Alkohol w ciąży – pić czy nie?



Gdy kobieta dowiaduje się, że jest w ciąży, towarzyszą jej różne emocje – od radości po lęk przed nieznanym, zwłaszcza gdy jest to pierwsza ciąża. Dziewięć miesięcy oczekiwania to najczęściej czas dbania o siebie i nienarodzone maleństwo. To właśnie wtedy przyszła mama poświęca bardzo dużo uwagi na zdrowy styl życia – zaczyna zdrowo się odżywiać, prowadzi umiarkowaną aktywność fizyczną, unika nadmiernego stresu, a także zwraca uwagę na to, co może zaszkodzić jej maleństwu. Tym z czego powinna zrezygnować podczas ciąży kobieta jest picie alkoholu. Niestety w społeczeństwie nadal aktualny jest pogląd, że mały kieliszek wina czy piwa nie zaszkodzi maleństwu. Zapytaliśmy położną laureatkę konkursu i ambasadorkę kampanii Położna na medal – Małgorzatę Bubę czy rzeczywiście tak jest, że picie małej ilości alkoholu w ciąży nie niesie za sobą zagrożeń dla maleństwa?

FAKT czy MIT? Jedna lampka czerwonego wina raz na jakiś czas nie szkodzi ciąży?

Często na temat picia alkoholu w ciąży pojawiają się sprzeczne informacje. Jeszcze kilkanaście lat temu, ciężarna mogła usłyszeć, że lampka czerwonego wina poprawia produkcję czerwonych krwinek, uspokaja i niweluje stres u ciężarnej. Pamiętajmy, że jest to mit! Alkohol przenika przez barierę łożyskową a następnie cząsteczki alkoholu pojawiają się w krwioobiegu płodu. Nie jest znana dawka alkoholu, która może mieć szkodliwy wpływ na rozwój dziecka. Alkohol jest substancją psychoaktywną i toksyczną. Według Stanowiska Grupy Ekspertów już po około 30 – 40 minutach od spożycia alkoholu przez kobietę w ciąży stężenie alkoholu we krwi płodu jest zbliżone do stężenia alkoholu we krwi matki.

Alkohol na początku ciąży – czy jest szkodliwy?

Najsilniejsze działanie teratogenne wykazuje alkohol między pierwszym a ósmym tygodniem ciąży. Jest to czas organogenezy, czyli tworzenia się i różnicowania komórek, z których powstaną poszczególne narządy. Mitem jest przekonanie, że łożysko chroni dziecko przed wszelkimi niebezpieczeństwami, w tym przed toksycznym działaniem alkoholu. Dlatego byłoby dobrze, aby każda ciąża była zaplanowana, gdzie kobieta świadomie prowadzi zdrowy styl życia i m.in. nie spożywa alkoholu. Niestety wg przeprowadzonych badań aż 80% kobiet w wieku reprodukcyjnym spożywa etanol lub napoje alkoholowe. Globalnie około 10% kobiet pije alkohol w czasie ciąży.

Dlaczego kobiet w ciąży spożywają alkohol?

● Ponieważ niestety nadal panuje w społeczeństwie opinia, że lampka wina nie zaszkodzi, a wręcz przeciwnie ma działanie pozytywne dla zdrowia i samopoczucia ciężarnej.
● Nie mają wiedzy na temat wpływu alkoholu na rozwijający się płód.
● Dopóki nie wiedzą, że są w ciąży nieświadomie spożywają alkohol.




Alkohol – skutki i zagrożenia w ciąży?

Jednym z czynników ryzyka wynikających ze spożywania alkoholu przez kobietę ciężarną jest urodzenie dziecka z FASDSpektrum Płodowych Zaburzeń Alkoholowych. Zakres różnych zaburzeń wynikających z FASD jest szeroki. Mogą się z nim wiązań m.in. uszkodzenia fizyczne, psychiczne i wady rozwojowe. Warto tu dodać, że zaburzenia mają wpływ nie tylko na maleństwo ale także widoczne są w dorosłym życiu. Dodatkowo najczęstszymi skutkami związanymi ze spożywaniem alkoholu podczas ciąży są: poronienia, niska masa urodzeniowa, czy przedwczesne urodzenie dziecka.

Dlatego mamo pamiętaj:

● Nie spożywaj alkoholu w żadnej postaci! Nie istnieje bezpieczna dawka alkoholu dla kobiety w ciąży.
● Dbaj o swoje maleństwo już od poczęcia, na każdym etapie ciąży alkohol jest dla dziecka toksyczny.
● Pomyśl, przecież nie podałabyś alkoholu noworodkowi, a jeżeli pijesz w ciąży, alkohol spożywa także twoje nienarodzone dziecko.
● Zaplanuj swoją ciążę – nie spożywaj alkoholu już przed poczęciem.

Źródło:
www.ciazabezalkoholu.info
Stanowisko Grupy Ekspertów na temat wpływu alkoholu na ciążę: stan wiedzy na 2014 rok
Zapobieganie Spektrum Płodowych Zaburzeń Alkoholowych (FASD) – Państwowa Agencja rozwiązywania Problemów alkoholowych
_______________________________
“Położna na medal” to kampania społeczno-edukacyjna prowadzona od 2014 roku. Zwraca uwagę na kwestie związane z koniecznością podnoszenia standardów i jakości opieki okołoporodowej w Polsce poprzez edukację i promocję dobrych praktyk. Jej celem jest również podnoszenie świadomości społecznej na temat roli położnych w opiece okołoporodowej.
Jednym z kluczowych elementów kampanii jest konkurs na najlepszą położną w Polsce. Zgłoszenia do tegorocznej, 10. edycji konkursu przyjmowane będą od 1 kwietnia do 30 września 2023 r. Głosy na nominowane położne można oddawać od 1 kwietnia do 31 grudnia 2023 roku. Oddawanie głosów odbywa się na stronie www.poloznanamedal.info
Mecenasem kampanii jest marka Oktaseptal.

Jak spowolnić wskazówki zegara? Duet: ceramidy i peptydy dla odmłodzenia skóry

Jednym z najważniejszych wyzwań dla skóry o każdej porze roku zdecydowanie jest zapobieganie objawom upływającego czasu. Kosmetolodzy podkreślają, że kluczowa…
CZYTAJ

„Prawdziwy mężczyzna”, czyli jaki?

Prawdziwy mężczyzna nie płacze, dominuje, ma przyzwolenie na bycie bezwzględnym i agresywnym – ale czy na pewno? Mimo że sytuacja…
CZYTAJ

Witamy wiosenną symfonię smaków

Wraz z nadejściem wiosny natura budzi się do życia, przynosząc ze sobą świeżość, kolorowe pejzaże i bogactwo aromatów. To idealny…
CZYTAJ

Siekane kotleciki z kurczaka z kolorowym ryżem

Siekane kotleciki z kurczaka mają złocisty kolor, są chrupiące i pełne wartościowych dodatków, np. w postaci marchewki czy cukinii. Podane…
CZYTAJ

Maj miesiącem mierzenia ciśnienia tętniczego krwi. Jak prawidłowo to robić, jakie są najczęstsze błędy i jak ich unikać?

Nadciśnienie tętnicze jest jednym z najbardziej rozpowszechnionych czynników zwiększających ryzyko wielu chorób wpływających zarówno na długość naszego życia, jak i…
CZYTAJ

Nadmierne, intensywne szczotkowanie zębów – nie rób tego, to szkodzi zębom!

Nadmierne szczotkowanie zębów wydaje się nieszkodliwym nawykiem, ale w rzeczywistości może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych. Zbyt intensywne lub zbyt…
CZYTAJ

Łokieć tenisisty – problem nie tylko sportowców

Choć nazwa „łokieć tenisisty” kojarzy się ze sportem, a wręcz z bardzo konkretną dyscypliną, okazuje się, że problem ten dotyczy…
CZYTAJ

Rozpoczęcie prac nad pierwszym w Polsce Regionalnym Planem Adaptacji do Zmian Klimatu

Adaptacja do zmian klimatu to proces dostosowywania się społeczeństw, ekosystemów i gospodarek do zmian warunków klimatycznych, które już występują lub…
CZYTAJ

4. edycja kampanii #lubiesiebie – relacja ze spotkania prasowego z udziałem ambasadorek

W nowo otwartej śródziemnomorskiej restauracji PRIMITIVO Kuchnia i Wino przy ulicy Waliców 13 w Warszawie, odbyło się spotkanie prasowe z…
CZYTAJ

Tydzień dla serca, jak dbać o ten najważniejszy organ

17.04-24.04.2024 r. obchodzimy Tydzień dla Serca. To doskonała okazja, by nie tylko poszerzyć swoją wiedzę na temat tego wyjątkowego i…
CZYTAJ

10 zdrowych nawyków poprawiających pracę i dobrostan jelit

Jelita często określa się mianem „drugiego mózgu" – są nie tylko fundamentem odporności, ale biorą też udział w utrzymaniu równowagi…
CZYTAJ

Uśmiechnij się do zdrowia: Przepis na pyszny, sycący koktajl z mango i masłem orzechowym – dla mocnych i zdrowych zębów

Koktajl zrobiony ze świeżych składników to nie tylko przyjemność dla podniebienia, ale i zdrowy wybór. Taki posiłek dostarcza organizmowi niezbędnych…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

„Prawdziwy mężczyzna”, czyli jaki?

Prawdziwy mężczyzna nie płacze, dominuje, ma przyzwolenie na bycie bezwzględnym i agresywnym…
CZYTAJ

Maj miesiącem mierzenia ciśnienia tętniczego krwi. Jak prawidłowo to robić, jakie są najczęstsze błędy i jak ich unikać?

Nadciśnienie tętnicze jest jednym z najbardziej rozpowszechnionych czynników zwiększających ryzyko wielu chorób…
CZYTAJ

Łokieć tenisisty – problem nie tylko sportowców

Choć nazwa „łokieć tenisisty” kojarzy się ze sportem, a wręcz z bardzo…
CZYTAJ

Tydzień dla serca, jak dbać o ten najważniejszy organ

17.04-24.04.2024 r. obchodzimy Tydzień dla Serca. To doskonała okazja, by nie tylko…
CZYTAJ

10 zdrowych nawyków poprawiających pracę i dobrostan jelit

Jelita często określa się mianem „drugiego mózgu" – są nie tylko fundamentem…
CZYTAJ