Leczenie ortodontyczne. Jak utrwalić efekt leczenia ortodontycznego?



Wydawać by się mogło, że wraz z usunięciem stałego aparatu ortodontycznego kończy się cały proces leczenia pacjenta. Nic bardziej mylnego – właśnie wtedy następuje etap retencji, który decyduje o końcowych efektach korekcji wady zgryzu.

Retencja – co to takiego?

Retencja to nieodłączny element leczenia ortodontycznego. Choć po zdjęciu stałego aparatu zęby znajdują się już w prawidłowej pozycji, to zaprzestanie kolejnych kroków może ten efekt zaprzepaścić. Aby uniknąć niepożądanych zmian stosowane są różne aparaty retencyjne – retainery, które stabilizują nowe ustawienie zgryzu. Niektóre z nich są ruchome, inne zaś ortodonta zakłada na stałe.

Czas trwania retencji

Ciężko precyzyjnie określić, który pacjent będzie potrzebował dłuższego okresu retencji. Przyjmuje się, że etap ten trwać może nawet kilka lat. Przeważnie stanowi on co najmniej połowę czasu, który poświecono na leczenie aparatem ortodontycznym.



– Długość retencji uzależniona jest od wielu czynników, m.in. od rodzaju zastosowanego wcześniej leczenia, stopnia wady zgryzu czy predyspozycji genetycznych. Bardzo ważny jest również wiek pacjenta – im wyższy, tym czas retencji się wydłuża, a uzyskane rezultaty trudniej jest utrzymać. Pod uwagę bierze się także potencjalny wpływ zębów mądrości. W przyszłości mogą one zaburzyć efekty leczenia. Długość retencji zależy jednak przede wszystkim od indywidualnych potrzeb każdego pacjenta – wyjaśnia dr hab. n. med. Piotr Fudalej, University of Bern.

modanaurode.pl  -  ortodontyczne leczenie

Warto zapamiętać

Aparat retencyjny powinien być przechowywany w specjalnym pojemniku, aby uniknąć jego zgubienia lub zabrudzenia. Nie wolno regulować retainera na własną rękę. Jeśli czujesz, że został źle dopasowany, natychmiast zgłoś się do ortodonty. Aby jak najszybciej przyzwyczaić się do aparatu retencyjnego warto ćwiczyć mówienie, np. poprzez czytanie na głos.

– Jeśli chcemy, żeby leczenie przyniosło oczekiwane rezultaty, należy przestrzegać rad lekarz i stosować się do jego zaleceń. Zachowanie higieny i regularne czyszczenie aparatu retencyjnego pozwoli na pozbycie się płytki bakteryjnej oraz nieprzyjemnego zapachu, który może pojawić się podczas kuracji – dodaje dr hab. n. med. Piotr Fudalej.

Niezależnie od stosowanego rozwiązania nie można bagatelizować tego ważnego etapu leczenia. Systematyczne wizyty u ortodonty i konsekwentne noszenie retainera zapewnią ochronę właściwie ustawionych zębów przed ponownym ich skrzywieniem.

Aktywność po posiłku – kardiologiczne argumenty za świątecznym spacerem

Wielkanocny czas, choć pełen radości i kulinarnych tradycji, może nieść także wyzwania zdrowotne. To właśnie w tym okresie kardiolodzy obserwują…
CZYTAJ

Choroba wieńcowa – jak ją rozpoznać i kiedy zgłosić się do lekarza?

Choroby serca i układu krążenia od lat pozostają jednym z najpoważniejszych wyzwań zdrowotnych naszych czasów. Mimo postępu medycyny, wciąż zbyt…
CZYTAJ

Nowe podejście do terapii przeciwwirusowych – badania Polki mogą pomóc w walce z HIV i SARS-CoV-2

Nowe podejście do terapii przeciwwirusowych – badania Polki mogą pomóc w walce z HIV i SARS-CoV-2. Dr inż. Hanna Orlikowska-Rzeźnik,…
CZYTAJ

Wiosna a alergie – jak sobie radzić w trudnym sezonie? 

Wiosna to wymagający czas dla alergików, ale odpowiednie leczenie, unikanie alergenów i zmiana codziennych nawyków mogą skutecznie zmniejszyć uciążliwe objawy.…
CZYTAJ

Dlaczego odpowiednie tętno jest ważne dla zdrowia? Kiedy tętno staje się niebezpieczne? Jak rozpoznać tachykardię i na co zwrócić uwagę?

Tętno, czyli liczba uderzeń serca na minutę, jest jednym z podstawowych parametrów, które pozwalają ocenić stan zdrowia. Prawidłowe tętno ma…
CZYTAJ

1 na 3 Polaków jest zadowolonych ze stanu swojego zdrowia. Skąd czerpiemy wiedzę o zdrowiu?

Tylko 30% dorosłych Polaków ocenia swój stan zdrowia pozytywnie, jak wynika z badania „Jak chorują Polacy” zrealizowanego na zlecenie Nationale-Nederlanden.…
CZYTAJ

Niecodzienna perspektywa w codziennej pracy – jak wspierać osoby w spektrum autyzmu?

2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu – dzień, który skłania do refleksji nad tym, jak w codziennym życiu –…
CZYTAJ

Zegar biologiczny nie zna zmiany czasu. Dlatego Twój organizm się buntuje

Już w najbliższy weekend czeka nas zmiana czasu z zimowego na letni. Choć przesunięcie wskazówek zegara o jedną godzinę może…
CZYTAJ

Skuteczne badania USG w klinice U Lekarzy w Warszawie

Ultrasonografia (USG) jest jednym z podstawowych i nieinwazyjnych badań, dzięki któremu można przeprowadzić diagnostykę narządów wewnętrznych i wykryć różne schorzenia,…
CZYTAJ

Kiedy miesiączka boli za bardzo. Endometrioza bez tabu

Bolesne miesiączki, zmęczenie, dyskomfort? Dla wielu kobiet w Polsce to nie tylko “taka uroda”, a objawy endometriozy. Szczęśliwie, świadomość tej…
CZYTAJ

Jedyna na świecie. Puszcza Białowieska. 

Jedyna na świecie. Puszcza Białowieska. 
Rusza kampania informacyjno-edukacyjna dotycząca jedynego w Polsce obiektu przyrodniczego wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Instytut…
CZYTAJ

Dieta ketogenna: zapomniana broń w walce z padaczką

Dieta ketogenna łączona jest głównie z redukcją masy ciała i sposobem na szybkie spalanie tłuszczu. Jej historia ma znacznie głębsze,…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Aktywność po posiłku – kardiologiczne argumenty za świątecznym spacerem

Wielkanocny czas, choć pełen radości i kulinarnych tradycji, może nieść także wyzwania…
CZYTAJ

Choroba wieńcowa – jak ją rozpoznać i kiedy zgłosić się do lekarza?

Choroby serca i układu krążenia od lat pozostają jednym z najpoważniejszych wyzwań…
CZYTAJ

Nowe podejście do terapii przeciwwirusowych – badania Polki mogą pomóc w walce z HIV i SARS-CoV-2

Nowe podejście do terapii przeciwwirusowych – badania Polki mogą pomóc w walce…
CZYTAJ

Wiosna a alergie – jak sobie radzić w trudnym sezonie? 

Wiosna to wymagający czas dla alergików, ale odpowiednie leczenie, unikanie alergenów i…
CZYTAJ

Dlaczego odpowiednie tętno jest ważne dla zdrowia? Kiedy tętno staje się niebezpieczne? Jak rozpoznać tachykardię i na co zwrócić uwagę?

Tętno, czyli liczba uderzeń serca na minutę, jest jednym z podstawowych parametrów,…
CZYTAJ