia? Kiedy tętno staje się niebezpieczne? Jak rozpoznać tachykardię i na co zwrócić uwagę?

Tętno, czyli liczba uderzeń serca na minutę, jest jednym z podstawowych parametrów, które pozwalają ocenić stan zdrowia. Prawidłowe tętno ma…
CZYTAJ

1 na 3 Polaków jest zadowolonych ze stanu swojego zdrowia. Skąd czerpiemy wiedzę o zdrowiu?

Tylko 30% dorosłych Polaków ocenia swój stan zdrowia pozytywnie, jak wynika z badania „Jak chorują Polacy” zrealizowanego na zlecenie Nationale-Nederlanden.…
CZYTAJ

Niecodzienna perspektywa w codziennej pracy – jak wspierać osoby w spektrum autyzmu?

2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu – dzień, który skłania do refleksji nad tym, jak w codziennym życiu –…
CZYTAJ

Zegar biologiczny nie zna zmiany czasu. Dlatego Twój organizm się buntuje

Już w najbliższy weekend czeka nas zmiana czasu z zimowego na letni. Choć przesunięcie wskazówek zegara o jedną godzinę może…
CZYTAJ

Skuteczne badania USG w klinice U Lekarzy w Warszawie

Ultrasonografia (USG) jest jednym z podstawowych i nieinwazyjnych badań, dzięki któremu można przeprowadzić diagnostykę narządów wewnętrznych i wykryć różne schorzenia,…
CZYTAJ

Kiedy miesiączka boli za bardzo. Endometrioza bez tabu

Bolesne miesiączki, zmęczenie, dyskomfort? Dla wielu kobiet w Polsce to nie tylko “taka uroda”, a objawy endometriozy. Szczęśliwie, świadomość tej…
CZYTAJ

Jedyna na świecie. Puszcza Białowieska. 

Jedyna na świecie. Puszcza Białowieska. 
Rusza kampania informacyjno-edukacyjna dotycząca jedynego w Polsce obiektu przyrodniczego wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Instytut…
CZYTAJ

Dieta ketogenna: zapomniana broń w walce z padaczką

Dieta ketogenna łączona jest głównie z redukcją masy ciała i sposobem na szybkie spalanie tłuszczu. Jej historia ma znacznie głębsze,…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Aktywność po posiłku – kardiologiczne argumenty za świątecznym spacerem

Wielkanocny czas, choć pełen radości i kulinarnych tradycji, może nieść także wyzwania…
CZYTAJ

Choroba wieńcowa – jak ją rozpoznać i kiedy zgłosić się do lekarza?

Choroby serca i układu krążenia od lat pozostają jednym z najpoważniejszych wyzwań…
CZYTAJ

Nowe podejście do terapii przeciwwirusowych – badania Polki mogą pomóc w walce z HIV i SARS-CoV-2

Nowe podejście do terapii przeciwwirusowych – badania Polki mogą pomóc w walce…
CZYTAJ

Wiosna a alergie – jak sobie radzić w trudnym sezonie? 

Wiosna to wymagający czas dla alergików, ale odpowiednie leczenie, unikanie alergenów i…
CZYTAJ

Dlaczego odpowiednie tętno jest ważne dla zdrowia? Kiedy tętno staje się niebezpieczne? Jak rozpoznać tachykardię i na co zwrócić uwagę?

Tętno, czyli liczba uderzeń serca na minutę, jest jednym z podstawowych parametrów,…
CZYTAJ