Co powinnaś wiedzieć o powiększaniu piersi? Ekspert radzi



To jeden z najpopularniejszych zabiegów chirurgii plastycznej. Kobiety które mu się poddały, mówią, że czują się po nim bardziej pewne siebie i kobiece.

Powiększanie piersi – bo o tym mowa –  to zabieg, który niesie za sobą wiele pytań. Wraz z chirurgiem plastykiem dr Krzysztofem Szymańskim z Horizon Medical Center odpowiadamy na te najbardziej nurtujące.

Podróż samolotem

Często pojawiającą się kwestią jest to czy latanie samolotem jest niebezpieczne kiedy w piersiach znajdują się implanty. –To przekonanie jest zupełnie nieprawdziwe, dobre implanty silikonowe są całkowicie bezpieczne, odporne i niewrażliwe na żadne zmiany ciśnienia atmosferycznego na wysokości. Nie ma możliwości, aby nagle implanty pękły i wylała się z nich zawartość, tylko dlatego, że lecimy samolotem – tłumaczy dr Krzysztof Szymański. Jest to więc jedynie mit, który powtarzany wielokrotnie urósł do rangi legendy.

Ból pooperacyjny i rekonwalescencja

Nie ma co ukrywać, powiększanie piersi to operacja, która wymaga odpowiedniego okresu rekonwalescencji, a ból występujący po zabiegu jest całkowicie naturalny.

Dolegliwości bólowe uzależnione są wielkości implantów, indywidualnych predyspozycji pacjentki i głębokości włożenia implantów. Na szczęście łagodzimy te objawy środkami przeciwbólowymi. Ból ustępuje w ok. 2-3 dobie po zabiegu – wyjaśnia dr SzymańskiRekonwalescencja zakłada również, że przez 2 tygodnie po operacji należy stale nosić specjalny biustonosz, a następnie, do 6 tygodni po zabiegu, można go nosić z przerwami.

Co ciekawe, powrót do życia intymnego jest możliwy po ok. 1-3 tygodniach, natomiast do aktywności fizycznej można powrócić po ok. 4 tygodniach. Ostateczny efekt zabiegu widoczny jest po ok. 2-3 miesiącach od operacji – jest to czas kiedy rezultat wynagradza wszelkie niedogodności. Piersi stają się pełniejsze, uniesione i symetryczne.

Wymiana implantów

Powiększanie piersi silikonowymi implantami to operacja która daje trwałe rezultaty, jednak pacjentki po upływie pewnego czasu decydują się na ich wymianę. To dlatego, że nasze ciało się zmienia – karmienie piersią, ciąża czy wahania wagi mogą mieć wpływ na zmianę efektów estetycznych. Również naturalne procesy starzenia powodują opadanie tkanek, dlatego po 20 latach piersi będą miały inny kształt niż początkowo. Pacjentki decydują się na ponową operację ze względów estetycznych, aby ich biust wyglądał odpowiednio do wieku, nie są to decyzje wynikające z defektów czy ‘zużywania się’ implantów – rozwiewa wątpliwości dr Szymański.



Kształt i wygląd

Wybór rozmiaru implantu to kluczowa kwestia, z jaką zgłasza się pacjentka. W zasadzie ograniczenia co do rozmiaru wynikają tylko ze zdrowego rozsądku i efektu, jaki chcemy osiągnąć.

Czasem nie ma możliwości, aby odróżnić piersi powiększone od tych naturalnych. Wynika to z kształtu implantów jakie dobieramy. Te o wyglądzie w kształcie łezki, czyli anatomiczne, zachowują bardziej fizjologiczny kształt i są praktycznie niewidoczne. Natomiast okrągłe, będą bardziej widoczne w górnej części piersi. Wielkość również ma znaczenie. Kiedy chcemy uzyskać efekty naturalne, oczywisty jest fakt, aby wybierać  rozmiar proporcjonalny do sylwetki – wyjaśnia dr Szymański.

Palenie papierosów

Decydując się na operację powiększenia piersi warto się do niej przygotować dużo wcześniej. Jeśli jesteś palaczką powinnaś rzucić palenie na około 6. tygodni przed planowaną operacją.

Rezygnacja z palenia papierosów to wbrew pozorom bardzo ważna kwestia, gdyż palenie zmniejsza ukrwienie tkanek, gojenie jest dłuższe, blizny mają gorszy wygląd. Dlatego nie powinno się bagatelizować tego problemu. Kiedy pacjentka odstawi papierosy istnieje większe prawdopodobieństwo uzyskania lepszych rezultatów bez komplikacji – tłumaczy dr Krzysztof Szymański z Horizon Medical Center.

 

Konsultacja merytoryczna: dr Krzysztof Szymański, chirurg plastyk, Horizon Medical Center (dawniej Klinika Medycyna Urody)

Aktywność po posiłku – kardiologiczne argumenty za świątecznym spacerem

Wielkanocny czas, choć pełen radości i kulinarnych tradycji, może nieść także wyzwania zdrowotne. To właśnie w tym okresie kardiolodzy obserwują…
CZYTAJ

Choroba wieńcowa – jak ją rozpoznać i kiedy zgłosić się do lekarza?

Choroby serca i układu krążenia od lat pozostają jednym z najpoważniejszych wyzwań zdrowotnych naszych czasów. Mimo postępu medycyny, wciąż zbyt…
CZYTAJ

Nowe podejście do terapii przeciwwirusowych – badania Polki mogą pomóc w walce z HIV i SARS-CoV-2

Nowe podejście do terapii przeciwwirusowych – badania Polki mogą pomóc w walce z HIV i SARS-CoV-2. Dr inż. Hanna Orlikowska-Rzeźnik,…
CZYTAJ

Wiosna a alergie – jak sobie radzić w trudnym sezonie? 

Wiosna to wymagający czas dla alergików, ale odpowiednie leczenie, unikanie alergenów i zmiana codziennych nawyków mogą skutecznie zmniejszyć uciążliwe objawy.…
CZYTAJ

Dlaczego odpowiednie tętno jest ważne dla zdrowia? Kiedy tętno staje się niebezpieczne? Jak rozpoznać tachykardię i na co zwrócić uwagę?

Tętno, czyli liczba uderzeń serca na minutę, jest jednym z podstawowych parametrów, które pozwalają ocenić stan zdrowia. Prawidłowe tętno ma…
CZYTAJ

1 na 3 Polaków jest zadowolonych ze stanu swojego zdrowia. Skąd czerpiemy wiedzę o zdrowiu?

Tylko 30% dorosłych Polaków ocenia swój stan zdrowia pozytywnie, jak wynika z badania „Jak chorują Polacy” zrealizowanego na zlecenie Nationale-Nederlanden.…
CZYTAJ

Niecodzienna perspektywa w codziennej pracy – jak wspierać osoby w spektrum autyzmu?

2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu – dzień, który skłania do refleksji nad tym, jak w codziennym życiu –…
CZYTAJ

Zegar biologiczny nie zna zmiany czasu. Dlatego Twój organizm się buntuje

Już w najbliższy weekend czeka nas zmiana czasu z zimowego na letni. Choć przesunięcie wskazówek zegara o jedną godzinę może…
CZYTAJ

Skuteczne badania USG w klinice U Lekarzy w Warszawie

Ultrasonografia (USG) jest jednym z podstawowych i nieinwazyjnych badań, dzięki któremu można przeprowadzić diagnostykę narządów wewnętrznych i wykryć różne schorzenia,…
CZYTAJ

Kiedy miesiączka boli za bardzo. Endometrioza bez tabu

Bolesne miesiączki, zmęczenie, dyskomfort? Dla wielu kobiet w Polsce to nie tylko “taka uroda”, a objawy endometriozy. Szczęśliwie, świadomość tej…
CZYTAJ

Jedyna na świecie. Puszcza Białowieska. 

Jedyna na świecie. Puszcza Białowieska. 
Rusza kampania informacyjno-edukacyjna dotycząca jedynego w Polsce obiektu przyrodniczego wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Instytut…
CZYTAJ

Dieta ketogenna: zapomniana broń w walce z padaczką

Dieta ketogenna łączona jest głównie z redukcją masy ciała i sposobem na szybkie spalanie tłuszczu. Jej historia ma znacznie głębsze,…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Aktywność po posiłku – kardiologiczne argumenty za świątecznym spacerem

Wielkanocny czas, choć pełen radości i kulinarnych tradycji, może nieść także wyzwania…
CZYTAJ

Choroba wieńcowa – jak ją rozpoznać i kiedy zgłosić się do lekarza?

Choroby serca i układu krążenia od lat pozostają jednym z najpoważniejszych wyzwań…
CZYTAJ

Nowe podejście do terapii przeciwwirusowych – badania Polki mogą pomóc w walce z HIV i SARS-CoV-2

Nowe podejście do terapii przeciwwirusowych – badania Polki mogą pomóc w walce…
CZYTAJ

Wiosna a alergie – jak sobie radzić w trudnym sezonie? 

Wiosna to wymagający czas dla alergików, ale odpowiednie leczenie, unikanie alergenów i…
CZYTAJ

Dlaczego odpowiednie tętno jest ważne dla zdrowia? Kiedy tętno staje się niebezpieczne? Jak rozpoznać tachykardię i na co zwrócić uwagę?

Tętno, czyli liczba uderzeń serca na minutę, jest jednym z podstawowych parametrów,…
CZYTAJ