Zabiegowe Must Have – medycyna estetyczna



Jeżeli dbasz o siebie musisz wiedzieć, że istnieją zabiegi medycyny estetycznej, które powinna wykonywać każda kobieta, bez względu na wiek, rodzaj cery i problemy urodowe. Tak zwane must have obejmuje zabiegi, które służą odświeżeniu skóry, jej rewitalizacji i stanowią profilaktykę antystarzeniową.

 

Czy zastanawiałaś się kiedyś jak powinna wyglądać podstawowa pielęgnacja skóry, którą musi stosować każda kobieta? Oprócz nawilżania i ochrony przed szkodliwym promieniowaniem UV, które jest podstawowym czynnikiem zewnętrznym wpływającym niszcząco na skórę, bez względu wiek powinnyśmy postawić na odświeżanie, odżywianie i poprawę pracy komórek skóry oraz zapobieganie jej starzeniu się.

 

Podstawowa ochrona i nawilżanie

Doktor Marek Wasiluk z warszawskiego Centrum Medycyny Nowoczesnej Triclinium twierdzi, że nawilżanie i ochrona skóry przed UV jest proste w wykonaniu. Prawidłowa ochrona przed promieniowaniem słonecznym to po prostu używanie kosmetyków z filtrami. Jak wybrać najlepsze preparaty chroniące skórę? Bardzo ważne jest sprawdzenie, czy kosmetyk chroni przed obydwoma rodzajami promieniowania (UVA i UVB) oraz upewnienie się jak wysoki jest faktor SPF. Dla przykładu, najniższy SPF 2 blokuje UVB w 50 procentach, natomiast najwyższy – SPF 50, w 98 procentach.

Druga istotna kwestia to odpowiednie nawilżanie. Woda jest głównym składnikiem komórek, a w skórze jest jej 20 procent. Przesuszona skóra po pierwsze szybciej się starzeje, bo staje się szorstka i pomarszczona, a do tego nie spełnia tak dobrze swojej funkcji ochronnej i łatwiej przepuszcza promieniowanie UV, bakterie, wirusy itp.

Prawidłowe nawodnienie jest więc podstawą. Jak je zachować? Przede wszystkim nie powinniśmy zapominać o piciu dużej ilości wody – bez tego nawet najlepsze preparaty nawilżające niewiele będą w stanie zdziałać. Po drugie wystarczy zainwestować w tubkę gliceryny i wazeliny. Wazelina hamuje utratę wody w 90 procentach. Uszczelnia skórę.

Preparatem, który z kolei nawilży skórę, a więc zwiąże cząsteczki wody w skórze jest gliceryna. Jest najbardziej zbliżona do kwasu hialuronowego. Można ją stosować w czystej postaci lub kremy z jej zwartością. Nie musisz więc stosować drogich preparatów.

 

Zapobieganie starzeniu się skóry

Te zwykłe działania pozwolą na zachowanie odpowiednich barier ochronnych dla skóry. Nieco trudniej jest zadbać o odświeżenie, odżywienie i poprawę pracy komórek skóry. Każda z nas bowiem powinna również regularnie wykonywać zabiegi anti-aging, Pielęgnacja tego typu ma na celu przede wszystkim działanie profilaktyczne, które opóźni procesy starzenia się skóry i utrzyma ja jak najdłużej w zdrowej, pięknej kondycji.

Aby zachować gładkość i dobre napięcie skóry, zabiegi tego typu najlepiej zacząć jak najwcześniej, przed 30 rokiem życia, szczególnie jeżeli często narażamy ją na działanie szkodliwych czynników zewnętrznych. W tym przypadku często nie wystarczy jedynie zwykła domowa pielęgnacja. Z pomocą przychodzą zabiegi medycyny estetycznej. Zabiegi anti age zapewniają odpowiednie nawilżenie i odżywienie skóry, działają ochronnie oraz stabilizująco na tkanki.

Wspomagają także naturalne procesy regeneracji i odnowy skóry usuwając postępujące oznaki starzenia. Bardzo ważne jest, aby pielęgnację taką dostosować do indywidualnych potrzeb skóry, to zagwarantuje nam optymalny efekt.




Odświeżanie skóry

Skóra, która jest przesuszona i zrogowaciała nie tylko nieestetycznie wygląda i powoduje dyskomfort, ale przede wszystkim szybciej się starzeje, dlatego tak ważne jest jej odświeżanie. W ten sposób naskórek zmuszany jest do regeneracji i tworzenia nowego, naturalnego czynnika nawilżającego oraz do szybszych przemian komórek. Doktor Marek Wasiluk podkreśla, że odświeżanie skóry polega zwykle na mechanicznym lub chemicznym usuwaniu martwego naskórka za pomocą różnego typu peelingów.

– Regeneracji naskórka sprzyjają alfa-hydroksykwasy, czyli kwasy owocowe stosowane w postaci peelingów. Każdy powinien zdecydować się chociażby na delikatne peelingii kosmetyczne, np. kwasem migdałowym, robione przez kosmetyczkę. W Triclinium wykonujemy również bardziej zaawansowane zabiegi oparte na nowoczesnej linii amerykańskich peelingów chemicznych Perfect Derma Peel.

\Zabiegi nimi są o wile bardziej komfortowe dla pacjenta. Pozwalają w szybkim czasie w porównaniu do peelingów starej generacji przejść etap złuszczania. Dwa dni po zabiegu skóra zaczyna się łuszczyć i trwa to ok. dwóch dni. Poza tym preparat zawiera składnik, który działa znieczulająco, sam zabieg jest więc mniej bolesny niż pozostałe peelingi. Największą zaletą Perfect Derma Peel jest jednak zawartość glutationu. Jest on silnym antyoksydantem, którego zadaniem jest eliminacja wolnych rodników, a więc opóźnienie procesów starzenia.

Naprawia on również białka, które uległy zniszczeniu, wpływa więc na uruchomienie naturalnych procesów regeneracyjnych w skórze, czyli jej odmłodzenie i regulację pracy komórek skóry. Poza tym peeling w swoim składzie zawiera mieszankę kilku kwasów (kwas kojowy, TCA, kwas salicylowy i kwas retinowy), które głęboko odświeżają skórę – wymienia specjalista.

Najmocniejszą wersją odświeżającą jest zabieg ablacyjnym laserem frakcyjnym. Jego działanie polega na podgrzaniu i kontrolowanym uszkadzaniu skóry, w celu wymuszenia procesu jej odbudowy. Mówiąc wprost laser frakcyjny wypala skórę. Bardzo ważne jest to, że nie uszkadza całej jej powierzchni.

Odpowiednia budowa urządzenia powoduje, że w tkance powstają równomiernie rozmieszczone mikroskopijne ubytki wyglądające jak dziurki. Co nam daje takie silne uszkodzenie skóry? Poprzez nie możemy nakłonić organizm do samoczynnej odbudowy i regeneracji skóry.

Reakcja fototermiczna powoduje zwiększenie aktywności białek szoku cieplnego (HSP), które są jednymi z najsilniejszych aktywatorów naprawy. To one odpowiednio zastymulowane powodują, że kolagen i elastyna, odpowiedzialne za odpowiednie napięcie, elastyczność i grubość skóry, zaczynają być produkowane. Efektem jest więc odmłodzenie skóry, a dodatkowo złuszcza się ona przez co zostaje powierzchownie, bardzo mocno odświeżona.

Zabieg wykonywany laserem ablacyjnym powinien być dla pacjenta jak najbardziej komfortowy. W tym celu stosuję zawsze miejscowe znieczulenie specjalnym kremem, a do samego zabiegu przystępuję dopiero po 45 minutach. Po zabiegu twarz jest czerwona, obrzęknięta i szorstka, a pacjent może też odczuwać lekki ból i dyskomfort.

Złuszczenie i gojenie trwają zazwyczaj kilka dni, choć zdarzają się też pacjentki, które już na czwarty dzień po zabiegu mogą spokojnie wrócić do pracy. W większości przypadków wskazane jest jednak sześciodniowe pozostanie w domu.

 

Odżywianie i poprawę pracy komórek skóry

Według doktora Marka Wasiluka najlepsze działanie odżywiające daje z kolei mezoterapia osoczem bogatopłytkowym.

 – Preparat pozyskiwany z własnej krwi pacjenta jest jak paliwo dla komórek. Zawiera składniki, które krążąc w naszej krwi reagują zawsze wtedy gdy organizm potrzebuje odbudować tkankę. Trombocyty zachęcają bowiem komórki skóry do szybszej pracy i regeneracji uszkodzonej tkanki kiedy np. skaleczymy się.  Ostrzykiwanie skóry osoczem boatopłytkowym powoduje więc mocne usprawnienie pracy skóry, a przez to jej odżywienie i lepszą kondycję. Natomiast jeżeli zabieg zastosujemy przed lub po mocniejszej terapii np. laserem frakcyjnym, uzyskamy efekt, który wzmocni działanie samego lasera, ponieważ osocze przyśpieszy po nim gojenie się i regenerację skóry – tłumaczy lekarz.

 

Jeżeli chcesz cieszyć się jak najdłużej piękną i młodą skórą zacznij o nią dbać jak najwcześniej. Must have w postać i zabiegów odświeżających, regenerujących i przyśpieszających pracę komórek skóry wykonywane raz lub dwa razy do roku już przed 30 rokiem życia pozwoli Ci zapobiec pojawianiu się zmarszczek i utarcie jędrności tanki oraz utrzymać twarz w bardzo dobrej kondycji na długie lata.

Informacje o ekspercie:

Dr Marek Wasiluk  specjalista medycyny estetycznej, ekspert w dziedzinie laseroterapii, prekursor i poszukiwacz nowych rozwiązań medycznych. Właściciel warszawskiego Centrum Medycyny Nowoczesnej Triclinium. Autor eksperckiego bloga  www.marekwasiluk.pl i książki pt. „Medycyna estetyczna bez tajemnic”.

Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach (EAAD) został ustanowiony w 2008 r. przez Komisję Europejską i jest obchodzony corocznie w dniu 18 listopada w całej Europie.

W ramach EAAD i WAAD na całym świecie organizowane są wydarzenia kierowane do społeczeństwa oraz specjalistów medycznych, propagujących wiedzę na temat…
CZYTAJ

Żylaki to problem milionów Polaków. Jak skutecznie zapobiegać i leczyć?

Żylaki to powszechny problem zdrowotny dotykający niemal połowę dorosłej populacji w Polsce. Częstotliwość występowania niewydolności żylnej jest wyższa niż cukrzycy…
CZYTAJ

Jak holistyczne podejście do zdrowia poprawia nasze samopoczucie?


W życiu wielu kobiet pojawiają się momenty, gdy stres zaczyna odbijać się nie tylko na zdrowiu fizycznym, ale także na…
CZYTAJ

Relacja ze spotkania prasowego, 5 edycji kampanii #lubiesiebie, z udziałem znanych ambasadorek.

W warszawskiej restauracji PRIMITIVO Kuchnia i Wino odbyło się spotkanie prasowe dedykowane 5. edycji kampanii #lubiesiebie, której inicjatorem jest dr…
CZYTAJ

Na cukrzycę choruje cała rodzina. Jak wspierać bliską osobę z cukrzycą?

Cukrzyca, choć jest chorobą nieuleczalną, gdy jest wyrównana, daje szansę na aktywne życie. Jednak, by tak się stało, niezbędne wręcz…
CZYTAJ

Retinoidy i witaminy w beauty-planie 3 kluczowe potrzeby skóry

Schyłek roku to czas podsumowań i ustalania beauty-planów. Jesień jest królową zmian. To właśnie teraz najuważniej obserwujemy stan skóry i…
CZYTAJ

Rola mikrobiomu i diety w utrzymaniu zdrowych jelit

Mikroorganizmy zamieszkują zarówno środowisko zewnętrzne, jak i wnętrze ludzkiego organizmu. Ich zespoły tworzą mikrobioty, które zasiedlają różne obszary ciała, jak…
CZYTAJ

Movember – kobiety cichymi bohaterkami walki o zdrowie mężczyzn

W listopadzie na ulicach królują wąsy, a w mediach i rozmowach coraz częściej pada jedno hasło – Movember. To międzynarodowa…
CZYTAJ

Jakość powietrza w Polsce uzależniona jest nie tylko od działalności człowieka

Jakość powietrza w Europie znacznie się poprawiła w ciągu ostatnich dziesięcioleci, ale zanieczyszczone powietrze nadal stanowi największe zagrożenie dla zdrowia…
CZYTAJ

Jak wybierać odpowiednie kosmetyki do pielęgnacji stref intymnych?

Zdrowie intymne zaczyna się od odpowiedniej pielęgnacji i świadomego wyboru kosmetyków. Choć często skupiamy się na codziennym oczyszczaniu, pielęgnacja delikatnych…
CZYTAJ

5 listopada 39 lat temu przeprowadzono pierwszy udany przeszczep serca – wspomnienia prof. A. Bochenka

To było 39 lat temu, 5 listopada - Serce zostało wycięte, a w klatce piersiowej pojawiła się ogromna, pusta przestrzeń,…
CZYTAJ

Co to jest innowacyjna rehabilitacja neurologiczna i dlaczego jest tak ważna?

Rehabilitacja neurologiczna odgrywa kluczową rolę w procesie próby powrotu do zdrowia i maksymalnego przywrócenia utraconych funkcji u pacjentów ze schorzeniami…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach (EAAD) został ustanowiony w 2008 r. przez Komisję Europejską i jest obchodzony corocznie w dniu 18 listopada w całej Europie.

W ramach EAAD i WAAD na całym świecie organizowane są wydarzenia kierowane…
CZYTAJ

Żylaki to problem milionów Polaków. Jak skutecznie zapobiegać i leczyć?

Żylaki to powszechny problem zdrowotny dotykający niemal połowę dorosłej populacji w Polsce.…
CZYTAJ

Jak holistyczne podejście do zdrowia poprawia nasze samopoczucie?


W życiu wielu kobiet pojawiają się momenty, gdy stres zaczyna odbijać się…
CZYTAJ

Na cukrzycę choruje cała rodzina. Jak wspierać bliską osobę z cukrzycą?

Cukrzyca, choć jest chorobą nieuleczalną, gdy jest wyrównana, daje szansę na aktywne…
CZYTAJ

Movember – kobiety cichymi bohaterkami walki o zdrowie mężczyzn

W listopadzie na ulicach królują wąsy, a w mediach i rozmowach coraz…
CZYTAJ