Choroby dziąseł lepiej unikać. Oto 5 prostych rad, jak tego dokonać



Bez zdrowych dziąseł – nie mamy szansy na piękny uśmiech. To właśnie  one są podporą i bazą naszych zębów. Choroby dziąseł, to oprócz próchnicy, najpowszechniejsze schorzenie jamy ustnej. Oto 5 prostych sposobów, jak unikać tej nieprzyjemnej i bolesnej dolegliwości, która może prowadzić do przedwczesnej utraty zębów.

Co to jest recesja?

Chorób dziąseł nie możemy bagatelizować, zwłaszcza jednej – recesji dziąsła, czyli odsłonięcia tzw. szyjek zębowych . To bolesny proces, który powoduje że zęby stają się wrażliwe i podatne na próchnicę. Przyczyn recesji może być kilka: niewłaściwe szczotkowanie, paradontoza, wady zgryzu czy brakami w uzębieniu. Objawy są łatwe do zaobserwowania – odsłonięta powierzchnia korzenia zęba, jego widoczny żółty kolor, nadwrażliwość na zimno i ciepło. Jeśli w porę nie zareagujemy na te zmiany, mogą stać się nieodwracalne. Jak do tego nie dopuścić?

Rada 1: Używaj odpowiedniej szczoteczki

Na sklepowych półkach możemy znaleźć szeroki wybór szczoteczek do zębów, mimo to aż 800 tysięcy Polaków nie posiada żadnej! Znalezienie odpowiedniej szczoteczki sprawia, że mycie zębów staje się bardziej efektywne. – Ważne jest, by używać szczoteczki z miękkim włosiem, a w przypadku osób, które cierpią na recesję dziąseł specjalnej z super miękkim włosiem. Szczoteczkę należy wymieniać przynajmniej co 3 miesiące – radzi lek. stom. Przemysław Stankowski, współautor poradnika stomatologicznego dla pacjentów „Bądź bystry u dentysty”. Można także rozważyć zakup specjalnej szczoteczki elektrycznej, która usunie więcej płytki nazębnej niż tradycyjna.

Rada 2: Zaprzyjaźnij się z nicią dentystyczną

Mało osób korzysta z tego przydatnego gadżetu do higieny jamy ustnej, a to duży błąd. Między zębami znajdują się miejsca, gdzie nie dotrzemy za pomocą szczoteczki do zębów. Jak używać nici dentystycznej? Nie ma nic prostszego! – Odrywamy kawałek nici, zawijamy jej końce w około palców i wsuwamy pomiędzy dwa zęby. Kiedy nić dojdzie do dziąseł, przesuwamy ją z dołu do góry – wyjaśnia dr Stankowski. Najlepiej w ten sposób czyścić zęby dwa razy dziennie.

Rada 3: Poznaj odpowiednią technikę szczotkowania

Mycie zębów, dla niektórych to sprawa oczywista. Okazuje się jednak, że nie dla wszystkich. Według badań portalu Dentysta.eu aż 3,8 mln. Polaków w ogóle nie myje zębów. Istnieje kilka złotych zasad odpowiedniego szczotkowania. Stosując je w codziennej higienie jamy ustnej możemy zapobiec wielu chorobom zębów i dziąseł. – Zęby szczotkuj delikatnymi ruchami, ponieważ zbyt intensywne szczotkowanie może być przyczyną podrażnienia dziąseł. Zęby myj, co najmniej 2 minuty, dwa razy dziennie z użyciem pasty zawierającej fluor. Pamiętaj również, żeby zwrócić uwagę na tylne zęby oraz język, na którym także znajdują się bakterie – radzi ekspert.



Rada 4: Pozbądź się kamienia nazębnego

Jesteśmy w stanie usunąć całej płytki nazębnej domowymi sposobami. Jeżeli nie jesteśmy sami w stanie efektywnie oczyszczać zębów to  potrzebne są profesjonalne zabiegi usuwania kamienia w gabinecie stomatologicznym.- Jest to zabieg całkowicie bezbolesny, a jego efekty widać na pierwszy rzut oka! – przekonuje dr Przemysław Stankowski. Jak często usuwać kamień? -Odpowiedź na to pytanie zależy od indywidualnych predyspozycji pacjenta. Kontrolę należy wykonywać ten przynajmniej 2 razy w roku, a przy prawidłowym szczotkowaniu i nitkowaniu kamień nie powinien się w ogóle osadzać! – dodaje.

Rada 5: Pamiętaj o regularnych wizytach u dentysty

Często zdarza się, że u stomatologa pojawiają się osoby, które nie są już w stanie wytrzymać bólu zęba i czeka je długie leczenie. Można temu zapobiec! Jeśli pojawicie się u dentysty przynajmniej dwa razy do roku unikniecie nieprzyjemnych niespodzianek. – Za pomocą specjalnego urządzenia w gabinecie jesteśmy w stanie sprawdzić stan dziąseł pacjenta. Mierzy ono przestrzeń pomiędzy kością a dziąsłami, jeśli są one głębokie oznacza to problem – tłumaczy specjalista. Dentysta dodatkowo pomoże rozwiać wszelkie wątpliwości i odpowiedzieć na nurtujące pytania dotyczące odpowiedniej higieny zębów i dziąseł.

***

Więcej wskazówek dotyczących higieny i zdrowia jamy ustnej znajdziemy w przewodniku „Bądź bystry u dentysty” autorstwa stomatologów Doroty i Przemysława Stankowskich.

Lek. stom. Przemysław Stankowski jest współautorem pierwszego w Polsce poradnika stomatologicznego „Bądź bystry u dentysty”, w którym w sposób humorystyczny i przy pomocy znanego rysownika – Henryka Sawki radzi pacjentom, jak dbać o zdrowie jamy ustnej. Specjalista prowadzi także z żoną (współautorką książi) własną praktykę stomatologiczną w Poznaniu. 

Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach (EAAD) został ustanowiony w 2008 r. przez Komisję Europejską i jest obchodzony corocznie w dniu 18 listopada w całej Europie.

W ramach EAAD i WAAD na całym świecie organizowane są wydarzenia kierowane do społeczeństwa oraz specjalistów medycznych, propagujących wiedzę na temat…
CZYTAJ

Żylaki to problem milionów Polaków. Jak skutecznie zapobiegać i leczyć?

Żylaki to powszechny problem zdrowotny dotykający niemal połowę dorosłej populacji w Polsce. Częstotliwość występowania niewydolności żylnej jest wyższa niż cukrzycy…
CZYTAJ

Jak holistyczne podejście do zdrowia poprawia nasze samopoczucie?


W życiu wielu kobiet pojawiają się momenty, gdy stres zaczyna odbijać się nie tylko na zdrowiu fizycznym, ale także na…
CZYTAJ

Relacja ze spotkania prasowego, 5 edycji kampanii #lubiesiebie, z udziałem znanych ambasadorek.

W warszawskiej restauracji PRIMITIVO Kuchnia i Wino odbyło się spotkanie prasowe dedykowane 5. edycji kampanii #lubiesiebie, której inicjatorem jest dr…
CZYTAJ

Na cukrzycę choruje cała rodzina. Jak wspierać bliską osobę z cukrzycą?

Cukrzyca, choć jest chorobą nieuleczalną, gdy jest wyrównana, daje szansę na aktywne życie. Jednak, by tak się stało, niezbędne wręcz…
CZYTAJ

Retinoidy i witaminy w beauty-planie 3 kluczowe potrzeby skóry

Schyłek roku to czas podsumowań i ustalania beauty-planów. Jesień jest królową zmian. To właśnie teraz najuważniej obserwujemy stan skóry i…
CZYTAJ

Rola mikrobiomu i diety w utrzymaniu zdrowych jelit

Mikroorganizmy zamieszkują zarówno środowisko zewnętrzne, jak i wnętrze ludzkiego organizmu. Ich zespoły tworzą mikrobioty, które zasiedlają różne obszary ciała, jak…
CZYTAJ

Movember – kobiety cichymi bohaterkami walki o zdrowie mężczyzn

W listopadzie na ulicach królują wąsy, a w mediach i rozmowach coraz częściej pada jedno hasło – Movember. To międzynarodowa…
CZYTAJ

Jakość powietrza w Polsce uzależniona jest nie tylko od działalności człowieka

Jakość powietrza w Europie znacznie się poprawiła w ciągu ostatnich dziesięcioleci, ale zanieczyszczone powietrze nadal stanowi największe zagrożenie dla zdrowia…
CZYTAJ

Jak wybierać odpowiednie kosmetyki do pielęgnacji stref intymnych?

Zdrowie intymne zaczyna się od odpowiedniej pielęgnacji i świadomego wyboru kosmetyków. Choć często skupiamy się na codziennym oczyszczaniu, pielęgnacja delikatnych…
CZYTAJ

5 listopada 39 lat temu przeprowadzono pierwszy udany przeszczep serca – wspomnienia prof. A. Bochenka

To było 39 lat temu, 5 listopada - Serce zostało wycięte, a w klatce piersiowej pojawiła się ogromna, pusta przestrzeń,…
CZYTAJ

Co to jest innowacyjna rehabilitacja neurologiczna i dlaczego jest tak ważna?

Rehabilitacja neurologiczna odgrywa kluczową rolę w procesie próby powrotu do zdrowia i maksymalnego przywrócenia utraconych funkcji u pacjentów ze schorzeniami…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach (EAAD) został ustanowiony w 2008 r. przez Komisję Europejską i jest obchodzony corocznie w dniu 18 listopada w całej Europie.

W ramach EAAD i WAAD na całym świecie organizowane są wydarzenia kierowane…
CZYTAJ

Żylaki to problem milionów Polaków. Jak skutecznie zapobiegać i leczyć?

Żylaki to powszechny problem zdrowotny dotykający niemal połowę dorosłej populacji w Polsce.…
CZYTAJ

Jak holistyczne podejście do zdrowia poprawia nasze samopoczucie?


W życiu wielu kobiet pojawiają się momenty, gdy stres zaczyna odbijać się…
CZYTAJ

Na cukrzycę choruje cała rodzina. Jak wspierać bliską osobę z cukrzycą?

Cukrzyca, choć jest chorobą nieuleczalną, gdy jest wyrównana, daje szansę na aktywne…
CZYTAJ

Movember – kobiety cichymi bohaterkami walki o zdrowie mężczyzn

W listopadzie na ulicach królują wąsy, a w mediach i rozmowach coraz…
CZYTAJ