Wszystko, co powinnaś wiedzieć o bezpiecznym opalaniu



W ostatnich dwóch latach rynek kosmetyków do opalania w Polsce odnotował spadek w odniesieniu do lat ubiegłych. Polacy kupują mniej produktów do opalania i do pielęgnacji skóry po ekspozycji na słońce. Tymczasem rak skóry co roku zbiera swoje żniwo i pozostaje jednym z najniebezpieczniejszych nowotworów złośliwych.

 

Nieco ponad 20 proc. polskich gospodarstw domowych dokonuje zakupu produktów z kategorii kosmetyków do opalania. Oznacza to, że na jedną rodzinę przypadają ok. 2 opakowania tego typu preparatów. To bardzo mało, biorąc pod uwagę, że odpowiednie kosmetyki z filtrem powinniśmy stosować nie tylko podczas wyjazdów w ciepłe kraje, ale właściwie każdego dnia, ponieważ nawet spędzając czas w mieście do skóry dociera szkodliwe promieniowanie UV.

Szkodliwe promieniowanie

Do ziemi dociera zaledwie 5% promieniowania słonecznego. Jednak to, które się przedziera – czyli UVA i UVB – jest bardzo silne. Pierwsze z nich jest obecne przez cały rok, nawet w pochmurne dni. To właśnie ono odpowiada za fotostarzenie, zaburzenia pigmentacji skóry i rozwój nowotworów. Promieniowanie UVB jest co prawda zatrzymywane przez chmury czy szkło, ale kiedy już dotrze do człowieka, doskonale wnika w naskórek. Skórę należy więc chronić przez cały rok, przed każdym z tych promieniowań, ponieważ są one przyczyną poparzeń słonecznych, reakcji alergicznych i raka.

Błędy popełniane przy opalaniu

Przekonanie o tym, że słońce w naszym kraju nie jest tak szkodliwe jak w tropikach, to tylko jedno z kilku błędnych opinii na temat ochrony przeciwsłonecznej. Równie często sądzimy, że jednorazowa aplikacja kosmetyku wystarcza na cały dzień. Tymczasem kremy z filtrem powinniśmy nakładać na skórę co 2-3 h. DlaczegoPo pierwsze woda i pot spłukują ochronną warstwę, po drugie filtry chemiczne tracą swoją aktywność pod wpływem słońca. Szkodliwe promieniowanie może przeniknąć nawet przez cienkie letnie ubrania, dlatego w okresie najsilniejszej ekspozycji na słońce powinniśmy aplikować krem z filtrem UV nawet jeśli nie zamierzamy wychodzić na plażę  komentuje Aneta Walczak, specjalistka marki Sesderma.

Badania GfK Polonia wskazują, że pojedyncze gospodarstwo domowe rocznie wydaje na preparaty do opalania około 25 zł (to średnio 2 opakowania kosmetyków). Biorąc pod uwagę zalecenia na temat częstotliwości stosowania takich produktów, to bardzo mało. Tak ograniczona ilość stosowanych preparatów może być spowodowana obawą przed zatkaniem się porów lub pozostaniem na skórze tłustej warstwy. Niestety sprawia to, że kosmetyki nie są  w stanie roztoczyć swojego ochronnego działania na całym ciele.



Kolejnym problemem jest to, że przy zakupie kosmetyków przeciwsłonecznych część osób kieruje się jedynie ceną. Nie znaczy to, że tanie produkty automatycznie muszą być złej jakości. Powinniśmy jednak zwracać uwagę również na inne aspekty. Dobry kosmetyk powinien zawierać nie tylko jeden rodzaj filtru, ale najlepiej łączyć filtr fizyczny i chemiczny. Jest to o tyle ważne, że różnią się one między sobą i wzajemnie uzupełniają.

Przykładowo, filtr fizyczny działa od razu, a chemiczny potrzebuje pół godziny, aby wchłonąć się w skórę i osiągnąć optymalne funkcjonowanie. Filtr chemiczny absorbuje energię promieniowania, a fizyczny nie przepuszcza go lub zaburza je, nie dopuszczając do wchłonięcia przez skórę. Nie zapominajmy też, że obecnie na rynku dostępne są innowacyjne produkty, które nie tylko chronią przed słońcem, ale i naprawiają uszkodzenia, które już się dokonały.

Dzięki zdobyczom nauki i genokosmetyki możemy korzystać z preparatów, które wykazują zdolności naprawy DNA komórkowego, a co za tym idzie neutralizacji i odwrócenia uszkodzeń słonecznych, które już się dokonały (jako pierwsza takie możliwości zapewniła seria przeciwsłoneczna Repaskin marki Sesderma).

Przykre skutki nadmiernego opalania się

Skóra przesuszona i pozbawiona elastyczności to skóra, która szybciej się starzeje. To pierwszy i najłatwiejszy do zaobserwowania negatywny skutek regularnego, nadmiernego opalania. Podobnie jak przebarwienia, odbarwienia, teleangiektazje, zaskórniki, plamy posłoneczne i pogłębione zmarszczki. Jednak najgroźniejszy jest czerniak – złośliwy nowotwór. Najczęstszą przyczyną jego powstawania jest właśnie zbyt długie przebywanie na słońcu. Obecnie nowotwory skóry stanowią aż 10% wszystkich nowotworów złośliwych, na które chorują Polacy. Jest to więc zagrożenie jak najbardziej realne.

Pamiętaj!

  • nie opalaj się długo, intensywnie i w godzinach, gdy słońce najmocniej grzeje;
  • używaj kremów z filtrem co 2-3 godziny;
  • dbaj o pielęgnację skóry przed i po opalaniu;
  • dobierz kosmetyk przed i opalaniu;
  • jeśli na twojej skórze pojawi się niepokojąca cię zmiana, umów się z lekarzem pierwszego kontaktu lub dermatologiem celem dokonania fachowej diagnozy.

Dieta onkologiczna: fakty i mity

Jak pokazują badania aż 65% pacjentów onkologicznych traci na wadze jeszcze przed pierwszą wizytą u specjalisty, a w trakcie leczenia…
CZYTAJ

Światowy Dzień Mikrobiomu 2025: jesteśmy coraz bardziej zainteresowani mikrobiotą, ale nasza świadomość jest wciąż niewystarczająca

Z okazji Światowego Dnia Mikrobiomu warto przyjrzeć się rosnącemu zainteresowaniu społeczeństwa mikrobiotą i jej wpływem na zdrowie. Dane z trzeciej…
CZYTAJ

Dlaczego nazywamy jelita drugim mózgiem? „To właśnie tam powstaje do 95% serotoniny!”

Czy Twój brzuch wie więcej niż myślisz? Coraz częściej mówi się o jelitach nie tylko jako o centrum trawienia, ale…
CZYTAJ

Co warto wiedzieć o SPF? ABC wiedzy na temat letniej fotoprotekcji

Jakie są wakacyjne potrzeby skóry? Skuteczna ochrona przeciwsłoneczna, nawilżenie i regeneracja to podstawa osiągnięcia efektu pięknej i zdrowej cery latem.…
CZYTAJ

ZADBAJ O OBJĘTOŚĆ Z KOSMETYKAMI STAPIZ

Szukasz produktów, które pomogą Ci utrzymać dużą objętość włosów na dłuższy czas bez efektu obciążenia? Sprawdź te kosmetyki STAPIZ. Dzięki…
CZYTAJ

Mokate Cappuccino ZERO to doskonały wybór dla osób, które chcą cieszyć się smakiem kawy, dbając przy tym o zdrowie

Mokate Cappuccino ZERO to doskonały wybór dla osób, które chcą cieszyć się smakiem kawy, dbając przy tym o zdrowie. Bez…
CZYTAJ

Kiedy ból zębów sprawia, że odmawiasz sobie letnich przyjemności..

Lato od razu przywodzi na myśl wakacje, lody i chłodne napoje. Niestety, nie każdy może cieszyć się swobodnie tymi przyjemnościami.…
CZYTAJ

Antyoksydacja, poprawa kolorytu skóry i demakijaż Co warto wiedzieć o kwasie ferulowym?

Kwas ferulowy to król multifunkcjonalności. Działa antyoksydacyjnie, przeciwstarzeniowo, świetnie wpływa na koloryt cery i wspiera działanie kremów z SPF. Latem…
CZYTAJ

Puszcza Białowieska bliska sercom Polaków. Wyniki ogólnopolskiego badania opinii publicznej

Zdecydowana większość Polaków zna i docenia wartość Puszczy Białowieskiej – wynika z ogólnopolskiego badania opinii publicznej przeprowadzonego przez firmę Quantify…
CZYTAJ

Regeneracja i intensywne nawilżenie Jak skutecznie przygotować włosy do lata?

Nawilżenie i dogłębna regeneracja to priorytet pielęgnacji włosów przed latem. Specjaliści podpowiadają, że drogą do osiągnięcia efektu zachwycających, lśniących pasm…
CZYTAJ

Ile lodów tygodniowo może jeść przedszkolak? Czy codzienne jedzenie lodów to coś złego?

Na pytania odpowiada ekspert Damian Dziewiałtowski, dietetyk Grupy LUX MED: Lody dla przedszkolaka – ile to bezpieczna porcja? Lody to…
CZYTAJ

Zdrowe dziąsła, zdrowy organizm: dlaczego przyzębie jest takie ważne?

Krwawiące dziąsła to nie błahostka – mogą być oznaką poważnej choroby przyzębia, która wpływa na zdrowie całego organizmu. W Polsce…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Dieta onkologiczna: fakty i mity

Jak pokazują badania aż 65% pacjentów onkologicznych traci na wadze jeszcze przed…
CZYTAJ

Światowy Dzień Mikrobiomu 2025: jesteśmy coraz bardziej zainteresowani mikrobiotą, ale nasza świadomość jest wciąż niewystarczająca

Z okazji Światowego Dnia Mikrobiomu warto przyjrzeć się rosnącemu zainteresowaniu społeczeństwa mikrobiotą…
CZYTAJ

Dlaczego nazywamy jelita drugim mózgiem? „To właśnie tam powstaje do 95% serotoniny!”

Czy Twój brzuch wie więcej niż myślisz? Coraz częściej mówi się o…
CZYTAJ

Co warto wiedzieć o SPF? ABC wiedzy na temat letniej fotoprotekcji

Jakie są wakacyjne potrzeby skóry? Skuteczna ochrona przeciwsłoneczna, nawilżenie i regeneracja to…
CZYTAJ

Otyłość to choroba, nie wybór. Jak leczyć bez oceniania i uprzedzeń?

Otyłość to przewlekła choroba, a nie efekt braku silnej woli. Pomimo rosnącej…
CZYTAJ