Rzuć palenie!, jak to zrobić?!



Kobiety sięgają po papierosa nie dlatego iż uwielbiaja dym z papierosa tak jak mężczyźni, lecz dlatego iż wiąże się to ze stresem, zmiennymi nastrojami a i w dużej mierze w walce ze zbędnymi kilogramami. Jak wiadomo palenie papierosów wpływa na zmniejszenie poziom łaknienia.

W dymie tytoniowym znajduje się  aż 4000 związków chemicznych: a w tym związki o działaniu:
–  toksycznym
–  uszkadzającym DNA
–  uszkadzającym płód
–  rakotwórczym
Dym tytoniowy zawiera ok.60 substancji rakotwórczych. Na działanie tych substancji narażone są także osoby nie palące, ale przebywające w otoczeniu palaczy, tzw. palenie bierne.



Wśród substancji o działaniu rakotwórczym znajdują się m.in.:
Nikotyna
silna trucizna uzależniająca równie silnie jak kokaina czy heroina. Podana dożylnie dawka nikotyny zawarta w jednym papierosie może zabić człowieka.
Amoniak (używany do czyszczenia toalety)
Aceton (rozpuszczalnik, składnik farb i lakierów)
Butan (gaz pędny, stosowany do wyrobu benzyny syntetycznej)
Cyjanek (używany do trucia szczurów)
Formaldehyd (używany do konserwowania zdechłych żab)
Metanol (trucizna, składnik benzyn silnikowych)
Tlenek węgla (składnik spalin, tzw. czad)
Polon
210 (pierwiastek promieniotwórczy, bardzo toksyczny)

Jak rzucic palenie?

Istnieje kilka sposobów na to, jak rzucić palenie. Możemy zadecydować o natychmiastowym odstawieniu papierosów lub częściowe odstawienie .

Pierwszy sposób to rzucenie palenia z dnia na dzień, bez uprzedniego przygotowania, np. zmniejszenia codziennej dawki papierosów. Sposób ten niesie ze sobą wiele ryzyka i coraz częściej jest odradzany przez specjalistów do spraw uzależnień.

Metod druga jest dużo skuteczniejsze i mniej radykalna.Mianowicie palenie papierosów ograniczamy do mniejszych dawek aż do całkowitego odstawienia papierosów.  Przez okres dwóch tygodni  palacz powinien zmniejszać ilość wypalanych papierosów, aż dojdzie do dnia, w którym nie zapali ani jednego. Stopniowe odzwyczajanie się od palenia można zastąpić także używaniem plastrów z nikotyną lub specjalnej pastylek do żucia.

Dobrym sposobem przy rzucaniu papierosów jest zaopatrzenie się w pestki np. słonecznika lub dyni. W ten sposób cały czas wykonujemy ruch reką jak podczas palenia czyli potocznie mówiąc zajmujemy czymś ręce. Najważniejszą cechą w  rzucaniu palenia jest konsekwencja. Niestety nie  da się uniknąć nieprzyjemnych dolegliwości głodu nikotynowego.

Starajmy się też nie przebywac z “palaczami” w tym samym pomieszczeniu oraz unikajmy sytuacji w których najczęściej sięgaliśmy po papierosy. zobacz więcej na temat palenie….skutki palenia papierosów>>>

Prezbiopia – zaburzenie widzenia, które dotyka niemal każdego

Prezbiopia, znana również jako starczowzroczność, nie jest chorobą, ale związanym z wiekiem zaburzeniem ostrego widzenia. Zazwyczaj pierwsze jej objawy, czyli…
CZYTAJ

Suche włosy? Sprawdź, jak skutecznie nawilżyć je dzięki odpowiedniej pielęgnacji i diecie

Suche włosy to częsty problem, który może wynikać z wielu przyczyn, takich jak na przykład stylizowanie na gorąco, używanie agresywnych…
CZYTAJ

Mniej marnowania, więcej radości. 
Problem świątecznego marnotrawstwa żywności w Polsce

Marnotrawstwo żywności w okresie Świąt jest szczególnie istotnym problemem. Grudzień to czas wzmożonych zakupów, przygotowywania potraw w dużych ilościach i…
CZYTAJ

Magia świątecznych smaków – tradycja w nowoczesnym wydaniu

Święta Bożego Narodzenia to czas wyjątkowy, pełen rodzinnego ciepła i okres kultywowania wielu tradycji. Wspólne gotowanie i delektowanie się świątecznymi…
CZYTAJ

Dlaczego zimą mamy większą ochotę na mięso? I co z tym zrobić?

Gdy nadchodzą zimniejsze dni, wiele osób zauważa u siebie zmianę apetytu: surowe warzywa czy nabiał chętnie zamieniamy na ciepłe posiłki…
CZYTAJ

Jak rozciągnąć świąteczny budżet? Odkryj inspiracje na niedrogie prezenty pod choinkę za mniej niż 50 zł!

Czas świąt należy do najtrudniejszych finansowo okresów w roku, co potwierdza 47% polskich uczestników badania. Od kupowania prezentów i przygotowywania…
CZYTAJ

Skuteczna terapia zaburzeń lipidowych. Czym jest program lekowy i kto może z niego skorzystać?

Zaburzenia lipidowe, znane również jako dyslipidemia, to problem, który dotyka coraz większą liczbę osób. Szacuje się, że w Polsce dotyczy…
CZYTAJ

Świadoma suplementacja sportowców – jakość, czystość, odpowiedzialność

Wybór suplementów diety, szczególnie w środowisku sportowym, odgrywa fundamentalną rolę. Sportowcy, podlegający regularnym kontrolom antydopingowym, muszą ufać, że produkty, które…
CZYTAJ

Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach (EAAD) został ustanowiony w 2008 r. przez Komisję Europejską i jest obchodzony corocznie w dniu 18 listopada w całej Europie.

W ramach EAAD i WAAD na całym świecie organizowane są wydarzenia kierowane do społeczeństwa oraz specjalistów medycznych, propagujących wiedzę na temat…
CZYTAJ

Żylaki to problem milionów Polaków. Jak skutecznie zapobiegać i leczyć?

Żylaki to powszechny problem zdrowotny dotykający niemal połowę dorosłej populacji w Polsce. Częstotliwość występowania niewydolności żylnej jest wyższa niż cukrzycy…
CZYTAJ

Jak holistyczne podejście do zdrowia poprawia nasze samopoczucie?


W życiu wielu kobiet pojawiają się momenty, gdy stres zaczyna odbijać się nie tylko na zdrowiu fizycznym, ale także na…
CZYTAJ

Relacja ze spotkania prasowego, 5 edycji kampanii #lubiesiebie, z udziałem znanych ambasadorek.

W warszawskiej restauracji PRIMITIVO Kuchnia i Wino odbyło się spotkanie prasowe dedykowane 5. edycji kampanii #lubiesiebie, której inicjatorem jest dr…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Prezbiopia – zaburzenie widzenia, które dotyka niemal każdego

Prezbiopia, znana również jako starczowzroczność, nie jest chorobą, ale związanym z wiekiem…
CZYTAJ

Dlaczego zimą mamy większą ochotę na mięso? I co z tym zrobić?

Gdy nadchodzą zimniejsze dni, wiele osób zauważa u siebie zmianę apetytu: surowe…
CZYTAJ

Skuteczna terapia zaburzeń lipidowych. Czym jest program lekowy i kto może z niego skorzystać?

Zaburzenia lipidowe, znane również jako dyslipidemia, to problem, który dotyka coraz większą…
CZYTAJ

Świadoma suplementacja sportowców – jakość, czystość, odpowiedzialność

Wybór suplementów diety, szczególnie w środowisku sportowym, odgrywa fundamentalną rolę. Sportowcy, podlegający…
CZYTAJ

Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach (EAAD) został ustanowiony w 2008 r. przez Komisję Europejską i jest obchodzony corocznie w dniu 18 listopada w całej Europie.

W ramach EAAD i WAAD na całym świecie organizowane są wydarzenia kierowane…
CZYTAJ