5 naturalnych sposobów na zdrowe i piękne włosy



Mieć zdrowe i lśniące włosy to marzenie wielu kobiet, niestety nie każda z nas dostała taki prezent od matki natury. Istnieją jednak sposoby, by ten efekt uzyskać – i to nie tylko po wizycie u fryzjera, ale też na co dzień. Co zrobić, żeby cieszyć się pięknymi włosami i dlaczego nawet najdroższy szampon czasem nie wystarczy? O 5 naturalnych sposobów, dzięki którym włosy nabiorą zdrowego blasku zapytaliśmy ekspertkę – trycholog Magdalenę Szymczak-Kępkę.

Jedzenie dla włosów?

Choć dla wielu osób może to być zaskoczeniem, zdrowie włosów, dokładnie tak samo jak wygląd naszej cery czy skóry, zaczyna się od wewnątrz. Dlatego, by łodyga włosa wyglądała zdrowo, należy najpierw zatroszczyć się o mieszki włosowe. Kluczową rolę odgrywa tutaj dieta bogata w odpowiednie składniki odżywcze dostarczane do organizmu przez układ krwionośny, który jest odpowiedzialny za transport witamin, minerałów, białek i tłuszczów, niezbędnych do utrzymania zdrowia włosów. Aby włosy były zdrowe i mocne, muszą być odpowiednio „karmione”.

– Dostarczanie odpowiedniej ilości białka w diecie jest kluczowe dla utrzymania struktury włosa. Jego niedobór może prowadzić do osłabienia, łamliwości i wypadania włosów. Źródła białka, takie jak mięso, ryby, jaja, produkty mleczne, rośliny strączkowe i orzechy, powinny być regularnie obecne w diecie. Równie ważne są tłuszcze, szczególnie te nienasycone, bowiem odgrywają ważną rolę w zdrowiu włosów, pomagając w transporcie rozpuszczalnych w tłuszczach witamin (A, D, E, K) do mieszków włosowych. Tłuszcze te są również niezbędne do utrzymania zdrowej skóry głowy i mogą pomóc w utrzymaniu odpowiedniego poziomu nawilżenia włosów, zapobiegając ich przesuszeniu. Zdrowe źródła tłuszczów to np. awokado, orzechy, nasiona, oliwa z oliwek i tłuste ryby (np. łosoś) – tłumaczy trycholog Magdalena Szymczak-Kępka.

Kolejnym, niezwykle ważnym krokiem pielęgnacji włosów od wewnątrz, jest dbanie o odpowiednie nawilżenie. Niedobór wody może prowadzić do przesuszenia włosów, co sprawia, że stają się matowe i łamliwe.

– Zaleca się picie co najmniej 1,5-2 litrów wody dziennie, aby wspierać prawidłowe funkcjonowanie organizmu, w tym wygląd włosów, które, co ciekawe, czerpią wodę nie podczas mycia, ale właśnie z wewnątrz organizmu, poprzez brodawki włosowe. Aby włos był odpowiednio nawilżony, powinien mieć w sobie przynajmniej 10% wody – dodaje ekspertka.




Zadbaj o włosy, dbając o jelita

Może brzmieć to zaskakująco, jednak zdrowie jelit jest bezpośrednio powiązane ze zdrowiem włosów, ponieważ sprawnie działające jelita efektywnie absorbują składniki odżywcze niezbędne dla wzrostu i kondycji włosów. Aby wspierać zdrowie jelit, zalecane jest spożywanie diet bogatych w prebiotyki i probiotyki, które utrzymują odpowiednią mikroflorę jelitową. Dodatkowo, warto zwrócić uwagę na suplementację wysokiej jakości colostrum, które jest bogate w przeciwciała, białka i immunoglobuliny, wspierając tym samym odporność oraz zdrowie jelit – dzięki uszczelnianiu bariery jelitowej.

Czas na pielęgnację skóry głowy

Po zaopiekowaniu obszaru diety, czas przejść do doboru odpowiedniej pielęgnacji naszych włosów. I tu również warto zwrócić uwagę, że aby cieszyć się ładną i zdrową łodygą włosa, należy zacząć od zaopiekowania się skórą głowy.

– Zdrowa skóra głowy zaczyna się od właściwego oczyszczenia, które zapewniają odpowiednio dobrane szampony. Ważne jest, aby szampon był dostosowany do typu skóry głowy (tłusta, sucha czy wrażliwa), a nie do samych włosów. Szampony przeznaczone dla tłustej skóry często zawierają składniki regulujące produkcję sebum, takie jak glin czy cynk, natomiast te dla skóry suchej mogą zawierać dodatkowe oleje i emolienty, które pomagają nawilżyć i złagodzić podrażnienia – tłumaczy Magda Szymczak-Kępka.

Na skórze głowy zbiera się wiele zanieczyszczeń – suchy szampon, lakier do włosów, pyłki, niteczki z ubrań i wiele innych. To sprawia, że włosy i skóra głowy wymagają dokładnego oczyszczenia. Warto tu także podkreślić, że tylko dwukrotnie mycie głowy zapewnia jej prawidłowe oczyszczenie.

Peeling – obowiązkowo

Dodatkowo, tak jak regularnie wykonujemy peelingi twarzy czy ciała, powinnyśmy wykonywać peeling skóry głowy. Jest to ważny element pielęgnacji, który często jest pomijany, a może znacząco wpłynąć na kondycję naszej fryzury. Należy jednak pamiętać, że skórę głowy również należy potem nawilżyć.

– Nawet tłustą skórę należy nawilżać, aby utrzymać ją w zdrowej kondycji. Nie obawiajmy się, że nawilżanie obciąży włosy u nasady. Obciążenie może być spowodowane silikonami zawartymi w produktach przeznaczonych do łodygi włosa, takich jak odżywki czy maski. Na rynku są jednak dostępne produkty przeznaczone specjalnie do pielęgnacji skóry głowy, takie jak maski i sera, które mają za zadanie nawilżać i łagodzić stany zapalne. Przykładem są maski z colostrum i mlekiem klaczy, które mają za zadanie wpływać właśnie na warstwę hydrolipidową naskórka. Dodatkowo mają w swoim składzie odpowiednie składniki, które niwelują stany zapalne, ale również pomagają utrzymywać odpowiedni poziom nawilżenia skóry – dodaje trycholog.

Czas na same włosy – nareszcie!

Odpowiednia pielęgnacja łodygi włosa jest kluczowa dla zachowania ich zdrowia i piękna, szczególnie gdy mamy do czynienia z włosami wysokoporowatymi, które są naturalnie bardziej podatne na uszkodzenia i utratę wilgoci. Regularne stosowanie masek i produktów bez spłukiwania może znacząco poprawić kondycję włosów, dostarczając głębokie odżywienie i tworząc na ich powierzchni ochronną warstwę. Maseczki odżywiają włosy, pomagając w odbudowie zniszczonych łusek keratynowych, natomiast produkty bez spłukiwania tworzą na powierzchni włosów film ochronny, który chroni je przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi i mechanicznymi. Pamiętajmy także, by unikać wysokich temperatur podczas suszenia i prostowania włosów.

Na koniec – znów woda

Wiemy już, że nawilżenie ma znacznie. Jednak, co może część osób zaskoczyć, ważnym elementem jest także jakość wody, w której myjemy włosy. Twarda woda, bogata w wapń i magnez, może przyczyniać się do osadzania się kamienia na włosach i skórze głowy, co prowadzi do ich matowienia, szorstkości oraz może wzmacniać tendencję do łupieżu. Instalacja filtrów prysznicowych, które zmiękczają wodę, jest prostym i skutecznym rozwiązaniem – często stosowanym przez profesjonalne salony fryzjerskie. Filtry te usuwają nadmiar minerałów z wody, co pomaga w utrzymaniu włosów w lepszej kondycji, czyniąc je bardziej miękkimi, lśniącymi i łatwiejszymi do ułożenia.

Dzięki wdrożeniu tych wskazówek codziennie będziemy mogły cieszyć się włosami, jak po wyjściu od fryzjera.


trycholog Magdalenę Szymczak-Kępkę

Jesień w odcieniach ziemi – torebki PANNA w najmodniejszych kolorach sezonu

Tegoroczne jesienne trendy to triumf naturalnych, stonowanych barw, które od lat królują w modzie jako symbol elegancji i harmonii z…
CZYTAJ

Jesień a ryzyko zawału serca

Jesień to pora roku, która przynosi nie tylko piękne, złociste krajobrazy, ale niestety także podwyższone ryzyko zdrowotne. Według kardiologów, w…
CZYTAJ

Odpowiadamy na 5 pytań o witaminę D – co musisz wiedzieć przed zimą?

Suplementacja witaminy D jesienią i zimą to temat, który co roku budzi wiele pytań u pacjentów. Czy rzeczywiście warto ją…
CZYTAJ

Dziurawiec, pokrzywa i skrzyp polny Popularne zioła wsparciem dla kobiecej urody

Zioła od wieków stanowią naturalne wsparcie dla zdrowia i urody, a ich działanie jest szczególnie cenione w fitoterapii kobiecej. Rosemary…
CZYTAJ

Żywność do odpadów? To odpada!

Światowy Dzień Żywności (ang. World Food Day) obchodzony jest co roku 16 października. Został ustanowiony przez Organizację Narodów Zjednoczonych do…
CZYTAJ

Bezpieczne przechowywanie leków w domu: najlepsze praktyki

Niewłaściwe trzymanie leków w domu może prowadzić do poważnych zagrożeń zdrowotnych, o czym wielu pacjentów nie zdaje sobie sprawy. Farmaceutyki,…
CZYTAJ

Retinol plus fotoprotekcja – Jesienny tandem dla odmłodzenia i regeneracji

Jesień to zdecydowanie czas retinolu. Odmłodzenie, regeneracja i normalizacja to to, czego bardzo potrzebuje nasza skóra po lecie. Eksperci wskazują,…
CZYTAJ

Klopsiki z purée ziemniaczanym i marchewką z groszkiem

Gdy aura na zewnątrz bywa kapryśna postaw na sprawdzone przepisy. Soczyste 
i aromatyczne klopsiki w delikatnym sosie to klasyka, która…
CZYTAJ

Żywienie dojelitowe – co powinieneś o nim wiedzieć?

Świadomość, jak ważna jest prawidłowa dieta dla naszego zdrowia jest powszechna. Pozwala ona na zachowanie dobrego stanu odżywienia organizmu, co…
CZYTAJ

Bonding stomatologiczny – spełnienie marzeń o zachwycającym uśmiechu? Sprawdzamy!

Wśród metod pozwalających na uzyskanie pięknych, białych zębów mnożą się propozycje, które w sposób mniej lub bardziej inwazyjny mają doprowadzić…
CZYTAJ

Fotouczulenia i reakcje fototoksyczne. Jak poradzić sobie z alergią na słońce?

Ekspozycja na światło słoneczne, choć niezbędna dla naszego zdrowia, w nadmiarze może prowadzić do niepożądanych reakcji skórnych, jak fotouczulenia i…
CZYTAJ

Ginekologia estetyczna – nie ma się czego wstydzić!

Poprawa wyglądu oraz funkcjonowania kobiecych okolic intymnych to główne cele zabiegów z obszaru ginekologii estetycznej. Szczególnie efektywnie działają w tym…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Jesień a ryzyko zawału serca

Jesień to pora roku, która przynosi nie tylko piękne, złociste krajobrazy, ale…
CZYTAJ

Odpowiadamy na 5 pytań o witaminę D – co musisz wiedzieć przed zimą?

Suplementacja witaminy D jesienią i zimą to temat, który co roku budzi…
CZYTAJ

Dziurawiec, pokrzywa i skrzyp polny Popularne zioła wsparciem dla kobiecej urody

Zioła od wieków stanowią naturalne wsparcie dla zdrowia i urody, a ich…
CZYTAJ

Bezpieczne przechowywanie leków w domu: najlepsze praktyki

Niewłaściwe trzymanie leków w domu może prowadzić do poważnych zagrożeń zdrowotnych, o…
CZYTAJ

Żywienie dojelitowe – co powinieneś o nim wiedzieć?

Świadomość, jak ważna jest prawidłowa dieta dla naszego zdrowia jest powszechna. Pozwala…
CZYTAJ