Te partie ciała starzeją się najszybciej



Większość z nas stara się dbać o skórę, aby jak najdłużej zachowała młody wygląd. Niestety najczęściej pielęgnacja dotyczy jedynie twarzy, a przecież nie tylko ten obszar podlega procesowi starzenia. Które partie ciała najbardziej zdradzają nasz wiek i jak możemy temu zapobiec?

 

Oczy

Jeśli mówimy o pielęgnacji skóry twarzy, przede wszystkim powinniśmy zwracać uwagę na okolicę oczu, ponieważ właśnie tam najwcześniej widać pierwsze zmarszczki. Ma na to wpływ wiele czynników, szczególnie sama anatomiczna struktura skóry, duża dynamika okolicy, a także proces starzenia się mięśnia okrężnego oka i górno-bocznego obramowania kostnego oczodołu.

W przypadku okolicy oczu niesłychanie ważna jest profilaktyka. Domowa powinna polegać na stosowaniu kremów ze składnikami antyoksydacyjnymi, regenenerującymi i nawilżającymi oraz ograniczaniu ekspozycji na promieniowanie UVA i UVB (kremy z filtrami, okulary przeciwsłoneczne z odpowiednimi filtrami).

W gabinecie w tym celu zaleca się zazwyczaj zastosowanie toksyny botulinowej (szczególnie w okresach dużej ekspozycji słonecznej), aby nie dopuścić do wytworzenia zmarszczek i regenerację skóry w okresie jesienno-zimowym – wyjaśnia lek. med. Małgorzata Ornatowska, certyfikowany lekarz medycyny estetycznej Polskiego Towarzystwa Medycyny Estetycznej i Anti-Aging. W przypadku utrwalonych zmarszczek okolicy oka i braku objętości tkankowej (tzw. dolina łez), konieczne jest zastosowanie wypełniaczy.

Dedykowana linia wypełniaczy do okolicy oka to Teoysal Redensity II lub Teosyal RHA 1. Wypełniacze z serii RHA dopasowują się do dynamiki tkankowej, zespalając się z tkanką, co powoduje, że okolica poddana zabiegowi wygląda naturalnie i zachowuje mimikę. To pierwszy kwas hialuronowy, który nie zmienia ekspresji twarzy.

Produkty RHA zostały stworzone w oparciu o opatentowaną technologię, która pozwala zachować optymalne właściwości żelu w  zakresie sprężystości, rozciągania i unoszenia tkanek. Natomiast Teosyal Redensity II to żel specjalnie zaprojektowany do delikatnej okolicy oka. Obecny w skórze nawilża, zwiększa elastyczność i sprężystość skóry, jednocześnie przywracając jej blask – dodaje dr Ornatowska.

Szyja i dekolt

Zdolność regeneracyjna skóry szyi i dekoltu jest znacznie mniejsza niż twarzy. Właśnie dlatego bardzo ważne jest, aby działanie przeciwstarzeniowe wyprzedziło samo starzenie w tych okolicach.

-W tym celu warto wykonać mezoterapię Teosyal Redensity I, szczególnie w okresie jesienno-zimowym. Teosyal Redensity I, zwany beauty booster, to połączenie naturalnego i wolnego kwasu hialuronowego w wysokim stężeniu oraz antyoksydantów, minerałów i witamin.

Powoduje odbudowę i regenerację komórkową, co skutkuje wzrostem gęstości skóry i poprawą jej kolorytu. Wiosną można też zastosować toksynę botulinową, która pomoże zniwelować tzw. obrączki na szyi czy linię V na środku dekoltu. W przypadku zmian starzeniowych muszą być zastosowanie preparaty o większej sile stymulującej, nici PDO czy zabiegi laserowe  tłumaczy dr Małgorzata Ornatowska.




Dłonie

Podczas codziennej pielęgnacji bardzo często zapominamy o dłoniach. To duży błąd, ponieważ skóra w tym obszarze narażona jest na szybsze starzenie ze względu na dużą dynamikę i działanie czynników zewnętrznych (słońce, zmiany temperatur, wiatr).

-Podobnie jak skóra twarzy czy szyi, skóra grzbietów dłoni bardzo dobrze reaguje na mezoterapię lub działanie naprawcze wypełniaczami Teosyal RHA 1 czy RHA 2. Wyrównanie kolorytu, szczególnie po okresie letnim, można uzyskać stosując zabiegi laserowe lub peelingi – wyjaśnia nasz ekspert.

Łokcie

Łokcie to część ciała, któremu niewielu z nas poświęca większa uwagę. Niestety w miejscu tym, skóra starzeje się dosyć szybko i bardzo często staje się sucha, szorstka i nieestetyczna.

Rozwiązaniem tego problemu może być usunięcie zrogowaciałego naskórka. Odpowiednio dobrany peeling nie tylko wpłynie na wygląd skóry, ale umożliwi również lepsze wchłanianie się składników zawartych w kremach. W okolicy tej można stosować też zabiegi regenerujące, np. mezoterapię.

-W walce z procesem starzenia najważniejsza jest profilaktyka. Jednak ta domowa skuteczna jest jedynie do pewnego momentu i powinna być wzmocniona głębszym działaniem stymulującym. Każda forma profilaktyki daje lepsze skutki niż odwracanie zaistniałych zmian dlatego zachęcam do konsultacji w gabinetach medycyny estetycznej i do wykonywania zbiegów spowalniających proces starzenia – podsumowuje lek. med. Małgorzata Ornatowska.

Ekspert:
lek. med. Małgorzata Ornatowska

Certyfikowany lekarz medycyny estetycznej. Od ok. 15 lat zajmuje się wyłącznie medycyną estetyczną, wykonując zabiegi z zakresu modelowania twarzy, przeszczepu autologicznej tkanki tłuszczowej, implantacji nici, podawania toksyny botulinowej, itp. Ukończyła dwie elitarne szkoły podyplomowe: Podyplomową Szkołę Medycyny Estetycznej i AA Polskiego Towarzystwa Lekarskiego, która uprawnia do używania tytułu „lekarz medycyny estetycznej” oraz Międzynarodowe Centrum Kształcenia Medycyny AA Polskiego i Europejskiego Stowarzyszenia Dermatologów Estetycznych. Po odbyciu serii szkoleń w Polskim i Europejskim Stowarzyszeniu Dermatologów Estetycznych uzyskała tytuł „Master in AA and Aesthetic Medicine”.

 

O marce

Od 12 lat firma TEOXANE dostarcza pacjentom na całym świecie innowacyjne rozwiązania w zakresie poprawy kondycji skóry. Wszystkie produkty są opracowywane w laboratoriach TEOXANE Laboratories w Genewie, skąd trafiają na rynek 90 krajów świata. TEOSYAL to szeroka gama preparatów na bazie kwasu hialuronowego przeznaczonych m.in. do wypełnień ust, fałd nosowo-wargowych, zmarszczek, a także zabiegów wolumetrycznych. Nowością na rynku jest linia preparatów dedykowanych najbardziej dynamicznym obszarom twarzy – TEOSYAL RHA, a także bogata linia kosmeceutyków. W Polsce produkty TEOSYAL są dostępne od 2006 r. Ich wyłącznym dystrybutorem jest firma NewDerm sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie

Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach (EAAD) został ustanowiony w 2008 r. przez Komisję Europejską i jest obchodzony corocznie w dniu 18 listopada w całej Europie.

W ramach EAAD i WAAD na całym świecie organizowane są wydarzenia kierowane do społeczeństwa oraz specjalistów medycznych, propagujących wiedzę na temat…
CZYTAJ

Żylaki to problem milionów Polaków. Jak skutecznie zapobiegać i leczyć?

Żylaki to powszechny problem zdrowotny dotykający niemal połowę dorosłej populacji w Polsce. Częstotliwość występowania niewydolności żylnej jest wyższa niż cukrzycy…
CZYTAJ

Jak holistyczne podejście do zdrowia poprawia nasze samopoczucie?


W życiu wielu kobiet pojawiają się momenty, gdy stres zaczyna odbijać się nie tylko na zdrowiu fizycznym, ale także na…
CZYTAJ

Relacja ze spotkania prasowego, 5 edycji kampanii #lubiesiebie, z udziałem znanych ambasadorek.

W warszawskiej restauracji PRIMITIVO Kuchnia i Wino odbyło się spotkanie prasowe dedykowane 5. edycji kampanii #lubiesiebie, której inicjatorem jest dr…
CZYTAJ

Na cukrzycę choruje cała rodzina. Jak wspierać bliską osobę z cukrzycą?

Cukrzyca, choć jest chorobą nieuleczalną, gdy jest wyrównana, daje szansę na aktywne życie. Jednak, by tak się stało, niezbędne wręcz…
CZYTAJ

Retinoidy i witaminy w beauty-planie 3 kluczowe potrzeby skóry

Schyłek roku to czas podsumowań i ustalania beauty-planów. Jesień jest królową zmian. To właśnie teraz najuważniej obserwujemy stan skóry i…
CZYTAJ

Rola mikrobiomu i diety w utrzymaniu zdrowych jelit

Mikroorganizmy zamieszkują zarówno środowisko zewnętrzne, jak i wnętrze ludzkiego organizmu. Ich zespoły tworzą mikrobioty, które zasiedlają różne obszary ciała, jak…
CZYTAJ

Movember – kobiety cichymi bohaterkami walki o zdrowie mężczyzn

W listopadzie na ulicach królują wąsy, a w mediach i rozmowach coraz częściej pada jedno hasło – Movember. To międzynarodowa…
CZYTAJ

Jakość powietrza w Polsce uzależniona jest nie tylko od działalności człowieka

Jakość powietrza w Europie znacznie się poprawiła w ciągu ostatnich dziesięcioleci, ale zanieczyszczone powietrze nadal stanowi największe zagrożenie dla zdrowia…
CZYTAJ

Jak wybierać odpowiednie kosmetyki do pielęgnacji stref intymnych?

Zdrowie intymne zaczyna się od odpowiedniej pielęgnacji i świadomego wyboru kosmetyków. Choć często skupiamy się na codziennym oczyszczaniu, pielęgnacja delikatnych…
CZYTAJ

5 listopada 39 lat temu przeprowadzono pierwszy udany przeszczep serca – wspomnienia prof. A. Bochenka

To było 39 lat temu, 5 listopada - Serce zostało wycięte, a w klatce piersiowej pojawiła się ogromna, pusta przestrzeń,…
CZYTAJ

Co to jest innowacyjna rehabilitacja neurologiczna i dlaczego jest tak ważna?

Rehabilitacja neurologiczna odgrywa kluczową rolę w procesie próby powrotu do zdrowia i maksymalnego przywrócenia utraconych funkcji u pacjentów ze schorzeniami…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach (EAAD) został ustanowiony w 2008 r. przez Komisję Europejską i jest obchodzony corocznie w dniu 18 listopada w całej Europie.

W ramach EAAD i WAAD na całym świecie organizowane są wydarzenia kierowane…
CZYTAJ

Żylaki to problem milionów Polaków. Jak skutecznie zapobiegać i leczyć?

Żylaki to powszechny problem zdrowotny dotykający niemal połowę dorosłej populacji w Polsce.…
CZYTAJ

Jak holistyczne podejście do zdrowia poprawia nasze samopoczucie?


W życiu wielu kobiet pojawiają się momenty, gdy stres zaczyna odbijać się…
CZYTAJ

Na cukrzycę choruje cała rodzina. Jak wspierać bliską osobę z cukrzycą?

Cukrzyca, choć jest chorobą nieuleczalną, gdy jest wyrównana, daje szansę na aktywne…
CZYTAJ

Movember – kobiety cichymi bohaterkami walki o zdrowie mężczyzn

W listopadzie na ulicach królują wąsy, a w mediach i rozmowach coraz…
CZYTAJ