Oddziaływanie leków na zęby. Zażywasz te leki? Uważaj na zęby! Leki wziewne a zęby…



Większość skutków ubocznych wywoływanych przez leki opisana jest w ulotce, którą każdy powinien przeczytać  przed zażyciem. Najczęściej zwracamy uwagę na interakcje z innymi lekami, przeciwwskazania czy wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów, możliwe problemy żołądkowe i skórne. Mało kto jednak zastanawia się nad oddziaływaniem leków na zęby. Tymczasem okazuje się, że wiele z nich ma istotny wpływ na stan jamy ustnej.

Leki wziewne a zęby – Astma psuje zęby?

Nie wykazano bezpośredniego związku pomiędzy zachorowaniem na astmę a zmianą stanu uzębienia. Wpływ na nie mogą mieć jednak przyjmowane za pomocą inhalatorów leki wziewne. Jak wynika z badań przeprowadzonych przez Wrocławski Uniwersytet Medyczny i Polskie Towarzystwo Stomatologiczne, część z tego typu medykamentów powoduje obniżenie pH w ustach, co może sprzyjać erozji zębów.

Również proszkowe leki wziewne, których składnikiem jest laktoza mogą powodować wzrost ryzyka wystąpienia próchnicy. Związane jest to z osiadaniem proszku na powierzchni zębów. Zdarza się także, że astmatycy mają zaburzone odczuwanie smaków, przez co spożywają posiłki bardziej kwaśne, mocniej solone i więcej piją.

– Osoby stosujące leki wziewne muszą szczególnie dbać o zęby i prawidłową higienę jamy ustnej. Po przyjęciu dawki leku warto, aby choć przepłukały usta wodą, która usunie osad ze szkliwa. Powinny także przechodzić częstsze kontrole stomatologiczne. Przy odpowiedniej pielęgnacji nie ma powodów do niepokoju – tłumaczy dr n. med. Mariusz Duda, właściciel Duda Clinic w Katowicach




Antybiotyk pomaga, ale też szkodzi

Antybiotyki należą do wyjątkowo silnych leków, które często wpływają na cały organizm i zazwyczaj mają wiele działań ubocznych. Jednym z antybiotyków, który wpływa na stan zębów jest tetracyklina. W skutek kumulowania się w szkliwie, może powodować jego stałe przebarwienia. Dzieje się tak jednak w przypadku, gdy antybiotyk podawany jest dłuższy czas dziecku.

W przypadku dorosłych nie ma obaw o przebarwienia. Nie zmienia to faktu, że antybiotyki ogólnie negatywnie wpływają na naturalną florę bakteryjną jamy ustnej, zaburzając jej równowagę. Może skutkować to pojawieniem się aft lub drożdżycy w postaci nadżerek i owrzodzeń. Są one nieraz bolesne, mogą prowadzić do powikłań. – W takim przypadku warto odwiedzić stomatologa lub lekarza pierwszego kontaktu. We wczesnej fazie zakażenia grzybami z grupy Candida mogą pomóc dostępne bez recepty płukanki.

Jednak nie bagatelizujmy tego typu dolegliwości, ponieważ mogą wymagać leczenia doustnymi lekami przeciwgrzybicznymi. Kluczową rolę odgrywa także higiena, której nie wolno nam zaniedbywać ze względu na niedyspozycję. To pogorszy jedynie sprawę – radzi dr Mariusz Duda.

Mniej śliny, więcej próchnicy

Wiele z dostępnych na rynku leków wpływa na ilość produkowanej przez nas śliny. Tak jest w przypadku niektórych środków na depresję, leków moczopędnych, uspokajających czy przeciwhistaminowych. Te ostatnie stosowane są w przypadku gwałtownych reakcji alergicznych lub zwykłego leczenia przewlekłego kataru siennego.

Dostępne są powszechnie, a pacjenci nie zawsze mają świadomość, jak ich długotrwałe stosowanie wpływa na zdrowie jamy ustnej. Ślina pomaga usuwać  resztki pokarmów, szkodliwe produkty metabolizmu bakterii oraz same bakterie z powierzchni nie tylko zębów, ale błon śluzowych.

– Niewystarczający przepływ śliny wydłuża czas pozostawania cukrów w obrębie jamy ustnej, a tym samym dłuższe działanie kwasów produkowanych przez bakterie. Zwiększa to ryzyko występowania kamienia nazębnego i próchnicy. Ważne jest więc, by nie brać leków tego typu dłużej niż jest to konieczne dla naszego zdrowia, a w trakcie ich przyjmowania szczególnie dbać o higienę jamy ustnej oraz nawilżanie jej odpowiednią ilością płynów, najlepiej wody – kończy dr Duda.

modanaurode.pl  -   dr Mariusz Duda

Dr n. med. Mariusz Duda ( na zdjęciu )jest uznanym stomatologiem, specjalistą w dziedzinie implantologii i chirurgii stomatologicznej. Działa aktywnie na forum międzynarodowych stowarzyszeń implantologicznych, jest współzałożycielem i aktualnym prezesem Polskiego Stowarzyszenia Implantologicznego oraz wiceprezydentem ICOI – International Congress of Oral Implantologists a także wiceprezydentem DGOI – Deutsche Gesellschaft für Orale Implantologie na Polskę.

Założył klinikę stomatologiczną Silesia Med, która w 2010 roku została przekształcona w klinikę Duda Clinic, jedną z najnowocześniejszych .

Dr n. med. Mariusz Duda

klinik stomatologicznych i implantologicznych na południu Polski. W Duda Clinic pacjenci obejmowani są kompleksową opieką stomatologiczną obejmującą m.in. diagnostykę, profilaktykę, endodoncję, stomatologię estetyczną i leczenie implantologiczne. Wysokie kwalifikacje i doświadczenie lekarzy Duda Clinic oraz dbałość o najwyższy komfort pacjenta gwarantują skuteczne i efektywne leczenie w doskonałej atmosferze.

Upały a choroby układu krążenia – jak dbać o serce w gorące dni?

Wysokie temperatury, choć dla wielu kojarzą się z letnim wypoczynkiem, mogą stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia - zwłaszcza dla osób…
CZYTAJ

E-papierosy pod lupą dentysty: co dzieje się w jamie ustnej po vapowaniu?

Używanie e-papierosów zdobyło w ostatnich latach ogromną popularność, jako alternatywa dla tradycyjnego palenia tytoniu. Choć początkowo uważano je za mniej…
CZYTAJ

Dieta onkologiczna: fakty i mity

Jak pokazują badania aż 65% pacjentów onkologicznych traci na wadze jeszcze przed pierwszą wizytą u specjalisty, a w trakcie leczenia…
CZYTAJ

Światowy Dzień Mikrobiomu 2025: jesteśmy coraz bardziej zainteresowani mikrobiotą, ale nasza świadomość jest wciąż niewystarczająca

Z okazji Światowego Dnia Mikrobiomu warto przyjrzeć się rosnącemu zainteresowaniu społeczeństwa mikrobiotą i jej wpływem na zdrowie. Dane z trzeciej…
CZYTAJ

Dlaczego nazywamy jelita drugim mózgiem? „To właśnie tam powstaje do 95% serotoniny!”

Czy Twój brzuch wie więcej niż myślisz? Coraz częściej mówi się o jelitach nie tylko jako o centrum trawienia, ale…
CZYTAJ

Co warto wiedzieć o SPF? ABC wiedzy na temat letniej fotoprotekcji

Jakie są wakacyjne potrzeby skóry? Skuteczna ochrona przeciwsłoneczna, nawilżenie i regeneracja to podstawa osiągnięcia efektu pięknej i zdrowej cery latem.…
CZYTAJ

ZADBAJ O OBJĘTOŚĆ Z KOSMETYKAMI STAPIZ

Szukasz produktów, które pomogą Ci utrzymać dużą objętość włosów na dłuższy czas bez efektu obciążenia? Sprawdź te kosmetyki STAPIZ. Dzięki…
CZYTAJ

Mokate Cappuccino ZERO to doskonały wybór dla osób, które chcą cieszyć się smakiem kawy, dbając przy tym o zdrowie

Mokate Cappuccino ZERO to doskonały wybór dla osób, które chcą cieszyć się smakiem kawy, dbając przy tym o zdrowie. Bez…
CZYTAJ

Kiedy ból zębów sprawia, że odmawiasz sobie letnich przyjemności..

Lato od razu przywodzi na myśl wakacje, lody i chłodne napoje. Niestety, nie każdy może cieszyć się swobodnie tymi przyjemnościami.…
CZYTAJ

Antyoksydacja, poprawa kolorytu skóry i demakijaż Co warto wiedzieć o kwasie ferulowym?

Kwas ferulowy to król multifunkcjonalności. Działa antyoksydacyjnie, przeciwstarzeniowo, świetnie wpływa na koloryt cery i wspiera działanie kremów z SPF. Latem…
CZYTAJ

Puszcza Białowieska bliska sercom Polaków. Wyniki ogólnopolskiego badania opinii publicznej

Zdecydowana większość Polaków zna i docenia wartość Puszczy Białowieskiej – wynika z ogólnopolskiego badania opinii publicznej przeprowadzonego przez firmę Quantify…
CZYTAJ

Regeneracja i intensywne nawilżenie Jak skutecznie przygotować włosy do lata?

Nawilżenie i dogłębna regeneracja to priorytet pielęgnacji włosów przed latem. Specjaliści podpowiadają, że drogą do osiągnięcia efektu zachwycających, lśniących pasm…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Upały a choroby układu krążenia – jak dbać o serce w gorące dni?

Wysokie temperatury, choć dla wielu kojarzą się z letnim wypoczynkiem, mogą stanowić…
CZYTAJ

Dieta onkologiczna: fakty i mity

Jak pokazują badania aż 65% pacjentów onkologicznych traci na wadze jeszcze przed…
CZYTAJ

Światowy Dzień Mikrobiomu 2025: jesteśmy coraz bardziej zainteresowani mikrobiotą, ale nasza świadomość jest wciąż niewystarczająca

Z okazji Światowego Dnia Mikrobiomu warto przyjrzeć się rosnącemu zainteresowaniu społeczeństwa mikrobiotą…
CZYTAJ

Dlaczego nazywamy jelita drugim mózgiem? „To właśnie tam powstaje do 95% serotoniny!”

Czy Twój brzuch wie więcej niż myślisz? Coraz częściej mówi się o…
CZYTAJ

Co warto wiedzieć o SPF? ABC wiedzy na temat letniej fotoprotekcji

Jakie są wakacyjne potrzeby skóry? Skuteczna ochrona przeciwsłoneczna, nawilżenie i regeneracja to…
CZYTAJ