Jak dobrać kosmetyki do rodzaju cery?



Na rynku dostępne jest wiele typów kosmetyków, dzięki czemu dobór odpowiednich do rodzaju i wieku cery nie jest problemem. Na co zwrócić uwagę stając przed półką pełną kolorowych słoiczków, pudełek i tubek?

Różne cery = różne potrzeby

Każda cera ma inne wymagania, które z upływem czasu coraz trudniej zaspokoić – potrzebne jest wsparcie z zewnątrz, które zapewniają odpowiednie kosmetyki. W każdym pudełeczku skoncentrowana jest moc składników odżywczych, oczyszczających, wspierających cerę w walce z upływem czasu.

Specjalnie dobierane substancje (w odpowiednich proporcjach ustalanych na podstawie badań naukowych i analiz) pomagają chronić młodość i jędrność skóry, a także minimalizują problemy, które z czasem zawsze się pojawiają. Ilość i rodzaj składników aktywnych zależy nie tylko od wieku cery (produkty dla osób dojrzałych mają ich więcej), ale także od tego na jaką porę dnia przeznaczony jest dany kosmetyk (np. kremy dzienne zawierają filtry UVA i UVB chroniące przed szkodliwym wpływem promieni słonecznych, a te na noc są wzbogacane w substancje regenerujące i chroniące skórę przed starzeniem). Jest też wiele produktów uniwersalnych, nadających się zarówno do porannej, jak i wieczornej, pielęgnacji.

Wybierając kosmetyk dla naszej cery warto więc zastanowić się kiedy zamierzamy go stosować i jakie wsparcie powinien on zapewniać skórze. Decydując się na konkretną firmę dobrze jest zakupić całą linię produktów (lub przynajmniej 2-3 wyroby). Często uzupełniają one wzajemnie swoje działanie, gwarantując najlepsze efekty.



Produkty dla alergików

Szczególną uwagę na dobór kosmetyków muszą zwrócić osoby ze skłonnością do alergii. Produkty dostępne na drogeryjnych półkach mogą powodować uczulenia, objawiające się zaczerwieniem skóry, swędzeniem, pieczeniem i wysypką. Przyczyną tych dolegliwości są stosowane w kosmetykach substancje.

Osoby z wrażliwą skórą powinny unikać niektórych z nich, dlatego też dla nich tworzy się specjalne linie produktów nie zawierające czynników alergizujących. Zazwyczaj są one oparte na naturalnych składnikach i aromatach, a ilość konserwantów ograniczona jest do minimum.

Cera z problemami

Firmy kosmetyczne oferują również wiele produktów „do zadań specjalnych”. Należą do nich m.in. preparaty dla osób które okres dojrzewania mają już dawno za sobą, a wciąż borykają się z pryszczami. To tłusta cera sprawia, że ujścia gruczołów zatykają się, tworząc nieeleganckie zaskórniki, a stosowanie kremów antytrądzikowych dla nastolatków tylko pogarsza sytuację wysuszając nadmiernie skórę. Specjalne linie kosmetyków dla osób z przetłuszczającą się cerą pozwalają zachować balans między usuwaniem nadmiaru sebum, a odpowiednim nawilżeniem.

Wśród produktów specjalnego zastosowania są również te przeznaczone dla cery z kruchymi naczynkami krwionośnymi. Zawierają one składniki wzmacniające ścianki naczyń, zapobiegając ich pękaniu. Chronią także skórę przed zimnem i gorącem, które mogą negatywnie wpływać na kondycję naczynek.

Autor artykułu

Artykuł przygotowała apteka internetowa apo-discounter.pl oferująca kosmetyki i suplementy z Niemiec

E-papierosy pod lupą dentysty: co dzieje się w jamie ustnej po vapowaniu?

Używanie e-papierosów zdobyło w ostatnich latach ogromną popularność, jako alternatywa dla tradycyjnego palenia tytoniu. Choć początkowo uważano je za mniej…
CZYTAJ

Dieta onkologiczna: fakty i mity

Jak pokazują badania aż 65% pacjentów onkologicznych traci na wadze jeszcze przed pierwszą wizytą u specjalisty, a w trakcie leczenia…
CZYTAJ

Światowy Dzień Mikrobiomu 2025: jesteśmy coraz bardziej zainteresowani mikrobiotą, ale nasza świadomość jest wciąż niewystarczająca

Z okazji Światowego Dnia Mikrobiomu warto przyjrzeć się rosnącemu zainteresowaniu społeczeństwa mikrobiotą i jej wpływem na zdrowie. Dane z trzeciej…
CZYTAJ

Dlaczego nazywamy jelita drugim mózgiem? „To właśnie tam powstaje do 95% serotoniny!”

Czy Twój brzuch wie więcej niż myślisz? Coraz częściej mówi się o jelitach nie tylko jako o centrum trawienia, ale…
CZYTAJ

Co warto wiedzieć o SPF? ABC wiedzy na temat letniej fotoprotekcji

Jakie są wakacyjne potrzeby skóry? Skuteczna ochrona przeciwsłoneczna, nawilżenie i regeneracja to podstawa osiągnięcia efektu pięknej i zdrowej cery latem.…
CZYTAJ

ZADBAJ O OBJĘTOŚĆ Z KOSMETYKAMI STAPIZ

Szukasz produktów, które pomogą Ci utrzymać dużą objętość włosów na dłuższy czas bez efektu obciążenia? Sprawdź te kosmetyki STAPIZ. Dzięki…
CZYTAJ

Mokate Cappuccino ZERO to doskonały wybór dla osób, które chcą cieszyć się smakiem kawy, dbając przy tym o zdrowie

Mokate Cappuccino ZERO to doskonały wybór dla osób, które chcą cieszyć się smakiem kawy, dbając przy tym o zdrowie. Bez…
CZYTAJ

Kiedy ból zębów sprawia, że odmawiasz sobie letnich przyjemności..

Lato od razu przywodzi na myśl wakacje, lody i chłodne napoje. Niestety, nie każdy może cieszyć się swobodnie tymi przyjemnościami.…
CZYTAJ

Antyoksydacja, poprawa kolorytu skóry i demakijaż Co warto wiedzieć o kwasie ferulowym?

Kwas ferulowy to król multifunkcjonalności. Działa antyoksydacyjnie, przeciwstarzeniowo, świetnie wpływa na koloryt cery i wspiera działanie kremów z SPF. Latem…
CZYTAJ

Puszcza Białowieska bliska sercom Polaków. Wyniki ogólnopolskiego badania opinii publicznej

Zdecydowana większość Polaków zna i docenia wartość Puszczy Białowieskiej – wynika z ogólnopolskiego badania opinii publicznej przeprowadzonego przez firmę Quantify…
CZYTAJ

Regeneracja i intensywne nawilżenie Jak skutecznie przygotować włosy do lata?

Nawilżenie i dogłębna regeneracja to priorytet pielęgnacji włosów przed latem. Specjaliści podpowiadają, że drogą do osiągnięcia efektu zachwycających, lśniących pasm…
CZYTAJ

Ile lodów tygodniowo może jeść przedszkolak? Czy codzienne jedzenie lodów to coś złego?

Na pytania odpowiada ekspert Damian Dziewiałtowski, dietetyk Grupy LUX MED: Lody dla przedszkolaka – ile to bezpieczna porcja? Lody to…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Dieta onkologiczna: fakty i mity

Jak pokazują badania aż 65% pacjentów onkologicznych traci na wadze jeszcze przed…
CZYTAJ

Światowy Dzień Mikrobiomu 2025: jesteśmy coraz bardziej zainteresowani mikrobiotą, ale nasza świadomość jest wciąż niewystarczająca

Z okazji Światowego Dnia Mikrobiomu warto przyjrzeć się rosnącemu zainteresowaniu społeczeństwa mikrobiotą…
CZYTAJ

Dlaczego nazywamy jelita drugim mózgiem? „To właśnie tam powstaje do 95% serotoniny!”

Czy Twój brzuch wie więcej niż myślisz? Coraz częściej mówi się o…
CZYTAJ

Co warto wiedzieć o SPF? ABC wiedzy na temat letniej fotoprotekcji

Jakie są wakacyjne potrzeby skóry? Skuteczna ochrona przeciwsłoneczna, nawilżenie i regeneracja to…
CZYTAJ

Otyłość to choroba, nie wybór. Jak leczyć bez oceniania i uprzedzeń?

Otyłość to przewlekła choroba, a nie efekt braku silnej woli. Pomimo rosnącej…
CZYTAJ