Opryszczka, jak z nią walczyć?, co to jest? i jak zapobiegać?



Zacznijmy od początku, co to jest opryszczka?

Opryszczka  to nic innego jak zmiany skórne lub na błonach śluzowych. Opryszczka może przybierac mniej lub bardziej nasilone formy tak samo jak może przybierac róne rozmiary, sa to głównie pecherzyki i zaczerwienienia którym towarzyszy swędzenie oraz pieczenie. Opryszka jest dolegliwościa która obecna jest w naszej kulturze od wielu wielu lat a mimo to i tak do końca nie posiadamy wystarczającej wiedzy niż nam się wydaje. Opryszczka potocznie nazywana jest “zimnem”, wystepuje głównie w przesileniach atmosferycznych, czyli wiosna, jesień.

Co wywołuje opryszczke?

Opryszczkę wywołują 2 wirusy wirusy HSV-1 oraz HSV-2 . Tak naprawde to prawie każdy człowiek jest nosicielem wirusa opryszczki jednak nie u wszystkich on się uaktywnia. W momencie zarażenia się wirusem opryszczki, pozostaje on w naszym organizmie juz do końca życia. Sposób zarażenia się jest bardzo łatwy, jest to kontak z osobą zarażona wirusem opryszczki.

Tak jak wspominalismy są dwa wirusy odpowiedzialne za opryszczkę. Pierwszy z nich to HSV-1, wirus ten odpowiada za najbardziej “popularne” odmiany opryszczki czyli w obrebie ust, może występowac w okolicach oczu, uszu oraz jamy ustnej.

Drugi wirus HSV-2 to opryszczka wystepująca na narzadach płciowych. Do zakażenia dochodzi podczas zbliżeń sexualnych, bardzo często też tym wirusem zarażane od matki są noworodki podczas porodu.

Opryszczka bardzo często jest w stanie uspienia w naszym organizmie i uaktywnia się w momentach gdy nasz organizm jest osłabiony.

Jak zapobiegac? i jak walczyc z opryszczka?



Opryszczce i jej atakom możemy w pewnym stopniu zapobiegac. Niesteyty nie da się uniknąc jej nawrotom ale poprzez odpowiednią profilaktyke możemy zniwelowac do minimum ryzyko zakażenia tym wirusem jak i nawrotom samej opryszczki.

  • unikanie bezpośredniego kontaktu z miejscami w których zaszły zmiany chorobowe
  • używanie prezerwatyw w przygodnych kontaktach seksualnych, chodzi tu o odmiane opryszczki wywołaną wirusem HSV-2
  • jeśli mamy kontakt z osobą mającą opryszczkę, unikajmy używania wspólnych szklanek, widelcy, noży, łyżek oraz innych wspólnych przedmiotów przez które możemy zarazic się wirusem opryszczki

Przy opryszczce wskazana jest suplementacja witamin głównie z grupy B witaminy B1 i B2. Mimo tak zawansowanej medycyny do chwili obecnej nie wymyślono jeszcze skutecznej szczepionki która by chroniła nasz organizm przed zakażeniem wirusem opryszczki.

Aktywność po posiłku – kardiologiczne argumenty za świątecznym spacerem

Wielkanocny czas, choć pełen radości i kulinarnych tradycji, może nieść także wyzwania zdrowotne. To właśnie w tym okresie kardiolodzy obserwują…
CZYTAJ

Choroba wieńcowa – jak ją rozpoznać i kiedy zgłosić się do lekarza?

Choroby serca i układu krążenia od lat pozostają jednym z najpoważniejszych wyzwań zdrowotnych naszych czasów. Mimo postępu medycyny, wciąż zbyt…
CZYTAJ

Nowe podejście do terapii przeciwwirusowych – badania Polki mogą pomóc w walce z HIV i SARS-CoV-2

Nowe podejście do terapii przeciwwirusowych – badania Polki mogą pomóc w walce z HIV i SARS-CoV-2. Dr inż. Hanna Orlikowska-Rzeźnik,…
CZYTAJ

Wiosna a alergie – jak sobie radzić w trudnym sezonie? 

Wiosna to wymagający czas dla alergików, ale odpowiednie leczenie, unikanie alergenów i zmiana codziennych nawyków mogą skutecznie zmniejszyć uciążliwe objawy.…
CZYTAJ

Dlaczego odpowiednie tętno jest ważne dla zdrowia? Kiedy tętno staje się niebezpieczne? Jak rozpoznać tachykardię i na co zwrócić uwagę?

Tętno, czyli liczba uderzeń serca na minutę, jest jednym z podstawowych parametrów, które pozwalają ocenić stan zdrowia. Prawidłowe tętno ma…
CZYTAJ

1 na 3 Polaków jest zadowolonych ze stanu swojego zdrowia. Skąd czerpiemy wiedzę o zdrowiu?

Tylko 30% dorosłych Polaków ocenia swój stan zdrowia pozytywnie, jak wynika z badania „Jak chorują Polacy” zrealizowanego na zlecenie Nationale-Nederlanden.…
CZYTAJ

Niecodzienna perspektywa w codziennej pracy – jak wspierać osoby w spektrum autyzmu?

2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu – dzień, który skłania do refleksji nad tym, jak w codziennym życiu –…
CZYTAJ

Zegar biologiczny nie zna zmiany czasu. Dlatego Twój organizm się buntuje

Już w najbliższy weekend czeka nas zmiana czasu z zimowego na letni. Choć przesunięcie wskazówek zegara o jedną godzinę może…
CZYTAJ

Skuteczne badania USG w klinice U Lekarzy w Warszawie

Ultrasonografia (USG) jest jednym z podstawowych i nieinwazyjnych badań, dzięki któremu można przeprowadzić diagnostykę narządów wewnętrznych i wykryć różne schorzenia,…
CZYTAJ

Kiedy miesiączka boli za bardzo. Endometrioza bez tabu

Bolesne miesiączki, zmęczenie, dyskomfort? Dla wielu kobiet w Polsce to nie tylko “taka uroda”, a objawy endometriozy. Szczęśliwie, świadomość tej…
CZYTAJ

Jedyna na świecie. Puszcza Białowieska. 

Jedyna na świecie. Puszcza Białowieska. 
Rusza kampania informacyjno-edukacyjna dotycząca jedynego w Polsce obiektu przyrodniczego wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Instytut…
CZYTAJ

Dieta ketogenna: zapomniana broń w walce z padaczką

Dieta ketogenna łączona jest głównie z redukcją masy ciała i sposobem na szybkie spalanie tłuszczu. Jej historia ma znacznie głębsze,…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Aktywność po posiłku – kardiologiczne argumenty za świątecznym spacerem

Wielkanocny czas, choć pełen radości i kulinarnych tradycji, może nieść także wyzwania…
CZYTAJ

Choroba wieńcowa – jak ją rozpoznać i kiedy zgłosić się do lekarza?

Choroby serca i układu krążenia od lat pozostają jednym z najpoważniejszych wyzwań…
CZYTAJ

Nowe podejście do terapii przeciwwirusowych – badania Polki mogą pomóc w walce z HIV i SARS-CoV-2

Nowe podejście do terapii przeciwwirusowych – badania Polki mogą pomóc w walce…
CZYTAJ

Wiosna a alergie – jak sobie radzić w trudnym sezonie? 

Wiosna to wymagający czas dla alergików, ale odpowiednie leczenie, unikanie alergenów i…
CZYTAJ

Dlaczego odpowiednie tętno jest ważne dla zdrowia? Kiedy tętno staje się niebezpieczne? Jak rozpoznać tachykardię i na co zwrócić uwagę?

Tętno, czyli liczba uderzeń serca na minutę, jest jednym z podstawowych parametrów,…
CZYTAJ