Dermabrazja laserowa w sam raz na jesień.
Początek jesieni sprzyja inwazyjnym zabiegom w gabinetach medycyny estetycznej.
Mniej intensywne słońce sprawia, że wykonywaniu terapii z wykorzystaniem światła lasera poddajemy się chętniej i z większym poczuciem bezpieczeństwa. Jedną z typowo „jesiennych” metod jest dermabrazja klasyczna.
Dermabrazja laserowa czyli sposób na gładką skórę.
Zabiegi spłycające zmarszczki, likwidujące blizny, przebarwienia oraz inne uszkodzenia struktury skóry opierają się m.in. na jej dogłębnym złuszczaniu. Laserowe „oczyszczanie” ze starych, zniszczonych komórek przebiega równolegle ze stymulowaniem fibroblastów w celu wytworzenia nowego kolagenu.
Dzięki temu skóra odzyskuje zarówno jędrność, jak i utraconą gładkość, a powierzchowne nierówności zostają wyrównane. Dosyć często zabieg dermabrazji laserowej jest mylony z popularną mikrodermabrazją, która jest zabiegiem kosmetycznym zarezerwowanym z reguły dla mniej poważnych zmian skórnych. Okres rekonwalescencji bywa krótszy, ale jednocześnie efekty – zwłaszcza w zaawansowanych przypadkach – nieco słabsze.
Z kolei dermabrazja laserowa powinna być wykonywana w specjalistycznym gabinecie, a przed samym zabiegiem skórę należy dokładnie obejrzeć. W zależności od głębokości działania zabieg dermabrazji laserowej może być zabiegiem dermatochirurgicznym. Przeciwwskazaniem do jego wykonania jest skóra ze zmianami nowotworowymi lub chorobowymi (aktywny trądzik młodzieńczy albo różowaty, opryszczka), a nawet choroby ogólne, stąd tak ważna jest wcześniejsza konsultacja u dobrego specjalisty. Co zatem czeka osoby, które zdecydują się na ten rodzaj poprawy stanu cery?
Kontrolowane odparowanie skóry
Jednym z laserów najczęściej stosowanych w dermabrazji laserowej jest laser CO2.
– W porównaniu do starszych laserów CO2 zabieg z użyciem skanera frakcyjnego nie musi powodować krwawienia, ponieważ jego światło przegrzewa termicznie tylko mikro-obszary, przy czym sąsiadująca tkanka pozostaje nieuszkodzona. W konsekwencji proces leczenia jest dużo szybszy, co pozwala na powrót do normalnej pracy w ciągu kilku dni. Podczas zabiegu dochodzi także do remodelowania kolagenu, a to podnosi jego skuteczność – wyjaśnia Urszula Sztwiertnia, konsultant medyczny firmy SHAR-POL, specjalizującej się w nowoczesnych systemach laserowych.
Unikalne technologie zastosowane np. w laserze CO2RE™ pozwalają na niezależną regulację płytkiego odparowania naskórka i remodelowanie kolagenu w głębszych warstwach skóry. – Czas gojenia się miejsc poddanych dermabrazji jest zróżnicowany, ale ściśle uzależniony od głębokości, na jakiej oddziaływał laser, a którą zawsze dobiera się indywidualnie. Pod uwagę bierze się umiejscowienie oraz wielkość zmian. Średnio skóra goi się ok. 4 tygodnie – dodaje ekspert.
Zabiegi dermatochirurgiczne przeważnie wykonuje się w znieczuleniu ogólnym krótkotrwałym albo miejscowym. Decydując się na klasyczną dermabrazję, można być pewnym efektu spłycenia i zniwelowania zmian, ale trzeba się przygotować na nieco dłuższy czas rekonwalescencji. Podczas procesu gojenia zakazane jest opalanie się oraz eksponowanie skóry na działanie innych czynników atmosferycznych, dlatego okres jesienny wydaje się być porą wręcz idealną na dermabrazję laserową. Po zabiegudermabrazji konieczna okaże się też rezygnacja z makijażu, agresywnych kosmetyków myjących i złuszczających.