5 etapów starzenia się okolicy oka



Oczy – zwierciadła duszy i pierwsze elementy twarzy, na które zwracamy uwagę, poznając nową osobę. Wypoczęte, ładne spojrzenie sprawia, że człowiek wygląda młodo i zdrowo. Niestety, skóra wokół oczu starzeje się dwa razy szybciej niż w innych partiach twarzy – głównie ze względu na to, że jest znacznie cieńsza. Poznaj 5 etapów starzenia się okolicy oczu oraz nowoczesne metody medycyny estetycznej, które pozwolą Ci jak najdłużej cieszyć się pięknym spojrzeniem.

 

Etap 1: cienie

Ponieważ skóra wokół oczu ma jedynie około 0,5 mm grubości (podczas, gdy w innych miejscach twarzy nawet 2 mm), jej okolica starzeje się najszybciej. Pierwszym symptomem staje się prześwitywanie naczyń krwionośnych, które rzucają cienie na powiekę dolną. Dodatkowo, niektóre osoby mają już taką anatomię twarzy, że wystający policzek może również rzucać cień w te miejsca, co tylko potęguje nieestetyczny efekt.

– Jeśli chodzi o likwidowanie cieni pod oczami, medycyna estetyczna dysponuje kilkoma rozwiązaniami  – mówi dr Urszula Brumer, ekspert medycyny estetycznej i właścicielka warszawskiej kliniki „Medycyna Młodości”.

– W przypadku prześwitywania naczyń krwionośnych, możemy posłużyć się peelingami, mezoterapią lub założeniem nici liftingujących. Czasami powstawanie cieni może też występować na skutek produktów przemiany materii, czyli hemosyderyny. Wtedy pomaga mezoterapia Dark Circle. Po około 2 zabiegach skóra staje się dużo jaśniejsza i promienna. Jeśli zaś oczekujemy szybszego efektu, polecam nici. Wszystko zależy od pacjenta i od stopnia problemu, z jakim się zmaga.

Etap 2: obrzęki

Zdaniem dr Brumer obrzęki pod oczami są trudnym tematem, ponieważ często ich występowanie związane jest z patofizjologią, chorobami nerek lub z nadmiernym spożyciem produktów mlecznych przy diecie wysokobiałkowej. W zależności od zdiagnozowanej przyczyny problemu, stosuje się inne metody, jednak najbardziej popularne z nich to mezoterapia lub karboksyterapia, które poprawiają cyrkulację krwi i limfy.

Karbokysterapia jest terapią bodźcową, czyli pod wpływem dwutlenku węgla dochodzi do stymulacji procesów naprawczych i regeneracyjnych w tkankach oraz szybkiej eliminacji zalegających w skórze toksyn. Skóra po zabiegu staje się wyraźnie odżywiona i zregenerowana. Skutecznie odmładza okolicę oczu, ponieważ ma działanie przeciwobrzękowe i przeciwzapalne. Jeśli jednak obrzęki związane są z przepukliną tłuszczową, wtedy należy poprosić o pomoc chirurga.



Etap 3: kurze łapki

Kurze łapki to inaczej pierwsze zmarszczki, które zauważamy  w okolicy oczu. Pojawiają się na skutek nadmiernej mimiki twarzy, ale także palenia papierosów, braku odpowiedniej ilości snu czy nadmiaru promieniowania słonecznego. Tych zmarszczek nie da się uniknąć, ale można opóźnić ich występowanie lub wygładzić zmiany skórne już istniejące. Często stosowaną do tego metodą jest zabieg z wykorzystaniem toksyny botulinowej typu A.

Innym symptomem starzenia się skóry pod oczami są zmarszczki poprzeczne na powiece dolnej. W takich przypadkach stosowane są specjalne peelingi medyczne dedykowane na tę delikatną okolicę, które poprawiają jakość skóry i wyraźnie ją obkurczają. Można też zastosować wygładzające nici liftingujące – idealne dla osób chcących uzyskać natychmiastowy efekt.

Etap 4 i 5: marszczenie się i zwiększenie ilości skóry na powiekach

Z wiekiem obserwujemy pojawiający się na powiekach nadmiar skóry. Co można wtedy zrobić? Zdaniem doktor Urszuli Brumer, najważniejsza jest poprawa jakości skóry. Regularne stosowanie peelingów medycznych sprawia, że jest ona bardziej napięta i rozjaśniona. Natomiast nici liftingujące skutecznie podtrzymują opadanie wiotczejącej skóry, która z biegiem lat zwiększa swoją objętość.

Dodatkowo, niekiedy po czterdziestce obserwujemy pojawienie się tzw. „fałdu mongolskiego” powyżej brwi, czyli inaczej wałka tłuszczu. Aby go usunąć, znów mogą pomóc nici liftingujące założone na czoło, które pomagają w wizualnym „otworzeniu oka”.

Jak więc widać, problemów występujących w okolicach oczu jest wiele. Ich pojawianiu się sprzyja nie tylko upływający czas, ale i okres zimowy. Wtedy suche powietrze w pomieszczeniach jest jednym z powodów pojawiania się m.in. obrzęków.

Aby doraźnie temu zapobiec, warto robić sobie regularne okłady z czarnej herbaty, zmniejszyć czas wpatrywania się w ekran komputera,  a także zredukować ilości picia czerwonego wina. Warto też nie zwlekać i najpóźniej w okolicy 35. roku życia udać się do lekarza specjalisty, aby zaplanować własną, indywidualną kurację piękności.

modanaurode.pl Dr Urszula Brumer-fot Anna Ciupryk

Informacje o ekspercie:

Dr Urszula Brumer – lekarz medycyny estetycznej, autorka bloga www.urszulabrumer.pl oraz wielu artykułów prasowych dot. medycyny estetycznej. Właścicielka kliniki specjalizującej się w zakresie zabiegów preparatami autologicznymi „Dr Urszula Brumer Medycyna Młodości” – www.drbrumer.pl. To pierwsza w Polsce klinika stosująca własne komórki pacjenta do leczenia m.in. blizn.

Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach (EAAD) został ustanowiony w 2008 r. przez Komisję Europejską i jest obchodzony corocznie w dniu 18 listopada w całej Europie.

W ramach EAAD i WAAD na całym świecie organizowane są wydarzenia kierowane do społeczeństwa oraz specjalistów medycznych, propagujących wiedzę na temat…
CZYTAJ

Żylaki to problem milionów Polaków. Jak skutecznie zapobiegać i leczyć?

Żylaki to powszechny problem zdrowotny dotykający niemal połowę dorosłej populacji w Polsce. Częstotliwość występowania niewydolności żylnej jest wyższa niż cukrzycy…
CZYTAJ

Jak holistyczne podejście do zdrowia poprawia nasze samopoczucie?


W życiu wielu kobiet pojawiają się momenty, gdy stres zaczyna odbijać się nie tylko na zdrowiu fizycznym, ale także na…
CZYTAJ

Relacja ze spotkania prasowego, 5 edycji kampanii #lubiesiebie, z udziałem znanych ambasadorek.

W warszawskiej restauracji PRIMITIVO Kuchnia i Wino odbyło się spotkanie prasowe dedykowane 5. edycji kampanii #lubiesiebie, której inicjatorem jest dr…
CZYTAJ

Na cukrzycę choruje cała rodzina. Jak wspierać bliską osobę z cukrzycą?

Cukrzyca, choć jest chorobą nieuleczalną, gdy jest wyrównana, daje szansę na aktywne życie. Jednak, by tak się stało, niezbędne wręcz…
CZYTAJ

Retinoidy i witaminy w beauty-planie 3 kluczowe potrzeby skóry

Schyłek roku to czas podsumowań i ustalania beauty-planów. Jesień jest królową zmian. To właśnie teraz najuważniej obserwujemy stan skóry i…
CZYTAJ

Rola mikrobiomu i diety w utrzymaniu zdrowych jelit

Mikroorganizmy zamieszkują zarówno środowisko zewnętrzne, jak i wnętrze ludzkiego organizmu. Ich zespoły tworzą mikrobioty, które zasiedlają różne obszary ciała, jak…
CZYTAJ

Movember – kobiety cichymi bohaterkami walki o zdrowie mężczyzn

W listopadzie na ulicach królują wąsy, a w mediach i rozmowach coraz częściej pada jedno hasło – Movember. To międzynarodowa…
CZYTAJ

Jakość powietrza w Polsce uzależniona jest nie tylko od działalności człowieka

Jakość powietrza w Europie znacznie się poprawiła w ciągu ostatnich dziesięcioleci, ale zanieczyszczone powietrze nadal stanowi największe zagrożenie dla zdrowia…
CZYTAJ

Jak wybierać odpowiednie kosmetyki do pielęgnacji stref intymnych?

Zdrowie intymne zaczyna się od odpowiedniej pielęgnacji i świadomego wyboru kosmetyków. Choć często skupiamy się na codziennym oczyszczaniu, pielęgnacja delikatnych…
CZYTAJ

5 listopada 39 lat temu przeprowadzono pierwszy udany przeszczep serca – wspomnienia prof. A. Bochenka

To było 39 lat temu, 5 listopada - Serce zostało wycięte, a w klatce piersiowej pojawiła się ogromna, pusta przestrzeń,…
CZYTAJ

Co to jest innowacyjna rehabilitacja neurologiczna i dlaczego jest tak ważna?

Rehabilitacja neurologiczna odgrywa kluczową rolę w procesie próby powrotu do zdrowia i maksymalnego przywrócenia utraconych funkcji u pacjentów ze schorzeniami…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach (EAAD) został ustanowiony w 2008 r. przez Komisję Europejską i jest obchodzony corocznie w dniu 18 listopada w całej Europie.

W ramach EAAD i WAAD na całym świecie organizowane są wydarzenia kierowane…
CZYTAJ

Żylaki to problem milionów Polaków. Jak skutecznie zapobiegać i leczyć?

Żylaki to powszechny problem zdrowotny dotykający niemal połowę dorosłej populacji w Polsce.…
CZYTAJ

Jak holistyczne podejście do zdrowia poprawia nasze samopoczucie?


W życiu wielu kobiet pojawiają się momenty, gdy stres zaczyna odbijać się…
CZYTAJ

Na cukrzycę choruje cała rodzina. Jak wspierać bliską osobę z cukrzycą?

Cukrzyca, choć jest chorobą nieuleczalną, gdy jest wyrównana, daje szansę na aktywne…
CZYTAJ

Movember – kobiety cichymi bohaterkami walki o zdrowie mężczyzn

W listopadzie na ulicach królują wąsy, a w mediach i rozmowach coraz…
CZYTAJ