Migrena z aurą czy bez aury? Na jaka migrene cierpisz?



Wg. badań, szacuje się że na migrene choruje około 20% populacji. Migrenowy ból głowy jest najbardziej symptomatycznym i doskwierającym objawem migreny.

Musimy jednak zauważyc iż nie każdy ból głowy jest spowodowany migreną. Ból głowy wywołany przez migrene ma kilka cech.

Czynniki chcarakteryzujące migrenę:

–  bóle migrenowe powracające, są indywidualne i dla każdego mogą byc inne, mogą powracac co kilka lub kilkanaście miesięcy

–  codzienne aktywnośc na skutek uciążliwości migrenowych jest ograniczona

–  bóle minutowe moga trwac w zależności od pacjenta od kilku minut do kilku godzin non stop

–  bóle migrenowe zwykle zaczynają się jednostronnie

–  ból migrenowy ma charakter napadowany (nazywany pulsujący)

Migrena w większym stopniu doskwiera kobietom niż mężczyznom. Jej głównym nasileniem  jest wiek średni. Nistety bóle migrenowe wystepują także u dzieci.

W momencie pojawienia się okresu menopauzy u kobiet lub ores starzenia u mężczyzn, objawy migrenowe ustępuja. Wg badań, na migrenę u ludzi powyżej siedemdziesięciu lat cierpi około 5%. Niekiedy choroba ustępuje w okresie ciąży. Jednak choroba najczęściej trwa przez całe nasze zycie z okresami bardziej lub mnniej nasilonych ataków.  Jednym z głównych czynników wywołujących tą chorobę są obciążenia genetyczne. Zbadano iż około 70% chorujących miało takie same przypadki w rodzinie. Jeśli chodzi o zapobieganie migrenie to niestety nie możemy jej zapobiedz, ponieważ jest ona leczona objawowo.

Jakie mamy odmiany migreny? Migrena z aura i migrena bez aury:

Pierwsza odmianą migreny jest MIGRENA BEZ AURY – jest to najczęscie spotyka odmiana migreny, blisko 80% zachorowań, to własnie ta odmiana. Charakteryzuje ją silny pulsujący ból głowy trwający od 4 do 72 godzin, głównie w okolicach skroni. Dodatkowymi objawami migreny mogą też byc nudności, irytacja na dzwięk, światło czy też zapachy.

Druga odmianą migreny jest MIGRENA Z AURĄ – na ta odmianę cierpi mniej chorych, szacuje się że około 15%. Przed bólami głowy, naogól występują takie objawy wzrokowe jak: pulsujące plamki, błyszczące punkty, ciemne plamki czy też zygzakowate obrazy. Może także występowac utrata łaknienia czy też zawroty głowy. Przy tego rodzaju migrenie moga też pojawiac się okresowe dretwienia kończyn, problemy z koncentracją czy też z mówieniem.



Jak rozpoznac chorobę? Migrena objawy:

Jeśli chodzi o postawienie właściwej diagnozy, może to tylko uczynic lekarz specjalista. Często bowiem pacjenci myla bóle głowy spowodowane innymi czynnikami z bólami migrenowymi.

Lekarz aby właściwie zdiagnozowac chorobe, przeprowadzi dokładnie wywiad z pacjentem. Dodatkowo poza  ogólnym  badaniem pacjenta czasem przeprowadzane sia  badania neurologiczne. Pomocne są też dla zróżnicowania migreny z  innymi przyczynami bólów głowy, badania tomografii komputerowej. W  diagnozowaniu  migreny stosowane są… kryteria opracowane przez Komitet  Klasyfikacji i Bólów Głowy Międzynarodowego Towarzystwa Bólółw Głowy. Leczenie migreny jest bardzo indywidualne i dostosowane do danego pacjenta, ponieważ u każdego może ta choroba inaczej przebiegac z róznymi formami nasilenia.

Jak unikac napadów migrenowych?

–  Unikajmy nadmiernych wysiłków fizycznych,

–  złe odżywianie oraz diety może nasilic objawy,

–  unikajmy błyskającego światła, fleszy, intensywnych zapachów czy też hałasu mogą one bowiem wywoływac napady migreny,

–  Unikajmy przebywania na dużych wysokościach,

–  Ograniczmy spożywanie teiny jak i kofeiny oraz środków przeciwbólowych,

–  Należy miec regularny sen,

–  Zadbajmy o regularne godziny pracy oraz naszego odpoczynku.

Szybki detoks po świętach? Dietetyczka ostrzega przed niebezpiecznymi środkami przeczyszczającymi

Po świątecznym przejedzeniu wiele osób sięga po herbatki i tabletki przeczyszczające, licząc na szybki detoks. Jednak Ania Janiszewska-Janowicz, dietetyczka Grupy…
CZYTAJ

Aktywność po posiłku – kardiologiczne argumenty za świątecznym spacerem

Wielkanocny czas, choć pełen radości i kulinarnych tradycji, może nieść także wyzwania zdrowotne. To właśnie w tym okresie kardiolodzy obserwują…
CZYTAJ

Choroba wieńcowa – jak ją rozpoznać i kiedy zgłosić się do lekarza?

Choroby serca i układu krążenia od lat pozostają jednym z najpoważniejszych wyzwań zdrowotnych naszych czasów. Mimo postępu medycyny, wciąż zbyt…
CZYTAJ

Nowe podejście do terapii przeciwwirusowych – badania Polki mogą pomóc w walce z HIV i SARS-CoV-2

Nowe podejście do terapii przeciwwirusowych – badania Polki mogą pomóc w walce z HIV i SARS-CoV-2. Dr inż. Hanna Orlikowska-Rzeźnik,…
CZYTAJ

Wiosna a alergie – jak sobie radzić w trudnym sezonie? 

Wiosna to wymagający czas dla alergików, ale odpowiednie leczenie, unikanie alergenów i zmiana codziennych nawyków mogą skutecznie zmniejszyć uciążliwe objawy.…
CZYTAJ

Dlaczego odpowiednie tętno jest ważne dla zdrowia? Kiedy tętno staje się niebezpieczne? Jak rozpoznać tachykardię i na co zwrócić uwagę?

Tętno, czyli liczba uderzeń serca na minutę, jest jednym z podstawowych parametrów, które pozwalają ocenić stan zdrowia. Prawidłowe tętno ma…
CZYTAJ

1 na 3 Polaków jest zadowolonych ze stanu swojego zdrowia. Skąd czerpiemy wiedzę o zdrowiu?

Tylko 30% dorosłych Polaków ocenia swój stan zdrowia pozytywnie, jak wynika z badania „Jak chorują Polacy” zrealizowanego na zlecenie Nationale-Nederlanden.…
CZYTAJ

Niecodzienna perspektywa w codziennej pracy – jak wspierać osoby w spektrum autyzmu?

2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu – dzień, który skłania do refleksji nad tym, jak w codziennym życiu –…
CZYTAJ

Zegar biologiczny nie zna zmiany czasu. Dlatego Twój organizm się buntuje

Już w najbliższy weekend czeka nas zmiana czasu z zimowego na letni. Choć przesunięcie wskazówek zegara o jedną godzinę może…
CZYTAJ

Skuteczne badania USG w klinice U Lekarzy w Warszawie

Ultrasonografia (USG) jest jednym z podstawowych i nieinwazyjnych badań, dzięki któremu można przeprowadzić diagnostykę narządów wewnętrznych i wykryć różne schorzenia,…
CZYTAJ

Kiedy miesiączka boli za bardzo. Endometrioza bez tabu

Bolesne miesiączki, zmęczenie, dyskomfort? Dla wielu kobiet w Polsce to nie tylko “taka uroda”, a objawy endometriozy. Szczęśliwie, świadomość tej…
CZYTAJ

Jedyna na świecie. Puszcza Białowieska. 

Jedyna na świecie. Puszcza Białowieska. 
Rusza kampania informacyjno-edukacyjna dotycząca jedynego w Polsce obiektu przyrodniczego wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Instytut…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Aktywność po posiłku – kardiologiczne argumenty za świątecznym spacerem

Wielkanocny czas, choć pełen radości i kulinarnych tradycji, może nieść także wyzwania…
CZYTAJ

Choroba wieńcowa – jak ją rozpoznać i kiedy zgłosić się do lekarza?

Choroby serca i układu krążenia od lat pozostają jednym z najpoważniejszych wyzwań…
CZYTAJ

Nowe podejście do terapii przeciwwirusowych – badania Polki mogą pomóc w walce z HIV i SARS-CoV-2

Nowe podejście do terapii przeciwwirusowych – badania Polki mogą pomóc w walce…
CZYTAJ

Wiosna a alergie – jak sobie radzić w trudnym sezonie? 

Wiosna to wymagający czas dla alergików, ale odpowiednie leczenie, unikanie alergenów i…
CZYTAJ

Dlaczego odpowiednie tętno jest ważne dla zdrowia? Kiedy tętno staje się niebezpieczne? Jak rozpoznać tachykardię i na co zwrócić uwagę?

Tętno, czyli liczba uderzeń serca na minutę, jest jednym z podstawowych parametrów,…
CZYTAJ