Jak pozbyć się kurzych łapek?



Jak pozbyć się kurzych łapek?

Z początku niewidoczne, po 30. roku życia dają coraz więcej powodów do zmartwień – kurze łapki. Aby ich nie mieć, przez życie należałoby przejść bez jednego uśmiechu, zupełnie rezygnując z mimiki twarzy. Na szczęście nie jest to jedyne rozwiązanie.

Znacznie bardziej komfortowych sposobów niwelowania zmarszczek wokół oczu dostarcza medycyna estetyczna, w tym przede wszystkim zabiegi z kwasem hialuronowym. O tym, czym są kurze łapki i jakimi cechami powinien wyróżniać się preparat, by skutecznie je niwelować, opowiada lek. med. Michał Tarkiewicz z Gabinetu Medycyny Estetycznej Juvemed w Lublinie.

1. Kurze łapki powstają w wyniku…

Dr Michał Tarkiewicz: Kurze łapki to zmarszczki mimiczne, czyli takie, które powstają w wyniku ruchów mimicznych twarzy. Za ich powstawanie odpowiedzialny jest mięsień okrężny oka. Początkowo zmarszczki te są widoczne tylko, gdy się śmiejemy lub mrużymy oczy, z czasem jednak na stałe zarysowują się w skórze i wciąż pogłębiają.




2. Jakie czynniki przyspieszają ich powstawanie?

Dr Michał Tarkiewicz: Przede wszystkim warto powiedzieć, że kurze łapki znacznie szybciej pojawią się u osób o bogatej mimice, wcześniej u kobiet niż u mężczyzn, gdyż kobiety mają cieńszą i delikatniejszą skórę w okolicy oka. Pojawienie się kurzych łapek mogą przyspieszyć także takie czynniki, jak: nadmierne opalanie, palenie tytoniu i predyspozycje indywidualne.

3. Do walki z kurzymi łapkami polecany jest kwas hialuronowy. Jakimi właściwościami powinien się on odznaczać, by zabieg był skuteczny?

Dr Michał Tarkiewicz: Wypełniacz stosowany do leczenia kurzych łapek powinien zawierać niskousieciowany kwas hialuronowy ( zobacz wszystko o usuwaniu zmarszczek kwasem hialuronowym ) – preparat o małej gęstości, optymalnej do wypełniania drobnych zmarszczek w delikatnej skórze. Ważne jest również, by cechował się odpowiednią lepkością, pozwalającą na prawidłowe rozmieszczenie preparatu, a także niskimi właściwościami higroskopijnymi, to znaczy małą zdolnością przyłączania wody. Zmniejsza to ryzyko powikłań w postaci nadkorekcji. Wybierając preparat, powinniśmy również zwrócić uwagę na to, czy zawiera on środek miejscowo znieczulający skórę, który zminimalizuje dyskomfort związany z zabiegiem. Nie mniej ważna jest również trwałość preparatu.

4. Na czym dokładnie polega zabieg i jak długo jego efekty są widoczne?

Dr Michał Tarkiewicz: Zabieg polega na liniowym wstrzyknięciu wypełniacza wzdłuż zmarszczek z zastosowaniem specjalnej, bardzo cieniutkiej igły. Uprzednio okolica jest znieczulana powierzchownie kremem znieczulającym. Bezpośrednio po zabiegu mogą pojawić się niewielkie zasinienia i obrzęk w okolicy zabiegowej – niewymagające jednak leczenia. Czas utrzymywania się efektów zależy od indywidualnych cech człowieka i mieści się w przedziale od 8 do 14 miesięcy. Powtarzanie zabiegów stymuluje produkcję własnego kolagenu i elastyny – białek nadających skórze prawidłową gęstość i napięcie, co przekłada się na naturalne spłycenie zmarszczki i znaczne wydłużenie okresu pomiędzy wizytami w gabinecie.

5. Jaki preparat mógłby Pan szczególnie polecić do redukcji kurzych łapek?

Dr Michał Tarkiewicz: Warto postawić na nowoczesne rozwiązania renomowanych marek, na przykład specjalny preparat szwajcarskiej marki Teosyal, dedykowany właśnie okolicom oczu. Teosyal Redensity II z oferty tej marki zawiera niskousieciowany kwas hialuronowy i ma małe właściwości higroskopijne. Produkt dodatkowo zawiera kompleks odnawiający skórę, na który składa się 8 aminokwasów, 3 antyoksydanty, 2 minerały i 1 witamina. Ponadto Redenisty II zawiera także lidokainę, środek znieczulający miejscowo, który znacznie zwiększa komfort zabiegu.

Aktywność po posiłku – kardiologiczne argumenty za świątecznym spacerem

Wielkanocny czas, choć pełen radości i kulinarnych tradycji, może nieść także wyzwania zdrowotne. To właśnie w tym okresie kardiolodzy obserwują…
CZYTAJ

Choroba wieńcowa – jak ją rozpoznać i kiedy zgłosić się do lekarza?

Choroby serca i układu krążenia od lat pozostają jednym z najpoważniejszych wyzwań zdrowotnych naszych czasów. Mimo postępu medycyny, wciąż zbyt…
CZYTAJ

Nowe podejście do terapii przeciwwirusowych – badania Polki mogą pomóc w walce z HIV i SARS-CoV-2

Nowe podejście do terapii przeciwwirusowych – badania Polki mogą pomóc w walce z HIV i SARS-CoV-2. Dr inż. Hanna Orlikowska-Rzeźnik,…
CZYTAJ

Wiosna a alergie – jak sobie radzić w trudnym sezonie? 

Wiosna to wymagający czas dla alergików, ale odpowiednie leczenie, unikanie alergenów i zmiana codziennych nawyków mogą skutecznie zmniejszyć uciążliwe objawy.…
CZYTAJ

Dlaczego odpowiednie tętno jest ważne dla zdrowia? Kiedy tętno staje się niebezpieczne? Jak rozpoznać tachykardię i na co zwrócić uwagę?

Tętno, czyli liczba uderzeń serca na minutę, jest jednym z podstawowych parametrów, które pozwalają ocenić stan zdrowia. Prawidłowe tętno ma…
CZYTAJ

1 na 3 Polaków jest zadowolonych ze stanu swojego zdrowia. Skąd czerpiemy wiedzę o zdrowiu?

Tylko 30% dorosłych Polaków ocenia swój stan zdrowia pozytywnie, jak wynika z badania „Jak chorują Polacy” zrealizowanego na zlecenie Nationale-Nederlanden.…
CZYTAJ

Niecodzienna perspektywa w codziennej pracy – jak wspierać osoby w spektrum autyzmu?

2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu – dzień, który skłania do refleksji nad tym, jak w codziennym życiu –…
CZYTAJ

Zegar biologiczny nie zna zmiany czasu. Dlatego Twój organizm się buntuje

Już w najbliższy weekend czeka nas zmiana czasu z zimowego na letni. Choć przesunięcie wskazówek zegara o jedną godzinę może…
CZYTAJ

Skuteczne badania USG w klinice U Lekarzy w Warszawie

Ultrasonografia (USG) jest jednym z podstawowych i nieinwazyjnych badań, dzięki któremu można przeprowadzić diagnostykę narządów wewnętrznych i wykryć różne schorzenia,…
CZYTAJ

Kiedy miesiączka boli za bardzo. Endometrioza bez tabu

Bolesne miesiączki, zmęczenie, dyskomfort? Dla wielu kobiet w Polsce to nie tylko “taka uroda”, a objawy endometriozy. Szczęśliwie, świadomość tej…
CZYTAJ

Jedyna na świecie. Puszcza Białowieska. 

Jedyna na świecie. Puszcza Białowieska. 
Rusza kampania informacyjno-edukacyjna dotycząca jedynego w Polsce obiektu przyrodniczego wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Instytut…
CZYTAJ

Dieta ketogenna: zapomniana broń w walce z padaczką

Dieta ketogenna łączona jest głównie z redukcją masy ciała i sposobem na szybkie spalanie tłuszczu. Jej historia ma znacznie głębsze,…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Aktywność po posiłku – kardiologiczne argumenty za świątecznym spacerem

Wielkanocny czas, choć pełen radości i kulinarnych tradycji, może nieść także wyzwania…
CZYTAJ

Choroba wieńcowa – jak ją rozpoznać i kiedy zgłosić się do lekarza?

Choroby serca i układu krążenia od lat pozostają jednym z najpoważniejszych wyzwań…
CZYTAJ

Nowe podejście do terapii przeciwwirusowych – badania Polki mogą pomóc w walce z HIV i SARS-CoV-2

Nowe podejście do terapii przeciwwirusowych – badania Polki mogą pomóc w walce…
CZYTAJ

Wiosna a alergie – jak sobie radzić w trudnym sezonie? 

Wiosna to wymagający czas dla alergików, ale odpowiednie leczenie, unikanie alergenów i…
CZYTAJ

Dlaczego odpowiednie tętno jest ważne dla zdrowia? Kiedy tętno staje się niebezpieczne? Jak rozpoznać tachykardię i na co zwrócić uwagę?

Tętno, czyli liczba uderzeń serca na minutę, jest jednym z podstawowych parametrów,…
CZYTAJ