Aparat ortodontyczny, to tylko trend? – Zdrowe zęby



Aparat ortodontyczny, to tylko trend? – Zdrowe zęby

Dorósł do miana „trendu”, a zaledwie kilka lat temu młodzież wzbraniała się przed jego założeniem.

Dziś prostowanie zębów stało się na tyle modne, że na rynku znaleźć można nawet fałszywe aparaty ortodontyczne.

Kraje azjatyckie oszalały na punkcie aparatów na zęby. W tamtych rejonach jego założenie oznacza bogactwo i jest symbolem wysokiego statusu majątkowego. To właśnie w Tajlandii czy Malezji szczególnie popularne stały się fałszywe aparaty.

W Polsce ten trend aż tak daleko nie dotarł, choć prostowanie zębów jest modne już od kilku lat. Na rodzimym rynku spotykamy za to coraz to nowsze rozwiązania. Ich zadanie wciąż jest takie samo, a mimo wszystko są inne od standardowych aparatów ortodontycznych.

Niewidoczny, ale skuteczny

Nowością są tzw. aparaty „Invisalign”, które mają formę przeźroczystych nakładek. Wyrabia się je indywidualnie do zgryzu pacjenta. Płytki wymieniane są w miarę przesuwania się zębów

– mniej więcej co cztery tygodnie. Jednak forma działa wyłącznie na koronę zęba, a nie korzeń, dlatego tego typu aparaty polecane są osobom, których wada nie jest bardzo nasilona. W przeciwieństwie do aparatu stałego, Invisialign możemy w dowolnej chwili wyciągnąć. Nakładki są niemalże niewidoczne, co może stanowić doskonałą alternatywę dla osób nieprzekonanych do zamków na zębach. – Moda na aparaty Invisalign w Polsce dopiero rozkwita. Pacjentów przede wszystkim zachęca przeźroczysta forma. Natomiast z dentystycznego punktu widzenia, możliwość zdjęcia nakładek to krok w stronę dokładniejszej higieny. Należy jednak pamiętać, że nie doczekamy się rezultatów, gdy aparat będziemy wkładali jedynie „od święta” – komentuje dr hab. n. med.Piotr Fudalej, University of Bern.



Aparat ortodontyczny – Schowany od wewnątrz

Kolejny na tapecie nowych rozwiązań jest aparat lingwalny zwany także „językowym”. Jest to aparat stały, jego zaletą jest jednak umieszczenie go od wewnętrznej strony zęba. Od zewnętrznego różni się nie tylko miejscem przyklejenia, ale także brakiem pierścieni i ligatur oraz innym rodzajem zamków czy łuków.

Poza tym sam mechanizm prostowania zębów jest taki sam jak w przypadku tradycyjnej formy. W przeciwieństwie do Invisialign, ten aparat może wyleczyć każdą wadę zgryzu, a wciąż  pozostaje niewidoczny, nawet przy szerokim uśmiechu. W niektórych przypadkach czas leczenia może się znacznie skrócić. Spowodowane jest to faktem, iż  przyłożona siła znajduje się blisko centrum oporu, co powoduje znacznie szybsze przemieszczanie się zębów.

Nie ważny jest wiek

Rodzice planując pierwszą wizytę u ortodonty czekają aż dziecko będzie miało wszystkie zęby stałe. To jednak jest podstawowy błąd. – Najlepiej pójść do ortodonty około 7. roku życia, gdy zaczynają wyżynać się pierwsze zęby stałe. Lekarz stwierdzi, czy nie ma jakiś wad w ukształtowaniu szczęk. W zależności od rodzaju wady, może od razu zająć się korekcją albo wyznaczyć termin kolejnej wizyty – dodaje dr hab. n. med. Piotr Fudalej.

stotny jest fakt, że aparat to już nie tylko domena młodych ludzi. Także osoby starsze decydują się na jego założenie. Jak to się stało, że prostowanie zębów stało się modne? Największym źródłem nowinek jest teraz internet i to tam rozpoczęła się popularność aparatów ortodontycznych. W dużej mierze przyczyniły się również znane z pierwszych stron gazet gwiazdy, które zdecydowały się na ten krok. I tak od kilku lat sukces aparatów nie gaśnie.

Choć nie zawsze „modne znaczy zdrowe” to w tym wypadku takie stwierdzenie jest jak najbardziej odpowiednie. Do wszystkiego należy jednak podchodzić ze zdrowym rozsądkiem. Starajmy się nie zwracać uwagi wyłącznie na panujące trendy. Skupmy się na tym, co dla nas najlepsze.

Zapraszamy również do obejrzenia filmów z udziałem dr. hab. n. med. Piotra Fudaleja, w których odpowiada na najczęściej zadawane pytania dotyczące leczenia ortodontycznego: www.youtube.com/klinikaortodoncji

Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach (EAAD) został ustanowiony w 2008 r. przez Komisję Europejską i jest obchodzony corocznie w dniu 18 listopada w całej Europie.

W ramach EAAD i WAAD na całym świecie organizowane są wydarzenia kierowane do społeczeństwa oraz specjalistów medycznych, propagujących wiedzę na temat…
CZYTAJ

Żylaki to problem milionów Polaków. Jak skutecznie zapobiegać i leczyć?

Żylaki to powszechny problem zdrowotny dotykający niemal połowę dorosłej populacji w Polsce. Częstotliwość występowania niewydolności żylnej jest wyższa niż cukrzycy…
CZYTAJ

Jak holistyczne podejście do zdrowia poprawia nasze samopoczucie?


W życiu wielu kobiet pojawiają się momenty, gdy stres zaczyna odbijać się nie tylko na zdrowiu fizycznym, ale także na…
CZYTAJ

Relacja ze spotkania prasowego, 5 edycji kampanii #lubiesiebie, z udziałem znanych ambasadorek.

W warszawskiej restauracji PRIMITIVO Kuchnia i Wino odbyło się spotkanie prasowe dedykowane 5. edycji kampanii #lubiesiebie, której inicjatorem jest dr…
CZYTAJ

Na cukrzycę choruje cała rodzina. Jak wspierać bliską osobę z cukrzycą?

Cukrzyca, choć jest chorobą nieuleczalną, gdy jest wyrównana, daje szansę na aktywne życie. Jednak, by tak się stało, niezbędne wręcz…
CZYTAJ

Retinoidy i witaminy w beauty-planie 3 kluczowe potrzeby skóry

Schyłek roku to czas podsumowań i ustalania beauty-planów. Jesień jest królową zmian. To właśnie teraz najuważniej obserwujemy stan skóry i…
CZYTAJ

Rola mikrobiomu i diety w utrzymaniu zdrowych jelit

Mikroorganizmy zamieszkują zarówno środowisko zewnętrzne, jak i wnętrze ludzkiego organizmu. Ich zespoły tworzą mikrobioty, które zasiedlają różne obszary ciała, jak…
CZYTAJ

Movember – kobiety cichymi bohaterkami walki o zdrowie mężczyzn

W listopadzie na ulicach królują wąsy, a w mediach i rozmowach coraz częściej pada jedno hasło – Movember. To międzynarodowa…
CZYTAJ

Jakość powietrza w Polsce uzależniona jest nie tylko od działalności człowieka

Jakość powietrza w Europie znacznie się poprawiła w ciągu ostatnich dziesięcioleci, ale zanieczyszczone powietrze nadal stanowi największe zagrożenie dla zdrowia…
CZYTAJ

Jak wybierać odpowiednie kosmetyki do pielęgnacji stref intymnych?

Zdrowie intymne zaczyna się od odpowiedniej pielęgnacji i świadomego wyboru kosmetyków. Choć często skupiamy się na codziennym oczyszczaniu, pielęgnacja delikatnych…
CZYTAJ

5 listopada 39 lat temu przeprowadzono pierwszy udany przeszczep serca – wspomnienia prof. A. Bochenka

To było 39 lat temu, 5 listopada - Serce zostało wycięte, a w klatce piersiowej pojawiła się ogromna, pusta przestrzeń,…
CZYTAJ

Co to jest innowacyjna rehabilitacja neurologiczna i dlaczego jest tak ważna?

Rehabilitacja neurologiczna odgrywa kluczową rolę w procesie próby powrotu do zdrowia i maksymalnego przywrócenia utraconych funkcji u pacjentów ze schorzeniami…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach (EAAD) został ustanowiony w 2008 r. przez Komisję Europejską i jest obchodzony corocznie w dniu 18 listopada w całej Europie.

W ramach EAAD i WAAD na całym świecie organizowane są wydarzenia kierowane…
CZYTAJ

Żylaki to problem milionów Polaków. Jak skutecznie zapobiegać i leczyć?

Żylaki to powszechny problem zdrowotny dotykający niemal połowę dorosłej populacji w Polsce.…
CZYTAJ

Jak holistyczne podejście do zdrowia poprawia nasze samopoczucie?


W życiu wielu kobiet pojawiają się momenty, gdy stres zaczyna odbijać się…
CZYTAJ

Na cukrzycę choruje cała rodzina. Jak wspierać bliską osobę z cukrzycą?

Cukrzyca, choć jest chorobą nieuleczalną, gdy jest wyrównana, daje szansę na aktywne…
CZYTAJ

Movember – kobiety cichymi bohaterkami walki o zdrowie mężczyzn

W listopadzie na ulicach królują wąsy, a w mediach i rozmowach coraz…
CZYTAJ