Białe zęby na czas



Choć do Świąt Bożego Narodzenia i Sylwestra pozostał jeszcze miesiąc, to wielkie przygotowania warto rozpocząć już teraz.

Wybór kreacji, czy lista zakupów to nie jedyne, na czym skupiamy uwagę. Aby mieć pewność, że nasz uśmiech również będzie błyszczał zacznij nad nim pracować od dziś.

Na rynku dostępnych jest wiele metod wybielania. Decydując się na taki zabieg, musimy pamiętać, aby zęby były w idealnym stanie. W tym celu należy omówić szczegóły ze swoim dentystą, z pewnością pomoże on również w doborze rodzaju wybielania. Choć niekiedy ceny w gabinetach dentystycznych mogą zaskoczyć, nie warto robić nic na własną rękę. Tak zwane „domowe sposoby” krążące po internecie nie są ani efektywne, a co ważniejsze – nie są bezpieczne.

– Największą popularnością cieszą się soda i sok z cytryny. Niewiele osób jest jednak świadomych tego, że niszczą one szkliwo zębów. W ten sposób nie tylko nie uzyskamy oczekiwanego rezultatu, ale możemy również przysporzyć sobie wiele szkód – mówi dr.hab. n. med. Piotr Fudalej, University of Bern.



Krok po kroku

Cały proces trzeba rozpocząć trochę wcześniej, nie zostawiajmy wszystkiego na ostatni moment. Panuje błędne przekonanie, że kilka chwil w gabinecie nie wystarcza. Do utrwalenia efektów wybielania niezbędne jest przestrzeganie tzw. „białej diety”. Przez pierwsze dwie godziny po zabiegu w menu pozostaje wyłącznie woda mineralna. Dopiero po tym czasie możemy włączyć kilka kolejnych produktów. W grę wchodzą jednak tylko te pozbawione barwników.

– Po zabiegu szkliwo jest szczególnie podatne na wchłanianie kolorowych substancji, dlatego w menu powinny pojawić się wyłącznie niebarwiące produkty. W zamian skupmy się na mleku, jogurtach oraz serach. Zawierają one spore pokłady wapnia, który buduje zęby – radzi dr.hab. n. med. Piotr Fudalej. W lodówce mogą znaleźć się też: drób, ryby oraz banany. Do jadłospisu włączmy tez ryż, białe pieczywo czy białko z jajek.

Piękny uśmiech wymaga wyrzeczeń

Po wybielaniu zdecydowanie należy ograniczyć kawę, herbatę, alkohole, jak również soki i napoje gazowane. Chcąc cieszyć się wymarzonym uśmiechem na długo zapomnijmy także o papierosach. Powodują one bardzo ciężkie do usunięcia przebarwienia. Do swojego kalendarza należy natomiast wpisać regularne wizyty u stomatologa. Efekt zabiegu utrzymamy także stosując pasty zawierające większe ilości fluoru. Zazwyczaj oznaczone są jako produkty wybielające, mogą one jednak wyłącznie podtrzymać kolor rozjaśnionych zębów.

Pomimo że śnieżnobiałe zęby kojarzone są ze zdrowiem, w praktyce wygląda to zupełnie inaczej. Kolor uzębienia ma bowiem niewiele wspólnego z jego faktycznym stanem. Obraz uśmiechu z pierwszych stron gazet wygląda jednak niezwykle estetycznie oraz odmładza. Należy również pamiętać, że wynik wybielania zależy od kilku istotnych czynników – jak właściwości szkliwa czy przebarwienia. Dlatego nierzadko efekt końcowy mija się z naszymi wyobrażeniami

Aktywność po posiłku – kardiologiczne argumenty za świątecznym spacerem

Wielkanocny czas, choć pełen radości i kulinarnych tradycji, może nieść także wyzwania zdrowotne. To właśnie w tym okresie kardiolodzy obserwują…
CZYTAJ

Choroba wieńcowa – jak ją rozpoznać i kiedy zgłosić się do lekarza?

Choroby serca i układu krążenia od lat pozostają jednym z najpoważniejszych wyzwań zdrowotnych naszych czasów. Mimo postępu medycyny, wciąż zbyt…
CZYTAJ

Nowe podejście do terapii przeciwwirusowych – badania Polki mogą pomóc w walce z HIV i SARS-CoV-2

Nowe podejście do terapii przeciwwirusowych – badania Polki mogą pomóc w walce z HIV i SARS-CoV-2. Dr inż. Hanna Orlikowska-Rzeźnik,…
CZYTAJ

Wiosna a alergie – jak sobie radzić w trudnym sezonie? 

Wiosna to wymagający czas dla alergików, ale odpowiednie leczenie, unikanie alergenów i zmiana codziennych nawyków mogą skutecznie zmniejszyć uciążliwe objawy.…
CZYTAJ

Dlaczego odpowiednie tętno jest ważne dla zdrowia? Kiedy tętno staje się niebezpieczne? Jak rozpoznać tachykardię i na co zwrócić uwagę?

Tętno, czyli liczba uderzeń serca na minutę, jest jednym z podstawowych parametrów, które pozwalają ocenić stan zdrowia. Prawidłowe tętno ma…
CZYTAJ

1 na 3 Polaków jest zadowolonych ze stanu swojego zdrowia. Skąd czerpiemy wiedzę o zdrowiu?

Tylko 30% dorosłych Polaków ocenia swój stan zdrowia pozytywnie, jak wynika z badania „Jak chorują Polacy” zrealizowanego na zlecenie Nationale-Nederlanden.…
CZYTAJ

Niecodzienna perspektywa w codziennej pracy – jak wspierać osoby w spektrum autyzmu?

2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu – dzień, który skłania do refleksji nad tym, jak w codziennym życiu –…
CZYTAJ

Zegar biologiczny nie zna zmiany czasu. Dlatego Twój organizm się buntuje

Już w najbliższy weekend czeka nas zmiana czasu z zimowego na letni. Choć przesunięcie wskazówek zegara o jedną godzinę może…
CZYTAJ

Skuteczne badania USG w klinice U Lekarzy w Warszawie

Ultrasonografia (USG) jest jednym z podstawowych i nieinwazyjnych badań, dzięki któremu można przeprowadzić diagnostykę narządów wewnętrznych i wykryć różne schorzenia,…
CZYTAJ

Kiedy miesiączka boli za bardzo. Endometrioza bez tabu

Bolesne miesiączki, zmęczenie, dyskomfort? Dla wielu kobiet w Polsce to nie tylko “taka uroda”, a objawy endometriozy. Szczęśliwie, świadomość tej…
CZYTAJ

Jedyna na świecie. Puszcza Białowieska. 

Jedyna na świecie. Puszcza Białowieska. 
Rusza kampania informacyjno-edukacyjna dotycząca jedynego w Polsce obiektu przyrodniczego wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Instytut…
CZYTAJ

Dieta ketogenna: zapomniana broń w walce z padaczką

Dieta ketogenna łączona jest głównie z redukcją masy ciała i sposobem na szybkie spalanie tłuszczu. Jej historia ma znacznie głębsze,…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Aktywność po posiłku – kardiologiczne argumenty za świątecznym spacerem

Wielkanocny czas, choć pełen radości i kulinarnych tradycji, może nieść także wyzwania…
CZYTAJ

Choroba wieńcowa – jak ją rozpoznać i kiedy zgłosić się do lekarza?

Choroby serca i układu krążenia od lat pozostają jednym z najpoważniejszych wyzwań…
CZYTAJ

Nowe podejście do terapii przeciwwirusowych – badania Polki mogą pomóc w walce z HIV i SARS-CoV-2

Nowe podejście do terapii przeciwwirusowych – badania Polki mogą pomóc w walce…
CZYTAJ

Wiosna a alergie – jak sobie radzić w trudnym sezonie? 

Wiosna to wymagający czas dla alergików, ale odpowiednie leczenie, unikanie alergenów i…
CZYTAJ

Dlaczego odpowiednie tętno jest ważne dla zdrowia? Kiedy tętno staje się niebezpieczne? Jak rozpoznać tachykardię i na co zwrócić uwagę?

Tętno, czyli liczba uderzeń serca na minutę, jest jednym z podstawowych parametrów,…
CZYTAJ