Rzuć palenie!, jak to zrobić?!



Kobiety sięgają po papierosa nie dlatego iż uwielbiaja dym z papierosa tak jak mężczyźni, lecz dlatego iż wiąże się to ze stresem, zmiennymi nastrojami a i w dużej mierze w walce ze zbędnymi kilogramami. Jak wiadomo palenie papierosów wpływa na zmniejszenie poziom łaknienia.

W dymie tytoniowym znajduje się  aż 4000 związków chemicznych: a w tym związki o działaniu:
–  toksycznym
–  uszkadzającym DNA
–  uszkadzającym płód
–  rakotwórczym
Dym tytoniowy zawiera ok.60 substancji rakotwórczych. Na działanie tych substancji narażone są także osoby nie palące, ale przebywające w otoczeniu palaczy, tzw. palenie bierne.



Wśród substancji o działaniu rakotwórczym znajdują się m.in.:
Nikotyna
silna trucizna uzależniająca równie silnie jak kokaina czy heroina. Podana dożylnie dawka nikotyny zawarta w jednym papierosie może zabić człowieka.
Amoniak (używany do czyszczenia toalety)
Aceton (rozpuszczalnik, składnik farb i lakierów)
Butan (gaz pędny, stosowany do wyrobu benzyny syntetycznej)
Cyjanek (używany do trucia szczurów)
Formaldehyd (używany do konserwowania zdechłych żab)
Metanol (trucizna, składnik benzyn silnikowych)
Tlenek węgla (składnik spalin, tzw. czad)
Polon
210 (pierwiastek promieniotwórczy, bardzo toksyczny)

Jak rzucic palenie?

Istnieje kilka sposobów na to, jak rzucić palenie. Możemy zadecydować o natychmiastowym odstawieniu papierosów lub częściowe odstawienie .

Pierwszy sposób to rzucenie palenia z dnia na dzień, bez uprzedniego przygotowania, np. zmniejszenia codziennej dawki papierosów. Sposób ten niesie ze sobą wiele ryzyka i coraz częściej jest odradzany przez specjalistów do spraw uzależnień.

Metod druga jest dużo skuteczniejsze i mniej radykalna.Mianowicie palenie papierosów ograniczamy do mniejszych dawek aż do całkowitego odstawienia papierosów.  Przez okres dwóch tygodni  palacz powinien zmniejszać ilość wypalanych papierosów, aż dojdzie do dnia, w którym nie zapali ani jednego. Stopniowe odzwyczajanie się od palenia można zastąpić także używaniem plastrów z nikotyną lub specjalnej pastylek do żucia.

Dobrym sposobem przy rzucaniu papierosów jest zaopatrzenie się w pestki np. słonecznika lub dyni. W ten sposób cały czas wykonujemy ruch reką jak podczas palenia czyli potocznie mówiąc zajmujemy czymś ręce. Najważniejszą cechą w  rzucaniu palenia jest konsekwencja. Niestety nie  da się uniknąć nieprzyjemnych dolegliwości głodu nikotynowego.

Starajmy się też nie przebywac z “palaczami” w tym samym pomieszczeniu oraz unikajmy sytuacji w których najczęściej sięgaliśmy po papierosy. zobacz więcej na temat palenie….skutki palenia papierosów>>>

E-papierosy pod lupą dentysty: co dzieje się w jamie ustnej po vapowaniu?

Używanie e-papierosów zdobyło w ostatnich latach ogromną popularność, jako alternatywa dla tradycyjnego palenia tytoniu. Choć początkowo uważano je za mniej…
CZYTAJ

Dieta onkologiczna: fakty i mity

Jak pokazują badania aż 65% pacjentów onkologicznych traci na wadze jeszcze przed pierwszą wizytą u specjalisty, a w trakcie leczenia…
CZYTAJ

Światowy Dzień Mikrobiomu 2025: jesteśmy coraz bardziej zainteresowani mikrobiotą, ale nasza świadomość jest wciąż niewystarczająca

Z okazji Światowego Dnia Mikrobiomu warto przyjrzeć się rosnącemu zainteresowaniu społeczeństwa mikrobiotą i jej wpływem na zdrowie. Dane z trzeciej…
CZYTAJ

Dlaczego nazywamy jelita drugim mózgiem? „To właśnie tam powstaje do 95% serotoniny!”

Czy Twój brzuch wie więcej niż myślisz? Coraz częściej mówi się o jelitach nie tylko jako o centrum trawienia, ale…
CZYTAJ

Co warto wiedzieć o SPF? ABC wiedzy na temat letniej fotoprotekcji

Jakie są wakacyjne potrzeby skóry? Skuteczna ochrona przeciwsłoneczna, nawilżenie i regeneracja to podstawa osiągnięcia efektu pięknej i zdrowej cery latem.…
CZYTAJ

ZADBAJ O OBJĘTOŚĆ Z KOSMETYKAMI STAPIZ

Szukasz produktów, które pomogą Ci utrzymać dużą objętość włosów na dłuższy czas bez efektu obciążenia? Sprawdź te kosmetyki STAPIZ. Dzięki…
CZYTAJ

Mokate Cappuccino ZERO to doskonały wybór dla osób, które chcą cieszyć się smakiem kawy, dbając przy tym o zdrowie

Mokate Cappuccino ZERO to doskonały wybór dla osób, które chcą cieszyć się smakiem kawy, dbając przy tym o zdrowie. Bez…
CZYTAJ

Kiedy ból zębów sprawia, że odmawiasz sobie letnich przyjemności..

Lato od razu przywodzi na myśl wakacje, lody i chłodne napoje. Niestety, nie każdy może cieszyć się swobodnie tymi przyjemnościami.…
CZYTAJ

Antyoksydacja, poprawa kolorytu skóry i demakijaż Co warto wiedzieć o kwasie ferulowym?

Kwas ferulowy to król multifunkcjonalności. Działa antyoksydacyjnie, przeciwstarzeniowo, świetnie wpływa na koloryt cery i wspiera działanie kremów z SPF. Latem…
CZYTAJ

Puszcza Białowieska bliska sercom Polaków. Wyniki ogólnopolskiego badania opinii publicznej

Zdecydowana większość Polaków zna i docenia wartość Puszczy Białowieskiej – wynika z ogólnopolskiego badania opinii publicznej przeprowadzonego przez firmę Quantify…
CZYTAJ

Regeneracja i intensywne nawilżenie Jak skutecznie przygotować włosy do lata?

Nawilżenie i dogłębna regeneracja to priorytet pielęgnacji włosów przed latem. Specjaliści podpowiadają, że drogą do osiągnięcia efektu zachwycających, lśniących pasm…
CZYTAJ

Ile lodów tygodniowo może jeść przedszkolak? Czy codzienne jedzenie lodów to coś złego?

Na pytania odpowiada ekspert Damian Dziewiałtowski, dietetyk Grupy LUX MED: Lody dla przedszkolaka – ile to bezpieczna porcja? Lody to…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Dieta onkologiczna: fakty i mity

Jak pokazują badania aż 65% pacjentów onkologicznych traci na wadze jeszcze przed…
CZYTAJ

Światowy Dzień Mikrobiomu 2025: jesteśmy coraz bardziej zainteresowani mikrobiotą, ale nasza świadomość jest wciąż niewystarczająca

Z okazji Światowego Dnia Mikrobiomu warto przyjrzeć się rosnącemu zainteresowaniu społeczeństwa mikrobiotą…
CZYTAJ

Dlaczego nazywamy jelita drugim mózgiem? „To właśnie tam powstaje do 95% serotoniny!”

Czy Twój brzuch wie więcej niż myślisz? Coraz częściej mówi się o…
CZYTAJ

Co warto wiedzieć o SPF? ABC wiedzy na temat letniej fotoprotekcji

Jakie są wakacyjne potrzeby skóry? Skuteczna ochrona przeciwsłoneczna, nawilżenie i regeneracja to…
CZYTAJ

Otyłość to choroba, nie wybór. Jak leczyć bez oceniania i uprzedzeń?

Otyłość to przewlekła choroba, a nie efekt braku silnej woli. Pomimo rosnącej…
CZYTAJ