6 pytań o implanty stomatologiczne



Mimo że implanty stomatologiczne są w Polsce dostępne od kilkunastu lat, to wciąż niewiele osób decyduje się na tę formę leczenia. Luźną, wypadającą protezę zębów można umocować na stałe, znacząco poprawiając komfort życia pacjenta.

Implanty to krok milowy w protetyce. Jednak dla pacjentów to wciąż wielka niewiadoma. Czy zabieg wszczepiania implantów boli? Czy paradontoza dyskwalifikuje z posiadania implantów? Czy trzeba o nie dbać? „Przecież się nie zepsują”. Ekspert odpowiada na najpopularniejsze pytania dotyczące implantów stomatologicznych. 

 

Jak wygląda procedura wszczepienia implantów?

Zabieg wszczepienia pojedynczych implantów zwykle przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym i ewentualnie z użyciem podtlenku azotu znanego jako gaz rozweselający. Pacjent więc nie czuje bólu, jedynie lekkie drgania w jamie ustnej. Przy wszczepianiu większej ilości implantów stosuje się sedację pod nadzorem anestezjologa.

Po wszczepieniu pojedynczego implantu, czyli tytanowej śrubki, która pełni rolę korzenia, zazwyczaj trzeba odczekać 2-6 miesiące, zanim założy się na niego zewnętrzną, widoczną część – koronę, wyglądającą jak naturalny ząb. Czas gojenia i pełnej integracji implantu z kością zależy od wielu czynników, choćby gęstości kości w danym miejscu, indywidualnych warunków w jamie ustnej pacjenta oraz stosowania się do zaleceń stomatologa, np. u palaczy jest to odstawienie nikotyny, która zaburza procesy regeneracji tkanek, a także zwiększa szanse na odrzucenie implantu.

Po zabiegu pacjent może odczuwać dolegliwości bólowe i dyskomfort w miejscu implantu, zalecane są więc środki przeciwbólowe (paracetamol, ibuprofen) i okłady z lodu.

Dla kogo implanty?

Obecnie istnieje ponad 40 różnych rodzajów implantów stomatologicznych, które są odpowiedzią na różnorodność przypadków medycznych i potrzeb pacjentów. Zabieg wszczepienia implantów stomatologicznych to uniwersalne rozwiązanie dla każdego, kto stracił zęby, czy to w wyniku złych nawyków, powikłań chorób zębów i dziąseł lub też urazu mechanicznego np. podczas wypadku. Przeszkodą przy zabiegu implantacji nie jest wiek, w niektórych przypadkach również choroby ogólnoustrojowe oraz schorzenia jamy ustnej.

– Na implanty można zdecydować się od 21. roku życia, a nawet w wieku późno dojrzałym. Przy odpowiedniej opiece stomatologa przeszkodzą nie są także choroby dziąseł czy osteoporoza. Choć aby implant poprawnie się przyjął w szczęce, kluczowy jest stan i ilość kości, która wspiera tytanową śrubę. Dobra wiadomość to ta, że nawet gdy ten warunek nie jest spełniony, możliwa jest chirurgiczna odbudowa struktur kostnych dzięki specjalnym biomateriałom, czyli tzw. sterowana regeneracja kości. Warto dodać, że na implanty mogą się zdecydować nawet osoby z cukrzycą, jeżeli jest leczona i kontrolowana pod okiem diabetologa – mówi lek. stom. Waldemar Stachowicz, implantolog z Centrum Leczenia i Profilaktyki Paradontozy Periodent w Warszawie.

Jak wypadają implanty na tle innych rozwiązań protetycznych takich jak proteza lub mosty?

Implanty sprawdzą się w sytuacji, kiedy ruchoma proteza nie jest dla nas komfortowa, uniemożliwia nam właściwe przeżuwanie jedzenia i dostają się pod nią resztki jedzenia, a klej nie jest wystarczający. Implanty są dość bezpieczną metodą leczenia, badania kliniczne wskazują, że nawet 98% implantów właściwie zrasta się z tkankami pacjenta. Nawet w przypadkach niskiej gęstości kości, zabieg w większości przypadków kończy się sukcesem.

– Głównym atutem implantów jest ich biokompatybilność z tkankami jamy ustnej oraz trwałość. Kiedy inne rozwiązania protetyczne wymagają napraw czy wymiany średnio co 5 (proteza) lub 10-15 lat (korony, mosty), implanty przy zachowaniu prawidłowej higieny i nawyków mogą służyć nam w idealnym stanie wiele lat. Jest to też rozwiązanie o wysokiej estetyce

– korony osadzone na tytanowych śrubach są kształtem i kolorem najbardziej zbliżone do naturalnego zęba, dużym komforcie i takiej samej funkcjonalności jak prawdziwy ząb – wyjaśnia stomatolog. Pacjent nie musi tak jak się to dzieje w przypadku np. protez ruchomych, zdejmować ich do zabiegów higienizacyjnych, nie musi się również martwić ruchomością protezy przy spotkaniach towarzyskich lub spożywaniu posiłków. – Jest to co prawda najbardziej kosztowne rozwiązanie protetyczne, ale za jego ceną idzie znacząca poprawa jakości życia pacjentów. W dłuższej perspektywie są więc najkorzystniejszym rozwiązaniem – dodaje ekspert.



Kiedy zdecydować się na implanty?

Implanty mają szerokie zastosowanie, mogą być wykorzystane do uzupełnienia pojedynczych ubytków, ubytków wielozębowych, ale też w przypadku bezzębia – wtedy zastępują wszystkie zęby. Na implantach mocowane są także mosty (na dwóch zębach/implantach zakłada się kilka koron) lub jako stabilizatory pod protezy.

Istnieje także metoda All-on-4, która dzięki wszczepieniu 4 implantów w odpowiednich miejscach łuku, pozwala na rekonstrukcję pełnego łuku zębowego w żuchwie (4 implanty) lub w szczęce (4-6 implantów). Metoda ta cechuje się wysoką estetyką, większą oszczędnością czasu i kosztów w porównaniu z np. technikami wymagającymi regeneracji kości.

Implanty mogą też służyć wspomagająco przy leczeniu ortodontycznym, co umożliwia bardziej komfortowe dla pacjenta, szybsze i łatwiejsze przesuwanie się zębów. W takim przypadku wszczepiane są mikroimplanty, specjalne miniaturowe śruby (mają 6-12 mm długości), które zapewniają pełne zakotwiczenie, nie integrują się z kością, a po zakończonym leczeniu są usuwane.

Wygodnym rozwiązaniem są także implanty tymczasowe, na których osadzane są tymczasowe uzupełnienia protetyczne podczas procesu osteointegracji implantu docelowego i wykonania na nim ostatecznej rekonstrukcji uzębienia. Taka technika jest komfortowa dla pacjenta, ponieważ zapewnia szybki efekt estetyczny (pacjent nie wychodzi z gabinetu z ubytkami zębowymi) i funkcjonalność narządu żucia.

Po wygojeniu wszczepy dwufazowe zostają usunięte, wtedy też można wykonać docelową pracę implantoprotetyczną. Implanty tymczasowe mogą też służyć wspomagająco jako zakotwiczenie prac tymczasowych podczas np. zabiegów chirurgicznych.

Czy choroby przyzębia wpływają na proces implantacji?

Każdy pacjent to indywidualny przypadek, który wymaga dokładnej diagnostyki i nieco innego podejścia. Choroby przyzębia w zależności od ich powikłań mogą utrudniać lub uniemożliwić proces implantacji, ponieważ często uszkadzają fundament dla implantów, czyli struktury kostne.

– Nieleczone choroby dziąseł mogą w następstwie prowadzić do utraty kości, co może skazywać proces wszczepienia implantów zębowych na niepowodzenie. Z kolei na choroby dziąseł są bardziej narażeni pacjenci z cukrzycą, białaczką, anoreksją, bulimią, ale także kobiety w ciąży lub te, które spożywają tabletki antykoncepcyjne. Ale jeśli paradontoza jest wyleczona, a pacjent zmienił nawyki higieniczne i żywieniowe, to założenie implantów jest możliwe – mówi dr Stachowicz.

lek. stom. Waldemar Stachowicz nasi eskperci

Jak należy dbać o implanty?

Implanty nie wymagają więcej uwagi niż naturalne zęby, tak samo należy je szczotkować i nitkować. Próchnica implantów nie dotknie, bo korony są wykonywane z ceramiki, jednak mają na nie wpływ inne dolegliwości m.in. bruksizm, czyli zgrzytanie zębami lub schorzenie dziąseł tzw. periimplantitis, zakażenie bakteryjne tkanek dookoła implantu.

 

Na zdjęciu: lek. stom. Waldemar Stachowicz

– Taka infekcja może spowodować rozpad kości, obluzowanie, a nawet wypadnięcie implantu. Najlepszą profilaktyką jest codzienna higiena, a co 3-4 miesiące profesjonalne zabiegi higienizacyjne u stomatologa. Z kolei zgrzytanie zębami można ograniczyć używając tzw. mouth guard, szyny zgryzowej zakładanej na zęby. Ważne są także okresowe przeglądy w gabinecie, gdzie specjalista upewnia się, że implanty się poprawnie przyjęły i nie ma niepokojących objawów – wyjaśnia specjalista.

Aktywność po posiłku – kardiologiczne argumenty za świątecznym spacerem

Wielkanocny czas, choć pełen radości i kulinarnych tradycji, może nieść także wyzwania zdrowotne. To właśnie w tym okresie kardiolodzy obserwują…
CZYTAJ

Choroba wieńcowa – jak ją rozpoznać i kiedy zgłosić się do lekarza?

Choroby serca i układu krążenia od lat pozostają jednym z najpoważniejszych wyzwań zdrowotnych naszych czasów. Mimo postępu medycyny, wciąż zbyt…
CZYTAJ

Nowe podejście do terapii przeciwwirusowych – badania Polki mogą pomóc w walce z HIV i SARS-CoV-2

Nowe podejście do terapii przeciwwirusowych – badania Polki mogą pomóc w walce z HIV i SARS-CoV-2. Dr inż. Hanna Orlikowska-Rzeźnik,…
CZYTAJ

Wiosna a alergie – jak sobie radzić w trudnym sezonie? 

Wiosna to wymagający czas dla alergików, ale odpowiednie leczenie, unikanie alergenów i zmiana codziennych nawyków mogą skutecznie zmniejszyć uciążliwe objawy.…
CZYTAJ

Dlaczego odpowiednie tętno jest ważne dla zdrowia? Kiedy tętno staje się niebezpieczne? Jak rozpoznać tachykardię i na co zwrócić uwagę?

Tętno, czyli liczba uderzeń serca na minutę, jest jednym z podstawowych parametrów, które pozwalają ocenić stan zdrowia. Prawidłowe tętno ma…
CZYTAJ

1 na 3 Polaków jest zadowolonych ze stanu swojego zdrowia. Skąd czerpiemy wiedzę o zdrowiu?

Tylko 30% dorosłych Polaków ocenia swój stan zdrowia pozytywnie, jak wynika z badania „Jak chorują Polacy” zrealizowanego na zlecenie Nationale-Nederlanden.…
CZYTAJ

Niecodzienna perspektywa w codziennej pracy – jak wspierać osoby w spektrum autyzmu?

2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu – dzień, który skłania do refleksji nad tym, jak w codziennym życiu –…
CZYTAJ

Zegar biologiczny nie zna zmiany czasu. Dlatego Twój organizm się buntuje

Już w najbliższy weekend czeka nas zmiana czasu z zimowego na letni. Choć przesunięcie wskazówek zegara o jedną godzinę może…
CZYTAJ

Skuteczne badania USG w klinice U Lekarzy w Warszawie

Ultrasonografia (USG) jest jednym z podstawowych i nieinwazyjnych badań, dzięki któremu można przeprowadzić diagnostykę narządów wewnętrznych i wykryć różne schorzenia,…
CZYTAJ

Kiedy miesiączka boli za bardzo. Endometrioza bez tabu

Bolesne miesiączki, zmęczenie, dyskomfort? Dla wielu kobiet w Polsce to nie tylko “taka uroda”, a objawy endometriozy. Szczęśliwie, świadomość tej…
CZYTAJ

Jedyna na świecie. Puszcza Białowieska. 

Jedyna na świecie. Puszcza Białowieska. 
Rusza kampania informacyjno-edukacyjna dotycząca jedynego w Polsce obiektu przyrodniczego wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Instytut…
CZYTAJ

Dieta ketogenna: zapomniana broń w walce z padaczką

Dieta ketogenna łączona jest głównie z redukcją masy ciała i sposobem na szybkie spalanie tłuszczu. Jej historia ma znacznie głębsze,…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Aktywność po posiłku – kardiologiczne argumenty za świątecznym spacerem

Wielkanocny czas, choć pełen radości i kulinarnych tradycji, może nieść także wyzwania…
CZYTAJ

Choroba wieńcowa – jak ją rozpoznać i kiedy zgłosić się do lekarza?

Choroby serca i układu krążenia od lat pozostają jednym z najpoważniejszych wyzwań…
CZYTAJ

Nowe podejście do terapii przeciwwirusowych – badania Polki mogą pomóc w walce z HIV i SARS-CoV-2

Nowe podejście do terapii przeciwwirusowych – badania Polki mogą pomóc w walce…
CZYTAJ

Wiosna a alergie – jak sobie radzić w trudnym sezonie? 

Wiosna to wymagający czas dla alergików, ale odpowiednie leczenie, unikanie alergenów i…
CZYTAJ

Dlaczego odpowiednie tętno jest ważne dla zdrowia? Kiedy tętno staje się niebezpieczne? Jak rozpoznać tachykardię i na co zwrócić uwagę?

Tętno, czyli liczba uderzeń serca na minutę, jest jednym z podstawowych parametrów,…
CZYTAJ