Estetycznie i praktycznie – gdy miejsca intymne potrzebują pomocy



Ginekologia estetyczna poprawia nie tylko wygląd narządów płciowych i jakość życia seksualnego. W wielu przypadkach, zwłaszcza po ciąży, jest dla kobiety szansą na powrót do normalnej aktywności.

Zabiegi chirurgiczne związane z budową i funkcjonowaniem narządów płciowych to intymny, często nawet wstydliwy temat. Tymczasem problemy, jakie pojawiają się na przykład po urodzeniu dziecka, dotykają większości kobiet.

Na pomoc po porodzie

Poród naturalny, w szczególności kolejny, często prowadzi do różnego rodzaju kłopotliwych dolegliwości, w tym rozluźnienia tkanek pochwy. Może to oznaczać dla kobiety poważne problemy w relacjach intymnych, a w skrajnych przypadkach nawet całkowitą utratę satysfakcji seksualnej.

– Współczesna medycyna pozwala nie tylko przywrócić pochwie elastyczność, ale dzięki wykorzystaniu laseroterapii proces ten jest szybki, bezbolesny i nie powoduje uciążliwej rekonwalescencji – mówi dr Teresa Bajorek-Czarnecka, lekarz ginekolog z Kliniki Chirurgii Plastycznej i Medycyny Estetycznej dr Andrzeja Krajewskiego w Kołobrzegu.

 

– Rewitalizację pochwy wykonuje się przy pomocy specjalnej końcówki wprowadzanej do wnętrza. Laser wyposażony w skaner działa bezpośrednio na ścianki pochwy, stymulując tkankę i kolagen do regeneracji. Pochwa jest ponownie elastyczna, a błona śluzowa odbudowana. Zmniejszenie rozmiarów oraz poprawa nawilżenia pozwalają znów czerpać satysfakcję z życia intymnego – dodaje dr Bajorek-Czarnecka.

 

Nietrzymanie moczu  problem powszechny

To jedna z bardziej krępujących dolegliwości dotykających kobiety w różnym wieku. Zwykle wysiłkowe nietrzymanie moczu, a więc podczas kichania, śmiechu czy ćwiczeń fizycznych, objawia się po menopauzie, ale nie jest to regułą. Dolegliwość ta może wiązać się z trudnym porodem lub infekcjami pochwy.

–  Większość kobiet unika tego tematu nawet w rozmowie z lekarzem. Problem sam nie minie, ale można temu zaradzić – wyjaśnia dr Bajorek-Czarnecka.

– Wykorzystanie lasera w leczeniu wysiłkowego nietrzymania moczu polega na dostarczeniu odpowiedniej ilości energii do śluzówki pochwy oraz powięzi miednicy. W efekcie następuje fototermiczne obkurczenie pochwy, wzmocnienie i ujędrnienie jej ścian oraz zmniejszenie kąta nachylenia cewki moczowej, co prowadzi do przywrócenia funkcji trzymania moczu.




Gdy tam nie jest idealnie

Wygląd części intymnych bywa dla wielu kobiet źródłem kompleksów, czasem także powodem utrudnionego współżycia. Niesymetryczne lub przerośnięte wargi sromowe mogą utrudniać życie codzienne, choćby w trakcie sportowej aktywności, czy powodować obtarcia podczas stosunku i prowadzić do zaburzeń życia intymnego.

 

–  W zależności od problemu pacjentki, możemy zmniejszyć, powiększyć lub skorygować kształt warg sromowych. W tym celu wykonywana jest liposukcja,  wstrzyknięcie odpowiednich wypełniaczy lub zalecany jest zabieg chirurgiczny – mówi dr Teresa Bajorek-Czarnecka.

Różne potrzeby, wiele możliwości

Ginekologia estetyczna oferuje szereg zabiegów, które poprawiają wygląd miejsc intymnych i pomagają w codziennym funkcjonowaniu. Obecnie większość z nich można wykonać za pomocą lasera, bez konieczności operacji chirurgicznej i pobytu w szpitalu.

–  Rehabilitacja po porodzie, odmłodzenie i lifting warg sromowych, obkurczenie pochwy – każdy problem jest wart rozwiązania, jeśli poprawia to komfort życia pacjentki – mówi dr Bajorek Czarnecka.

– Warto przełamać barierę wstydu i udać się po pomoc do specjalisty. Efekty mogą odmienić nasze życie – dodaje.

Nadmierne, intensywne szczotkowanie zębów – nie rób tego, to szkodzi zębom!

Nadmierne szczotkowanie zębów wydaje się nieszkodliwym nawykiem, ale w rzeczywistości może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych. Zbyt intensywne lub zbyt…
CZYTAJ

Łokieć tenisisty – problem nie tylko sportowców

Choć nazwa „łokieć tenisisty” kojarzy się ze sportem, a wręcz z bardzo konkretną dyscypliną, okazuje się, że problem ten dotyczy…
CZYTAJ

Rozpoczęcie prac nad pierwszym w Polsce Regionalnym Planem Adaptacji do Zmian Klimatu

Adaptacja do zmian klimatu to proces dostosowywania się społeczeństw, ekosystemów i gospodarek do zmian warunków klimatycznych, które już występują lub…
CZYTAJ

4. edycja kampanii #lubiesiebie – relacja ze spotkania prasowego z udziałem ambasadorek

W nowo otwartej śródziemnomorskiej restauracji PRIMITIVO Kuchnia i Wino przy ulicy Waliców 13 w Warszawie, odbyło się spotkanie prasowe z…
CZYTAJ

Tydzień dla serca, jak dbać o ten najważniejszy organ

17.04-24.04.2024 r. obchodzimy Tydzień dla Serca. To doskonała okazja, by nie tylko poszerzyć swoją wiedzę na temat tego wyjątkowego i…
CZYTAJ

10 zdrowych nawyków poprawiających pracę i dobrostan jelit

Jelita często określa się mianem „drugiego mózgu" – są nie tylko fundamentem odporności, ale biorą też udział w utrzymaniu równowagi…
CZYTAJ

Uśmiechnij się do zdrowia: Przepis na pyszny, sycący koktajl z mango i masłem orzechowym – dla mocnych i zdrowych zębów

Koktajl zrobiony ze świeżych składników to nie tylko przyjemność dla podniebienia, ale i zdrowy wybór. Taki posiłek dostarcza organizmowi niezbędnych…
CZYTAJ

Retrotranspozony – nasi sprzymierzeńcy czy wrogowie?

Mgr inż. Angelika Andrzejewska-Romanowska, stypendystka programu L’Oréal-UNESCO Dla Kobiet i Nauki, naukowczyni z Instytutu Chemii Bioorganicznej Polskiej Akademii Nauk, bada…
CZYTAJ

Fix MAC’N CHEESE – nowość od marki Knorr. Odkryj megaserowy smak

Kultowy amerykański Mac’n Cheeese on demand? Od teraz makaron z kremowym serem możesz zjeść o każdej porze dnia w swoim…
CZYTAJ

Nadciśnienie tętnicze nie boli, ale zabija! Wszystko co trzeba wiedzieć o nadciśnieniu tętniczym

Nadciśnienie tętnicze może dotyczyć każdego z nas. Szacowana liczba chorych w Europie wynosi ok. 150 milionów, co oznacza, że co…
CZYTAJ

Rusz się i zadbaj o swoją postawę ciała!

Styl życia współczesnego człowieka nie sprzyja utrzymaniu prawidłowej postawy ciała. Więcej siedzimy, mniej się ruszamy, spędzamy długie godziny przed ekranami.…
CZYTAJ

Jak odzyskać młody wygląd? Przywrócić właściwe napięcie mięśni twarzy, szyi i dekoltu!

Z upływem lat oraz wskutek działania czynników zewnętrznych, wyraźnemu osłabieniu ulega struktura włókien podtrzymujących skórę twarzy, szyi i dekoltu. W…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Łokieć tenisisty – problem nie tylko sportowców

Choć nazwa „łokieć tenisisty” kojarzy się ze sportem, a wręcz z bardzo…
CZYTAJ

Tydzień dla serca, jak dbać o ten najważniejszy organ

17.04-24.04.2024 r. obchodzimy Tydzień dla Serca. To doskonała okazja, by nie tylko…
CZYTAJ

10 zdrowych nawyków poprawiających pracę i dobrostan jelit

Jelita często określa się mianem „drugiego mózgu" – są nie tylko fundamentem…
CZYTAJ

Retrotranspozony – nasi sprzymierzeńcy czy wrogowie?

Mgr inż. Angelika Andrzejewska-Romanowska, stypendystka programu L’Oréal-UNESCO Dla Kobiet i Nauki, naukowczyni…
CZYTAJ

Nadciśnienie tętnicze nie boli, ale zabija! Wszystko co trzeba wiedzieć o nadciśnieniu tętniczym

Nadciśnienie tętnicze może dotyczyć każdego z nas. Szacowana liczba chorych w Europie…
CZYTAJ