5 sposobów na pozbycie się blizn



Blizny powstają najczęściej w wyniku oparzeń, wypadków i operacji. Potrafią narazić na dyskomfort bez względu na wiek i płeć. Niechciane pamiątki na skórze, czyli blizny – czy są metody, żeby się ich pozbyć raz na zawsze?

Czym są blizny?

Blizna jest zmianą skórną, która powstaje w procesie gojenia po przebytym urazie. Od momentu jej powstania do około 12 miesięcy nazywa się ją „świeżą”, oznacza to, że nie jest do końca uformowana. W tym czasie wewnątrz powstającej blizny trwa kształtowanie włókien kolagenowych i elastycznych. – wyjaśnia Agnieszka Owczarek ekspert marki Noble Health. – To jednocześnie najkorzystniejszy moment na ich zmniejszenie, a w niektórych przypadkach nawet całkowite wyeliminowanie. Żeby skutecznie walczyć z bliznami, należy próbować wielu środków jednocześnie, dzięki temu szanse na powodzenie będą dużo większe. Redukcja starych, rozległych zmian jest trudna, ale nawet wtedy można je spłycić i poprawić ich wygląd. – dodaje ekspert Noble Health.

1.
Dostarczanie kolagenu z zewnątrz pobudza do pracy włókna kolagenowe. W praktyce wygląda to tak, że aktywny produkt przenika do kolejnych warstw skóry, uzupełnia jej braki, a przerośnięta tkanka blizn staje się jaśniejsza i bardziej wygładzone. Podobnie jak w przypadku rozstępów. – zapewnia Agnieszka Owczarek ekspert marki Noble Health. – Wzrost poziomu kolagenu pomaga także w walce z głębokimi bliznami. Po kilkunastu tygodniach zażywania tabletek z kolagenem np. Class A Collagen brzegi znamion zostają zmiękczone, a sama blizna jest płytsza i kolorem zaczyna przypominać zdrową skórę
2.
Kolagenową kurację świetnie uzupełniają maści. W sklepach i aptekach można znaleźć wiele produktów, najtańsze kosztują kilka złotych. Czym się kierować przy ich wyborze? Przede wszystkim rozmiarem i głębokością blizny. – odpowiada ekspert Noble Health. – Płytsze i mniej rozległe wystarczy smarować dwa razy dziennie kremami lub maściami na bazie allantoiny, heparyny sodowej i wyciągu etanolowego z cebuli. Okłady z plastrów cebuli to zresztą domowy sposób naszych babć na pozbycie się niechcianych znamion. Przy głębszych bliznach dobrze sprawdzają się produkty na bazie silikonu. Regularne używanie tego typu produktów ma działanie zmiękczające. Trzeba jednak pamiętać o tym, że kremować się można dopiero po całkowitym wygojeniu rany, na której nie będzie strupów.




3.
W czasie smarowania znamion dobrze jest pobudzać uszkodzoną skórę delikatnymi masażami. Masaż po pierwsze spowoduje lepsze ukrwienie dotkniętego blizną miejsca, a po drugie, składniki aktywne z produktu będą mogły wniknąć w głębsze warstwy skóry. Taki zabieg nie musi trwać długo, wystarczy 5-6 minut dwa razy dziennie, do całkowitego lub częściowego wchłonięcia się kremu.
4.
Dobrym sposobem na zmniejszenie zmian skórnych jest peeling. Przy mniej widocznych bliznach wystarczą domowe kuracje powtarzane 2-3 razy w tygodniu. Jednak w razie rozległych i starych znamion lepiej udać się na serię profesjonalnych zabiegów. Możliwości jest całkiem sporo, niektóre z nich to: dermabrazja laserowa, mikrodermabrazja albo laser frakcyjny. Nie należy kierować się modą. Dermatolog lub kosmetolog powinien dobrać rodzaj zabiegu do typu powstałej blizny. Profesjonalne peelingi ścierają naskórek wraz z górnymi warstwami skóry. W ten sposób zostają pobudzone do pracy włókna kolagenowe, regeneracja skóry staje się szybsza, a blizny płytsze. – wyjaśnia ekspert Noble Health. – Po pierwszych zabiegach skóra może piec i być lekko zaczerwieniona. Powinno się wtedy unikać dymu papierosowego, słońca i kosmetyków do makijażu.
5.
Przez co najmniej rok od powstania blizny powinno się unikać wystawiania jej na promienie słoneczne. W niektórych kręgach panuje przekonanie, że zmiany skórne powinno się opalać, bo wtedy bledną. W rzeczywistości jest odwrotnie. Opalanie na słońcu albo w solarium może doprowadzić do przyciemnienia i powiększenia się blizny. – ostrzega ekspert Noble Health. – Oczywiście nie znaczy to, że przez rok trzeba ukrywać się przed słońcem. Ze szkodliwym promieniowaniem UV można sobie poradzić wmasowując w uszkodzone miejsca kremy z filtrem.

Farmaceuta radzi, jak przygotować apteczkę na co dzień i w podróży, żeby skutecznie reagować w nagłych sytuacjach

Zarówno w warunkach domowych, jak i podczas wyjazdów wakacyjnych, istotne jest posiadanie właściwie skompletowanej apteczki. Jej zawartość powinna umożliwiać szybką…
CZYTAJ

Profesor Andrzej Bochenek nie promuje żadnych leków ani suplementów – ostrzega przed oszustwem!

W trosce o zdrowie pacjentów oraz w odpowiedzi na liczne sygnały dotyczące nieuczciwego wykorzystywania wizerunku profesora Andrzeja Bochenka, kardiochirurg z…
CZYTAJ

Dbaj o swoje znamiona – dlaczego warto wykonać dermatoskopię i chronić skórę przed słońcem?

Latem chętniej wystawiamy skórę na słońce, spędzając wolne chwile na świeżym powietrzu. Warto jednak pamiętać, że ekspozycja na promieniowanie UV…
CZYTAJ

Nawilżenie, fotoprotekcja i wyrównanie kolorytu skóry-Co spakować do wakacyjnej kosmetyczki?

Lipiec to synonim wakacji i wyjątkowej, letniej atmosfery… zwiastun podróży, chwil na plaży i wśród malowniczych górskich szczytów. To już za…
CZYTAJ

5 powodów, by sięgać po owoce jagodowe. Dietetyczka Grupy LUX MED: „To nie tylko smak lata”

Truskawki, maliny, borówki czy jeżyny kojarzą nam się z letnim słońcem i słodkim smakiem dzieciństwa. Jednak owoce jagodowe to coś…
CZYTAJ

Higienistka stomatologiczna ostrzega: pomijanie wieczornego mycia zębów z aparatem ortodontycznym to poważny błąd!

Decyzja o podjęciu leczenia ortodontycznego to ważny krok w kierunku osiągnięcia wymarzonego, zdrowego uśmiechu. Jednak wraz z założeniem aparatu pojawiają…
CZYTAJ

Brak snu jak 0,5 promila alkoholu. Ekspertki o bezsenności

Bezsenność i zaburzenia snu to problem, z którym zmaga się nawet co trzeci dorosły Polak. Choć często bagatelizujemy brak snu,…
CZYTAJ

Upały a choroby układu krążenia – jak dbać o serce w gorące dni?

Wysokie temperatury, choć dla wielu kojarzą się z letnim wypoczynkiem, mogą stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia - zwłaszcza dla osób…
CZYTAJ

E-papierosy pod lupą dentysty: co dzieje się w jamie ustnej po vapowaniu?

Używanie e-papierosów zdobyło w ostatnich latach ogromną popularność, jako alternatywa dla tradycyjnego palenia tytoniu. Choć początkowo uważano je za mniej…
CZYTAJ

Dieta onkologiczna: fakty i mity

Jak pokazują badania aż 65% pacjentów onkologicznych traci na wadze jeszcze przed pierwszą wizytą u specjalisty, a w trakcie leczenia…
CZYTAJ

Światowy Dzień Mikrobiomu 2025: jesteśmy coraz bardziej zainteresowani mikrobiotą, ale nasza świadomość jest wciąż niewystarczająca

Z okazji Światowego Dnia Mikrobiomu warto przyjrzeć się rosnącemu zainteresowaniu społeczeństwa mikrobiotą i jej wpływem na zdrowie. Dane z trzeciej…
CZYTAJ

Dlaczego nazywamy jelita drugim mózgiem? „To właśnie tam powstaje do 95% serotoniny!”

Czy Twój brzuch wie więcej niż myślisz? Coraz częściej mówi się o jelitach nie tylko jako o centrum trawienia, ale…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Farmaceuta radzi, jak przygotować apteczkę na co dzień i w podróży, żeby skutecznie reagować w nagłych sytuacjach

Zarówno w warunkach domowych, jak i podczas wyjazdów wakacyjnych, istotne jest posiadanie…
CZYTAJ

Profesor Andrzej Bochenek nie promuje żadnych leków ani suplementów – ostrzega przed oszustwem!

W trosce o zdrowie pacjentów oraz w odpowiedzi na liczne sygnały dotyczące…
CZYTAJ

Dbaj o swoje znamiona – dlaczego warto wykonać dermatoskopię i chronić skórę przed słońcem?

Latem chętniej wystawiamy skórę na słońce, spędzając wolne chwile na świeżym powietrzu.…
CZYTAJ

5 powodów, by sięgać po owoce jagodowe. Dietetyczka Grupy LUX MED: „To nie tylko smak lata”

Truskawki, maliny, borówki czy jeżyny kojarzą nam się z letnim słońcem i…
CZYTAJ

Brak snu jak 0,5 promila alkoholu. Ekspertki o bezsenności

Bezsenność i zaburzenia snu to problem, z którym zmaga się nawet co…
CZYTAJ