Jasne i ciemne strony zabiegów upiększających



Osocze bogatopłytkowe, leczenie laserowe, wypełniacze, makijaż permanentny, nici PDO. Ekspert przedstawia jasne i ciemne strony pięciu najpopularniejszych zabiegów tej jesieni.

 

Osocze bogatopłytkowe

To metoda, którą pokochały modelki Gisele Bündchen i Bar Refaeli. Wykorzystuje naturalną siłę organizmu do regeneracji – zabiegowiec uzyskuje „eliksir młodości” z krwi własnej pacjenta, co przekłada się na wysokie bezpieczeństwo. Substancja ma bardzo wszechstronne zastosowanie: od poprawy wyglądu policzków, fałd nosowo wargowych i okolic oczu, po trudniejsze do „naprawy” miejsca, jak szyja, dekolt, a nawet dłonie. Całość przypomina mezoterapię. Osocze wstrzykuje się za pomocą cienkiej igły, dlatego kluczowa jest sterylność i higiena.

– Ważne jest pierwsze wrażenie. Wygląd gabinetu jest najlepszą wizytówką kosmetologa. Jeżeli budzi jakiekolwiek wątpliwości, lepiej zrezygnować – mówi Małgorzata Ruprich, prodziekan kierunku Kosmetologia na Wydziale Medycznym w Górnośląskiej Wyższej Szkole Handlowej, która 22 listopada w Nowym Rynku w Jeleniej Górze poprowadzi wykład o zabiegach upiększających.

 

Laser

Stwarza ogromne możliwości: poprawia elastyczność skóry, zwalcza przebarwienia, zamyka naczynka, pozwala zlikwidować nieumiejętny makijaż permanentny, a nawet redukuje owłosienie. Z tej ostatniej możliwości skorzystała między innymi Eva Longoria i Victoria Beckham.

Zdaniem eksperta laseroterapia cały czas się rozwija – przestaje być droga i niedostępna, dlatego można ją znaleźć w większości gabinetów. Tymczasem zabieg powinna wykonać osoba z odpowiednim przygotowaniem merytorycznym i doświadczeniem.

– Niewiedza może doprowadzić do poparzeń, a w konsekwencji do powstania blizn. Dlatego pytajmy o nazwę urządzenia, sprawdzajmy jego jakość w internecie. Zainteresujmy się również doświadczeniem kosmetologa w obsługiwaniu danego sprzętu. Laser laserowi nierówny, każdy ma inne parametry, dlatego ważne, by zabiegowiec był wyszkolony w obsłudze dokładnie tego sprzętu, którym się posługuje – mówi ekspert Nowego Rynku.




Wypełniacze

Metody z użyciem wypełniaczy to jedne z najpopularniejszych zabiegów kosmetycznych. Redukują zmarszczki i blizny, poprawiają niedoskonałości, konturują kształt twarzy. Kluczowa jest jednak jakość.

– Należy wybierać znane i cenione produkty. Na szczególną uwagę zasługują zabiegi z zastosowaniem kwasu hialuronowego. Substancja naturalnie występuje w ludzkim organizmie, przez co metoda jest całkowicie bezpieczna – mówi Małgorzata Ruprich.

Ekspert zauważa, że zastosowanie wypełniaczy wymaga nie tylko umiejętności, ale również zmysłu estetycznego, który pozwala osiągnąć naturalny rezultat. Tutaj sprawdza się zasada „less is more”. Przesada może zaszkodzić zdrowiu i urodzie. Dlatego należy pytać i mówić czego oczekujemy – dzięki temu otrzymamy gwarancję pożądanego efektu.

 

Nici PDO

Ich podstawowym zadaniem jest uniesienie opadających tkanek twarzy i szyi. Za pomocą cienkiej igły kosmetolog wprowadza w skórę pacjenta specjalnie ukształtowane nici, które pozwalają uzyskać oczekiwany efekt estetyczny. To bezpieczna technika, która nie niesie ryzyka zatkania naczyń. Trzeba jednak mieć odpowiednią wiedzę na temat zabiegu – gdzie implantować nici, jak uzyskać symetryczny efekt, kto powinien zrezygnować z metody ze względów zdrowotnych.

– Dobry specjalista rozmawia z pacjentem, poznaje jego potrzeby, wyjaśnia przebieg zabiegu, tłumaczy niejasne pojęcia. Jeśli czujemy się niedoinformowani – pytajmy. Jeżeli nie otrzymamy satysfakcjonującej odpowiedzi, bezpieczniej jest zrezygnować i wybrać inny gabinet – mówi ekspert Nowego Rynku.

 

Makijaż permanentny

To jeden z najchętniej wybieranych zabiegów kosmetycznych. Przypomina robienie tatuażu – w wybrane miejsca wprowadza się pigment dobrany do urody pacjentki. Dobrze wykonany pogrubia brwi, zagęszcza rzęsy, nadaje odpowiedniego kształtu ustom, powiększa oczy. Co ważne pozwala zatuszować blizny, plamy i zmiany skórne.

– To prosta metoda, mimo to warto wybrać doświadczoną kosmetyczkę, która profesjonalnie wykona zabieg. W nieprzygotowanych gabinetach można zarazić się bakteriami lub wirusami od niewysterylizowanych narzędzi. Tutaj, tak jak w przypadku osocza bogatopłytkowego, liczy się pierwsze wrażenie. Ważny jest również zmysł estetyczny wykonującego – nawet drobne przesunięcia linii, czy ich zbyt intensywny kolor, mogą sprawić, że twarz będzie wyglądała nienaturalnie, a rysy będą zbyt mocne – mówi Małgorzata Ruprich.

 

Wykład Jasne i ciemne strony zabiegów upiększających odbędzie się 22 listopada o godz. 18.00 w galerii handlowej Nowy Rynek w Jeleniej Górze. Zgłoszenia można przesyłać na adres: nowyrynek@strefakobiet.com.pl. Udział jest bezpłatny.

Małgorzata Ruprich – prodziekan kierunku Kosmetologia na Wydziale Medycznym w Górnośląskiej Wyższej Szkole Handlowej. Autorka publikacji naukowych, wykładowca akademicki. Spotyka się z klientami rynku kosmetycznego. Edukuje ich w zakresie korzystania z zabiegów upiększających. Najbliższa okazja 22 listopada w jeleniogórskiej galerii handlowej Nowy Rynek.

Nowy Rynek to 2-poziomowa galeria handlowa z najszerszą ofertą mody w Jeleniej Górze i okolicy. Na klientów czekają tu dotąd nieobecne w mieście marki mody damskiej i męskiej, jak: H&M, New Yorker, Stradivarius, Bershka, GATE, a także supermarket Intermarché, punkty gastronomiczne i kawiarnie oraz strefa zabaw dla dzieci Fun Park. Klienci mają do dyspozycji darmowy parking i bezpłatny dostęp do internetu.

Aktywność po posiłku – kardiologiczne argumenty za świątecznym spacerem

Wielkanocny czas, choć pełen radości i kulinarnych tradycji, może nieść także wyzwania zdrowotne. To właśnie w tym okresie kardiolodzy obserwują…
CZYTAJ

Choroba wieńcowa – jak ją rozpoznać i kiedy zgłosić się do lekarza?

Choroby serca i układu krążenia od lat pozostają jednym z najpoważniejszych wyzwań zdrowotnych naszych czasów. Mimo postępu medycyny, wciąż zbyt…
CZYTAJ

Nowe podejście do terapii przeciwwirusowych – badania Polki mogą pomóc w walce z HIV i SARS-CoV-2

Nowe podejście do terapii przeciwwirusowych – badania Polki mogą pomóc w walce z HIV i SARS-CoV-2. Dr inż. Hanna Orlikowska-Rzeźnik,…
CZYTAJ

Wiosna a alergie – jak sobie radzić w trudnym sezonie? 

Wiosna to wymagający czas dla alergików, ale odpowiednie leczenie, unikanie alergenów i zmiana codziennych nawyków mogą skutecznie zmniejszyć uciążliwe objawy.…
CZYTAJ

Dlaczego odpowiednie tętno jest ważne dla zdrowia? Kiedy tętno staje się niebezpieczne? Jak rozpoznać tachykardię i na co zwrócić uwagę?

Tętno, czyli liczba uderzeń serca na minutę, jest jednym z podstawowych parametrów, które pozwalają ocenić stan zdrowia. Prawidłowe tętno ma…
CZYTAJ

1 na 3 Polaków jest zadowolonych ze stanu swojego zdrowia. Skąd czerpiemy wiedzę o zdrowiu?

Tylko 30% dorosłych Polaków ocenia swój stan zdrowia pozytywnie, jak wynika z badania „Jak chorują Polacy” zrealizowanego na zlecenie Nationale-Nederlanden.…
CZYTAJ

Niecodzienna perspektywa w codziennej pracy – jak wspierać osoby w spektrum autyzmu?

2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu – dzień, który skłania do refleksji nad tym, jak w codziennym życiu –…
CZYTAJ

Zegar biologiczny nie zna zmiany czasu. Dlatego Twój organizm się buntuje

Już w najbliższy weekend czeka nas zmiana czasu z zimowego na letni. Choć przesunięcie wskazówek zegara o jedną godzinę może…
CZYTAJ

Skuteczne badania USG w klinice U Lekarzy w Warszawie

Ultrasonografia (USG) jest jednym z podstawowych i nieinwazyjnych badań, dzięki któremu można przeprowadzić diagnostykę narządów wewnętrznych i wykryć różne schorzenia,…
CZYTAJ

Kiedy miesiączka boli za bardzo. Endometrioza bez tabu

Bolesne miesiączki, zmęczenie, dyskomfort? Dla wielu kobiet w Polsce to nie tylko “taka uroda”, a objawy endometriozy. Szczęśliwie, świadomość tej…
CZYTAJ

Jedyna na świecie. Puszcza Białowieska. 

Jedyna na świecie. Puszcza Białowieska. 
Rusza kampania informacyjno-edukacyjna dotycząca jedynego w Polsce obiektu przyrodniczego wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Instytut…
CZYTAJ

Dieta ketogenna: zapomniana broń w walce z padaczką

Dieta ketogenna łączona jest głównie z redukcją masy ciała i sposobem na szybkie spalanie tłuszczu. Jej historia ma znacznie głębsze,…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Aktywność po posiłku – kardiologiczne argumenty za świątecznym spacerem

Wielkanocny czas, choć pełen radości i kulinarnych tradycji, może nieść także wyzwania…
CZYTAJ

Choroba wieńcowa – jak ją rozpoznać i kiedy zgłosić się do lekarza?

Choroby serca i układu krążenia od lat pozostają jednym z najpoważniejszych wyzwań…
CZYTAJ

Nowe podejście do terapii przeciwwirusowych – badania Polki mogą pomóc w walce z HIV i SARS-CoV-2

Nowe podejście do terapii przeciwwirusowych – badania Polki mogą pomóc w walce…
CZYTAJ

Wiosna a alergie – jak sobie radzić w trudnym sezonie? 

Wiosna to wymagający czas dla alergików, ale odpowiednie leczenie, unikanie alergenów i…
CZYTAJ

Dlaczego odpowiednie tętno jest ważne dla zdrowia? Kiedy tętno staje się niebezpieczne? Jak rozpoznać tachykardię i na co zwrócić uwagę?

Tętno, czyli liczba uderzeń serca na minutę, jest jednym z podstawowych parametrów,…
CZYTAJ