Wakacyjne nawilżenie – sprawdź, jak utrzymać cerę w dobrej kondycji



Skóra w okresie urlopowym jest szczególnie narażona na szkodliwe działanie promieni słonecznych i… nasze zaniedbania. Jaka pielęgnacja jest potrzebna, by cieszyć się zdrową i pięknie wyglądającą cerą? Sekretem jest odpowiednie nawilżenie, które ją wzmocni i będzie chronić przed czynnikami zewnętrznymi.

– Odwodnienie skóry, nawet w przypadku cer młodych, jest jednym z głównych czynników, które powodują, że skóra staje się bardziej podatna na stres tlenowy i przedwczesne starzenie. Skóra przesuszona jest napięta, szorstka i wyjątkowo wrażliwa, łatwo ulega podrażnieniom, ma szary odcień, widoczne są na niej drobne zmarszczki – mówi Elżbieta Młyńska-Krajewska z Kliniki Chirurgii Plastycznej i Medycyny Estetycznej dr Andrzeja Krajewskiego.

 

Proces utraty wody wzmaga się z upływem lat, a efekty odwodnienia stają się coraz bardziej widoczne. Sytuację pogarszają nasze zaniedbania, szczególnie w okresie wakacyjnym, gdy niewystarczająco dbamy o ochronę przeciwsłoneczną i zdarza nam się zapomnieć o regularnej pielęgnacji. O czym musimy pamiętać?

 

Ochrona przeciwsłoneczna

Słońce wysusza skórę i przyśpiesza jej starzenie – dlatego bez względu na to, czy spędzamy czas na gorącej plaży, czy tylko przemieszczamy się po mieście, należy pamiętać o kremie z filtrem. Najlepiej dodatkowo chronić twarz i oczy okularami przeciwsłonecznymi i kapeluszami. Nawet jeśli podczas urlopu chcemy złapać trochę słońca, warto pamiętać, że promieniowani UV odpowiada za fotostarzenie się skóry i tworzenie trudnych do usunięcia przebarwień. Na słońcu lepiej znać umiar!

 

Porządne oczyszczanie

Aby dobrze nawilżyć cerę, należy ją regularnie oczyszczać – zalegający martwy naskórek i zatkane pory nie pozwalają skórze prawidłowo oddychać i przyjmować substancji odżywczych z kosmetyków. Do wakacyjnej pielęgnacji warto wybrać kosmetyk, które będzie miał właściwości myjące oraz jednocześnie złuszczające, np. żel peelingujący. Nie należy myć twarzy zwykłym mydłem, może to powodować wysuszenie i zaczerwienie skóry.

 

Dobre kosmetyki

Krem nawilżający, który powinien być stałym elementem wyposażenia kosmetyczki każdej kobiety, pomoże utrzymać skórę w dobrej kondycji – pod warunkiem jednak, że wybierzemy produkt o odpowiednim składzie. Warto szukać kosmetyków zawierających kwas hialuronowy, który nawilża, zapobiega utracie wody i wzmacnia naturalny system obrony skóry przed florą bakteryjną.




Profesjonalna pielęgnacja

Sam krem jednak nie wystarczy, by odpowiednio nawilżyć skórę, zwłaszcza tę odwodnioną, suchą czy bardziej dojrzałą. Tylko specjalne, silnie nawilżające zabiegi mogą zatrzymać proces utraty wody, dlatego najlepszym sposobem na zachowanie cery w dobrej kondycji jest regularne odwiedzanie gabinetów kosmetycznych.

W zależności od stanu skóry specjalista dobierze najlepszy zabieg – np. Hydracure, przeznaczony dla skóry mocno przesuszonej i polecany szczególnie latem, gdy jesteśmy narażeni na silne działanie słońca. Można go wykonać m.in. w Klinice Chirurgii Plastycznej i Medycyny Estetycznej dr Andrzeja Krajewskiego.

 – Zabieg poprawia komfort skóry, wycisza ją i regeneruje, zapewniając jednocześnie ochronę przed wysuszeniem i zmianą klimatu. Hydracure oparty jest na kwasie hialuronowym o dużym, średnim i małym ciężarze właściwym. Zawiera również wulkaniczną źródlaną wodę termalną, mikrogąbki z ceramidami i kwasem mlekowym oraz emolienty  tłumaczy Elżbieta Młyńska-Krajewska.

Aktywność po posiłku – kardiologiczne argumenty za świątecznym spacerem

Wielkanocny czas, choć pełen radości i kulinarnych tradycji, może nieść także wyzwania zdrowotne. To właśnie w tym okresie kardiolodzy obserwują…
CZYTAJ

Choroba wieńcowa – jak ją rozpoznać i kiedy zgłosić się do lekarza?

Choroby serca i układu krążenia od lat pozostają jednym z najpoważniejszych wyzwań zdrowotnych naszych czasów. Mimo postępu medycyny, wciąż zbyt…
CZYTAJ

Nowe podejście do terapii przeciwwirusowych – badania Polki mogą pomóc w walce z HIV i SARS-CoV-2

Nowe podejście do terapii przeciwwirusowych – badania Polki mogą pomóc w walce z HIV i SARS-CoV-2. Dr inż. Hanna Orlikowska-Rzeźnik,…
CZYTAJ

Wiosna a alergie – jak sobie radzić w trudnym sezonie? 

Wiosna to wymagający czas dla alergików, ale odpowiednie leczenie, unikanie alergenów i zmiana codziennych nawyków mogą skutecznie zmniejszyć uciążliwe objawy.…
CZYTAJ

Dlaczego odpowiednie tętno jest ważne dla zdrowia? Kiedy tętno staje się niebezpieczne? Jak rozpoznać tachykardię i na co zwrócić uwagę?

Tętno, czyli liczba uderzeń serca na minutę, jest jednym z podstawowych parametrów, które pozwalają ocenić stan zdrowia. Prawidłowe tętno ma…
CZYTAJ

1 na 3 Polaków jest zadowolonych ze stanu swojego zdrowia. Skąd czerpiemy wiedzę o zdrowiu?

Tylko 30% dorosłych Polaków ocenia swój stan zdrowia pozytywnie, jak wynika z badania „Jak chorują Polacy” zrealizowanego na zlecenie Nationale-Nederlanden.…
CZYTAJ

Niecodzienna perspektywa w codziennej pracy – jak wspierać osoby w spektrum autyzmu?

2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu – dzień, który skłania do refleksji nad tym, jak w codziennym życiu –…
CZYTAJ

Zegar biologiczny nie zna zmiany czasu. Dlatego Twój organizm się buntuje

Już w najbliższy weekend czeka nas zmiana czasu z zimowego na letni. Choć przesunięcie wskazówek zegara o jedną godzinę może…
CZYTAJ

Skuteczne badania USG w klinice U Lekarzy w Warszawie

Ultrasonografia (USG) jest jednym z podstawowych i nieinwazyjnych badań, dzięki któremu można przeprowadzić diagnostykę narządów wewnętrznych i wykryć różne schorzenia,…
CZYTAJ

Kiedy miesiączka boli za bardzo. Endometrioza bez tabu

Bolesne miesiączki, zmęczenie, dyskomfort? Dla wielu kobiet w Polsce to nie tylko “taka uroda”, a objawy endometriozy. Szczęśliwie, świadomość tej…
CZYTAJ

Jedyna na świecie. Puszcza Białowieska. 

Jedyna na świecie. Puszcza Białowieska. 
Rusza kampania informacyjno-edukacyjna dotycząca jedynego w Polsce obiektu przyrodniczego wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Instytut…
CZYTAJ

Dieta ketogenna: zapomniana broń w walce z padaczką

Dieta ketogenna łączona jest głównie z redukcją masy ciała i sposobem na szybkie spalanie tłuszczu. Jej historia ma znacznie głębsze,…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Aktywność po posiłku – kardiologiczne argumenty za świątecznym spacerem

Wielkanocny czas, choć pełen radości i kulinarnych tradycji, może nieść także wyzwania…
CZYTAJ

Choroba wieńcowa – jak ją rozpoznać i kiedy zgłosić się do lekarza?

Choroby serca i układu krążenia od lat pozostają jednym z najpoważniejszych wyzwań…
CZYTAJ

Nowe podejście do terapii przeciwwirusowych – badania Polki mogą pomóc w walce z HIV i SARS-CoV-2

Nowe podejście do terapii przeciwwirusowych – badania Polki mogą pomóc w walce…
CZYTAJ

Wiosna a alergie – jak sobie radzić w trudnym sezonie? 

Wiosna to wymagający czas dla alergików, ale odpowiednie leczenie, unikanie alergenów i…
CZYTAJ

Dlaczego odpowiednie tętno jest ważne dla zdrowia? Kiedy tętno staje się niebezpieczne? Jak rozpoznać tachykardię i na co zwrócić uwagę?

Tętno, czyli liczba uderzeń serca na minutę, jest jednym z podstawowych parametrów,…
CZYTAJ