Wrażliwa skóra dłoni – jak zadbać o nią zimą?



Zima to okres, w którym nasze dłonie są szczególnie narażone na działanie niesprzyjających warunków pogodowych. Ta część ciała najszybciej ulega odmrożeniu.

Już przy temperaturze 2°C skóra dłoni może ulec zaczerwienieniu i przesuszeniu, co w niektórych przypadkach objawia się bólem czy swędzeniem. Jak zatem dbać o tę wrażliwą część ciała, aby narażona na niską temperaturę nie pozostawała szorstka, spierzchnięta i czerwona?

Wrażliwa skóra dłoni i jej pielęgnacja

Powodem tak dużej wrażliwości dłoni jest bardzo cienka, delikatna i pozbawiona tkanki tłuszczowej skóra, która nie zapewnia wystarczającej ochrony przed zimnem. Dodatkowo, umiejscowiona w niej niewielka liczba gruczołów łojowych sprawia, że pod wpływem niskich temperatur dłonie szybciej stają się odwodnione, suche oraz zaczerwienione.

Ponadto tzw. tłuszczowy płaszcz ochronny, powstający na ich powierzchni, jest bardzo delikatny, gdyż znika po każdym umyciu rąk. Ważne zatem, aby zimą pamiętać o noszeniu rękawiczek czy używaniu natłuszczających kremów. To z pewnością pomoże utrzymać dłonie w dobrej kondycji nawet wtedy, gdy temperatura spada poniżej 0°C.



Bardzo ważną zasadą jest stosowanie kremu do rąk po każdym umyciu. Należy o tym pamiętać, ponieważ dłonie szybko tracą odpowiedni poziom nawilżenia. Warto zatem wyposażyć się w kosmetyk dedykowany skórze suchej i mieć go zawsze w zasięgu ręki.

Takim preparatem jest Gerlasan krem do rąk z serii produktów Gehwol. Zawarte w nim naturalne składniki, takie jak aloes, olejek jojoba, tapioka oraz mocznik zapewniają głęboką pielęgnację, natomiast bisabolol i pantenol łagodzą podrażnienia. Już po pierwszym użyciu skóra staje się gładka i przyjemna w dotyku.

Szczególnie wrażliwa jest także skóra w okolicach łokci. Miejsca te dość często stają się wysuszone i szorstkie. W tym przypadku pomocna będzie maść Schrunden. Dzięki zawartości naturalnych olejków eterycznych, a także pantenolu, bisabololu oraz wysokiej jakości tłuszczów jest skuteczna w walce z tego rodzaju problemem.

Jeśli chcemy uczynić dłonie naszą najlepszą wizytówką zadbajmy o nie kompleksowo, nie pomijając paznokci. Do ich pielęgnacji marka Gehwol proponuje sztyft oraz olejek. Obydwa preparaty regenerują kruche i łamliwe paznokcie oraz sprawiają, że stają się elastyczne i zdrowe.

Wszystkie preparaty Gehwol dostępne są w aptekach i wybranych gabinetach kosmetycznych. Ich ceny wahają się od 20 zł do 60 zł.

Aktywność po posiłku – kardiologiczne argumenty za świątecznym spacerem

Wielkanocny czas, choć pełen radości i kulinarnych tradycji, może nieść także wyzwania zdrowotne. To właśnie w tym okresie kardiolodzy obserwują…
CZYTAJ

Choroba wieńcowa – jak ją rozpoznać i kiedy zgłosić się do lekarza?

Choroby serca i układu krążenia od lat pozostają jednym z najpoważniejszych wyzwań zdrowotnych naszych czasów. Mimo postępu medycyny, wciąż zbyt…
CZYTAJ

Nowe podejście do terapii przeciwwirusowych – badania Polki mogą pomóc w walce z HIV i SARS-CoV-2

Nowe podejście do terapii przeciwwirusowych – badania Polki mogą pomóc w walce z HIV i SARS-CoV-2. Dr inż. Hanna Orlikowska-Rzeźnik,…
CZYTAJ

Wiosna a alergie – jak sobie radzić w trudnym sezonie? 

Wiosna to wymagający czas dla alergików, ale odpowiednie leczenie, unikanie alergenów i zmiana codziennych nawyków mogą skutecznie zmniejszyć uciążliwe objawy.…
CZYTAJ

Dlaczego odpowiednie tętno jest ważne dla zdrowia? Kiedy tętno staje się niebezpieczne? Jak rozpoznać tachykardię i na co zwrócić uwagę?

Tętno, czyli liczba uderzeń serca na minutę, jest jednym z podstawowych parametrów, które pozwalają ocenić stan zdrowia. Prawidłowe tętno ma…
CZYTAJ

1 na 3 Polaków jest zadowolonych ze stanu swojego zdrowia. Skąd czerpiemy wiedzę o zdrowiu?

Tylko 30% dorosłych Polaków ocenia swój stan zdrowia pozytywnie, jak wynika z badania „Jak chorują Polacy” zrealizowanego na zlecenie Nationale-Nederlanden.…
CZYTAJ

Niecodzienna perspektywa w codziennej pracy – jak wspierać osoby w spektrum autyzmu?

2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu – dzień, który skłania do refleksji nad tym, jak w codziennym życiu –…
CZYTAJ

Zegar biologiczny nie zna zmiany czasu. Dlatego Twój organizm się buntuje

Już w najbliższy weekend czeka nas zmiana czasu z zimowego na letni. Choć przesunięcie wskazówek zegara o jedną godzinę może…
CZYTAJ

Skuteczne badania USG w klinice U Lekarzy w Warszawie

Ultrasonografia (USG) jest jednym z podstawowych i nieinwazyjnych badań, dzięki któremu można przeprowadzić diagnostykę narządów wewnętrznych i wykryć różne schorzenia,…
CZYTAJ

Kiedy miesiączka boli za bardzo. Endometrioza bez tabu

Bolesne miesiączki, zmęczenie, dyskomfort? Dla wielu kobiet w Polsce to nie tylko “taka uroda”, a objawy endometriozy. Szczęśliwie, świadomość tej…
CZYTAJ

Jedyna na świecie. Puszcza Białowieska. 

Jedyna na świecie. Puszcza Białowieska. 
Rusza kampania informacyjno-edukacyjna dotycząca jedynego w Polsce obiektu przyrodniczego wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Instytut…
CZYTAJ

Dieta ketogenna: zapomniana broń w walce z padaczką

Dieta ketogenna łączona jest głównie z redukcją masy ciała i sposobem na szybkie spalanie tłuszczu. Jej historia ma znacznie głębsze,…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Aktywność po posiłku – kardiologiczne argumenty za świątecznym spacerem

Wielkanocny czas, choć pełen radości i kulinarnych tradycji, może nieść także wyzwania…
CZYTAJ

Choroba wieńcowa – jak ją rozpoznać i kiedy zgłosić się do lekarza?

Choroby serca i układu krążenia od lat pozostają jednym z najpoważniejszych wyzwań…
CZYTAJ

Nowe podejście do terapii przeciwwirusowych – badania Polki mogą pomóc w walce z HIV i SARS-CoV-2

Nowe podejście do terapii przeciwwirusowych – badania Polki mogą pomóc w walce…
CZYTAJ

Wiosna a alergie – jak sobie radzić w trudnym sezonie? 

Wiosna to wymagający czas dla alergików, ale odpowiednie leczenie, unikanie alergenów i…
CZYTAJ

Dlaczego odpowiednie tętno jest ważne dla zdrowia? Kiedy tętno staje się niebezpieczne? Jak rozpoznać tachykardię i na co zwrócić uwagę?

Tętno, czyli liczba uderzeń serca na minutę, jest jednym z podstawowych parametrów,…
CZYTAJ