Nowoczesna i małoinwazyjna operacja robotyczna raka jelita grubego 
dostępna bezpłatnie w ramach NFZ, w szpitalach LUX MED Onkologia



Rak jelita grubego to drugi nowotwór złośliwy w Polsce pod względem przyczyny zgonów. Co roku w Polsce rozpoznawany jest u około 20 tysięcy osób. W 90% przypadków, wykrywany jest u mężczyzn i kobiet po 50. roku życia, jednak coraz częściej chorują też osoby młodsze. Skuteczność leczenia i rokowania zależą od stopnia zaawansowania choroby w momencie jej rozpoznania. O tym, jak diagnozowany i nowatorsko leczony jest ten nowotwór, mówi lek. med. Maciej Nowak – chirurg ogólny z poradni chirurgii onkologicznej w Szpitalu św. Wincentego LUX MED Onkologia w Warszawie.

Bądź czujny

Z wiekiem i obciążeniami genetycznymi trudno dyskutować. Mamy jednak wpływ na styl życia, a to on w dużej mierze odpowiedzialny jest za rosnący odsetek zachorowań. Dieta, nadwaga, otyłość i brak aktywności fizycznej to główni winowajcy zwiększający ryzyko wystąpienia raka jelita grubego, który w początkowej fazie nie daje prawie żadnych objawów. Oprócz zmiany naszych codziennych nawyków, ważna jest profilaktyka wtórna, czyli diagnostyka. Podstawowym i najważniejszym badaniem w kierunku raka okrężnicy jest kolonoskopia. Podstawę wyleczenia stanowi zawsze szybkie wdrożenie leczenia chirurgicznego lub endoskopowego (w przypadku bardzo wczesnych zmian).

– Leczenie zabiegowe raka jelita grubego polega na usunięciu guza oraz zajętego fragmentu tkanki wraz ze znajdującymi się obok węzłami chłonnymi – mówi lek. med. Maciej Nowak ze Szpitala św. Wincentego LUX MED Onkologia w Warszawie.

– Metoda leczenia jest wybierana zawsze indywidualnie dla każdego pacjenta na podstawie zaawansowania choroby, przebytych operacji i chorób współistniejących. Pacjent musi spełniać określone kryteria, a decyzję o wyborze metody leczenia podejmuje chirurg onkologiczny. Przeprowadzenie zabiegu metodą robotyczną umożliwia szybsze podjęcie dalszego leczenia onkologicznego i zwiększa szanse na pokonanie choroby podkreśla ekspert.

Stosowana w LUX MED Onkologia nowatorska metoda robotyczna daje pacjentowi szereg korzyści, wśród których warto wymienić m.in. mniejszą utratę krwi w trakcie zabiegu, krótszą hospitalizację (ok. 3-4 dni), niższy odsetek niektórych powikłań okołooperacyjnych (m.in. niższe ryzyko przepukliny pooperacyjnej i pooperacyjnej niedrożności jelit), mniejsze dolegliwości bólowe po zabiegu, szybszą rekonwalescencję i wdrożenie ewentualnego leczenia uzupełniającego (radioterapii, chemioterapii, radiochemioterapii), wcześniejsze wprowadzenie diety doustnej (często w pierwszej dobie po zabiegu) oraz mniejsze blizny.




Bezpieczna operacja w asyście robota

Chirurgia robotyczna jest uznawana na świecie za przyszłość chirurgii onkologicznej. Polega na wprowadzeniu do ciała pacjenta zminiaturyzowanych narzędzi oraz kamery endoskopowej, a następnie, dzięki wykonywaniu precyzyjnych ruchów przez siedzącego przy konsoli chirurgicznej operatora – chirurga onkologicznego – usunięciu tkanek zajętych przez chorobę nowotworową. Dzięki kilkunastokrotnemu powiększeniu i wizualizacji 3D precyzja ruchów narzędzi robotycznych jest większa niż w trakcie chirurgii otwartej, co zwiększa bezpieczeństwo wykonywanej procedury.

– Tylko doświadczeni i wykwalifikowani specjaliści mogą wykonywać tę operację, która w Polsce nadal ma charakter prekursorski. Jednym z najbardziej namacalnych atutów tego leczenia jest małoinwazyjny charakter – w odróżnieniu od laparotomii wymaga zaledwie kilku niewielkich nacięć na skórze, pomimo rozległej operacji w jamie brzusznej. Co więcej, ramiona asystującego chirurgowi robota są zawsze w gotowości do pracy i nigdy się „nie męczą”, czego nie da się uniknąć przy asyście laparoskopowej – wyjaśnia lek. med Maciej Nowak.

W LUX MED Onkologia diagnozujemy i leczymy raka jelita grubego na mocy umów z NFZ w ramach Centrum Kompetencji Raka Jelita Grubego (Colorectal Cancer Unit – CCU). To jednostka wyspecjalizowana w kompleksowej terapii raka jelita grubego oferująca wszystkie dostępne, a zarazem optymalne metody leczenia nowotworów jelita grubego, w tym leczenie zabiegowe – dodaje.

Procedura odbywa się na takich samych zasadach jak w szpitalu publicznym, jednak w warunkach szpitala prywatnego.
Każdemu pacjentowi z rozpoznaniem raka jelita grubego, odpowiednimi wskazaniami i założoną kartą DILO przysługuje prawo do bezpłatnej operacji robotycznej w LUX MED Onkologia. Decyzja o kwalifikacji do leczenia zabiegowego podejmowana jest przez lekarza na podstawie pełnej diagnostyki onkologicznej – kolonoskopii, tomografii komputerowej, rezonansu magnetycznego. Szczegółowych informacji na temat zabiegu chirurgii robotycznej, udziela lekarz podczas wizyty konsultacyjnej.

***
Grupa LUX MED jest liderem rynku prywatnych usług zdrowotnych w Polsce i częścią Bupa, która działa, jako ubezpieczyciel i świadczeniodawca usług medycznych na całym świecie. Firma świadczy swoje usługi w Polsce od ponad 30 lat. Grupa LUX MED zapewnia pełną opiekę: ambulatoryjną, diagnostyczną, rehabilitacyjną, stomatologiczną, psychologiczną, szpitalną i długoterminową dla ponad 2 500 000 pacjentów. Do ich dyspozycji jest ponad 290 ogólnodostępnych i przyzakładowych centrów medycznych, 15 szpitali oraz ok. 3000 poradni partnerskich. Grupa LUX MED zatrudnia ponad 20 000 osób, w tym około 9000 lekarzy i 6000 wspierającego personelu medycznego, a w codziennej działalności, kieruje się zasadami zrównoważonego rozwoju, podejmując liczne inicjatywy z obszarów zaangażowania społecznego i środowiska. Grupa LUX MED jest Głównym Partnerem Medycznym Polskiego Komitetu Olimpijskiego i Głównym Partnerem Medycznym Polskiego Komitetu Paralimpijskiego.
Więcej informacji: www.luxmed.pl

Witamy wiosenną symfonię smaków

Wraz z nadejściem wiosny natura budzi się do życia, przynosząc ze sobą świeżość, kolorowe pejzaże i bogactwo aromatów. To idealny…
CZYTAJ

Siekane kotleciki z kurczaka z kolorowym ryżem

Siekane kotleciki z kurczaka mają złocisty kolor, są chrupiące i pełne wartościowych dodatków, np. w postaci marchewki czy cukinii. Podane…
CZYTAJ

Maj miesiącem mierzenia ciśnienia tętniczego krwi. Jak prawidłowo to robić, jakie są najczęstsze błędy i jak ich unikać?

Nadciśnienie tętnicze jest jednym z najbardziej rozpowszechnionych czynników zwiększających ryzyko wielu chorób wpływających zarówno na długość naszego życia, jak i…
CZYTAJ

Nadmierne, intensywne szczotkowanie zębów – nie rób tego, to szkodzi zębom!

Nadmierne szczotkowanie zębów wydaje się nieszkodliwym nawykiem, ale w rzeczywistości może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych. Zbyt intensywne lub zbyt…
CZYTAJ

Łokieć tenisisty – problem nie tylko sportowców

Choć nazwa „łokieć tenisisty” kojarzy się ze sportem, a wręcz z bardzo konkretną dyscypliną, okazuje się, że problem ten dotyczy…
CZYTAJ

Rozpoczęcie prac nad pierwszym w Polsce Regionalnym Planem Adaptacji do Zmian Klimatu

Adaptacja do zmian klimatu to proces dostosowywania się społeczeństw, ekosystemów i gospodarek do zmian warunków klimatycznych, które już występują lub…
CZYTAJ

4. edycja kampanii #lubiesiebie – relacja ze spotkania prasowego z udziałem ambasadorek

W nowo otwartej śródziemnomorskiej restauracji PRIMITIVO Kuchnia i Wino przy ulicy Waliców 13 w Warszawie, odbyło się spotkanie prasowe z…
CZYTAJ

Tydzień dla serca, jak dbać o ten najważniejszy organ

17.04-24.04.2024 r. obchodzimy Tydzień dla Serca. To doskonała okazja, by nie tylko poszerzyć swoją wiedzę na temat tego wyjątkowego i…
CZYTAJ

10 zdrowych nawyków poprawiających pracę i dobrostan jelit

Jelita często określa się mianem „drugiego mózgu" – są nie tylko fundamentem odporności, ale biorą też udział w utrzymaniu równowagi…
CZYTAJ

Uśmiechnij się do zdrowia: Przepis na pyszny, sycący koktajl z mango i masłem orzechowym – dla mocnych i zdrowych zębów

Koktajl zrobiony ze świeżych składników to nie tylko przyjemność dla podniebienia, ale i zdrowy wybór. Taki posiłek dostarcza organizmowi niezbędnych…
CZYTAJ

Retrotranspozony – nasi sprzymierzeńcy czy wrogowie?

Mgr inż. Angelika Andrzejewska-Romanowska, stypendystka programu L’Oréal-UNESCO Dla Kobiet i Nauki, naukowczyni z Instytutu Chemii Bioorganicznej Polskiej Akademii Nauk, bada…
CZYTAJ

Fix MAC’N CHEESE – nowość od marki Knorr. Odkryj megaserowy smak

Kultowy amerykański Mac’n Cheeese on demand? Od teraz makaron z kremowym serem możesz zjeść o każdej porze dnia w swoim…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Maj miesiącem mierzenia ciśnienia tętniczego krwi. Jak prawidłowo to robić, jakie są najczęstsze błędy i jak ich unikać?

Nadciśnienie tętnicze jest jednym z najbardziej rozpowszechnionych czynników zwiększających ryzyko wielu chorób…
CZYTAJ

Łokieć tenisisty – problem nie tylko sportowców

Choć nazwa „łokieć tenisisty” kojarzy się ze sportem, a wręcz z bardzo…
CZYTAJ

Tydzień dla serca, jak dbać o ten najważniejszy organ

17.04-24.04.2024 r. obchodzimy Tydzień dla Serca. To doskonała okazja, by nie tylko…
CZYTAJ

10 zdrowych nawyków poprawiających pracę i dobrostan jelit

Jelita często określa się mianem „drugiego mózgu" – są nie tylko fundamentem…
CZYTAJ

Retrotranspozony – nasi sprzymierzeńcy czy wrogowie?

Mgr inż. Angelika Andrzejewska-Romanowska, stypendystka programu L’Oréal-UNESCO Dla Kobiet i Nauki, naukowczyni…
CZYTAJ