Halluksy, profilaktyka.



Halluksy inaczej zmiany deformacyjne stopy. Do powstawania Halluksów mogą skłonic predyspozycje naszej stopy (stopa egipska). Jednak duży wpływ na ich powstawanie jest noszenie złego obuwia.

Kobiety które mają predyspozycje do powstawania halluksów powinny ograniczyc noszenie obuwia na wysokim obcasie i z wąskimi noskami. Wpływ też na ich powstawanie ma obciążenie genetyczne, dodatkowo też dochodzi stojący tryb życia i otyłośc.

Kto najbardziej jest narażony na powstawanie halluksów?

Kobiety głównie narażone na wystepowanie halluksów to kobiety cwiczące taniec  przede wszytskim balet, z powodu nadmiernego obciążania stopy. Na skutek zaistniałych zniekształceń zmienia sią nierównomierne obciążenie stopy przez masę ciała ponieważ zniekształcony palec nie jest na tyle już silny by podpierac ciężar podczas chodzenia. W znacznym stopniu pogarsza się stabilizacja stopy czego następstwem jest osłabienie się mięśni.

Jak zapobiegac powstawaniu halluksów?

Pierwszą i podstawową sprawą jest zaopatrzenie się w odpowiednie obuwie. Nie może to byc obuwie na wysokim obcasie, tylko jak najbardziej na płaskiej podeszwie. W celu tez zapobiegawczym można zaopatrzyc się w klin na  halluksy który przywraca palcom właściwe ułożenie. Pamiętajmy także abyśmy zmieniali w ciągu dnia obuwie oraz cwiczmy palcami np. podnośmy różne przedmioty palacmi u stopy możemy także stawac na palcach.

Pamietajmy też o właściwej diecie, ponieważ nadmiar ciała czyli otyłośc także wpływa “korzystnie” na powstawanie halluksów, uprawiajmy sport np. jazda na rowerze lub a właściwie przede wszytski pływanie.



Jak leczyc halluksy?

Sposób jak będziemy leczyc halluksy zależy tylko i wyłącznie o stanu nasilenia się dolegliwości czyli zaawansowania zmian. Mamy dwa sposby leczenia halluksów 1- Nieoperacyjna i 2- Metoda operacyjna.

Metoda pierwsza czyli nieoperacyjna, dotyczy zmiany naszych upodobań czyli nawyków, tzn. zmiana obuwia na właściwe, różnego rodzaju cwiczenia korygujące, noszenie wkładek ortopedycznych- wkładki na płaskostopie poprzeczne..

Druga metoda jest inwazyjna tzn dolegliwośc usuwa się opreacyjnie. Osoby cierpiace na duży ból, mające ograniczenia ruchowe , powinny podac się właśniej tej metodzie.

Najbardziej popularną metodą operacyjną usuwania halluksów jest metoda Chevrona.

Polega ona na usunięciu nadmiaru tkanki kostnej, przecieciu wiązadeł i ścięgien oraz wykonaniu dwóch nacięc w kształcie litery “V”. Po zabiegu nosi się specjalne obuwie ortopedyczne przez około 6 tygodni, obrzęk pooperacyjny utrzymuje się około  4-5 miesięcy

Kilka cwiczeń na halluksy.

–  Położ na podłodze delikatny materiał i palcami u stopy zwijaj ją przez kilka minut.

–  Połóż pięty na podłodze, palce wyciągnij do góry, i zataczaj nimi kółka raz w lewo raz w prawo.

–  Połóż się na podłodze podnieś nogi i spróbuj zaklaskac stopami.

–  Oprzyj stopy na palcach, i piętami kręc kółka raz w jedną stroną raz w drugą.

–  Weź gumkę i załóż ją na największe palce u stopy, po czym rozchylaj stopy rozciagając przy tym gumke. Cwiczenie powtórz kilka razy, a przy rozciaganiu gumki staraj się wytrzymac jak najdłużej.

Aktywność po posiłku – kardiologiczne argumenty za świątecznym spacerem

Wielkanocny czas, choć pełen radości i kulinarnych tradycji, może nieść także wyzwania zdrowotne. To właśnie w tym okresie kardiolodzy obserwują…
CZYTAJ

Choroba wieńcowa – jak ją rozpoznać i kiedy zgłosić się do lekarza?

Choroby serca i układu krążenia od lat pozostają jednym z najpoważniejszych wyzwań zdrowotnych naszych czasów. Mimo postępu medycyny, wciąż zbyt…
CZYTAJ

Nowe podejście do terapii przeciwwirusowych – badania Polki mogą pomóc w walce z HIV i SARS-CoV-2

Nowe podejście do terapii przeciwwirusowych – badania Polki mogą pomóc w walce z HIV i SARS-CoV-2. Dr inż. Hanna Orlikowska-Rzeźnik,…
CZYTAJ

Wiosna a alergie – jak sobie radzić w trudnym sezonie? 

Wiosna to wymagający czas dla alergików, ale odpowiednie leczenie, unikanie alergenów i zmiana codziennych nawyków mogą skutecznie zmniejszyć uciążliwe objawy.…
CZYTAJ

Dlaczego odpowiednie tętno jest ważne dla zdrowia? Kiedy tętno staje się niebezpieczne? Jak rozpoznać tachykardię i na co zwrócić uwagę?

Tętno, czyli liczba uderzeń serca na minutę, jest jednym z podstawowych parametrów, które pozwalają ocenić stan zdrowia. Prawidłowe tętno ma…
CZYTAJ

1 na 3 Polaków jest zadowolonych ze stanu swojego zdrowia. Skąd czerpiemy wiedzę o zdrowiu?

Tylko 30% dorosłych Polaków ocenia swój stan zdrowia pozytywnie, jak wynika z badania „Jak chorują Polacy” zrealizowanego na zlecenie Nationale-Nederlanden.…
CZYTAJ

Niecodzienna perspektywa w codziennej pracy – jak wspierać osoby w spektrum autyzmu?

2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu – dzień, który skłania do refleksji nad tym, jak w codziennym życiu –…
CZYTAJ

Zegar biologiczny nie zna zmiany czasu. Dlatego Twój organizm się buntuje

Już w najbliższy weekend czeka nas zmiana czasu z zimowego na letni. Choć przesunięcie wskazówek zegara o jedną godzinę może…
CZYTAJ

Skuteczne badania USG w klinice U Lekarzy w Warszawie

Ultrasonografia (USG) jest jednym z podstawowych i nieinwazyjnych badań, dzięki któremu można przeprowadzić diagnostykę narządów wewnętrznych i wykryć różne schorzenia,…
CZYTAJ

Kiedy miesiączka boli za bardzo. Endometrioza bez tabu

Bolesne miesiączki, zmęczenie, dyskomfort? Dla wielu kobiet w Polsce to nie tylko “taka uroda”, a objawy endometriozy. Szczęśliwie, świadomość tej…
CZYTAJ

Jedyna na świecie. Puszcza Białowieska. 

Jedyna na świecie. Puszcza Białowieska. 
Rusza kampania informacyjno-edukacyjna dotycząca jedynego w Polsce obiektu przyrodniczego wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Instytut…
CZYTAJ

Dieta ketogenna: zapomniana broń w walce z padaczką

Dieta ketogenna łączona jest głównie z redukcją masy ciała i sposobem na szybkie spalanie tłuszczu. Jej historia ma znacznie głębsze,…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Aktywność po posiłku – kardiologiczne argumenty za świątecznym spacerem

Wielkanocny czas, choć pełen radości i kulinarnych tradycji, może nieść także wyzwania…
CZYTAJ

Choroba wieńcowa – jak ją rozpoznać i kiedy zgłosić się do lekarza?

Choroby serca i układu krążenia od lat pozostają jednym z najpoważniejszych wyzwań…
CZYTAJ

Nowe podejście do terapii przeciwwirusowych – badania Polki mogą pomóc w walce z HIV i SARS-CoV-2

Nowe podejście do terapii przeciwwirusowych – badania Polki mogą pomóc w walce…
CZYTAJ

Wiosna a alergie – jak sobie radzić w trudnym sezonie? 

Wiosna to wymagający czas dla alergików, ale odpowiednie leczenie, unikanie alergenów i…
CZYTAJ

Dlaczego odpowiednie tętno jest ważne dla zdrowia? Kiedy tętno staje się niebezpieczne? Jak rozpoznać tachykardię i na co zwrócić uwagę?

Tętno, czyli liczba uderzeń serca na minutę, jest jednym z podstawowych parametrów,…
CZYTAJ