31 marca przestawiamy zegarki. Poznaj wskazówki, które pozwolą wygrać walkę z czasem



Specjaliści zauważają, że zmiana czasu może niekorzystnie wpłynąć na naszą codzienną aktywność, głównie z powodu nagłego zakłócenia rytmu dobowego. Istnieją jednak sposoby, które mogą pomóc przyzwyczaić się do zmiany czasu, a co za tym idzie lepiej funkcjonować i się wysypiać.

Dlaczego czas się zmienia?

Mówi się, że to Benjamin Franklin, autor konstytucji USA, miał wpływ na wprowadzenie zmiany czasu z zimowego na letni. Podczas pobytu w Paryżu zauważył, że ludzie śpią, gdy słońce jest wysoko na niebie, a wieczorem pracują, korzystając z oświetlenia świecami. To skłoniło go do rozważenia kwestii dostosowania godzin do pory dnia. Obecnie uważa się, że zmiana czasu, szczególnie czasu letniego (DST), ma na celu lepsze wykorzystanie naturalnego światła dziennego i oszczędzanie energii. Przesunięcie zegarów o godzinę wiosną oznacza, że dłużej możemy cieszyć się słońcem. A to z kolei może zachęcać nas do spędzania czasu na świeżym powietrzu i przyczyniać się do zmniejszenia zużycia energii elektrycznej.

Niestety, zmiana ta niesie ze sobą także niekorzystne konsekwencje. Eksperci podkreślają, że przesunięcia długości dnia wpływają także na nasz sen i powodują desynchronizację naturalnego zegara biologicznego. Zmiana czasu oddziałuje na nasze zwyczaje związane ze snem, co może potęgować uczucie zmęczenia.

” Choć niektórzy ludzie dopasowują się do zmiany czasu dość łatwo, to badania wskazują, że ludzkie ciało nigdy w pełni nie przyzwyczaja się do czasu letniego. Ta zmiana może prowadzić do trwałej desynchronizacji rytmu dobowego i potencjalnie przyczyniać się do poważniejszych problemów zdrowotnych, zwłaszcza u osób doświadczających tzw. „społecznej zmiany strefy czasowej”. Niemniej jednak, u zdrowych jednostek skutki czasu letniego zazwyczaj łagodnieją po kilku tygodniach.”– podkreśla psycholożka i badaczka Theresa Schnorbach, ekspert Emma Sleep.




Jak się wysypiać?

Zdrowy sen jest niezbędny dla naszego dobrego samopoczucia. Regularny, odpowiednio długi i jakościowy wypoczynek pomaga nam utrzymać prawidłowe funkcjonowanie układu immunologicznego, metabolicznego i hormonalnego. Z kolei niewystarczająca ilość snu lub jego niska jakość mogą prowadzić do pogorszenia zdrowia psychicznego i fizycznego, zwiększonego ryzyka chorób, problemów z koncentracją, pamięcią oraz nastroju. Dlatego warto poznać wskazówki, które pomogą nam lepiej poradzić sobie z nadchodzącą zmianą i czuć się lepiej w czasie, kiedy dni stają się dłuższe.

Zaplanuj swój sen: Utrzymuj stałe godziny snu przed i po zmianie czasu, upewniając się, że budzisz się i kładziesz spać o tej samej porze każdego dnia – także w weekendy.

Zadbaj o swoje środowisko snu: Stwórz spokojną i przytulną atmosferę w swojej sypialni. Najlepiej, jeśli będzie zaciemniona i cicha, a temperatura nie będzie przekraczała 20 °C. Zainwestuj w materace i poduszki wspierające zdrowy sen i zapewniające wygodę.

Skróć czas spędzany przed ekranem: Ogranicz korzystanie z ekranów, takich jak smartfony i komputery. Emitowane przez nie światło niebieskie może zakłócić proces zasypiania, zwłaszcza gdy dni stają się dłuższe.

Wypróbuj techniki relaksacyjne: Wykonuj ćwiczenia oddechowe lub progresywną relaksację mięśni. To pozwoli uspokoić ciało i umysł przed snem.

Spędzaj czas na świeżym powietrzu: aktywność fizyczna i przebywanie poza domem pomogą w regulacji naturalnego zegara biologicznego, a także pomogą nam lepiej spać podczas przejścia na czas letni.

Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach (EAAD) został ustanowiony w 2008 r. przez Komisję Europejską i jest obchodzony corocznie w dniu 18 listopada w całej Europie.

W ramach EAAD i WAAD na całym świecie organizowane są wydarzenia kierowane do społeczeństwa oraz specjalistów medycznych, propagujących wiedzę na temat…
CZYTAJ

Żylaki to problem milionów Polaków. Jak skutecznie zapobiegać i leczyć?

Żylaki to powszechny problem zdrowotny dotykający niemal połowę dorosłej populacji w Polsce. Częstotliwość występowania niewydolności żylnej jest wyższa niż cukrzycy…
CZYTAJ

Jak holistyczne podejście do zdrowia poprawia nasze samopoczucie?


W życiu wielu kobiet pojawiają się momenty, gdy stres zaczyna odbijać się nie tylko na zdrowiu fizycznym, ale także na…
CZYTAJ

Relacja ze spotkania prasowego, 5 edycji kampanii #lubiesiebie, z udziałem znanych ambasadorek.

W warszawskiej restauracji PRIMITIVO Kuchnia i Wino odbyło się spotkanie prasowe dedykowane 5. edycji kampanii #lubiesiebie, której inicjatorem jest dr…
CZYTAJ

Na cukrzycę choruje cała rodzina. Jak wspierać bliską osobę z cukrzycą?

Cukrzyca, choć jest chorobą nieuleczalną, gdy jest wyrównana, daje szansę na aktywne życie. Jednak, by tak się stało, niezbędne wręcz…
CZYTAJ

Retinoidy i witaminy w beauty-planie 3 kluczowe potrzeby skóry

Schyłek roku to czas podsumowań i ustalania beauty-planów. Jesień jest królową zmian. To właśnie teraz najuważniej obserwujemy stan skóry i…
CZYTAJ

Rola mikrobiomu i diety w utrzymaniu zdrowych jelit

Mikroorganizmy zamieszkują zarówno środowisko zewnętrzne, jak i wnętrze ludzkiego organizmu. Ich zespoły tworzą mikrobioty, które zasiedlają różne obszary ciała, jak…
CZYTAJ

Movember – kobiety cichymi bohaterkami walki o zdrowie mężczyzn

W listopadzie na ulicach królują wąsy, a w mediach i rozmowach coraz częściej pada jedno hasło – Movember. To międzynarodowa…
CZYTAJ

Jakość powietrza w Polsce uzależniona jest nie tylko od działalności człowieka

Jakość powietrza w Europie znacznie się poprawiła w ciągu ostatnich dziesięcioleci, ale zanieczyszczone powietrze nadal stanowi największe zagrożenie dla zdrowia…
CZYTAJ

Jak wybierać odpowiednie kosmetyki do pielęgnacji stref intymnych?

Zdrowie intymne zaczyna się od odpowiedniej pielęgnacji i świadomego wyboru kosmetyków. Choć często skupiamy się na codziennym oczyszczaniu, pielęgnacja delikatnych…
CZYTAJ

5 listopada 39 lat temu przeprowadzono pierwszy udany przeszczep serca – wspomnienia prof. A. Bochenka

To było 39 lat temu, 5 listopada - Serce zostało wycięte, a w klatce piersiowej pojawiła się ogromna, pusta przestrzeń,…
CZYTAJ

Co to jest innowacyjna rehabilitacja neurologiczna i dlaczego jest tak ważna?

Rehabilitacja neurologiczna odgrywa kluczową rolę w procesie próby powrotu do zdrowia i maksymalnego przywrócenia utraconych funkcji u pacjentów ze schorzeniami…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach (EAAD) został ustanowiony w 2008 r. przez Komisję Europejską i jest obchodzony corocznie w dniu 18 listopada w całej Europie.

W ramach EAAD i WAAD na całym świecie organizowane są wydarzenia kierowane…
CZYTAJ

Żylaki to problem milionów Polaków. Jak skutecznie zapobiegać i leczyć?

Żylaki to powszechny problem zdrowotny dotykający niemal połowę dorosłej populacji w Polsce.…
CZYTAJ

Jak holistyczne podejście do zdrowia poprawia nasze samopoczucie?


W życiu wielu kobiet pojawiają się momenty, gdy stres zaczyna odbijać się…
CZYTAJ

Na cukrzycę choruje cała rodzina. Jak wspierać bliską osobę z cukrzycą?

Cukrzyca, choć jest chorobą nieuleczalną, gdy jest wyrównana, daje szansę na aktywne…
CZYTAJ

Movember – kobiety cichymi bohaterkami walki o zdrowie mężczyzn

W listopadzie na ulicach królują wąsy, a w mediach i rozmowach coraz…
CZYTAJ