Zęby mleczne, zęby stałe – czy istnieje oficjalny kalendarz ząbkowania?



„Mojemu dziecku nie wypadają mleczaki. Wszystkie dzieci z klasy mają już stałe zęby, a on nie”, „Które zęby powinny wyrznąć się jako pierwsze?”, „Moje dziecko ma już pół roku i ani jednego zęba – czy powinnam się martwić?” – to tylko niektóre wątpliwości rodziców dotyczące wyrzynania się zębów u dzieci. – Istnieją ramy czasowe, w których zęby – czy to mleczne, czy stałe – powinny się pojawić. Niewielkie odchylenia od normy nie są niczym groźnym, ale jeśli opóźnienia lub przyspieszenia są duże, warto odwiedzić specjalistę – radzi lek. dent. Magdalena Słowik-Mazur, specjalista stomatologii dziecięcej z LUX MED Stomatologia.

Jak w każdym temacie dotyczącym ludzkiego zdrowia, także w przypadku wyrzynania zębów można powiedzieć, że każdy człowiek jest inny i rozwija się we własnym tempie. Istnieją jednak ogólne ramy czasowe, które określają moment pojawienia się pierwszych zębów mlecznych i stałych.

– Są dzieci, które rodzą się z tzw. zębami wrodzonymi, czyli mają już uzębienie z chwilą przyjścia na świat. Są przypadki ząbkowania wczesnego i opóźnionego. Wczesne ząbkowanie dotyczy dzieci, u których zęby mleczne pojawiają się przed 5. miesiącem życia, a w przypadku zębów stałych – przed 5. rokiem życia. Opóźnione ząbkowanie w uzębieniu mlecznym dotyczy dzieci po 12. miesiącu życia, a stałym po 8. roku życia – wyjaśnia lek. dent. Magdalena Słowik-Mazur, specjalista stomatologii dziecięcej z LUX MED Stomatologia.

Kiedy i które?

Uśrednione ramy czasowe prawidłowego wyrzynania się zębów wyglądają następująco:
zęby mleczne – ok. 6. miesiąca życia
zęby stałe – ok. 6. roku życia.

Zęby rosną też w określonej kolejności i określonym czasie. W uzębieniu mlecznym, jako pierwszych możemy się spodziewać zębów dolnych (przyśrodkowych siekaczy, czyli „jedynek”), natomiast w uzębieniu stałym – dolnych siekaczy przyśrodkowych lub pierwszych trzonowców stałych (szóstek). Warto zwrócić uwagę, że maluchy mają łuk zębowy tylko do „piątek”, więc gdy pojawią się „szóstki”, z całą pewnością są to zęby stałe – wyjaśnia ekspertka.
Magdalena Słowik-Mazur wskazuje, że na przestrzeni lat zauważalny jest trend wcześniejszego wyrzynania zębów.

– Szczególnie u dziewczynek, które dojrzewają szybciej, więc i zęby pojawiają się u nich wcześniej – tłumaczy.

Przedwczesne lub opóźnione ząbkowanie, bez nadmiernych odchyleń czasowych może być po prostu „urokiem” przekazanym w genach. – Warto zapytać swoich rodziców, jak wyglądało nasze ząbkowanie – kiedy pojawiły się u nas pierwsze zęby. To pewien wyznacznik – wyjaśnia ekspertka.




Kiedy powinniśmy się martwić?

Odchylenia przy wyrzynaniu zębów mogą towarzyszyć chorobą ogólnoustrojowym. Opóźnienia mogą być spowodowane np. niedoborem witaminy D, niedoczynnością tarczycy, czy osteoporozą. Z kolei przedwczesne ząbkowanie może wynikać m.in. z infekcji, awitaminozy, zaburzeń hormonalnych. Przesunięcie czasowe w pojawieniu się zębów może być również komponentą chorób genetycznych (zespół Downa, Aperta, dysplazja ektodermalna).

Wszelkie niepokoje związane z ząbkowaniem warto rozwiać u stomatologa – najlepiej dziecięcego, czyli pedodonty. Jeśli jednak dziecko jest pod stałą opieką i rodzice regularnie chodzą na przeglądy, to na pewno każdy specjalista sprawdzi, czy rozwój uzębienia wraz z jego wyrzynaniem jest prawidłowy – wskazuje eksperta LUX MED Stomatologia.

Jeśli dziecko nie jest pod stałą opieką stomatologa, to warto odwiedzić go w przypadku gdy:

dziecko po 8 roku życia posiada wyłącznie zęby mleczne,
dziecku wypadł ząb, ale przez dłuższy czas nie rośnie mu nowy (brak zawiązków, jego ektopia),
dziecku urosły trzy z czterech zębów jednoimiennych (np. trzy trójki, a czwarta pozostaje mleczna),
po 13 r.ż. dziecko ma nadal mleczne zęby.

Dlaczego to ważne? – W takich sytuacjach należy zrobić zdjęcie RTG w celu sprawdzenia czy są obecne zawiązki zębów, czy nie istnieją czynniki blokujące ich wyrzynanie (torbiele, guzy). Warto kontrolować proces wymiany uzębienia, bo nie jest to wyłącznie kwestia estetyki, ale i zdrowia – podsumowuje ekspertka.

Grupa LUX MED jest liderem rynku prywatnych usług zdrowotnych w Polsce i częścią Bupa, która działa, jako ubezpieczyciel i świadczeniodawca usług medycznych na całym świecie. Firma świadczy swoje usługi w Polsce od ponad 30 lat. Grupa LUX MED zapewnia pełną opiekę: ambulatoryjną, diagnostyczną, rehabilitacyjną, stomatologiczną, psychologiczną, szpitalną i długoterminową dla ponad 2 500 000 pacjentów. Do ich dyspozycji jest ponad 290 ogólnodostępnych i przyzakładowych centrów medycznych, 15 szpitali oraz ok. 3000 poradni partnerskich. Grupa LUX MED zatrudnia ponad 20 000 osób, w tym około 9000 lekarzy i 6000 wspierającego personelu medycznego, a w codziennej działalności, kieruje się zasadami zrównoważonego rozwoju, podejmując liczne inicjatywy z obszarów zaangażowania społecznego i środowiska. Grupa LUX MED jest Głównym Partnerem Medycznym Polskiego Komitetu Olimpijskiego i Głównym Partnerem Medycznym Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego.
Więcej informacji: www.luxmed.pl

Nadciśnienie tętnicze – cichy zabójca Twojego mózgu i serca. Ta choroba zwiększa ryzyko wystąpienia udaru aż czterokrotnie!

Blisko 1/3 dorosłych Polaków choruje na nadciśnienie tętnicze, przy czym ponad 20% kobiet i 40% mężczyzn nie zdaje sobie z…
CZYTAJ

5 faktów o nadciśnieniu, które powinien znać każdy Polak

Nadciśnienie tętnicze to podstępna choroba, która dotyka już ponad 11 milionów Polaków! Niestety leczy się tylko 1/3 z nich. Nadciśnienie…
CZYTAJ

Jak spowolnić wskazówki zegara? Duet: ceramidy i peptydy dla odmłodzenia skóry

Jednym z najważniejszych wyzwań dla skóry o każdej porze roku zdecydowanie jest zapobieganie objawom upływającego czasu. Kosmetolodzy podkreślają, że kluczowa…
CZYTAJ

„Prawdziwy mężczyzna”, czyli jaki?

Prawdziwy mężczyzna nie płacze, dominuje, ma przyzwolenie na bycie bezwzględnym i agresywnym – ale czy na pewno? Mimo że sytuacja…
CZYTAJ

Witamy wiosenną symfonię smaków

Wraz z nadejściem wiosny natura budzi się do życia, przynosząc ze sobą świeżość, kolorowe pejzaże i bogactwo aromatów. To idealny…
CZYTAJ

Siekane kotleciki z kurczaka z kolorowym ryżem

Siekane kotleciki z kurczaka mają złocisty kolor, są chrupiące i pełne wartościowych dodatków, np. w postaci marchewki czy cukinii. Podane…
CZYTAJ

Maj miesiącem mierzenia ciśnienia tętniczego krwi. Jak prawidłowo to robić, jakie są najczęstsze błędy i jak ich unikać?

Nadciśnienie tętnicze jest jednym z najbardziej rozpowszechnionych czynników zwiększających ryzyko wielu chorób wpływających zarówno na długość naszego życia, jak i…
CZYTAJ

Nadmierne, intensywne szczotkowanie zębów – nie rób tego, to szkodzi zębom!

Nadmierne szczotkowanie zębów wydaje się nieszkodliwym nawykiem, ale w rzeczywistości może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych. Zbyt intensywne lub zbyt…
CZYTAJ

Łokieć tenisisty – problem nie tylko sportowców

Choć nazwa „łokieć tenisisty” kojarzy się ze sportem, a wręcz z bardzo konkretną dyscypliną, okazuje się, że problem ten dotyczy…
CZYTAJ

Rozpoczęcie prac nad pierwszym w Polsce Regionalnym Planem Adaptacji do Zmian Klimatu

Adaptacja do zmian klimatu to proces dostosowywania się społeczeństw, ekosystemów i gospodarek do zmian warunków klimatycznych, które już występują lub…
CZYTAJ

4. edycja kampanii #lubiesiebie – relacja ze spotkania prasowego z udziałem ambasadorek

W nowo otwartej śródziemnomorskiej restauracji PRIMITIVO Kuchnia i Wino przy ulicy Waliców 13 w Warszawie, odbyło się spotkanie prasowe z…
CZYTAJ

Tydzień dla serca, jak dbać o ten najważniejszy organ

17.04-24.04.2024 r. obchodzimy Tydzień dla Serca. To doskonała okazja, by nie tylko poszerzyć swoją wiedzę na temat tego wyjątkowego i…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Nadciśnienie tętnicze – cichy zabójca Twojego mózgu i serca. Ta choroba zwiększa ryzyko wystąpienia udaru aż czterokrotnie!

Blisko 1/3 dorosłych Polaków choruje na nadciśnienie tętnicze, przy czym ponad 20%…
CZYTAJ

5 faktów o nadciśnieniu, które powinien znać każdy Polak

Nadciśnienie tętnicze to podstępna choroba, która dotyka już ponad 11 milionów Polaków!…
CZYTAJ

„Prawdziwy mężczyzna”, czyli jaki?

Prawdziwy mężczyzna nie płacze, dominuje, ma przyzwolenie na bycie bezwzględnym i agresywnym…
CZYTAJ

Maj miesiącem mierzenia ciśnienia tętniczego krwi. Jak prawidłowo to robić, jakie są najczęstsze błędy i jak ich unikać?

Nadciśnienie tętnicze jest jednym z najbardziej rozpowszechnionych czynników zwiększających ryzyko wielu chorób…
CZYTAJ

Łokieć tenisisty – problem nie tylko sportowców

Choć nazwa „łokieć tenisisty” kojarzy się ze sportem, a wręcz z bardzo…
CZYTAJ