Wrażliwa skóra.



Odnosisz wrażenie iż po niektórych kosmetykach twoja skóra Cię piecze? lub masz wysypkę? Z tą dolegliwością zmaga się  wiele kobiet. Dlatego firmy kosmetyczne proponują nam coraz to więcej kosmetyków przeznaczonych głównie do skóry wrażliliwej. Jak donoszą badania około 60% kobiet twierdzi iż ma właśnie wra-żliwą skórę.

Jak to określic czy skóra jest wrazliwa? Można zauważyc np. po złej reakcji na niektóre kosmetyki, które nie wywyołują stanów zapalnych u innych kobiet.

Może także okazac się iz masz uczulenie na niektóre składniki jakie są zawarte w kosmetykach. Na wrażliwośc skóry nie bez znaczenia jest jaki styl życia prowadzimy i jak się odzywiamy. Niektóre kobiety cierpia na czasowe przejawy wrażliwości skóry, które spowodowane są chciażby zanieczyszczeniem środowiska lub stresem jaki nam na codzień towarzysz.

Do skóry wrążliwej najlepiej “podchodzic” jak do skóry suchej. To znaczy, nie nalezy stosowac preparatów złuszczajacych czy peelingu (zobacz peeling chemiczny twarzy), nie można tez skóry wrażliwej nadmiernie szorowac. Należy natomiast stosowac różnego rodzaju maseczki kosmetyczne. Musimy także unikac produktów o agresywnym składzie, szczególnie kosmetyki które zawierają AHA ( czytaj co zawierają kosmetyki? ).

Musimy także zwracac uwage na kremy przeciwsłoneczne, sytuacja jest skąplikowana, ponieważ wrażliwą skórę musimy jak najbardziej chronic przed szkodliwymi promieniami UV, jednek niektóre kremy przeciwsłoneczne maja składniki podrazniajace nasza skórę.

Składniki które podrażniają naszą skórę.

Należy przede wszystkim unikac PABA, benzofenon, methoxycynamonian, trzeba kupowac kremy które zawieraja natomiast: dwutlenek tytanu, który tworzy barierę nie przepuszczajacą promieni słonecznych. Na ogół takie kosmetyki mają bezbarwną konsystencję.



Co podrażnia wrażliwą skórę?

Wpływ na to iż nasza skóra jest wrazliwa może miec tysiace czunników. Najczęstszymi składnikami jakie podrazniaja naszą skórę jest alkohol zawarty w kosmetykach na ogół w tonikach i kosmetykach ściągających, moga to też byc środki powierzchniowo czynne do nich możemy zaliczyc detergenty jakie są zawarte w mydłach i płynach czyszczących. Zwracajmy uwagę na podawane na etykietach kosmetyków składniki a przede wszytskim na zapachy. Jednak też trzeba uważac nie tylko na te zapachowe ale i na te bez zapachu, ponieważ może to oznaczac iż zostało użytych więcej środków chemicznych w celu przytłumienia zapachu.

Jaki przyjmujemy plan działania przy wrazliwej skórze?

Unikajmy słońca a jeśli już jesteśmy na nim to stosujmy kremy ochronne, które zawieraja już wspomniany dwitlenek tytanu.

Nie stosujmy mydła, które może zachwiac naturalną równowagę PH.

Unikajmy złuszczających kremów o wysokiej zawartości AHA.

Pamiętajmy aby najpierw wypróbowywac kosmetyki na fragmencie skóry, zanim zaczniemy go regularnie stosowac.

Używaj kosmetyków hipoalergicznych, przetestowanych.

Jesli wystąpi podraznienie skóry, spłucz twarz twarz zimna woda, opłukuj ją około 1/2 minuty. Po czym nałóż na twarz żel kojacy (jest ich cała gama dostepne w aptekach)

Gdy podrażnienie jest na tyle mocne i udasz się z nim do odpowiedniego specjalisty, musisz pamietac iż preparat o nazwie hydocortizon, który jest najczęściej przepisywany, jest w stanie pomóc tylko na jakiś czas.

Ostrzeżenie

Kremy z AHA były swego czasu okrzyknięte sudownym składnikiem kremów, które opóźniają starzenie. Sa to naturalne kwasy wystepujące w owocach. Mają za zadanie złuszczac obumarły naskórek i pobudzac produkcję nowych komórek, co ma na celu aby nasza cera była gładsza, promienna i młoda. Kobiety z wrażliwą skórą musza pamiętac iż kremy właśńie z substancją AHA, wysuszają skórę. Podczas przeprowadzonych badań u kobiet z wrażliwą skórą po zastosowaniu kremu z AHA około 60% kobiet zauwazyło iż efekt wygładzenia był bardzo widoczny ale i też powstały zaczerwienienia i podrażnienia skóry. Dletgo zachowajmy zdrowy rozsądek przy stosowaniu kremów z AHA.Nie ignorujmy oznak jakie wysyła na nasz skóra!.

Aktywność po posiłku – kardiologiczne argumenty za świątecznym spacerem

Wielkanocny czas, choć pełen radości i kulinarnych tradycji, może nieść także wyzwania zdrowotne. To właśnie w tym okresie kardiolodzy obserwują…
CZYTAJ

Choroba wieńcowa – jak ją rozpoznać i kiedy zgłosić się do lekarza?

Choroby serca i układu krążenia od lat pozostają jednym z najpoważniejszych wyzwań zdrowotnych naszych czasów. Mimo postępu medycyny, wciąż zbyt…
CZYTAJ

Nowe podejście do terapii przeciwwirusowych – badania Polki mogą pomóc w walce z HIV i SARS-CoV-2

Nowe podejście do terapii przeciwwirusowych – badania Polki mogą pomóc w walce z HIV i SARS-CoV-2. Dr inż. Hanna Orlikowska-Rzeźnik,…
CZYTAJ

Wiosna a alergie – jak sobie radzić w trudnym sezonie? 

Wiosna to wymagający czas dla alergików, ale odpowiednie leczenie, unikanie alergenów i zmiana codziennych nawyków mogą skutecznie zmniejszyć uciążliwe objawy.…
CZYTAJ

Dlaczego odpowiednie tętno jest ważne dla zdrowia? Kiedy tętno staje się niebezpieczne? Jak rozpoznać tachykardię i na co zwrócić uwagę?

Tętno, czyli liczba uderzeń serca na minutę, jest jednym z podstawowych parametrów, które pozwalają ocenić stan zdrowia. Prawidłowe tętno ma…
CZYTAJ

1 na 3 Polaków jest zadowolonych ze stanu swojego zdrowia. Skąd czerpiemy wiedzę o zdrowiu?

Tylko 30% dorosłych Polaków ocenia swój stan zdrowia pozytywnie, jak wynika z badania „Jak chorują Polacy” zrealizowanego na zlecenie Nationale-Nederlanden.…
CZYTAJ

Niecodzienna perspektywa w codziennej pracy – jak wspierać osoby w spektrum autyzmu?

2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu – dzień, który skłania do refleksji nad tym, jak w codziennym życiu –…
CZYTAJ

Zegar biologiczny nie zna zmiany czasu. Dlatego Twój organizm się buntuje

Już w najbliższy weekend czeka nas zmiana czasu z zimowego na letni. Choć przesunięcie wskazówek zegara o jedną godzinę może…
CZYTAJ

Skuteczne badania USG w klinice U Lekarzy w Warszawie

Ultrasonografia (USG) jest jednym z podstawowych i nieinwazyjnych badań, dzięki któremu można przeprowadzić diagnostykę narządów wewnętrznych i wykryć różne schorzenia,…
CZYTAJ

Kiedy miesiączka boli za bardzo. Endometrioza bez tabu

Bolesne miesiączki, zmęczenie, dyskomfort? Dla wielu kobiet w Polsce to nie tylko “taka uroda”, a objawy endometriozy. Szczęśliwie, świadomość tej…
CZYTAJ

Jedyna na świecie. Puszcza Białowieska. 

Jedyna na świecie. Puszcza Białowieska. 
Rusza kampania informacyjno-edukacyjna dotycząca jedynego w Polsce obiektu przyrodniczego wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Instytut…
CZYTAJ

Dieta ketogenna: zapomniana broń w walce z padaczką

Dieta ketogenna łączona jest głównie z redukcją masy ciała i sposobem na szybkie spalanie tłuszczu. Jej historia ma znacznie głębsze,…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Aktywność po posiłku – kardiologiczne argumenty za świątecznym spacerem

Wielkanocny czas, choć pełen radości i kulinarnych tradycji, może nieść także wyzwania…
CZYTAJ

Choroba wieńcowa – jak ją rozpoznać i kiedy zgłosić się do lekarza?

Choroby serca i układu krążenia od lat pozostają jednym z najpoważniejszych wyzwań…
CZYTAJ

Nowe podejście do terapii przeciwwirusowych – badania Polki mogą pomóc w walce z HIV i SARS-CoV-2

Nowe podejście do terapii przeciwwirusowych – badania Polki mogą pomóc w walce…
CZYTAJ

Wiosna a alergie – jak sobie radzić w trudnym sezonie? 

Wiosna to wymagający czas dla alergików, ale odpowiednie leczenie, unikanie alergenów i…
CZYTAJ

Dlaczego odpowiednie tętno jest ważne dla zdrowia? Kiedy tętno staje się niebezpieczne? Jak rozpoznać tachykardię i na co zwrócić uwagę?

Tętno, czyli liczba uderzeń serca na minutę, jest jednym z podstawowych parametrów,…
CZYTAJ