Rak płuc – jakie są jego objawy?



Niektóre choroby, na jakie cierpimy w dorosłym życiu, są jedynie wynikiem działań złośliwego losu wspartego drzewem genetycznym naszej rodziny niż naszymi świadomymi działaniami. Inne naturalnie możemy zafundować sobie sami, czy to przez zły tryb życia (forsowanie organizmu i nie zapewnianie mu odpowiedniej dawki odpoczynku), czy niezdrową dietę. Jeszcze inne nie pojawiały by się tak często gdyby nie używki – alkohol oraz papierosy.

 

Rak płuc to w 90% przypadków choroba na życzenie. Długoletni nałóg oraz tysiące wypalony papierosów niemal zawsze odbijają się na zdrowiu palacza, czasem jest to nieprzyjemny kaszel i szybkie zmęczenie innym razem nowotwór. A pozostałe 10%? Tutaj odpowiedzi mogą być dwie, choć bardziej prawdopodobna jest pierwsza (że to bierni palacze, którzy poniekąd byli zmuszeni do wdychania wyziewów nikotynowych, czy nadmiernej ilości spalin) niż druga mówiąca, że rak tkwi w każdym z nas i w każdym może się obudzić.

Żuć palenie – jeśli nie dla siebie to dla bliskich!

Tak jak w przypadku serca, tak i płuca powinniśmy regularnie poddawać badaniom. Krew może i transportuje tlen do całego organizmu, jednak musi go przecież skądś brać. Dobre w tym wszystkim jest to, że nasz organizm daje nam bardzo szybko znać, ze nowotwór zaczyna pojawiać się na płucach.

Pierwszym krokiem do zminimalizowania możliwości wystąpienia raka płuc, jest natychmiastowe zaprzestanie palenia. Nie jest to łatwe, ze względu na uzależnienie od nikotyny, jednak daje nam większe szanse na dożycie spokojnej starości i lżejszą śmierć. A tym wszystkim osobą twierdzącym, że na coś trzeba umrzeć polecamy zapoznać się z przebiegiem zaawansowanego nowotworu układu oddechowego.

 

Objawy

Im wcześniej zauważymy objawy raka płuc tym większe mamy szanse na zahamowanie rozwoju nowotworu. Wszystko zaczyna się oczywiście całkiem niewinnie od porannego kaszlu oraz zachrypniętego głosu. Oczywiście osoby palące nie widzą w tym nic dziwnego, jednak każdy z nas potrafi zauważyć kiedy siła tych objawów się zmienia i staje się bardziej intensywna – dlatego tak ważne jest regularne sprawdzanie stanu swoich płuc. Niepokój powinny wzbudzić w nas także:

– duszności (to albo serce albo płuca),
– świszczący lub spłycony oddech,
– przedłużający się zły nastrój,
– brak sił oraz apetytu,
– potliwość (zwłaszcza w nocy),
– ból rozchodzący się nagle w całej klatce piersiowej,
– krew lub żółty barwnik w ślinie.



Rozwój nowotworu

To jak szybko nowotwór rozwinie się w naszym ciele zależy od bardzo wielu czynników. Czasem jest to proces dość powolny, a czasem wręcz błyskawiczny, dlatego warto zdawać sobie sprawę, że czas gra tu pierwsze skrzypce. Im dłużej zwlekamy z rzuceniem palenia tym nasze szanse maleją.

Tak samo jest z odwlekaniem wizyty u lekarza. Rak to poniekąd choroba spowodowana stanem naszej cywilizacji, z jej powietrzem o zapachu spalin i tysiącami palaczy, na których nie mamy wpływu i musimy żyć z ich dymem w naszych płucach. Można jedynie ograniczyć ten czynnik, wyeliminować go będzie jednak bardzo trudno.

To od nas zależy, czy zadbamy o zmniejszenie statystyk zachorowań i rozwoju nowotworu układu oddechowego. Skutki zaniedbania są w tym przypadku straszne – nikt nie chce oglądać swoich bliskich kiedy tak cierpią, a i samego pacjenta rak potrafi szybko złamać.

Za warstwę merytoryczną artykułu odpowiada redakcja TwojaMedica.pl

Odpad czy surowiec, czyli drugie życie opakowań

Gdy rośnie presja społeczna i regulacyjna, firmy muszą spojrzeć na opakowania zupełnie inaczej. To, co jeszcze niedawno trafiało na wysypiska,…
CZYTAJ

Światowe Dni Świadomości Niewydolności Serca: jakich objawów nie wolno ignorować?

5-11 maja obchodzone są Światowe Dni Świadomości Niewydolności Serca. Tegoroczna edycja odbywa się pod mottem „Niewydolność serca nas nie zatrzymuje”.…
CZYTAJ

0,3–4% przypadków boreliozy kończy się powikłaniami sercowymi – zagrożenie, o którym mało się mówi

Wycieczki na łono natury to dla wielu obowiązkowy punkt majówki. Warto jednak pamiętać, że wśród przyrody czają się niewidoczne gołym…
CZYTAJ

Jak radzić sobie ze stresem maturalnym? 4 skuteczne porady psychologa

Lęk, który towarzyszy wielu maturzystom przed egzaminami, jest czymś naturalnym, ale może również paraliżować i utrudniać koncentrację. Jak zauważa Ewa…
CZYTAJ

Odkryj nowe sosy na grilla – tak pyszne, że HELL, MANN!

Rozgrzej grilla i przygotuj się na smak tak pyszny, że HELL, MANN! Wystarczy sięgnąć po sosy i majonezy Hellmann’s, by…
CZYTAJ

Grill bez mięsa? Dietetyk zdradza, co warto wrzucić na ruszt

Sezon grillowy tuż za rogiem, coraz więcej osób szuka alternatywy dla tradycyjnych dań mięsnych. Czy grill bez mięsa może być…
CZYTAJ

Czego żałujemy przed śmiercią?

Ponad 30% badanych chciałoby, aby ich ostatni list trafił do partnera lub współmałżonka. Jako społeczeństwo unikamy rozmów o śmierci, budzi…
CZYTAJ

Zespół jelita drażliwego – rosnący problem zdrowotny. Czy przeszczep mikrobioty jelitowej może zmienić życie pacjentów?

Ostatnia dekada przyniosła przełomowe odkrycia dotyczące mikrobioty jelitowej, które zmieniają podejście do leczenia zespołu jelita drażliwego (IBS). Szacuje się, że…
CZYTAJ

Jak zadbać o jelita po Świętach Wielkanocnych?

Wielkanoc dobiegła końca, a wraz z nią czas intensywnego biesiadowania przy suto zastawionych stołach. Wiele osób zastanawia się, jak teraz…
CZYTAJ

Szybki detoks po świętach? Dietetyczka ostrzega przed niebezpiecznymi środkami przeczyszczającymi

Po świątecznym przejedzeniu wiele osób sięga po herbatki i tabletki przeczyszczające, licząc na szybki detoks. Jednak Ania Janiszewska-Janowicz, dietetyczka Grupy…
CZYTAJ

Aktywność po posiłku – kardiologiczne argumenty za świątecznym spacerem

Wielkanocny czas, choć pełen radości i kulinarnych tradycji, może nieść także wyzwania zdrowotne. To właśnie w tym okresie kardiolodzy obserwują…
CZYTAJ

Choroba wieńcowa – jak ją rozpoznać i kiedy zgłosić się do lekarza?

Choroby serca i układu krążenia od lat pozostają jednym z najpoważniejszych wyzwań zdrowotnych naszych czasów. Mimo postępu medycyny, wciąż zbyt…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Światowe Dni Świadomości Niewydolności Serca: jakich objawów nie wolno ignorować?

5-11 maja obchodzone są Światowe Dni Świadomości Niewydolności Serca. Tegoroczna edycja odbywa…
CZYTAJ

0,3–4% przypadków boreliozy kończy się powikłaniami sercowymi – zagrożenie, o którym mało się mówi

Wycieczki na łono natury to dla wielu obowiązkowy punkt majówki. Warto jednak…
CZYTAJ

Jak radzić sobie ze stresem maturalnym? 4 skuteczne porady psychologa

Lęk, który towarzyszy wielu maturzystom przed egzaminami, jest czymś naturalnym, ale może…
CZYTAJ

Zespół jelita drażliwego – rosnący problem zdrowotny. Czy przeszczep mikrobioty jelitowej może zmienić życie pacjentów?

Ostatnia dekada przyniosła przełomowe odkrycia dotyczące mikrobioty jelitowej, które zmieniają podejście do…
CZYTAJ

Jak zadbać o jelita po Świętach Wielkanocnych?

Wielkanoc dobiegła końca, a wraz z nią czas intensywnego biesiadowania przy suto…
CZYTAJ