Opryszczka, jak z nią walczyć?, co to jest? i jak zapobiegać?



Zacznijmy od początku, co to jest opryszczka?

Opryszczka  to nic innego jak zmiany skórne lub na błonach śluzowych. Opryszczka może przybierac mniej lub bardziej nasilone formy tak samo jak może przybierac róne rozmiary, sa to głównie pecherzyki i zaczerwienienia którym towarzyszy swędzenie oraz pieczenie. Opryszka jest dolegliwościa która obecna jest w naszej kulturze od wielu wielu lat a mimo to i tak do końca nie posiadamy wystarczającej wiedzy niż nam się wydaje. Opryszczka potocznie nazywana jest “zimnem”, wystepuje głównie w przesileniach atmosferycznych, czyli wiosna, jesień.

Co wywołuje opryszczke?

Opryszczkę wywołują 2 wirusy wirusy HSV-1 oraz HSV-2 . Tak naprawde to prawie każdy człowiek jest nosicielem wirusa opryszczki jednak nie u wszystkich on się uaktywnia. W momencie zarażenia się wirusem opryszczki, pozostaje on w naszym organizmie juz do końca życia. Sposób zarażenia się jest bardzo łatwy, jest to kontak z osobą zarażona wirusem opryszczki.

Tak jak wspominalismy są dwa wirusy odpowiedzialne za opryszczkę. Pierwszy z nich to HSV-1, wirus ten odpowiada za najbardziej “popularne” odmiany opryszczki czyli w obrebie ust, może występowac w okolicach oczu, uszu oraz jamy ustnej.

Drugi wirus HSV-2 to opryszczka wystepująca na narzadach płciowych. Do zakażenia dochodzi podczas zbliżeń sexualnych, bardzo często też tym wirusem zarażane od matki są noworodki podczas porodu.

Opryszczka bardzo często jest w stanie uspienia w naszym organizmie i uaktywnia się w momentach gdy nasz organizm jest osłabiony.

Jak zapobiegac? i jak walczyc z opryszczka?



Opryszczce i jej atakom możemy w pewnym stopniu zapobiegac. Niesteyty nie da się uniknąc jej nawrotom ale poprzez odpowiednią profilaktyke możemy zniwelowac do minimum ryzyko zakażenia tym wirusem jak i nawrotom samej opryszczki.

  • unikanie bezpośredniego kontaktu z miejscami w których zaszły zmiany chorobowe
  • używanie prezerwatyw w przygodnych kontaktach seksualnych, chodzi tu o odmiane opryszczki wywołaną wirusem HSV-2
  • jeśli mamy kontakt z osobą mającą opryszczkę, unikajmy używania wspólnych szklanek, widelcy, noży, łyżek oraz innych wspólnych przedmiotów przez które możemy zarazic się wirusem opryszczki

Przy opryszczce wskazana jest suplementacja witamin głównie z grupy B witaminy B1 i B2. Mimo tak zawansowanej medycyny do chwili obecnej nie wymyślono jeszcze skutecznej szczepionki która by chroniła nasz organizm przed zakażeniem wirusem opryszczki.

Dieta onkologiczna: fakty i mity

Jak pokazują badania aż 65% pacjentów onkologicznych traci na wadze jeszcze przed pierwszą wizytą u specjalisty, a w trakcie leczenia…
CZYTAJ

Światowy Dzień Mikrobiomu 2025: jesteśmy coraz bardziej zainteresowani mikrobiotą, ale nasza świadomość jest wciąż niewystarczająca

Z okazji Światowego Dnia Mikrobiomu warto przyjrzeć się rosnącemu zainteresowaniu społeczeństwa mikrobiotą i jej wpływem na zdrowie. Dane z trzeciej…
CZYTAJ

Dlaczego nazywamy jelita drugim mózgiem? „To właśnie tam powstaje do 95% serotoniny!”

Czy Twój brzuch wie więcej niż myślisz? Coraz częściej mówi się o jelitach nie tylko jako o centrum trawienia, ale…
CZYTAJ

Co warto wiedzieć o SPF? ABC wiedzy na temat letniej fotoprotekcji

Jakie są wakacyjne potrzeby skóry? Skuteczna ochrona przeciwsłoneczna, nawilżenie i regeneracja to podstawa osiągnięcia efektu pięknej i zdrowej cery latem.…
CZYTAJ

ZADBAJ O OBJĘTOŚĆ Z KOSMETYKAMI STAPIZ

Szukasz produktów, które pomogą Ci utrzymać dużą objętość włosów na dłuższy czas bez efektu obciążenia? Sprawdź te kosmetyki STAPIZ. Dzięki…
CZYTAJ

Mokate Cappuccino ZERO to doskonały wybór dla osób, które chcą cieszyć się smakiem kawy, dbając przy tym o zdrowie

Mokate Cappuccino ZERO to doskonały wybór dla osób, które chcą cieszyć się smakiem kawy, dbając przy tym o zdrowie. Bez…
CZYTAJ

Kiedy ból zębów sprawia, że odmawiasz sobie letnich przyjemności..

Lato od razu przywodzi na myśl wakacje, lody i chłodne napoje. Niestety, nie każdy może cieszyć się swobodnie tymi przyjemnościami.…
CZYTAJ

Antyoksydacja, poprawa kolorytu skóry i demakijaż Co warto wiedzieć o kwasie ferulowym?

Kwas ferulowy to król multifunkcjonalności. Działa antyoksydacyjnie, przeciwstarzeniowo, świetnie wpływa na koloryt cery i wspiera działanie kremów z SPF. Latem…
CZYTAJ

Puszcza Białowieska bliska sercom Polaków. Wyniki ogólnopolskiego badania opinii publicznej

Zdecydowana większość Polaków zna i docenia wartość Puszczy Białowieskiej – wynika z ogólnopolskiego badania opinii publicznej przeprowadzonego przez firmę Quantify…
CZYTAJ

Regeneracja i intensywne nawilżenie Jak skutecznie przygotować włosy do lata?

Nawilżenie i dogłębna regeneracja to priorytet pielęgnacji włosów przed latem. Specjaliści podpowiadają, że drogą do osiągnięcia efektu zachwycających, lśniących pasm…
CZYTAJ

Ile lodów tygodniowo może jeść przedszkolak? Czy codzienne jedzenie lodów to coś złego?

Na pytania odpowiada ekspert Damian Dziewiałtowski, dietetyk Grupy LUX MED: Lody dla przedszkolaka – ile to bezpieczna porcja? Lody to…
CZYTAJ

Zdrowe dziąsła, zdrowy organizm: dlaczego przyzębie jest takie ważne?

Krwawiące dziąsła to nie błahostka – mogą być oznaką poważnej choroby przyzębia, która wpływa na zdrowie całego organizmu. W Polsce…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Dieta onkologiczna: fakty i mity

Jak pokazują badania aż 65% pacjentów onkologicznych traci na wadze jeszcze przed…
CZYTAJ

Światowy Dzień Mikrobiomu 2025: jesteśmy coraz bardziej zainteresowani mikrobiotą, ale nasza świadomość jest wciąż niewystarczająca

Z okazji Światowego Dnia Mikrobiomu warto przyjrzeć się rosnącemu zainteresowaniu społeczeństwa mikrobiotą…
CZYTAJ

Dlaczego nazywamy jelita drugim mózgiem? „To właśnie tam powstaje do 95% serotoniny!”

Czy Twój brzuch wie więcej niż myślisz? Coraz częściej mówi się o…
CZYTAJ

Co warto wiedzieć o SPF? ABC wiedzy na temat letniej fotoprotekcji

Jakie są wakacyjne potrzeby skóry? Skuteczna ochrona przeciwsłoneczna, nawilżenie i regeneracja to…
CZYTAJ

Otyłość to choroba, nie wybór. Jak leczyć bez oceniania i uprzedzeń?

Otyłość to przewlekła choroba, a nie efekt braku silnej woli. Pomimo rosnącej…
CZYTAJ