Zdrowe zęby, a cukrzyca, to się nie wyklucza!



Zdrowe zęby, a cukrzyca, to się nie wyklucza!

Prawie 3 miliony osób w Polsce leczy się z powodu cukrzycy – wynika z danych International Diabetes Federation. Niestety, nie wszyscy z nich właściwie dbają o zdrowie jamy ustnej, co ma wpływ na wcześniejszą utratę zębów.

Diabetycy są szczególnie narażeni na szereg problemów ze zdrowiem jamy ustnej, są to m.in. choroby przyzębia, ropnie dziąseł, zakażenia grzybicze np. pleśniawki, owrzodzenie jamy ustnej, zaburzenia smaku, suchość i pieczenie ustach. Czy cukrzyk może normalnie leczyć się u stomatologa? Jakie zabiegi są dla niego odpowiednie, a z jakich zrezygnować? Czy cukrzyca jest przeszkodą w zabiegu wszczepienia implantów zębów?

Mycie i nitkowanie zębów

Podobnie jak osoby zdrowe, tak samo cukrzycy powinni myć zęby przynajmniej dwa razy dziennie, a najlepiej po każdym posiłku. Zaleca się wybieranie szczoteczki o miękkim, sztucznym włosiu z zaokrąglonymi końcami, które nie porani wrażliwych dziąseł. Nitkowanie zębów jest świetnym uzupełnieniem mycia. Nić dentystyczna dociera w miejsca niedostępne dla szczoteczki, które normalnie mogłyby być wypłukane przez ślinę, ale u diabetyków jej ilość jest obniżona, przez co resztki jedzenia zalegają i mogą dawać początek płytce nazębnej.



Regularne wizyty u stomatologa

– Choroby przyzębia nawet w zaawansowanym stadium mogą nie dawać odczuwalnych objawów – mówi dr Mariusz Duda – Dlatego tak ważne są systematyczne wizyty u stomatologa, który oceni stan naszych zębów i dziąseł, a także wykryje problemy z przyzębiem na wczesnym etapie zaawansowania – dodaje.

Wizyty zalecane są, co 3 miesiące. Podczas wizyt należy informować stomatologa o cukrzycy i otrzymywanym leczeniu. Jest to ważne, bo kontrolowany poziom cukru we krwi sprawi, że chory będzie mógł się poddawać leczeniu tak jak zdrowa osoba.

Kserostomia, czyli suchość w ustach

Częsty objaw u diabetyków. Wbrew pozorom, niepozorna wydzielina, czyli ślina spełnia kilka bardzo ważnych funkcji w naszym organizmie. Oprócz ułatwiania przełykania i wstępnego trawienia spożywanych produktów jest też pierwszą linią obrony zębów i jamy ustnej przed bakteriami. Jej niedobór może powodować nieprzyjemne dolegliwości jak pieczenie w ustach, trudności w przełykaniu, czy też rozwój próchnicy i chorób grzybiczych np. pleśniawek.

Krwawienie dziąseł

Jeżeli podczas mycia zębów zauważysz krew, to może to być objaw kłopotów z dziąsłami. Niezbędna jest wtedy wizyta u stomatologa, co pomoże zapobiec rozwojowi ewentualnej infekcji. Osoby chorujące na cukrzycę mają obniżoną odporność na infekcje, dlatego bardzo istotna jest wczesna profilaktyka, a krwawienie, to znak, że trzeba udać się do dentysty. Unikniemy komplikacji w postaci poważniejszych schorzeń, a nawet utraty zębów.

– Zdrowe dziąsła są jasno-różowe, ściśle przylegają do zębów i nie krwawią, o jakichkolwiek wątpliwościach, co do stanu swojego zdrowia, zawsze należy informować lekarza – mówi dr Mariusz Duda

Pacjenci z protezami zębów

Niewłaściwie leczona cukrzyca, a także jej powikłania mogą doprowadzić do wcześniejszej utraty zębów, w związku z tym spora część dorosłych cukrzyków korzysta z ruchomych protez. Nie zwalnia ich to jednak od obowiązkowych wizyt u dentysty. Stomatolog zbada stan tkanek miękkich, na których spoczywa proteza, sprawdzi czy nie ma żadnych odcisków czy skaleczeń od mocowań i ewentualnie zaleci dopasowanie protezy. Protezy częściowe powinny być regularnie myte dostępnymi środkami by pozbyć się z nich resztek pokarmu i bakterii.

– Noszenie protezy w sposób ciągły, bez zdejmowania jej na noc może doprowadzić do rozwoju kandydozy, a także innych chorób grzybiczych. Środki do higieny protez są łatwo dostępne, może je kupić nie tylko w aptece, ale także, od niedawna, w drogeriach, więc trzeba z tego korzystać by uniknąć np. zapalenia dziąseł – radzi dr Mariusz Duda

Kontroluj poziom cukru

Wizyty u dentysty najlepiej umawiaj w godzinach rannych, ok. 1,5 godziny po posiłku. Przed wyjściem z domu zbadaj poziom cukru we krwi, a także zaraz po przyjściu do gabinetu.

– Kontrolowana cukrzyca nie powinna sprawiać większych problemów w zachowawczym leczeniu stomatologicznym, jednak trzeba pamiętać o bieżącym informowaniu swojego dentysty chorobie i jej przebiegu – mówi dr Duda

Chirurgiczne zabiegi stomatologiczne i implanty zębów

Leczenie pacjenta z kontrolowaną cukrzycą nie różni się zbytnio od leczenia osoby zdrowej, jednak do większych zabiegów w jamie ustnej trzeba podejść ze szczególną ostrożnością.

– Wielu diabetyków pyta, czy możliwe jest wszczepienie u nich implantów stomatologicznych. Ja im odpowiadam, że tak, jest to możliwe, jednak z zachowaniem określonych zasad. Przede wszystkim leczenie cukrzycy pod okiem diabetologa, regularne badanie poziomu cukru, przyjmowanie odpowiednich leków i dawek insuliny. Najważniejszy jest stabilny poziom cukru we krwi, by do minimum sprowadzić ryzyko powikłań po zabiegu – przekonuje dr Duda.

O poziom cukru należy dbać stale, nie tylko przed zabiegiem, ale również długo po nim. Ważna jest współpraca pacjenta z dentystą, aby osiągnąć jak najlepszy efekt leczenia. Po zabiegu implantacji należy spożywać pokarmy płynne, a później o rzadkiej konsystencji, dlatego przez zabiegiem diabetyk musi zaplanować, co będzie jadł po wszczepieniu implantu.

Planowane poważniejsze zabiegi chirurgiczne muszą poczekać do czasu ustabilizowania poziomu cukru we krwi, chyba, że są to problemy wymagające natychmiastowej interwencji jak np. ropień dziąsła, czy ekstrakcja zepsutego zęba.

Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach (EAAD) został ustanowiony w 2008 r. przez Komisję Europejską i jest obchodzony corocznie w dniu 18 listopada w całej Europie.

W ramach EAAD i WAAD na całym świecie organizowane są wydarzenia kierowane do społeczeństwa oraz specjalistów medycznych, propagujących wiedzę na temat…
CZYTAJ

Żylaki to problem milionów Polaków. Jak skutecznie zapobiegać i leczyć?

Żylaki to powszechny problem zdrowotny dotykający niemal połowę dorosłej populacji w Polsce. Częstotliwość występowania niewydolności żylnej jest wyższa niż cukrzycy…
CZYTAJ

Jak holistyczne podejście do zdrowia poprawia nasze samopoczucie?


W życiu wielu kobiet pojawiają się momenty, gdy stres zaczyna odbijać się nie tylko na zdrowiu fizycznym, ale także na…
CZYTAJ

Relacja ze spotkania prasowego, 5 edycji kampanii #lubiesiebie, z udziałem znanych ambasadorek.

W warszawskiej restauracji PRIMITIVO Kuchnia i Wino odbyło się spotkanie prasowe dedykowane 5. edycji kampanii #lubiesiebie, której inicjatorem jest dr…
CZYTAJ

Na cukrzycę choruje cała rodzina. Jak wspierać bliską osobę z cukrzycą?

Cukrzyca, choć jest chorobą nieuleczalną, gdy jest wyrównana, daje szansę na aktywne życie. Jednak, by tak się stało, niezbędne wręcz…
CZYTAJ

Retinoidy i witaminy w beauty-planie 3 kluczowe potrzeby skóry

Schyłek roku to czas podsumowań i ustalania beauty-planów. Jesień jest królową zmian. To właśnie teraz najuważniej obserwujemy stan skóry i…
CZYTAJ

Rola mikrobiomu i diety w utrzymaniu zdrowych jelit

Mikroorganizmy zamieszkują zarówno środowisko zewnętrzne, jak i wnętrze ludzkiego organizmu. Ich zespoły tworzą mikrobioty, które zasiedlają różne obszary ciała, jak…
CZYTAJ

Movember – kobiety cichymi bohaterkami walki o zdrowie mężczyzn

W listopadzie na ulicach królują wąsy, a w mediach i rozmowach coraz częściej pada jedno hasło – Movember. To międzynarodowa…
CZYTAJ

Jakość powietrza w Polsce uzależniona jest nie tylko od działalności człowieka

Jakość powietrza w Europie znacznie się poprawiła w ciągu ostatnich dziesięcioleci, ale zanieczyszczone powietrze nadal stanowi największe zagrożenie dla zdrowia…
CZYTAJ

Jak wybierać odpowiednie kosmetyki do pielęgnacji stref intymnych?

Zdrowie intymne zaczyna się od odpowiedniej pielęgnacji i świadomego wyboru kosmetyków. Choć często skupiamy się na codziennym oczyszczaniu, pielęgnacja delikatnych…
CZYTAJ

5 listopada 39 lat temu przeprowadzono pierwszy udany przeszczep serca – wspomnienia prof. A. Bochenka

To było 39 lat temu, 5 listopada - Serce zostało wycięte, a w klatce piersiowej pojawiła się ogromna, pusta przestrzeń,…
CZYTAJ

Co to jest innowacyjna rehabilitacja neurologiczna i dlaczego jest tak ważna?

Rehabilitacja neurologiczna odgrywa kluczową rolę w procesie próby powrotu do zdrowia i maksymalnego przywrócenia utraconych funkcji u pacjentów ze schorzeniami…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach (EAAD) został ustanowiony w 2008 r. przez Komisję Europejską i jest obchodzony corocznie w dniu 18 listopada w całej Europie.

W ramach EAAD i WAAD na całym świecie organizowane są wydarzenia kierowane…
CZYTAJ

Żylaki to problem milionów Polaków. Jak skutecznie zapobiegać i leczyć?

Żylaki to powszechny problem zdrowotny dotykający niemal połowę dorosłej populacji w Polsce.…
CZYTAJ

Jak holistyczne podejście do zdrowia poprawia nasze samopoczucie?


W życiu wielu kobiet pojawiają się momenty, gdy stres zaczyna odbijać się…
CZYTAJ

Na cukrzycę choruje cała rodzina. Jak wspierać bliską osobę z cukrzycą?

Cukrzyca, choć jest chorobą nieuleczalną, gdy jest wyrównana, daje szansę na aktywne…
CZYTAJ

Movember – kobiety cichymi bohaterkami walki o zdrowie mężczyzn

W listopadzie na ulicach królują wąsy, a w mediach i rozmowach coraz…
CZYTAJ