Kiedy najlepiej powiększyć piersi?



Polacy są mistrzami w wymówkach. Zawsze znajdzie się dobry pomysł na odłożenie trudnej decyzji na później. Okazuje się, że podoba sytuacja ma miejsce przed poddaniem się operacji plastycznej piersi. W praktyce jednak kobieta może poddać się zabiegowi w każdym wieku i niezależnie od tego czy chce urodzić jeszcze dziecko, czy tez już nie.

 

Kobiety w Polsce i na całym świecie często narzekają na swój wygląd. Najczęściej obserwowanym powodem do niezadowolenia są piersi. Związane jest to z ich różnym kształtem, rozmiarem czy jędrnością, które nie przynoszą paniom satysfakcji. Bywa to dużą motywacją, która sprawia, że wiele z nich decyduje się na powiększanie swoich piersi, niekiedy nawet już w młodym wieku. Jednak wiele z nich waha się przed podjęciem decyzji. Spowodowane jest to obawami dotyczącymi bezpieczeństwa zabiegu oraz jego następstw.

Wiele kobiet obawia się, że ich oczekiwania nie zostaną spełnione ze względu na rygorystyczne wskazania lub przeciwwskazania dotyczące wykonywania powiększania piersi metodą chirurgiczną, których prawdopodobnie nie mogłyby spełnić. Jednak wiele z nich po prostu nie ma odpowiedniej wiedzy w tym temacie, przez co rodzi się wiele różnego typu wątpliwości.

Kiedy najlepiej poddać się operacji powiększania piersi?

W dużym skrócie powiększanie piersi jest to zabieg chirurgiczny polegający na umieszczeniu implantów silikonowych (np. wypełnionych silikonem lub solą fizjologiczną), podmięśniowo lub podgruczołowo (pod gruczoł mleczny piersi). Na rynku pojawiły się również inne, niż tradycyjne, metody powiększania piersi takie jak techniki oparte na stosowaniu tzw. wypełniaczy, którymi mogą być np. kwas hialuronowy lub wypreparowana własna tkanka tłuszczowa. Czy po powiększeniu piersi można karmić dziecko? Czy wiek wpływa na możliwość wykonania operacji? Jakie są przeciwwskazania?

W przypadku chirurgii plastycznej związanej z plastyką piersi nie istnieje żadna ściśle określona granica wiekowa ograniczająca wykonywanie tego typu zabiegów. Należy bowiem pamiętać, że podobnie jak w przypadku wielu innych operacji kosmetycznych nie istnieją żadne konkretne, medyczne wskazania do wykonania tej operacji (za wyjątkiem rozległych wad genetycznych).

Jednakże najczęściej operowanymi kobietami są osoby młode pomiędzy 18 a 40 rokiem życia. Operowanie młodszych pacjentek jest niewskazane z wielu względów, między innymi wskazuje się niezakończony rozwój piersi, co mogłoby spowodować, że w krótkim okresie czasu biust stałby  się znacznie większy niż oczekiwania. Również w przypadku starszych pacjentek operacje nie są do końca wskazane.

Spowodowane jest to o wiele gorszymi właściwościami elastycznymi skóry i tkanek miękkich oraz wystąpienia zmian zanikowych gruczołów piersiowych. Mogą to być więc przyczyny dodatkowych kłopotów w czasie wykonywanej operacji. Jednak mimo to powiększaniu piersi poddaje się coraz więcej pacjentek w wieku 50-55 lat, a operacje kończą się sukcesem i zadowoleniem ze strony kobiet. W przypadku tego typu zabiegów największe znaczenie mają indywidualne cechy kobiety.




Pełnych odpowiedzi na wszelkie postawione pytania dostarczyć mogą jedynie wizyty konsultacyjne z lekarzem specjalistą, który będzie miał wykonać zabieg. Podczas wizyty uwzględni on wówczas wiek pacjentki, stan jej skóry, warunki anatomiczne, rozmiar piersi oraz jej stan zdrowia, jak również w czasie wywiadu, szczegółowe oczekiwania pacjentki, co pomoże w podjęciu decyzji oraz dokonaniu wyboru właściwej metody.

Tak więc decyzję o wykonaniu takiej operacji jak powiększanie piersi powinna podjąć zatem sama pacjentka przy konsultacji z doświadczonym lekarzem specjalistą. Pacjentka decydująca się na tego typu zabieg powinna zdawać sobie również sprawę, że nie jest możliwe osiągnięcie dowolnego rozmiaru czy też kształtu piersi i nie zawsze możliwe jest uzyskanie ich idealnej symetrii.

W przypadku metody tradycyjnej wygląd piersi przed operacją w znaczącym stopniu determinuje rodzaj, wielkość i kształt protez. Kształt wyjściowy, determinuje również późniejsze efekty, dlatego kobieta powinna zdać sobie sprawę, że absolutnie nie jest możliwe osiągnięcie wszelkich oczekiwanych zmian.

Wiele pań obawia się także o następstwa powiększania piersi w czasie późniejszej ciąży i karmienia. W przypadku kobiet, które jeszcze nie urodziły pierwszego dziecka albo takich, które planują jeszcze kolejne ciąże, implanty umieszcza się pod mięśniem klatki piersiowej.

Dzięki takiej technice zabiegowej, z reguły nie występują żadne kłopoty z karmieniem piersią. Materiały są trwałe i przede wszystkim obojętne dla organizmu matki i dziecka. Nie wpływają one także na powstawanie nowotworów piersi czy chorób autoimmunologicznych. Po zakończeniu karmienia należy jednak wymienić implanty oraz wykonać tzw. lifting, który podniesie i ujędrni piersi.

Jak podaje dr n. med. Jarosław Stańczyk – poza szczególnymi przeciwwskazaniami zdroworozsądkowymi, w czasie gdy biust pacjentki nie wymaga powiększenia, jest ich naprawdę bardzo niewiele. Z całą pewnością można jednak powiedzieć, że operacji powiększania piersi nie mogą poddać się pacjentki z podejrzeniem raka piersi lub zaawansowanymi zmianami mastopatycznymi.

Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach (EAAD) został ustanowiony w 2008 r. przez Komisję Europejską i jest obchodzony corocznie w dniu 18 listopada w całej Europie.

W ramach EAAD i WAAD na całym świecie organizowane są wydarzenia kierowane do społeczeństwa oraz specjalistów medycznych, propagujących wiedzę na temat…
CZYTAJ

Żylaki to problem milionów Polaków. Jak skutecznie zapobiegać i leczyć?

Żylaki to powszechny problem zdrowotny dotykający niemal połowę dorosłej populacji w Polsce. Częstotliwość występowania niewydolności żylnej jest wyższa niż cukrzycy…
CZYTAJ

Jak holistyczne podejście do zdrowia poprawia nasze samopoczucie?


W życiu wielu kobiet pojawiają się momenty, gdy stres zaczyna odbijać się nie tylko na zdrowiu fizycznym, ale także na…
CZYTAJ

Relacja ze spotkania prasowego, 5 edycji kampanii #lubiesiebie, z udziałem znanych ambasadorek.

W warszawskiej restauracji PRIMITIVO Kuchnia i Wino odbyło się spotkanie prasowe dedykowane 5. edycji kampanii #lubiesiebie, której inicjatorem jest dr…
CZYTAJ

Na cukrzycę choruje cała rodzina. Jak wspierać bliską osobę z cukrzycą?

Cukrzyca, choć jest chorobą nieuleczalną, gdy jest wyrównana, daje szansę na aktywne życie. Jednak, by tak się stało, niezbędne wręcz…
CZYTAJ

Retinoidy i witaminy w beauty-planie 3 kluczowe potrzeby skóry

Schyłek roku to czas podsumowań i ustalania beauty-planów. Jesień jest królową zmian. To właśnie teraz najuważniej obserwujemy stan skóry i…
CZYTAJ

Rola mikrobiomu i diety w utrzymaniu zdrowych jelit

Mikroorganizmy zamieszkują zarówno środowisko zewnętrzne, jak i wnętrze ludzkiego organizmu. Ich zespoły tworzą mikrobioty, które zasiedlają różne obszary ciała, jak…
CZYTAJ

Movember – kobiety cichymi bohaterkami walki o zdrowie mężczyzn

W listopadzie na ulicach królują wąsy, a w mediach i rozmowach coraz częściej pada jedno hasło – Movember. To międzynarodowa…
CZYTAJ

Jakość powietrza w Polsce uzależniona jest nie tylko od działalności człowieka

Jakość powietrza w Europie znacznie się poprawiła w ciągu ostatnich dziesięcioleci, ale zanieczyszczone powietrze nadal stanowi największe zagrożenie dla zdrowia…
CZYTAJ

Jak wybierać odpowiednie kosmetyki do pielęgnacji stref intymnych?

Zdrowie intymne zaczyna się od odpowiedniej pielęgnacji i świadomego wyboru kosmetyków. Choć często skupiamy się na codziennym oczyszczaniu, pielęgnacja delikatnych…
CZYTAJ

5 listopada 39 lat temu przeprowadzono pierwszy udany przeszczep serca – wspomnienia prof. A. Bochenka

To było 39 lat temu, 5 listopada - Serce zostało wycięte, a w klatce piersiowej pojawiła się ogromna, pusta przestrzeń,…
CZYTAJ

Co to jest innowacyjna rehabilitacja neurologiczna i dlaczego jest tak ważna?

Rehabilitacja neurologiczna odgrywa kluczową rolę w procesie próby powrotu do zdrowia i maksymalnego przywrócenia utraconych funkcji u pacjentów ze schorzeniami…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach (EAAD) został ustanowiony w 2008 r. przez Komisję Europejską i jest obchodzony corocznie w dniu 18 listopada w całej Europie.

W ramach EAAD i WAAD na całym świecie organizowane są wydarzenia kierowane…
CZYTAJ

Żylaki to problem milionów Polaków. Jak skutecznie zapobiegać i leczyć?

Żylaki to powszechny problem zdrowotny dotykający niemal połowę dorosłej populacji w Polsce.…
CZYTAJ

Jak holistyczne podejście do zdrowia poprawia nasze samopoczucie?


W życiu wielu kobiet pojawiają się momenty, gdy stres zaczyna odbijać się…
CZYTAJ

Na cukrzycę choruje cała rodzina. Jak wspierać bliską osobę z cukrzycą?

Cukrzyca, choć jest chorobą nieuleczalną, gdy jest wyrównana, daje szansę na aktywne…
CZYTAJ

Movember – kobiety cichymi bohaterkami walki o zdrowie mężczyzn

W listopadzie na ulicach królują wąsy, a w mediach i rozmowach coraz…
CZYTAJ