Jak uchronić się przed krwawieniem z dziąseł? 4 proste sposoby



Zdarza się, że podczas mycia zębów krwawią Ci dziąsła? Nie bagatelizuj problemu. – Krwawienie z dziąseł podczas zwykłego szczotkowania lub nitkowania może być pierwszym objawem paradontozy. Warto w porę zareagować – mówi dr Przemysław Stankowski, autor poradnika stomatologicznego „Bądź bystry u dentysty”. Jak nie dać się chorobie?

 

Paradontoza, czyli co?

Paradontoza to przewlekła infekcja bakteryjna, która nieleczona prowadzi do utraty zębów, dziąsła, a nawet kości. Jej najczęstszą przyczyną jest niewłaściwa higiena lub, co gorsze, jej brak.  – Źródłem paradontozy są namnażające się w jamie ustnej bakterie, głównie groźne Streptococcus mutans i Lactobacillus.W porę nieusunięte, zastygają, tworząc twardy kamień nazębny. Ten z kolei podrażnia dziąsła i błonę śluzową, prowadząc do groźnych stanów zapalnych i infekcji – mówi dr Przemysław Stankowski.

Po tym poznasz problem

Jednym z najczęstszych objawów  paradontozy jest krwawienie z dziąseł. Zaniepokoić powinno nas także rozchwianie zębów, powstawanie przerw, wychylanie się zębów do przodu, ból dziąseł, zaczerwienienia i zasinienia dziąseł oraz obrzęki. Schorzeniu często towarzyszy także nieprzyjemny zapach z ust. Jak uchronić się przed nim?

1. Opracuj nowy rytuał codziennej higieny

– Po pierwsze myj zęby przynajmniej 2 razy dziennie, zawsze po 6-8 minut. Zamień szczoteczkę z twardym włosiem, na szczoteczkę z miękkim. Łagodniej traktuje ona dziąsła, a daje taki sam efekt podczas szczotkowania. Warto także skonsultować z dentystą technikę mycia zębów. Istnieje kilka metod szczotkowania zębów, w tym niezwykle delikatne przeznaczone dla osób z chorobami przyzębia np. metoda roll, która wymiata bakterie od dziąseł ku górze zęba. Do rytuału koniecznie należy wprowadzić nitkę stomatologiczną. Usunie ona resztki jedzenia i bakterie z przestrzeni międzyzębowych – radzi autor poradnika „Bądź bystry u dentysty”.

2. Szczoteczka, która wie jak masować

Można także postawić na alternatywę, czyli szczoteczkę elektryczną. – Taka szczoteczka wykonuje pracę za nas, nie tylko myje, ale co ważne dzięki ruchom rotacyjnym masuje dziąsła i pobudza w nich krążenie, doprowadzając składniki odżywcze do tkanek, a co za tym idzie – wzmacnia je. Z kolei odpowiednie ułożenie włosia sprawia, że bakterie usuwane są także z kieszonek międzyzębowych – mówi specjalista. Jaką szczoteczkę polecają dentyści? Warto zaopatrzyć się w szczoteczkę mającą funkcje obrotowo-masujące, niewielką główkę z miękkim włosiem oraz czujniki sygnalizujące zbyt mocny nacisk, co uchroni przed podrażnieniami lub szczoteczkę soniczną.



3. Dbaj o higienę… szczoteczki

Higiena szczoteczki, jest równie ważna, co higiena jamy ustnej, zwłaszcza u osób z chorobami dziąseł. – Szczoteczkę musimy wymieniać bezwzględnie co 2 miesiące, pamiętajmy, że po tym czasie staje się ona sama siedliskiem groźnych bakterii. Nigdy nie postawiajmy jej odkrytej, zaopatrzmy się w specjalne pokrowce lub pudełka na szczoteczki.  Ważne, aby po myciu dobrze wypłukać i osuszyć szczoteczkę – mówi.

4. Zdaj się na higienę u dentysty

Domowa higiena to jednak nie wszystko. Podstawą jest także profesjonalna higienizacja u dentysty. – Zabiegi czyszczenia zębów są podstawą w leczeniu chorób przyzębia. Składa się na nie skaling, czyli zabieg usuwania kamienia nazębnego przy pomocy ultradźwięków, piaskowanie, czyli oczyszczanie zębów z osadu i przebarwień, polishing, czyli polerowanie zębów pastą zawierającą fluor oraz fluoryzacja, czyli zabezpieczenie zębów przed nadwrażliwością i próchnicą. Takie zabiegi powinniśmy wykonywać przynajmniej raz w roku. I bez obaw – wszystkie są bezbolesne – mówi specjalista.

Co jeszcze uchroni nas przed paradontozą? Dentyści bezwzględnie zalecają rzucenie palenia, ze względu na podrażniające dziąsła toksyny zawarte w papierosach. Konieczna jest także zmiana diety. Tę należy uzupełnić o owoce i warzywa, zwłaszcza zawierające witaminę D, C i magnez. Zalecana jest także suplementacja witaminami, minerałami oraz kwasami omega 3. Z menu muszą także zniknąć wszelkie potrawy mogące podrażniać dziąsła np. chipsy.

Kwasy i moc natury Co warto wiedzieć o pielęgnacji skóry z trądzikiem różowatym?

Filarem efektywności w przypadku trądziku różowatego jest kompleksowe połączenie zastosowania leków, diety i właściwej pielęgnacji. Jesień to czas, kiedy skóra…
CZYTAJ

Zastosowanie sztucznej inteligencji w medycynie. Jakie są korzyści dla pacjentów i lekarzy?

Rozwój sztucznej inteligencji w medycynie, w tym w kardiologii, staje się coraz bardziej widoczny. Jakie możliwości oferuje AI w porównaniu…
CZYTAJ

Nie ma pięknego uśmiechu bez zdrowych dziąseł! Dowiedz się, jak dbać o dziąsła i czego unikać, aby im nie szkodzić.

Piękny i zdrowy uśmiech najczęściej kojarzy się z białymi, równymi zębami. Myśląc o pielęgnacji jamy ustnej, również pierwsze skojarzenie koncentruje…
CZYTAJ

Anti-aging w tandemie Duety składników dla jesiennego odmłodzenia

Anti-aging to jeden z priorytetów jesieni. Nasza skóra wciąż odczuwa konsekwencje letnich szaleństw, a już na horyzoncie pojawiają się Święta…
CZYTAJ

Prawdziwe piękno w dobie sztucznej inteligencji – Dove rozpoczyna kampanię #PrawdziwePiekno i ponownie zmienia definicję piękna

20 lat temu marka Dove po raz pierwszy pokazała światu, jak wygląda prawdziwe piękno. W 2004 roku rozpoczęła kampanię od…
CZYTAJ

Migrena wymaga leczenia – Europejski Dzień Migreny

Chociaż z migreną zmaga się już ponad 8 milionów osób w Polsce, jedynie część z nich wie, że tę chorobę…
CZYTAJ

Chcesz zregenerować włosy po lecie? Wybierz kompleksową pielęgnację!

Ekspozycja na promieniowanie UV, słona woda morska oraz częste mycie i stylizowanie sprawiają, że po wakacjach nasze włosy są suche,…
CZYTAJ

Schudnąć czy zaakceptować? W poszukiwaniu równowagi i dobrostanu w realiach toksycznej kultury dietetycznej

Nierealistyczne standardy piękna kształtowane przez media i społeczeństwo sprawiają, że coraz więcej osób zadaje sobie pytanie: zmierzyć się z odchudzaniem…
CZYTAJ

Placki ziemniaczane z cukinią à la gofry

Chrupiące na zewnątrz, miękkie w środku, z aromatem czosnku i delikatnym posmakiem cukinii. Idealnie sprawdzą się jako finezyjna przekąska lub…
CZYTAJ

Prokrastynacja – kiedy powinna niepokoić i jak zapanować nad wiecznym odwlekaniem?

Choć sama prokrastynacja nie jest jednostką chorobową, a jedynie mechanizmem obronnym przed trudnymi uczuciami, to długotrwałe odwlekanie i dobrowolne odraczanie…
CZYTAJ

Pokaz najnowszej kolekcji DENI CLER jesień – zima 2024

Subtelność, szyk i elegancja – pokaz najnowszej kolekcja Deni Cler „Sono Deni” za nami! 3 września 2024 roku, w wyjątkowych…
CZYTAJ

Nothing but Vanda Novak. Nowa kolekcja marki na sezon AW 2024/2025


To brawurowe marzenie - założyć buty i nic poza tym. Bo niczego więcej nie potrzebujesz. Tak właśnie jest z nową…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Zastosowanie sztucznej inteligencji w medycynie. Jakie są korzyści dla pacjentów i lekarzy?

Rozwój sztucznej inteligencji w medycynie, w tym w kardiologii, staje się coraz…
CZYTAJ

Migrena wymaga leczenia – Europejski Dzień Migreny

Chociaż z migreną zmaga się już ponad 8 milionów osób w Polsce,…
CZYTAJ

Prokrastynacja – kiedy powinna niepokoić i jak zapanować nad wiecznym odwlekaniem?

Choć sama prokrastynacja nie jest jednostką chorobową, a jedynie mechanizmem obronnym przed…
CZYTAJ

Druga edycja Centralnego Klubu Pacjenta w Katowicach

Kilkadziesiąt stoisk z badaniami profilaktycznymi, poradami edukacyjnymi i stanowiskami ekspertów medycyny, a…
CZYTAJ

Urazy stawu skokowego to nie tylko domena sportowców. 
Jak się nie uszkodzić w codziennym życiu?

Choć sportowcy, szczególnie koszykarze i lekkoatleci są bardziej narażeni na kontuzje stawu…
CZYTAJ