Kolagen – czy naprawdę działa?



Kolagen można zdefiniować jako materiał, z którego powstaje młodość – jest cennym sojusznikiem w każdej strategii przeciwstarzeniowej. W ostatnim czasie opanował rynek urodowy – począwszy od zabiegów medycyny estetycznej z wykorzystaniem preparatów kolagenowych, przez suplementy diety, maseczki, kremy, aż po shoty kolagenowe w wybranych restauracjach.

Jak korzystać z kolagenu aby przyniósł najlepsze rezultaty i sprawił, że skóra odzyska młodość i blask?

 

Nie ma wątpliwości, że kolagen jest jednym z głównych czynników przyczyniających się do utrzymania młodego i zdrowego wyglądu skóry. Po 25 roku życia nasz organizm traci zdolność do jego naturalnej produkcji, dlatego skóra staje się mniej jędrna, a na jej powierzchni pojawiają się pierwsze zmarszczki. Na szczęście kolagen można uzupełniać, zarówno od środka jak i z zewnątrz. Sprawdźmy, który sposób przynosi najlepsze efekty.

 

Sekret działania kolagenu

Aby kolagen działał natychmiastowo ale i przynosił długotrwałe efekty odmłodzenia – najważniejsza jest jego odpowiednia aplikacja.  Kolagen musi dostać się bezpośrednio do odpowiedniej warstwy skóry i tam rozpocząć stymulację odpowiednich komórek do jego ponownej produkcji.

Wspomniany efekt można uzyskać poddając się zabiegowi mezoterapii z użyciem kolagenu Nithya. Tego typu zabiegi skutecznie redukują objawy starzenia się skóry twarzy, pomagają zredukować wiotkość skóry oraz niwelują zmarszczki wokół oczu. Do zabiegu mezoterapii kolagenowej warto wybrać produkt o niesamowitym poziomie czystości i bezpieczeństwa, gwarantujący jego najbardziej efektywne użycie. To wszystko gwarantuje kolagen Nithya.” –zapewnia Maciej Opiela, przedstawiciel wyłącznego dystrybutora produktu w Polsce – Esthetic Medical Innovation.

 

Zabieg może być wykonywany praktycznie na każdej okolicy ciała, nawet na najdelikatniejszych jego obszarach, takich jak okolica oczu, ust, na delikatnej skórze szyi, dekoltu czy grzbietów dłoni. Oprócz terapii odmładzających, kolagen ten sprawdza się doskonale w leczeniu blizn i rozstępów oraz ujędrnianiu skóry ramion, pośladków. Wykonanie serii zabiegów sprawia, że skóra zagęszcza się, staje się elastyczna, następuje jej widoczne rozświetlenie i odmłodzenie.” – potwierdza  dr Michał Kaniowski z Kliniki Dermaplus we Wrocławiu.




Maski, kremy, płyny

W ostatnim czasie światowy rynek urodowy zawojowały również produkty kosmetyczne zawierające kolagen. Ich działanie stało się jednak kwestią sporną. Producenci obiecują rezultaty w postaci wygładzonej i napiętej skóry. Konsumenci są podzieleni – jedni zachwycają się kolagenowymi maseczkami i płatkami, inni wątpią w ich działanie.

Tę rozbieżność zdań naukowcy tłumaczą faktem, że kolagen zawarty w kosmetykach zbudowany jest ze zbyt dużych cząsteczek, aby mogły przenikać w głębsze warstwy skóry, a tylko wtedy spełnia on swoją prawdziwą funkcję i przynosi realne efekty odmłodzenia skóry. Produkty do użytku zewnętrznego zawierające kolagen, co prawda przynoszą pożądane efekty w postaci napiętej gładszej skóry, ale jest działanie to jest krótkotrwale i powierzchowne. Utrzymuje się ono tylko do momentu zmycia kosmetyku z twarzy.

 

Zupa młodości

Może w takim razie dobrym pomysłem jest suplementowanie kolagenu i skupienie się na jego działaniu „od środka”? Wśród narodów stawiających na dietę bogatą w kolagen zdecydowanie wyróżnia się Japonia. Mieszkańcy Kraju Kwitnącej Wiśni już dawno opanowali sztukę komponowania posiłków odmładzających.

Jednym z przykładów jest Nabemono – „zupa młodości”, gotowana na kościach szpikowych i płetwach rekina zawierających dużo przyswajalnego kolagenu. W japońskich sklepach znaleźć też można dżemy, koktajle, jogurty i wiele innych produktów z jego dodatkiem, a chrząstki kurzych łapek chrupie się w ramach przekąski. Czy Japończycy odkryli sekret młodości? Niestety ponownie sprawa nie jest oczywista.

Specjaliści tłumaczą, że w wyniku procesu trawienia, duże cząstki białka kolagenu, rozkładane są na mniejsze cząsteczki i tylko część z nich jest ponownie składana przez organizm. Aby efekty były zadowalające należałoby zatem jeść bardzo duże objętościowo posiłki z zawartością kolagenu, przekraczające możliwości przeciętnego człowieka.

 

Kolagen to materiał, z którego powstaje młodość, ale tylko odpowiednia forma podania gwarantuje oczekiwane i długotrwałe rezultaty.

Aktywność po posiłku – kardiologiczne argumenty za świątecznym spacerem

Wielkanocny czas, choć pełen radości i kulinarnych tradycji, może nieść także wyzwania zdrowotne. To właśnie w tym okresie kardiolodzy obserwują…
CZYTAJ

Choroba wieńcowa – jak ją rozpoznać i kiedy zgłosić się do lekarza?

Choroby serca i układu krążenia od lat pozostają jednym z najpoważniejszych wyzwań zdrowotnych naszych czasów. Mimo postępu medycyny, wciąż zbyt…
CZYTAJ

Nowe podejście do terapii przeciwwirusowych – badania Polki mogą pomóc w walce z HIV i SARS-CoV-2

Nowe podejście do terapii przeciwwirusowych – badania Polki mogą pomóc w walce z HIV i SARS-CoV-2. Dr inż. Hanna Orlikowska-Rzeźnik,…
CZYTAJ

Wiosna a alergie – jak sobie radzić w trudnym sezonie? 

Wiosna to wymagający czas dla alergików, ale odpowiednie leczenie, unikanie alergenów i zmiana codziennych nawyków mogą skutecznie zmniejszyć uciążliwe objawy.…
CZYTAJ

Dlaczego odpowiednie tętno jest ważne dla zdrowia? Kiedy tętno staje się niebezpieczne? Jak rozpoznać tachykardię i na co zwrócić uwagę?

Tętno, czyli liczba uderzeń serca na minutę, jest jednym z podstawowych parametrów, które pozwalają ocenić stan zdrowia. Prawidłowe tętno ma…
CZYTAJ

1 na 3 Polaków jest zadowolonych ze stanu swojego zdrowia. Skąd czerpiemy wiedzę o zdrowiu?

Tylko 30% dorosłych Polaków ocenia swój stan zdrowia pozytywnie, jak wynika z badania „Jak chorują Polacy” zrealizowanego na zlecenie Nationale-Nederlanden.…
CZYTAJ

Niecodzienna perspektywa w codziennej pracy – jak wspierać osoby w spektrum autyzmu?

2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu – dzień, który skłania do refleksji nad tym, jak w codziennym życiu –…
CZYTAJ

Zegar biologiczny nie zna zmiany czasu. Dlatego Twój organizm się buntuje

Już w najbliższy weekend czeka nas zmiana czasu z zimowego na letni. Choć przesunięcie wskazówek zegara o jedną godzinę może…
CZYTAJ

Skuteczne badania USG w klinice U Lekarzy w Warszawie

Ultrasonografia (USG) jest jednym z podstawowych i nieinwazyjnych badań, dzięki któremu można przeprowadzić diagnostykę narządów wewnętrznych i wykryć różne schorzenia,…
CZYTAJ

Kiedy miesiączka boli za bardzo. Endometrioza bez tabu

Bolesne miesiączki, zmęczenie, dyskomfort? Dla wielu kobiet w Polsce to nie tylko “taka uroda”, a objawy endometriozy. Szczęśliwie, świadomość tej…
CZYTAJ

Jedyna na świecie. Puszcza Białowieska. 

Jedyna na świecie. Puszcza Białowieska. 
Rusza kampania informacyjno-edukacyjna dotycząca jedynego w Polsce obiektu przyrodniczego wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Instytut…
CZYTAJ

Dieta ketogenna: zapomniana broń w walce z padaczką

Dieta ketogenna łączona jest głównie z redukcją masy ciała i sposobem na szybkie spalanie tłuszczu. Jej historia ma znacznie głębsze,…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Aktywność po posiłku – kardiologiczne argumenty za świątecznym spacerem

Wielkanocny czas, choć pełen radości i kulinarnych tradycji, może nieść także wyzwania…
CZYTAJ

Choroba wieńcowa – jak ją rozpoznać i kiedy zgłosić się do lekarza?

Choroby serca i układu krążenia od lat pozostają jednym z najpoważniejszych wyzwań…
CZYTAJ

Nowe podejście do terapii przeciwwirusowych – badania Polki mogą pomóc w walce z HIV i SARS-CoV-2

Nowe podejście do terapii przeciwwirusowych – badania Polki mogą pomóc w walce…
CZYTAJ

Wiosna a alergie – jak sobie radzić w trudnym sezonie? 

Wiosna to wymagający czas dla alergików, ale odpowiednie leczenie, unikanie alergenów i…
CZYTAJ

Dlaczego odpowiednie tętno jest ważne dla zdrowia? Kiedy tętno staje się niebezpieczne? Jak rozpoznać tachykardię i na co zwrócić uwagę?

Tętno, czyli liczba uderzeń serca na minutę, jest jednym z podstawowych parametrów,…
CZYTAJ