Aparat ortodontyczny, to tylko trend? – Zdrowe zęby



Aparat ortodontyczny, to tylko trend? – Zdrowe zęby

Dorósł do miana „trendu”, a zaledwie kilka lat temu młodzież wzbraniała się przed jego założeniem.

Dziś prostowanie zębów stało się na tyle modne, że na rynku znaleźć można nawet fałszywe aparaty ortodontyczne.

Kraje azjatyckie oszalały na punkcie aparatów na zęby. W tamtych rejonach jego założenie oznacza bogactwo i jest symbolem wysokiego statusu majątkowego. To właśnie w Tajlandii czy Malezji szczególnie popularne stały się fałszywe aparaty.

W Polsce ten trend aż tak daleko nie dotarł, choć prostowanie zębów jest modne już od kilku lat. Na rodzimym rynku spotykamy za to coraz to nowsze rozwiązania. Ich zadanie wciąż jest takie samo, a mimo wszystko są inne od standardowych aparatów ortodontycznych.

Niewidoczny, ale skuteczny

Nowością są tzw. aparaty „Invisalign”, które mają formę przeźroczystych nakładek. Wyrabia się je indywidualnie do zgryzu pacjenta. Płytki wymieniane są w miarę przesuwania się zębów

– mniej więcej co cztery tygodnie. Jednak forma działa wyłącznie na koronę zęba, a nie korzeń, dlatego tego typu aparaty polecane są osobom, których wada nie jest bardzo nasilona. W przeciwieństwie do aparatu stałego, Invisialign możemy w dowolnej chwili wyciągnąć. Nakładki są niemalże niewidoczne, co może stanowić doskonałą alternatywę dla osób nieprzekonanych do zamków na zębach. – Moda na aparaty Invisalign w Polsce dopiero rozkwita. Pacjentów przede wszystkim zachęca przeźroczysta forma. Natomiast z dentystycznego punktu widzenia, możliwość zdjęcia nakładek to krok w stronę dokładniejszej higieny. Należy jednak pamiętać, że nie doczekamy się rezultatów, gdy aparat będziemy wkładali jedynie „od święta” – komentuje dr hab. n. med.Piotr Fudalej, University of Bern.



Aparat ortodontyczny – Schowany od wewnątrz

Kolejny na tapecie nowych rozwiązań jest aparat lingwalny zwany także „językowym”. Jest to aparat stały, jego zaletą jest jednak umieszczenie go od wewnętrznej strony zęba. Od zewnętrznego różni się nie tylko miejscem przyklejenia, ale także brakiem pierścieni i ligatur oraz innym rodzajem zamków czy łuków.

Poza tym sam mechanizm prostowania zębów jest taki sam jak w przypadku tradycyjnej formy. W przeciwieństwie do Invisialign, ten aparat może wyleczyć każdą wadę zgryzu, a wciąż  pozostaje niewidoczny, nawet przy szerokim uśmiechu. W niektórych przypadkach czas leczenia może się znacznie skrócić. Spowodowane jest to faktem, iż  przyłożona siła znajduje się blisko centrum oporu, co powoduje znacznie szybsze przemieszczanie się zębów.

Nie ważny jest wiek

Rodzice planując pierwszą wizytę u ortodonty czekają aż dziecko będzie miało wszystkie zęby stałe. To jednak jest podstawowy błąd. – Najlepiej pójść do ortodonty około 7. roku życia, gdy zaczynają wyżynać się pierwsze zęby stałe. Lekarz stwierdzi, czy nie ma jakiś wad w ukształtowaniu szczęk. W zależności od rodzaju wady, może od razu zająć się korekcją albo wyznaczyć termin kolejnej wizyty – dodaje dr hab. n. med. Piotr Fudalej.

stotny jest fakt, że aparat to już nie tylko domena młodych ludzi. Także osoby starsze decydują się na jego założenie. Jak to się stało, że prostowanie zębów stało się modne? Największym źródłem nowinek jest teraz internet i to tam rozpoczęła się popularność aparatów ortodontycznych. W dużej mierze przyczyniły się również znane z pierwszych stron gazet gwiazdy, które zdecydowały się na ten krok. I tak od kilku lat sukces aparatów nie gaśnie.

Choć nie zawsze „modne znaczy zdrowe” to w tym wypadku takie stwierdzenie jest jak najbardziej odpowiednie. Do wszystkiego należy jednak podchodzić ze zdrowym rozsądkiem. Starajmy się nie zwracać uwagi wyłącznie na panujące trendy. Skupmy się na tym, co dla nas najlepsze.

Zapraszamy również do obejrzenia filmów z udziałem dr. hab. n. med. Piotra Fudaleja, w których odpowiada na najczęściej zadawane pytania dotyczące leczenia ortodontycznego: www.youtube.com/klinikaortodoncji

Nadmierne, intensywne szczotkowanie zębów – nie rób tego, to szkodzi zębom!

Nadmierne szczotkowanie zębów wydaje się nieszkodliwym nawykiem, ale w rzeczywistości może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych. Zbyt intensywne lub zbyt…
CZYTAJ

Łokieć tenisisty – problem nie tylko sportowców

Choć nazwa „łokieć tenisisty” kojarzy się ze sportem, a wręcz z bardzo konkretną dyscypliną, okazuje się, że problem ten dotyczy…
CZYTAJ

Rozpoczęcie prac nad pierwszym w Polsce Regionalnym Planem Adaptacji do Zmian Klimatu

Adaptacja do zmian klimatu to proces dostosowywania się społeczeństw, ekosystemów i gospodarek do zmian warunków klimatycznych, które już występują lub…
CZYTAJ

4. edycja kampanii #lubiesiebie – relacja ze spotkania prasowego z udziałem ambasadorek

W nowo otwartej śródziemnomorskiej restauracji PRIMITIVO Kuchnia i Wino przy ulicy Waliców 13 w Warszawie, odbyło się spotkanie prasowe z…
CZYTAJ

Tydzień dla serca, jak dbać o ten najważniejszy organ

17.04-24.04.2024 r. obchodzimy Tydzień dla Serca. To doskonała okazja, by nie tylko poszerzyć swoją wiedzę na temat tego wyjątkowego i…
CZYTAJ

10 zdrowych nawyków poprawiających pracę i dobrostan jelit

Jelita często określa się mianem „drugiego mózgu" – są nie tylko fundamentem odporności, ale biorą też udział w utrzymaniu równowagi…
CZYTAJ

Uśmiechnij się do zdrowia: Przepis na pyszny, sycący koktajl z mango i masłem orzechowym – dla mocnych i zdrowych zębów

Koktajl zrobiony ze świeżych składników to nie tylko przyjemność dla podniebienia, ale i zdrowy wybór. Taki posiłek dostarcza organizmowi niezbędnych…
CZYTAJ

Retrotranspozony – nasi sprzymierzeńcy czy wrogowie?

Mgr inż. Angelika Andrzejewska-Romanowska, stypendystka programu L’Oréal-UNESCO Dla Kobiet i Nauki, naukowczyni z Instytutu Chemii Bioorganicznej Polskiej Akademii Nauk, bada…
CZYTAJ

Fix MAC’N CHEESE – nowość od marki Knorr. Odkryj megaserowy smak

Kultowy amerykański Mac’n Cheeese on demand? Od teraz makaron z kremowym serem możesz zjeść o każdej porze dnia w swoim…
CZYTAJ

Nadciśnienie tętnicze nie boli, ale zabija! Wszystko co trzeba wiedzieć o nadciśnieniu tętniczym

Nadciśnienie tętnicze może dotyczyć każdego z nas. Szacowana liczba chorych w Europie wynosi ok. 150 milionów, co oznacza, że co…
CZYTAJ

Rusz się i zadbaj o swoją postawę ciała!

Styl życia współczesnego człowieka nie sprzyja utrzymaniu prawidłowej postawy ciała. Więcej siedzimy, mniej się ruszamy, spędzamy długie godziny przed ekranami.…
CZYTAJ

Jak odzyskać młody wygląd? Przywrócić właściwe napięcie mięśni twarzy, szyi i dekoltu!

Z upływem lat oraz wskutek działania czynników zewnętrznych, wyraźnemu osłabieniu ulega struktura włókien podtrzymujących skórę twarzy, szyi i dekoltu. W…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Łokieć tenisisty – problem nie tylko sportowców

Choć nazwa „łokieć tenisisty” kojarzy się ze sportem, a wręcz z bardzo…
CZYTAJ

Tydzień dla serca, jak dbać o ten najważniejszy organ

17.04-24.04.2024 r. obchodzimy Tydzień dla Serca. To doskonała okazja, by nie tylko…
CZYTAJ

10 zdrowych nawyków poprawiających pracę i dobrostan jelit

Jelita często określa się mianem „drugiego mózgu" – są nie tylko fundamentem…
CZYTAJ

Retrotranspozony – nasi sprzymierzeńcy czy wrogowie?

Mgr inż. Angelika Andrzejewska-Romanowska, stypendystka programu L’Oréal-UNESCO Dla Kobiet i Nauki, naukowczyni…
CZYTAJ

Nadciśnienie tętnicze nie boli, ale zabija! Wszystko co trzeba wiedzieć o nadciśnieniu tętniczym

Nadciśnienie tętnicze może dotyczyć każdego z nas. Szacowana liczba chorych w Europie…
CZYTAJ