Oczyszczanie przestrzeni międzyzębowych -czyli jak prawidłowo nitkować zęby?



Ze wszystkich czynności pielęgnacyjnych jamy ustnej najtrudniej przekonać pacjentów do prawidłowego oczyszczania przestrzeni międzyzębowych. Każdy pacjent musi mieć tę świadomość, że podczas  szczotkowania można oczyścić jedynie 3 z 5 powierzchni zębów, dlatego też oczyszczanie powierzchni międzyzębowych powinno stać się niezbędną składową codziennych zabiegów higienicznych.

Używanie samej szczoteczki do zębów redukuje w najlepszym przypadku tylko około 60% płytki nazębnej, a najgorsze warunki higieniczne panują właśnie w przestrzeniach międzyzębowych.Wynikają one ze specyficznej budowy anatomicznej na powierzchniach stycznych, która sprzyja rozwojowi nie tylko zapaleń dziąsła i przyzębia, ale także próchnicy zębów. Wybór środków pomocniczych do oczyszczania przestrzeni międzyzębowych zależy od morfologicznych warunków przestrzeni oraz sprawności manualnej pacjenta. Istnieje szeroki asortyment przyborów służących do oczyszczania pow. stycznych.Należą do nich nitka i taśma dentystyczna, Superfloss, szczoteczki międzyzębowe i jednopęczkowe,irygatory wodne.

Na polskim rynku dostępne są różne rodzaje nici dentycznych: woskowane, niewoskowane, przesączone środkami antybakteryjnymii, fluorem, środkami zapachowymi(mięta).Absolutną nowością są wybielające nitki dentystyczne wspaniale usuwające przebarwienia z przestrzeni międzyzębowych,a więc miejsc w których w przerwszej kolejności dochodzi do odkładania się osadu.

Nić Jordan Whitening jest jedyną na rynku nitką dentystyczną do której dodano składniki,które chronią przed powstawaniem przebarwień i kamienia nazębnego w przestrzeniach międzyzębowych. Ponadto, Jordan Whitening to splot dwóch nici dentystycznych, które skręcone w jedną całość dają doskonałe właściwości czyszczące. Sprawdzone są również wielopęczkowe nylonowe nici typu Expand, mające odmienną strukturę włosia od znanych wszystkich klasycznych nitek dentystycznych.Nitka tego typu rozszerza się w trakcie użytkowania po to, aby oczyścić szersze szczeliny i skutecznie usuwanąć płytkę nazębną z szerokich przestrzeni międzyzębowych.

Delikatna dla dziąseł, idealna dla osób z nadwrażliwością zębów oraz recesjami dziąseł. Jordan Everyday Floss to woskowana nitka dentystyczna zalecana dla pacjentów z prawidłowymi kontaktami stycznym. Z dodatkiem mięty, po to aby zapewnić uczucie świeżości po każdym użyciu.Używająć nitek woskowanych musimy pamiętać o tym, że pozostawiają one cienką powłokę wosku na pow. stycznych, co utrudnia wnikanie fluoru zawartego w pastach do zębów. Należy więc ją stosować zawsze po szczotkowaniu zębów, aby nie utrudniać wnikania fluoru z pasty do oczyszczonych pow. stycznych.



Nitka dentystyczna w ręku pacjenta może doskonałym środkiem diagnostycznym wczesnych lub ukrytych zmian próchnicowych oraz nieprawidłowości na pow. stycznych.Strzępiąca się nitka powinna wzbudzić naszą czujność, gdyż może świadczyć o obecności ukrytego ubyku, nawisającego wypełnienia oraz kamienia nazębnego, szczególnie tego poddziąsłowego.Nieprawidłowe posługiwanie się nicią dentystyczną może być niebezpieczne dla nabłąka łączącego, przyczepu łącznotkankowego, brodawek dziąsłowych a więc dla tkanek przyzębia, dlatego też niezmiernie ważne jest poinstruowanie każdego pacjenta na temat nitkowania.

modanaurode.pl Paulina Wojas

Stomatolog współpracujący z Fundacją Wiewiórki Julii, ekspert marki Jordan, lek. dent. Paulina Wojas

Nić dentystyczna musi być uchwycona silnie, co zapewni dobrą kontrolę nad nią i zapewnienie odpowiedniego nacisku niezbędnego do oczyszcania. Pacjent powinien być poinformowany o odcięciu odpowiedniej długości nici, czyli ok 40-50 cm, nawinięciu na palce środkowe lub wskazujące tak, aby po uchwyceniu nitki między palce a kciuki, naprężoną nitkę o dł. 4 cm wprowadzić do przestrzeni międzyzębowej.

Każda powierzchnia styczna zęba, po której przesuwa się nić powinna być oczyszczona innym, czystym fragmentem nici, aby nie przenosić flory bakteryjnej z jednej przestrzeni do drugiej.

Zamiast nawijania nitki lub taśmy na palce, można je umieścić w specjalnym uchwycie do nici-flosserze, dzięki któremu nitkowanie może stać się prawdziwą przyjemnością.Niektóre z uchwytów posiadają wymienne główki, dozownik długości nici oraz ostrze do jej odcinania.

Na rynku dostępne są flossery (m.in. Jordan 3-w-1 Flosser) w praktycznej torbie na suwak, idealne do torby, po to aby zawsze mieć je pod ręką.Flosser jest szczególnie wskazany przy oczyszczaniu powierzchni stycznych zębów w przestrzeni międzyzębowej w bocznych odcinkach uzębienia. Szczególnie pokazać go należy pacjentowi o mniejszej zręczności manualnej.

Każdy pacjent podczas profesjonalnej higienizacji w gabinecie stomatologicznym powinien być przeszkolony i poinformowany o konieczności pielęgnacji przestrzeni międzyzębowych oraz wszelkich korzyści z tego wynikających. Ogromny wybór produktów na polskim rynku sprawi,że każdy wybierze coś idealnego dla siebie.

Aktywność po posiłku – kardiologiczne argumenty za świątecznym spacerem

Wielkanocny czas, choć pełen radości i kulinarnych tradycji, może nieść także wyzwania zdrowotne. To właśnie w tym okresie kardiolodzy obserwują…
CZYTAJ

Choroba wieńcowa – jak ją rozpoznać i kiedy zgłosić się do lekarza?

Choroby serca i układu krążenia od lat pozostają jednym z najpoważniejszych wyzwań zdrowotnych naszych czasów. Mimo postępu medycyny, wciąż zbyt…
CZYTAJ

Nowe podejście do terapii przeciwwirusowych – badania Polki mogą pomóc w walce z HIV i SARS-CoV-2

Nowe podejście do terapii przeciwwirusowych – badania Polki mogą pomóc w walce z HIV i SARS-CoV-2. Dr inż. Hanna Orlikowska-Rzeźnik,…
CZYTAJ

Wiosna a alergie – jak sobie radzić w trudnym sezonie? 

Wiosna to wymagający czas dla alergików, ale odpowiednie leczenie, unikanie alergenów i zmiana codziennych nawyków mogą skutecznie zmniejszyć uciążliwe objawy.…
CZYTAJ

Dlaczego odpowiednie tętno jest ważne dla zdrowia? Kiedy tętno staje się niebezpieczne? Jak rozpoznać tachykardię i na co zwrócić uwagę?

Tętno, czyli liczba uderzeń serca na minutę, jest jednym z podstawowych parametrów, które pozwalają ocenić stan zdrowia. Prawidłowe tętno ma…
CZYTAJ

1 na 3 Polaków jest zadowolonych ze stanu swojego zdrowia. Skąd czerpiemy wiedzę o zdrowiu?

Tylko 30% dorosłych Polaków ocenia swój stan zdrowia pozytywnie, jak wynika z badania „Jak chorują Polacy” zrealizowanego na zlecenie Nationale-Nederlanden.…
CZYTAJ

Niecodzienna perspektywa w codziennej pracy – jak wspierać osoby w spektrum autyzmu?

2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu – dzień, który skłania do refleksji nad tym, jak w codziennym życiu –…
CZYTAJ

Zegar biologiczny nie zna zmiany czasu. Dlatego Twój organizm się buntuje

Już w najbliższy weekend czeka nas zmiana czasu z zimowego na letni. Choć przesunięcie wskazówek zegara o jedną godzinę może…
CZYTAJ

Skuteczne badania USG w klinice U Lekarzy w Warszawie

Ultrasonografia (USG) jest jednym z podstawowych i nieinwazyjnych badań, dzięki któremu można przeprowadzić diagnostykę narządów wewnętrznych i wykryć różne schorzenia,…
CZYTAJ

Kiedy miesiączka boli za bardzo. Endometrioza bez tabu

Bolesne miesiączki, zmęczenie, dyskomfort? Dla wielu kobiet w Polsce to nie tylko “taka uroda”, a objawy endometriozy. Szczęśliwie, świadomość tej…
CZYTAJ

Jedyna na świecie. Puszcza Białowieska. 

Jedyna na świecie. Puszcza Białowieska. 
Rusza kampania informacyjno-edukacyjna dotycząca jedynego w Polsce obiektu przyrodniczego wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Instytut…
CZYTAJ

Dieta ketogenna: zapomniana broń w walce z padaczką

Dieta ketogenna łączona jest głównie z redukcją masy ciała i sposobem na szybkie spalanie tłuszczu. Jej historia ma znacznie głębsze,…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Aktywność po posiłku – kardiologiczne argumenty za świątecznym spacerem

Wielkanocny czas, choć pełen radości i kulinarnych tradycji, może nieść także wyzwania…
CZYTAJ

Choroba wieńcowa – jak ją rozpoznać i kiedy zgłosić się do lekarza?

Choroby serca i układu krążenia od lat pozostają jednym z najpoważniejszych wyzwań…
CZYTAJ

Nowe podejście do terapii przeciwwirusowych – badania Polki mogą pomóc w walce z HIV i SARS-CoV-2

Nowe podejście do terapii przeciwwirusowych – badania Polki mogą pomóc w walce…
CZYTAJ

Wiosna a alergie – jak sobie radzić w trudnym sezonie? 

Wiosna to wymagający czas dla alergików, ale odpowiednie leczenie, unikanie alergenów i…
CZYTAJ

Dlaczego odpowiednie tętno jest ważne dla zdrowia? Kiedy tętno staje się niebezpieczne? Jak rozpoznać tachykardię i na co zwrócić uwagę?

Tętno, czyli liczba uderzeń serca na minutę, jest jednym z podstawowych parametrów,…
CZYTAJ