Łagodzenie, ukojenie i dobra rutyna. Czego potrzebuje skóra atopowa?



Właściwa pielęgnacja skóry atopowej stanowi kluczowy element wspierający leczenie. To także sposób na znaczną poprawę komfortu życia chorych i zwalczanie dotkliwych objawów towarzyszących AZS – takich, jak świąd czy przesuszenie skóry. Specjaliści wskazują, że kluczem do wyciszenia objawów atopii jest systematyczność i stosowanie właściwie dobranych emolientów.

Rezultatem stosowania kuracji emolientowych jest odbudowa warstwy hydrolipidowej skóry i poprawa nawilżenia, a w przypadku zastosowania emolientów plus – także redukcja najbardziej dotkliwego objawu atopii, czyli świądu.
Początek jesieni to dla atopików szczególnie trudny czas.

Po pierwsze dlatego, że ich skóra po lecie zwykle bywa bardziej reaktywna. Po drugie – ponieważ rozpoczyna się przygotowanie do pory zimowej, która stawia przed „wrażliwcami” szczególne wyzwania. Nie bez przyczyny to właśnie jesienią, 14 września przypada Światowy Dzień Atopowego Zapalenia Skóry. Poznaj kluczowe fakty związane z pielęgnacją skóry bardzo wrażliwej i atopowej. Ekspert radzi.

Poznaj „przeciwnika”

Atopowe zapalenie skóry, czyli AZS, dotyczy w Polsce ok. 5-9 proc. dzieci oraz od 1 do 1,5 proc. dorosłych. Oznacza to, że większość z nas zna lub ma w rodzinie atopika, a co za tym idzie – nasza świadomość na temat tej choroby jest kluczowa dla zapewnienia chorym komfortu życia i utrzymania skóry w najlepszej kondycji – powiedziała Agnieszka Kowalska, Medical Advisor, ekspert marki SOLVERX®.

Co należy wiedzieć? Po pierwsze, atopowe zapalenie skóry uznawane jest za chorobę alergiczną. Jest to schorzenie atopowe, dlatego cierpiący na AZS mają znacznie większą niż osoby zdrowe skłonność do rozwoju uczuleń w reakcji na powszechne alergeny środowiskowe. Ta tendencja dotyczy aż 80 proc. całej populacji osób dotkniętych atopią.

Po drugie, AZS jest procesem chorobowym uwarunkowanym genetycznie. Genetyczny defekt, który odpowiada za rozwój objawów klinicznych #AZS dotyczy struktury i funkcji bariery skórnej. Z tego powodu, niezależnie od odmiany klinicznej atopii i nasilenia stanu zapalnego skóry, postępowanie lecznicze zawsze oparte jest na stosowaniu emolientów.

Łagodzenie i nawilżenie

Stosowanie produktów emolientowych jest jednym z kluczowych filarów efektywnej pielęgnacji skóry atopowej. Jako wsparcie leczenia eksperci rekomendują tzw. emolienty plus. Czym różnią się te produkty? Standardowe emolienty zawierają cenne składniki nawilżające i poprawiające strukturę zaburzonej bariery skórnej. Emolienty plus zawierają ponadto dodatkowe substancje, które mają udokumentowane działanie przeciwświądowe i przeciwzapalne.

– Tak zwane emolienty plus stanowią skuteczne wsparcie klinicznej terapii AZS, a także – co bardzo ważne – znacznie poprawiają komfort chorych, uśmierzając dokuczliwe objawy atopii. Składnikami polecanymi do skóry atopowej o bardzo wysokiej skuteczności są kwas glicyryzynowy i olej z czarnuszki. Jak pokazały badania kliniczne przeprowadzone na zlecenie Empire Pharma*, odpowiednie proporcje tych składników wykazują wysoką efektywność w redukcji najbardziej uciążliwych objawów AZS, takich jak świąd, suchość skóry czy okresowe zaostrzenia, zarówno u dorosłych jak i u dzieci powiedziała Agnieszka Kowalska.

Zapobiegaj zaostrzeniom

Charakterystyczne dla Atopowego Zapalenia Skóry są naprzemiennie występujące okresy zaostrzenia oraz remisji choroby. Co może wpływać na okresowe zaostrzenie objawów AZS? Specjaliści wśród takich czynników wymieniają szeroko pojęty stres, kontakt z alergenem, infekcje bakteryjne, wirusowe, a także czynniki zewnętrzne, takie jak zmiany temperatury, wilgotności powietrza, zmiany nawyków żywieniowych czy niewłaściwe pH produktów używanych do pielęgnacji.

Celem leczenia i pielęgnacji skóry zawsze jest maksymalne wydłużenie okresów remisji AZS. Jak zatem efektywnie zapobiegać nawrotom dolegliwości? Specjaliści podpowiadają, że klucz do wyciszenia objawów atopii leży w delikatnej, skutecznej i bardzo systematycznej pielęgnacji ciała.

– Skóra atopowa uczy cierpliwości. Jednym z najważniejszych czynników, jakie powinni brać pod uwagę atopicy, jest odpowiedni dobór kosmetyków przeznaczonych specjalnie do skóry atopowej i systematyczne, niezwykle delikatne postępowanie – powiedziała Agnieszka Kowalska.

AZS nie „lubi” skrajności. A zatem, unikajmy gorącej wody, długich kąpieli, szorstkich ubrań i ręczników, a także kosmetyków o mocnych zapachach. Stosujmy emolienty. Krok po kroku jesteśmy w stanie osiągnąć stan remisji atopii i przygotować ciało do nadejścia chłodniejszej pory roku – dodała.

*Badanie przeprowadzone w ostatnim kw. 2021 roku w Dermoklinice Centrum Medycznym w Łodzi, 50 uczestników. Pod kontrolą prof. Narbutt.




SOLVERX ATOPIC SKIN +forte KREM DO TWARZY SERIA ATOPIC SKIN FORTE+

Krem do twarzy przeznaczony do pielęgnacji skóry atopowej i bardzo suchej.
Zastosowanie innowacyjnego połączenia kwasów: glicyryzynowego z olejem z czarnuszki utrzymuje perfekcyjne nawilżenie skóry, łagodzi podrażnienia, świąd i stany zapalne.
Z kolei unikalny kompleks olejów: jojoba, słonecznikowy z oliwą z oliwek oraz masłem Shea gwarantuje perfekcyjnie natłuszczenie skóry.
Pojemność: 50 ml
Cena: 49,99 zł

OLVERX ATOPIC SKIN +forte BALSAM DO CIAŁA SERIA ATOPIC SKIN +forte

Balsam przeznaczony do skóry atopowej o potrójnym działaniu.
Zastosowanie innowacyjnego połączenia kwasów: glicyryzynowego z olejem z czarnuszki utrzymuje perfekcyjne nawilżenie skóry, łagodzi podrażnienia, świąd i stany zapalne.
Zastosowany w produkcie  kompleks kwasu laktobionowego, alantoiny i pantenolu  zmniejsza uczucie swędzenia, łagodzi podrażnienia, a także wykazuje działanie przeciwzapalne.
Zastosowanie w odpowiednich proporcjach oleju jojoba, oliwy z oliwek oraz masła Shea przywraca funkcję bariery hydrolipidowej skóry. Dzięki temu łagodzi uczucie ściągnięcia oraz eliminuje dyskomfort suchej skóry.
Balsam bardzo łatwo rozprowadza się na skórze i jednocześnie szybko się wchłania, nie pozostawiając tłustego filmu.
Pojemność: 250 ml
Cena: 39,99 zł

###
SOLVERX® to dermokosmetyki, których zadaniem jest zapewnienie komfortu skórze wrażliwej i atopowej. Skład kosmetyków oparty jest na innowacyjnie dobranych komponentach, takich jak kwas laktobionowy, glicyryzynowy, ekstrakt z krwawnika, olej z czarnuszki, olej jojoba, olej z wiesiołka. Dzięki takiemu połączeniu produkty SOLVERX skutecznie oczyszczają i pielęgnują skórę wymagającą, także nadwrażliwą, atopową, z problemami naczynkowymi oraz ze skłonnością do alergii. Marka bazuje na doświadczeniu wywodzącym się z kosmetologii i medycyny estetycznej, od dekady łącząc efektywność z delikatną pielęgnacją.

5 faktów o nadciśnieniu, które powinien znać każdy Polak

Nadciśnienie tętnicze to podstępna choroba, która dotyka już ponad 11 milionów Polaków! Niestety leczy się tylko 1/3 z nich. Nadciśnienie…
CZYTAJ

Jak spowolnić wskazówki zegara? Duet: ceramidy i peptydy dla odmłodzenia skóry

Jednym z najważniejszych wyzwań dla skóry o każdej porze roku zdecydowanie jest zapobieganie objawom upływającego czasu. Kosmetolodzy podkreślają, że kluczowa…
CZYTAJ

„Prawdziwy mężczyzna”, czyli jaki?

Prawdziwy mężczyzna nie płacze, dominuje, ma przyzwolenie na bycie bezwzględnym i agresywnym – ale czy na pewno? Mimo że sytuacja…
CZYTAJ

Witamy wiosenną symfonię smaków

Wraz z nadejściem wiosny natura budzi się do życia, przynosząc ze sobą świeżość, kolorowe pejzaże i bogactwo aromatów. To idealny…
CZYTAJ

Siekane kotleciki z kurczaka z kolorowym ryżem

Siekane kotleciki z kurczaka mają złocisty kolor, są chrupiące i pełne wartościowych dodatków, np. w postaci marchewki czy cukinii. Podane…
CZYTAJ

Maj miesiącem mierzenia ciśnienia tętniczego krwi. Jak prawidłowo to robić, jakie są najczęstsze błędy i jak ich unikać?

Nadciśnienie tętnicze jest jednym z najbardziej rozpowszechnionych czynników zwiększających ryzyko wielu chorób wpływających zarówno na długość naszego życia, jak i…
CZYTAJ

Nadmierne, intensywne szczotkowanie zębów – nie rób tego, to szkodzi zębom!

Nadmierne szczotkowanie zębów wydaje się nieszkodliwym nawykiem, ale w rzeczywistości może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych. Zbyt intensywne lub zbyt…
CZYTAJ

Łokieć tenisisty – problem nie tylko sportowców

Choć nazwa „łokieć tenisisty” kojarzy się ze sportem, a wręcz z bardzo konkretną dyscypliną, okazuje się, że problem ten dotyczy…
CZYTAJ

Rozpoczęcie prac nad pierwszym w Polsce Regionalnym Planem Adaptacji do Zmian Klimatu

Adaptacja do zmian klimatu to proces dostosowywania się społeczeństw, ekosystemów i gospodarek do zmian warunków klimatycznych, które już występują lub…
CZYTAJ

4. edycja kampanii #lubiesiebie – relacja ze spotkania prasowego z udziałem ambasadorek

W nowo otwartej śródziemnomorskiej restauracji PRIMITIVO Kuchnia i Wino przy ulicy Waliców 13 w Warszawie, odbyło się spotkanie prasowe z…
CZYTAJ

Tydzień dla serca, jak dbać o ten najważniejszy organ

17.04-24.04.2024 r. obchodzimy Tydzień dla Serca. To doskonała okazja, by nie tylko poszerzyć swoją wiedzę na temat tego wyjątkowego i…
CZYTAJ

10 zdrowych nawyków poprawiających pracę i dobrostan jelit

Jelita często określa się mianem „drugiego mózgu" – są nie tylko fundamentem odporności, ale biorą też udział w utrzymaniu równowagi…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

5 faktów o nadciśnieniu, które powinien znać każdy Polak

Nadciśnienie tętnicze to podstępna choroba, która dotyka już ponad 11 milionów Polaków!…
CZYTAJ

„Prawdziwy mężczyzna”, czyli jaki?

Prawdziwy mężczyzna nie płacze, dominuje, ma przyzwolenie na bycie bezwzględnym i agresywnym…
CZYTAJ

Maj miesiącem mierzenia ciśnienia tętniczego krwi. Jak prawidłowo to robić, jakie są najczęstsze błędy i jak ich unikać?

Nadciśnienie tętnicze jest jednym z najbardziej rozpowszechnionych czynników zwiększających ryzyko wielu chorób…
CZYTAJ

Łokieć tenisisty – problem nie tylko sportowców

Choć nazwa „łokieć tenisisty” kojarzy się ze sportem, a wręcz z bardzo…
CZYTAJ

Tydzień dla serca, jak dbać o ten najważniejszy organ

17.04-24.04.2024 r. obchodzimy Tydzień dla Serca. To doskonała okazja, by nie tylko…
CZYTAJ