5 faktów o nadciśnieniu, które powinien znać każdy Polak



Nadciśnienie tętnicze to podstępna choroba, która dotyka już ponad 11 milionów Polaków! Niestety leczy się tylko 1/3 z nich. Nadciśnienie długo nie boli, nie daje objawów, ale powolnie doprowadza do powikłań w organizmie. A te są poważne: dotyczą mózgu, serca, nerek. Co jeszcze warto wiedzieć o nadciśnieniu?

1. Nadciśnienie może dotknąć każdego

Jeszcze niedawno uważano, że nadciśnienie to domena osób starszych, schorowanych. – Dziś nie ma grupy bez ryzyka nadciśnienia, a przekonanie, że jest to choroba osób starszych to nieprawda – tłumaczy lek. Karina Strachowska-Lange, hipertensjolog z Grupy LUX MED.

Przypomnijmy: – W teorii za prawidłowe uznaje się ciśnienie równe lub niższe niż 139/89 mmHg, wyróżniając w tym zakresie ciśnienie tętnicze optymalne poniżej 120/80mmHg, prawidłowe do 129/84mmHg i prawidłowe wysokie do 139/89mmHg – informuje ekspertka.

2. Nawet 12-latki mogą mieć udary spowodowane nadciśnieniem

Niestety, potwierdzeniem tezy, że nadciśnienie może dotknąć każdego, są przypadki udarów u dzieci, jako powikłania po długotrwałym nadciśnieniu. Już 12-,13-latki miewają takie powikłania nierozpoznanego nadciśnienia tętniczego. – To alarmująca tendencja związana z rosnącą epidemią otyłości wśród dzieci. Nadciśnienie to nie tylko problem dorosłych – zauważa hipertensjolog. Co możemy zrobić jako rodzice? Dbać o dietę i odpowiednią ilość wysiłku fizycznego. A przede wszystkim – świecić przykładem. Samemu się ruszać i zdrowo się odżywiać, gdyż dzieci uczą się przez naśladowanie i chętnie przejmują nawyki i styl życia dorosłych.

3. Styl życia ma ogromne znaczenie

– Przyczyny nadciśnienia są wielorakie, obejmują zarówno czynniki genetyczne, jak i środowiskowe – wyjaśnia lek. K. Strachowska-Lange. Czynniki niemodyfikowalne to wiek, płeć i genetyka – nie mamy na nie wpływu. Ale są też czynniki modyfikowalne, które można zminimalizować poprzez zmianę nawyków. – To pasywny styl życia, dieta wysokosodowa, pełna przetworzonej żywności, brak aktywności fizycznej, zanieczyszczenie powietrza, hałas i urbanizacja – wymienia ekspertka i dodaje: – Nawet higiena jamy ustnej i dobry sen mają znaczenie w profilaktyce nadciśnienia.




4. Nadciśnienie często przebiega bezobjawowo

– Nadciśnienie często nazywam podkradaczem zdrowia, ponieważ długo nie daje żadnych objawów, ale powolnie prowadzi do powikłań – mówi lek. Karina Strachowska-Lange. Dlatego ważne jest regularne mierzenie ciśnienia przynajmniej raz w roku, nawet jeśli czujemy się zdrowi. U osób z wykrytym nadciśnieniem mogą pojawić się nieswoiste objawy, takie jak bóle i zawroty głowy, kłopoty ze snem, dekoncentracja czy zaburzenia libido. Wczesne wykrycie nadciśnienia może zapobiec poważnym powikłaniom, takim jak udar mózgu, zawał serca czy niewydolność nerek.

5. Postawa pacjenta jest kluczowa dla skutecznego leczenia

– Mamy bardzo skuteczne leki, ale równie ważna jest współpraca pacjenta i modyfikacja stylu życia – podkreśla lek. Strachowska-Lange. Oprócz regularnego przyjmowania leków, kluczowe jest zdrowe odżywianie, regularna aktywność fizyczna i rezygnacja z używek. Tylko w ten sposób możemy skutecznie kontrolować nadciśnienie i uniknąć poważnych powikłań.

Nadciśnienie tętnicze to poważna choroba, która może długo pozostawać niezauważona. Dzięki regularnym badaniom i zdrowemu stylowi życia możemy skutecznie przeciwdziałać jej negatywnym skutkom. Jak podkreśla lek. Karina Strachowska-Lange: – Najważniejsze to mieć świadomość, że my sami mamy wpływ na nasze zdrowie.


lek. Karina Strachowska-Lange, hipertensjolog z Grupy LUX MED

Grupa LUX MED jest liderem rynku prywatnych usług zdrowotnych w Polsce i częścią Bupa, która działa, jako ubezpieczyciel i świadczeniodawca usług medycznych na całym świecie. Firma świadczy swoje usługi w Polsce od ponad 30 lat. Grupa LUX MED zapewnia pełną opiekę: ambulatoryjną, diagnostyczną, rehabilitacyjną, stomatologiczną, psychologiczną, szpitalną i długoterminową dla ponad 2 500 000 pacjentów. Do ich dyspozycji jest ponad 290 ogólnodostępnych i przyzakładowych centrów medycznych, 15 szpitali oraz ok. 3000 poradni partnerskich. Grupa LUX MED zatrudnia ponad 23 000 osób, w tym około 10000 lekarzy i 6000 wspierającego personelu medycznego, a w codziennej działalności, kieruje się zasadami zrównoważonego rozwoju, podejmując liczne inicjatywy z obszarów zaangażowania społecznego i środowiska. Grupa LUX MED jest Głównym Partnerem Medycznym Polskiego Komitetu Olimpijskiego i Głównym Partnerem Medycznym Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego.
Więcej informacji: www.luxmed.pl

Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach (EAAD) został ustanowiony w 2008 r. przez Komisję Europejską i jest obchodzony corocznie w dniu 18 listopada w całej Europie.

W ramach EAAD i WAAD na całym świecie organizowane są wydarzenia kierowane do społeczeństwa oraz specjalistów medycznych, propagujących wiedzę na temat…
CZYTAJ

Żylaki to problem milionów Polaków. Jak skutecznie zapobiegać i leczyć?

Żylaki to powszechny problem zdrowotny dotykający niemal połowę dorosłej populacji w Polsce. Częstotliwość występowania niewydolności żylnej jest wyższa niż cukrzycy…
CZYTAJ

Jak holistyczne podejście do zdrowia poprawia nasze samopoczucie?


W życiu wielu kobiet pojawiają się momenty, gdy stres zaczyna odbijać się nie tylko na zdrowiu fizycznym, ale także na…
CZYTAJ

Relacja ze spotkania prasowego, 5 edycji kampanii #lubiesiebie, z udziałem znanych ambasadorek.

W warszawskiej restauracji PRIMITIVO Kuchnia i Wino odbyło się spotkanie prasowe dedykowane 5. edycji kampanii #lubiesiebie, której inicjatorem jest dr…
CZYTAJ

Na cukrzycę choruje cała rodzina. Jak wspierać bliską osobę z cukrzycą?

Cukrzyca, choć jest chorobą nieuleczalną, gdy jest wyrównana, daje szansę na aktywne życie. Jednak, by tak się stało, niezbędne wręcz…
CZYTAJ

Retinoidy i witaminy w beauty-planie 3 kluczowe potrzeby skóry

Schyłek roku to czas podsumowań i ustalania beauty-planów. Jesień jest królową zmian. To właśnie teraz najuważniej obserwujemy stan skóry i…
CZYTAJ

Rola mikrobiomu i diety w utrzymaniu zdrowych jelit

Mikroorganizmy zamieszkują zarówno środowisko zewnętrzne, jak i wnętrze ludzkiego organizmu. Ich zespoły tworzą mikrobioty, które zasiedlają różne obszary ciała, jak…
CZYTAJ

Movember – kobiety cichymi bohaterkami walki o zdrowie mężczyzn

W listopadzie na ulicach królują wąsy, a w mediach i rozmowach coraz częściej pada jedno hasło – Movember. To międzynarodowa…
CZYTAJ

Jakość powietrza w Polsce uzależniona jest nie tylko od działalności człowieka

Jakość powietrza w Europie znacznie się poprawiła w ciągu ostatnich dziesięcioleci, ale zanieczyszczone powietrze nadal stanowi największe zagrożenie dla zdrowia…
CZYTAJ

Jak wybierać odpowiednie kosmetyki do pielęgnacji stref intymnych?

Zdrowie intymne zaczyna się od odpowiedniej pielęgnacji i świadomego wyboru kosmetyków. Choć często skupiamy się na codziennym oczyszczaniu, pielęgnacja delikatnych…
CZYTAJ

5 listopada 39 lat temu przeprowadzono pierwszy udany przeszczep serca – wspomnienia prof. A. Bochenka

To było 39 lat temu, 5 listopada - Serce zostało wycięte, a w klatce piersiowej pojawiła się ogromna, pusta przestrzeń,…
CZYTAJ

Co to jest innowacyjna rehabilitacja neurologiczna i dlaczego jest tak ważna?

Rehabilitacja neurologiczna odgrywa kluczową rolę w procesie próby powrotu do zdrowia i maksymalnego przywrócenia utraconych funkcji u pacjentów ze schorzeniami…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach (EAAD) został ustanowiony w 2008 r. przez Komisję Europejską i jest obchodzony corocznie w dniu 18 listopada w całej Europie.

W ramach EAAD i WAAD na całym świecie organizowane są wydarzenia kierowane…
CZYTAJ

Żylaki to problem milionów Polaków. Jak skutecznie zapobiegać i leczyć?

Żylaki to powszechny problem zdrowotny dotykający niemal połowę dorosłej populacji w Polsce.…
CZYTAJ

Jak holistyczne podejście do zdrowia poprawia nasze samopoczucie?


W życiu wielu kobiet pojawiają się momenty, gdy stres zaczyna odbijać się…
CZYTAJ

Na cukrzycę choruje cała rodzina. Jak wspierać bliską osobę z cukrzycą?

Cukrzyca, choć jest chorobą nieuleczalną, gdy jest wyrównana, daje szansę na aktywne…
CZYTAJ

Movember – kobiety cichymi bohaterkami walki o zdrowie mężczyzn

W listopadzie na ulicach królują wąsy, a w mediach i rozmowach coraz…
CZYTAJ