Rodzaje przebarwień na skórze. Jak je usunąć?



Niewiele z nas może cieszyć się idealnym kolorytem skóry. Na naszym ciele zwykle znajdują się różne plamki, które odróżniają się kolorem od reszty skóry.

 

Skłonność do powstawania przebarwień może być uwarunkowana genetycznie, jednak może być objawem różnych schorzeń. Większość z nich jest niegroźna dla zdrowia, jednak warto przyjrzeć im się bliżej, by dowiedzieć się w jaki sposób zadbać o naszą skórę.

 

Rodzaje przebarwień

Zmiany skórne zwykle pojawiają się, gdy komórki wytwarzające melaninę, działają nieprawidłowo. W niektórych miejscach może być ich za dużo, a czasami zbyt intensywnie produkują barwnik. Zazwyczaj powstają w miejscach odsłoniętych, narażonych na działanie promieniowania UV, mogą też być efektem zmian hormonalnych, stanów zapalnych oraz zażywania niektórych leków.

Najczęściej występującymi przebarwieniami są piegi. Są one uwarunkowane genetycznie, dotykają osób o bardzo jasnej karnacji. Ich intensywność zależy od wystawiania na słońce, dlatego istotna jest pielęgnacja kremami z wysokimi filtrami UV.

Plamy typu kawa z mlekiem, mogą występować od urodzenia lub pojawić się w dzieciństwie. Mają jasnobrązową barwę, równomierne zabarwienie i występują zwykle na tułowiu.

Plamy soczewicowate są efektem nadmiernej ekspozycji na słońce, często pojawiają się już w okresie dzieciństwa, jednak z upływem czasu może ich przybywać. Mogą występować na całym ciele, również w okolicy ust i oczu, ich barwa jest ciemnobrązowa. Istotna jest ich kontrola, ponieważ są bardzo podobne do znamion melanocytowych.Skutkiem działania promieni słonecznych jest też poikilodermia, czyli przebarwienia połączone z rozszerzonymi naczynkami lub rumieniem. Zwykle występuje na szyi lub po bokach twarzy.

 

Usuwanie przebarwień

Laserowe usuwanie przebarwień skórnych daje bardzo dobre efekty. Polega na nagrzewaniu światłem lasera melaniny, znajdującej się w plamach. Gdy zostanie osiągnięta odpowiednia temperatura, zmiany ulegają zniszczeniu. Początkowo stają się ciemniejsze, lekko szarawe, następnie zaczynają się łuszczyć, co może potrwać 2 tygodnie.

Zależnie od głębokości przebarwienia, zabieg należy powtórzyć kilka razy, jednak bywa i tak, że jeden jest wystarczający. Po zabiegu istotne jest by stosować kremy rozjaśniające i zabezpieczać skórę filtrem.

W walce z przebarwieniami skóry, możemy skorzystać z wielu skutecznych zabiegów: peelingów chemicznych, mezoterapii czy mikronakłuwania skóry Dermapen. Ta ostatnia metoda to prawdziwa rewolucja na rynku medycyny estetycznej.

Zabieg opiera się na automatycznym nakłuwaniu skóry i wprowadzaniu substancji aktywnych na odpowiednią głębokość. Mikrourazy powodowane iniekcjami przyczyniają się do zwiększenia produkcji kolagenu i elastyny oraz stymulują procesy naprawcze. Efektem zabiegu jest nie tylko wyrównany koloryt skóry, ale również jej wyraźne odmłodzenie, spłycenie zmarszczek i redukcja blizn (więcej w FAQ).




Terapię usuwania przebarwień można wykonać we Wrocławskiej klinice ProClinic. Zależnie od preferencji możemy zdecydować się na mezoterapię, peelingi chemiczne, mikronakłuwanie, a także na zabiegi laserowe. Gabinet dermatologiczny placówki wyposażony jest w urządzenie firmy FOTONA – najnowocześniejszy, wszechstronny system laserowy, wykorzystywany w medycynie estetycznej.

Dzięki innowacyjnej technologii zabiegi wykonywane są szybko, precyzyjnie i z zachowaniem maksymalnego bezpieczeństwa i komfortu pacjenta.Gabinet ProClinic we Wrocławiu to miejsce, w którym można skorzystać z wielu innych zabiegów z zakresu dermatologii i medycyny estetycznej, a także kompleksowo zadbać o zdrowie. W ProClinic pracują najlepsi lekarzez dziedzin takich jak: dermatologia, ginekologia, wenerologia, laryngologia, chirurgia i medycyna estetyczna.

Prezbiopia – zaburzenie widzenia, które dotyka niemal każdego

Prezbiopia, znana również jako starczowzroczność, nie jest chorobą, ale związanym z wiekiem zaburzeniem ostrego widzenia. Zazwyczaj pierwsze jej objawy, czyli…
CZYTAJ

Suche włosy? Sprawdź, jak skutecznie nawilżyć je dzięki odpowiedniej pielęgnacji i diecie

Suche włosy to częsty problem, który może wynikać z wielu przyczyn, takich jak na przykład stylizowanie na gorąco, używanie agresywnych…
CZYTAJ

Mniej marnowania, więcej radości. 
Problem świątecznego marnotrawstwa żywności w Polsce

Marnotrawstwo żywności w okresie Świąt jest szczególnie istotnym problemem. Grudzień to czas wzmożonych zakupów, przygotowywania potraw w dużych ilościach i…
CZYTAJ

Magia świątecznych smaków – tradycja w nowoczesnym wydaniu

Święta Bożego Narodzenia to czas wyjątkowy, pełen rodzinnego ciepła i okres kultywowania wielu tradycji. Wspólne gotowanie i delektowanie się świątecznymi…
CZYTAJ

Dlaczego zimą mamy większą ochotę na mięso? I co z tym zrobić?

Gdy nadchodzą zimniejsze dni, wiele osób zauważa u siebie zmianę apetytu: surowe warzywa czy nabiał chętnie zamieniamy na ciepłe posiłki…
CZYTAJ

Jak rozciągnąć świąteczny budżet? Odkryj inspiracje na niedrogie prezenty pod choinkę za mniej niż 50 zł!

Czas świąt należy do najtrudniejszych finansowo okresów w roku, co potwierdza 47% polskich uczestników badania. Od kupowania prezentów i przygotowywania…
CZYTAJ

Skuteczna terapia zaburzeń lipidowych. Czym jest program lekowy i kto może z niego skorzystać?

Zaburzenia lipidowe, znane również jako dyslipidemia, to problem, który dotyka coraz większą liczbę osób. Szacuje się, że w Polsce dotyczy…
CZYTAJ

Świadoma suplementacja sportowców – jakość, czystość, odpowiedzialność

Wybór suplementów diety, szczególnie w środowisku sportowym, odgrywa fundamentalną rolę. Sportowcy, podlegający regularnym kontrolom antydopingowym, muszą ufać, że produkty, które…
CZYTAJ

Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach (EAAD) został ustanowiony w 2008 r. przez Komisję Europejską i jest obchodzony corocznie w dniu 18 listopada w całej Europie.

W ramach EAAD i WAAD na całym świecie organizowane są wydarzenia kierowane do społeczeństwa oraz specjalistów medycznych, propagujących wiedzę na temat…
CZYTAJ

Żylaki to problem milionów Polaków. Jak skutecznie zapobiegać i leczyć?

Żylaki to powszechny problem zdrowotny dotykający niemal połowę dorosłej populacji w Polsce. Częstotliwość występowania niewydolności żylnej jest wyższa niż cukrzycy…
CZYTAJ

Jak holistyczne podejście do zdrowia poprawia nasze samopoczucie?


W życiu wielu kobiet pojawiają się momenty, gdy stres zaczyna odbijać się nie tylko na zdrowiu fizycznym, ale także na…
CZYTAJ

Relacja ze spotkania prasowego, 5 edycji kampanii #lubiesiebie, z udziałem znanych ambasadorek.

W warszawskiej restauracji PRIMITIVO Kuchnia i Wino odbyło się spotkanie prasowe dedykowane 5. edycji kampanii #lubiesiebie, której inicjatorem jest dr…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Prezbiopia – zaburzenie widzenia, które dotyka niemal każdego

Prezbiopia, znana również jako starczowzroczność, nie jest chorobą, ale związanym z wiekiem…
CZYTAJ

Dlaczego zimą mamy większą ochotę na mięso? I co z tym zrobić?

Gdy nadchodzą zimniejsze dni, wiele osób zauważa u siebie zmianę apetytu: surowe…
CZYTAJ

Skuteczna terapia zaburzeń lipidowych. Czym jest program lekowy i kto może z niego skorzystać?

Zaburzenia lipidowe, znane również jako dyslipidemia, to problem, który dotyka coraz większą…
CZYTAJ

Świadoma suplementacja sportowców – jakość, czystość, odpowiedzialność

Wybór suplementów diety, szczególnie w środowisku sportowym, odgrywa fundamentalną rolę. Sportowcy, podlegający…
CZYTAJ

Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach (EAAD) został ustanowiony w 2008 r. przez Komisję Europejską i jest obchodzony corocznie w dniu 18 listopada w całej Europie.

W ramach EAAD i WAAD na całym świecie organizowane są wydarzenia kierowane…
CZYTAJ