Rak płuc – jakie są jego objawy?



Niektóre choroby, na jakie cierpimy w dorosłym życiu, są jedynie wynikiem działań złośliwego losu wspartego drzewem genetycznym naszej rodziny niż naszymi świadomymi działaniami. Inne naturalnie możemy zafundować sobie sami, czy to przez zły tryb życia (forsowanie organizmu i nie zapewnianie mu odpowiedniej dawki odpoczynku), czy niezdrową dietę. Jeszcze inne nie pojawiały by się tak często gdyby nie używki – alkohol oraz papierosy.

 

Rak płuc to w 90% przypadków choroba na życzenie. Długoletni nałóg oraz tysiące wypalony papierosów niemal zawsze odbijają się na zdrowiu palacza, czasem jest to nieprzyjemny kaszel i szybkie zmęczenie innym razem nowotwór. A pozostałe 10%? Tutaj odpowiedzi mogą być dwie, choć bardziej prawdopodobna jest pierwsza (że to bierni palacze, którzy poniekąd byli zmuszeni do wdychania wyziewów nikotynowych, czy nadmiernej ilości spalin) niż druga mówiąca, że rak tkwi w każdym z nas i w każdym może się obudzić.

Żuć palenie – jeśli nie dla siebie to dla bliskich!

Tak jak w przypadku serca, tak i płuca powinniśmy regularnie poddawać badaniom. Krew może i transportuje tlen do całego organizmu, jednak musi go przecież skądś brać. Dobre w tym wszystkim jest to, że nasz organizm daje nam bardzo szybko znać, ze nowotwór zaczyna pojawiać się na płucach.

Pierwszym krokiem do zminimalizowania możliwości wystąpienia raka płuc, jest natychmiastowe zaprzestanie palenia. Nie jest to łatwe, ze względu na uzależnienie od nikotyny, jednak daje nam większe szanse na dożycie spokojnej starości i lżejszą śmierć. A tym wszystkim osobą twierdzącym, że na coś trzeba umrzeć polecamy zapoznać się z przebiegiem zaawansowanego nowotworu układu oddechowego.

 

Objawy

Im wcześniej zauważymy objawy raka płuc tym większe mamy szanse na zahamowanie rozwoju nowotworu. Wszystko zaczyna się oczywiście całkiem niewinnie od porannego kaszlu oraz zachrypniętego głosu. Oczywiście osoby palące nie widzą w tym nic dziwnego, jednak każdy z nas potrafi zauważyć kiedy siła tych objawów się zmienia i staje się bardziej intensywna – dlatego tak ważne jest regularne sprawdzanie stanu swoich płuc. Niepokój powinny wzbudzić w nas także:

– duszności (to albo serce albo płuca),
– świszczący lub spłycony oddech,
– przedłużający się zły nastrój,
– brak sił oraz apetytu,
– potliwość (zwłaszcza w nocy),
– ból rozchodzący się nagle w całej klatce piersiowej,
– krew lub żółty barwnik w ślinie.



Rozwój nowotworu

To jak szybko nowotwór rozwinie się w naszym ciele zależy od bardzo wielu czynników. Czasem jest to proces dość powolny, a czasem wręcz błyskawiczny, dlatego warto zdawać sobie sprawę, że czas gra tu pierwsze skrzypce. Im dłużej zwlekamy z rzuceniem palenia tym nasze szanse maleją.

Tak samo jest z odwlekaniem wizyty u lekarza. Rak to poniekąd choroba spowodowana stanem naszej cywilizacji, z jej powietrzem o zapachu spalin i tysiącami palaczy, na których nie mamy wpływu i musimy żyć z ich dymem w naszych płucach. Można jedynie ograniczyć ten czynnik, wyeliminować go będzie jednak bardzo trudno.

To od nas zależy, czy zadbamy o zmniejszenie statystyk zachorowań i rozwoju nowotworu układu oddechowego. Skutki zaniedbania są w tym przypadku straszne – nikt nie chce oglądać swoich bliskich kiedy tak cierpią, a i samego pacjenta rak potrafi szybko złamać.

Za warstwę merytoryczną artykułu odpowiada redakcja TwojaMedica.pl

Mniej marnowania, więcej radości. 
Problem świątecznego marnotrawstwa żywności w Polsce

Marnotrawstwo żywności w okresie Świąt jest szczególnie istotnym problemem. Grudzień to czas wzmożonych zakupów, przygotowywania potraw w dużych ilościach i…
CZYTAJ

Magia świątecznych smaków – tradycja w nowoczesnym wydaniu

Święta Bożego Narodzenia to czas wyjątkowy, pełen rodzinnego ciepła i okres kultywowania wielu tradycji. Wspólne gotowanie i delektowanie się świątecznymi…
CZYTAJ

Dlaczego zimą mamy większą ochotę na mięso? I co z tym zrobić?

Gdy nadchodzą zimniejsze dni, wiele osób zauważa u siebie zmianę apetytu: surowe warzywa czy nabiał chętnie zamieniamy na ciepłe posiłki…
CZYTAJ

Jak rozciągnąć świąteczny budżet? Odkryj inspiracje na niedrogie prezenty pod choinkę za mniej niż 50 zł!

Czas świąt należy do najtrudniejszych finansowo okresów w roku, co potwierdza 47% polskich uczestników badania. Od kupowania prezentów i przygotowywania…
CZYTAJ

Skuteczna terapia zaburzeń lipidowych. Czym jest program lekowy i kto może z niego skorzystać?

Zaburzenia lipidowe, znane również jako dyslipidemia, to problem, który dotyka coraz większą liczbę osób. Szacuje się, że w Polsce dotyczy…
CZYTAJ

Świadoma suplementacja sportowców – jakość, czystość, odpowiedzialność

Wybór suplementów diety, szczególnie w środowisku sportowym, odgrywa fundamentalną rolę. Sportowcy, podlegający regularnym kontrolom antydopingowym, muszą ufać, że produkty, które…
CZYTAJ

Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach (EAAD) został ustanowiony w 2008 r. przez Komisję Europejską i jest obchodzony corocznie w dniu 18 listopada w całej Europie.

W ramach EAAD i WAAD na całym świecie organizowane są wydarzenia kierowane do społeczeństwa oraz specjalistów medycznych, propagujących wiedzę na temat…
CZYTAJ

Żylaki to problem milionów Polaków. Jak skutecznie zapobiegać i leczyć?

Żylaki to powszechny problem zdrowotny dotykający niemal połowę dorosłej populacji w Polsce. Częstotliwość występowania niewydolności żylnej jest wyższa niż cukrzycy…
CZYTAJ

Jak holistyczne podejście do zdrowia poprawia nasze samopoczucie?


W życiu wielu kobiet pojawiają się momenty, gdy stres zaczyna odbijać się nie tylko na zdrowiu fizycznym, ale także na…
CZYTAJ

Relacja ze spotkania prasowego, 5 edycji kampanii #lubiesiebie, z udziałem znanych ambasadorek.

W warszawskiej restauracji PRIMITIVO Kuchnia i Wino odbyło się spotkanie prasowe dedykowane 5. edycji kampanii #lubiesiebie, której inicjatorem jest dr…
CZYTAJ

Na cukrzycę choruje cała rodzina. Jak wspierać bliską osobę z cukrzycą?

Cukrzyca, choć jest chorobą nieuleczalną, gdy jest wyrównana, daje szansę na aktywne życie. Jednak, by tak się stało, niezbędne wręcz…
CZYTAJ

Retinoidy i witaminy w beauty-planie 3 kluczowe potrzeby skóry

Schyłek roku to czas podsumowań i ustalania beauty-planów. Jesień jest królową zmian. To właśnie teraz najuważniej obserwujemy stan skóry i…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Dlaczego zimą mamy większą ochotę na mięso? I co z tym zrobić?

Gdy nadchodzą zimniejsze dni, wiele osób zauważa u siebie zmianę apetytu: surowe…
CZYTAJ

Skuteczna terapia zaburzeń lipidowych. Czym jest program lekowy i kto może z niego skorzystać?

Zaburzenia lipidowe, znane również jako dyslipidemia, to problem, który dotyka coraz większą…
CZYTAJ

Świadoma suplementacja sportowców – jakość, czystość, odpowiedzialność

Wybór suplementów diety, szczególnie w środowisku sportowym, odgrywa fundamentalną rolę. Sportowcy, podlegający…
CZYTAJ

Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach (EAAD) został ustanowiony w 2008 r. przez Komisję Europejską i jest obchodzony corocznie w dniu 18 listopada w całej Europie.

W ramach EAAD i WAAD na całym świecie organizowane są wydarzenia kierowane…
CZYTAJ

Żylaki to problem milionów Polaków. Jak skutecznie zapobiegać i leczyć?

Żylaki to powszechny problem zdrowotny dotykający niemal połowę dorosłej populacji w Polsce.…
CZYTAJ