Walczysz z trądzikiem? Sprawdź, co musisz o nim wiedzieć!



Trądzik jest przewlekłą chorobą skóry, która przejawia się między innymi wykwitami skórnymi. Chcąc skutecznie zwalczać jej przykre objawy, powinniśmy poznać nie tylko przyczyny powstawania i formy leczenia, ale też zasady pielęgnacji skóry trądzikowej.

 

Trądzik dotyka przede wszystkim młodzież w okresie dojrzewania. Zgodnie z szacunkowymi danymi z różnymi objawami tej choroby zmaga się około 60-80 proc. nastolatków. Nie tak rzadkie są jednak przypadki, w których zmiany trądzikowe utrzymują się znacznie dłużej.

Przyczyny powstawania trądziku

Za główne przyczyny powstawania trądziku i związanych z nim wykwitów skórnych uznaje się między innymi zwiększoną produkcję androgenów, czyli męskich hormonów płciowych, nadmierne wydzielanie łoju przez gruczoły oraz rogowacenie ujść mieszków włosowych.

Jednak trądzik pospolity może mieć różne nasilenie, które determinowane jest też przez szereg czynników zewnętrznych. Zaostrzenie przebiegu choroby może być konsekwencją zażywania leków, stosowania nieodpowiednich kosmetyków do pielęgnacji skóry, zbyt dużej ekspozycji na promieniowanie słoneczne czy spożywania niektórych produktów.

Najczęstsze objawy trądziku

 Trądzik może dawać różne objawy, ale do najczęściej występujących zalicza się przede wszystkim łojotok, zaskórniki oraz wykwity zapalne, w tym grudki i krosty. W 99 proc. przypadków pojawiają się one na twarzy, a ponadto na plecach i klatce piersiowej. Nieco rzadziej zmiany występują na barkach, ramionach, pośladkach czy w pachwinach.

Innym często obserwowanym objawem trądziku są także przebarwienia na skórze. W ostrym przebiegu trądziku może dochodzić również do powstawania głębszych zmian w skórze oraz tkance podskórnej, które mogą pozostawiać nieestetyczne, trudne do zamaskowania blizny.



Jak właściwie pielęgnować skórę trądzikową?

Cera trądzikowa jest bardzo wymagająca pod względem pielęgnacji. Mimo to warto poznać podstawowe zasady pielęgnacji tego typu skóry, ponieważ przy zastosowaniu odpowiednich preparatów przynosi ona zadowalające i wystarczające rezultaty u ponad połowy chorych.

Jednym z najważniejszych elementów codziennej pielęgnacji cery z trądzikiem jest jej prawidłowe oczyszczanie. W tym celu najlepiej sprawdzają się łagodne produkty, takie jak żele i pianki myjące, które usuwają martwe komórki naskórka i działają antybakteryjnie.

Nawilżać, czy nie nawilżać?

Aspektem pielęgnacji skóry trądzikowej, wymagającym specjalnego omówienia, jest jej nawilżanie. Wiele osób celowo rezygnuje ze stosowania kosmetyków nawilżających, ponieważ błędnie sądzą, że w ten sposób przyczynią się do zwiększenia łojotoku.

Intensyfikacja procesu wydzielania łoju przez gruczoły faktycznie może mieć miejsce, jednak tylko w przypadku niedostatecznego nawilżenia skóry. Jeśli doprowadzimy do przesuszenia cery, a tym samym zaburzymy jej równowagę hydrolipidową, osiągniemy efekt całkiem odwrotny od zamierzonego, a dodatkowo zaczniemy zmagać się z łuszczeniem naskórka.

Wolisz tego uniknąć? W takim razie w twojej łazience nie może zabraknąć dobrego kremu nawilżającego – lekkiego, beztłuszczowego, o właściwościach matujących, przeznaczonego do cery trądzikowej. Dobrym pomysłem będzie także stosowanie preparatów tonizujących.

Nadmierne, intensywne szczotkowanie zębów – nie rób tego, to szkodzi zębom!

Nadmierne szczotkowanie zębów wydaje się nieszkodliwym nawykiem, ale w rzeczywistości może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych. Zbyt intensywne lub zbyt…
CZYTAJ

Łokieć tenisisty – problem nie tylko sportowców

Choć nazwa „łokieć tenisisty” kojarzy się ze sportem, a wręcz z bardzo konkretną dyscypliną, okazuje się, że problem ten dotyczy…
CZYTAJ

Rozpoczęcie prac nad pierwszym w Polsce Regionalnym Planem Adaptacji do Zmian Klimatu

Adaptacja do zmian klimatu to proces dostosowywania się społeczeństw, ekosystemów i gospodarek do zmian warunków klimatycznych, które już występują lub…
CZYTAJ

4. edycja kampanii #lubiesiebie – relacja ze spotkania prasowego z udziałem ambasadorek

W nowo otwartej śródziemnomorskiej restauracji PRIMITIVO Kuchnia i Wino przy ulicy Waliców 13 w Warszawie, odbyło się spotkanie prasowe z…
CZYTAJ

Tydzień dla serca, jak dbać o ten najważniejszy organ

17.04-24.04.2024 r. obchodzimy Tydzień dla Serca. To doskonała okazja, by nie tylko poszerzyć swoją wiedzę na temat tego wyjątkowego i…
CZYTAJ

10 zdrowych nawyków poprawiających pracę i dobrostan jelit

Jelita często określa się mianem „drugiego mózgu" – są nie tylko fundamentem odporności, ale biorą też udział w utrzymaniu równowagi…
CZYTAJ

Uśmiechnij się do zdrowia: Przepis na pyszny, sycący koktajl z mango i masłem orzechowym – dla mocnych i zdrowych zębów

Koktajl zrobiony ze świeżych składników to nie tylko przyjemność dla podniebienia, ale i zdrowy wybór. Taki posiłek dostarcza organizmowi niezbędnych…
CZYTAJ

Retrotranspozony – nasi sprzymierzeńcy czy wrogowie?

Mgr inż. Angelika Andrzejewska-Romanowska, stypendystka programu L’Oréal-UNESCO Dla Kobiet i Nauki, naukowczyni z Instytutu Chemii Bioorganicznej Polskiej Akademii Nauk, bada…
CZYTAJ

Fix MAC’N CHEESE – nowość od marki Knorr. Odkryj megaserowy smak

Kultowy amerykański Mac’n Cheeese on demand? Od teraz makaron z kremowym serem możesz zjeść o każdej porze dnia w swoim…
CZYTAJ

Nadciśnienie tętnicze nie boli, ale zabija! Wszystko co trzeba wiedzieć o nadciśnieniu tętniczym

Nadciśnienie tętnicze może dotyczyć każdego z nas. Szacowana liczba chorych w Europie wynosi ok. 150 milionów, co oznacza, że co…
CZYTAJ

Rusz się i zadbaj o swoją postawę ciała!

Styl życia współczesnego człowieka nie sprzyja utrzymaniu prawidłowej postawy ciała. Więcej siedzimy, mniej się ruszamy, spędzamy długie godziny przed ekranami.…
CZYTAJ

Jak odzyskać młody wygląd? Przywrócić właściwe napięcie mięśni twarzy, szyi i dekoltu!

Z upływem lat oraz wskutek działania czynników zewnętrznych, wyraźnemu osłabieniu ulega struktura włókien podtrzymujących skórę twarzy, szyi i dekoltu. W…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Łokieć tenisisty – problem nie tylko sportowców

Choć nazwa „łokieć tenisisty” kojarzy się ze sportem, a wręcz z bardzo…
CZYTAJ

Tydzień dla serca, jak dbać o ten najważniejszy organ

17.04-24.04.2024 r. obchodzimy Tydzień dla Serca. To doskonała okazja, by nie tylko…
CZYTAJ

10 zdrowych nawyków poprawiających pracę i dobrostan jelit

Jelita często określa się mianem „drugiego mózgu" – są nie tylko fundamentem…
CZYTAJ

Retrotranspozony – nasi sprzymierzeńcy czy wrogowie?

Mgr inż. Angelika Andrzejewska-Romanowska, stypendystka programu L’Oréal-UNESCO Dla Kobiet i Nauki, naukowczyni…
CZYTAJ

Nadciśnienie tętnicze nie boli, ale zabija! Wszystko co trzeba wiedzieć o nadciśnieniu tętniczym

Nadciśnienie tętnicze może dotyczyć każdego z nas. Szacowana liczba chorych w Europie…
CZYTAJ