Jesienna pokusa dla miłośników kawy – babeczki dyniowo-kawowe z karmelem. Musisz ich spróbować jeszcze w tym sezonie!



Jesień stopniowo ustępuje miejsca nadchodzącej wielkimi krokami zimie. Najwyższa pora zatem, aby spróbować ostatnich jesiennych przepisów w tym sezonie. Czego nie może nam zabraknąć o tej porze roku, abyśmy mogli poczuć jesienny klimat, ale też troszeczkę się pobudzić? Oczywiście dyni, która okaże się świetnym urozmaiceniem energetycznych kawowych babeczek.

Listopad raczej nie należy do zbyt lubianych miesięcy w roku. Jest on już chłodny, a do tego często mglisty i deszczowy. Jednak miesiąc ten ma też swoje zalety. Warto docenić, że w listopadzie możemy jeszcze nacieszyć się widokiem miedzianej jesieni. Ta nie jest może aż tak malownicza jak październikowe złoto czy czerwień, ale też ma swój urok. Ponadto długie listopadowe wieczory to idealny czas na wspólne gotowanie w gronie bliskich osób, a wiadomo przecież, że nic nie smakuje tak dobrze jak dania i smakołyki przygotowane razem z rodziną lub przyjaciółmi. Gdy ktoś nawet niespodziewanie wpadnie na jesienne pogaduchy, najlepiej sprawdzą się… babeczki!

Babeczki dyniowo-kawowe polane karmelem

Prosty przepis, który daje niezwykle pyszny efekt: dyniowo-kawowe babeczki to świetna propozycja dla fanów jesieni. Smakują podobnie do kultowej kawy – pumpkin spice latte, a do tego stanowią idealną przekąskę na podwieczorek. Do ich przygotowania nie potrzebujemy wymyślnych składników ani unikalnych przypraw – ich czar polega na prostocie. Zatem sięgnijmy po łyżki, szklanki, kilka foremek i zaczynajmy!

Składniki:
Puree z dyni:
• wystarczy jedna mała dynia
Ciasto:
• 1 i 1/3 szklanki mąki
• 1 szklanka cukru
• 4 łyżeczki kawy rozpuszczalnej
• 2 łyżeczki proszku do pieczenia
• 1/2 łyżeczki cynamonu
• 1/2 łyżeczki przyprawy do piernika
• 3/4 szklanki puree z dyni
• 1/2 szklanki oleju
• 2 jajka
• szczypta soli

Karmel:
• 1 i 1/2 szklanki cukru
• 4 łyżki wody
• 1/3 szklanki śmietanki Łaciatej 30%




Przygotowanie:
Na początku przygotowujemy puree – dynię kroimy na małe kawałki i usuwamy z nich pestki. Następnie przekładamy pokrojoną dynię na wyłożoną papierem do pieczenia blachę i pieczemy ją przez około 60 minut w temperaturze 180°C. Gdy dynia będzie już miękka i ostudzona, możemy wyjąć z niej miąższ łyżeczką, a następnie przy użyciu blendera zmiksować go na gładką masę.

By przygotować ciasto, mieszamy mąkę z: kawą, proszkiem do pieczenia, solą, cynamonem i przyprawą do piernika. Całość odstawiamy na bok. Następnie do zmiksowanej dyni dodajemy cukier oraz olej i ponownie łączymy składniki, tym razem przy użyciu miksera. Do masy stopniowo dodajemy najpierw jajka, a później suche składniki – wszystko dokładnie miksujemy. Tak przygotowane ciasto przekładamy do foremek (wcześniej wyłożonych papilotkami). Foremki wypełniamy ciastem i pieczemy około 15–20 minut w temperaturze 180°C. Po upieczeniu należy pozostawić babeczki do wystudzenia. Następnie przechodzimy do dekoracji.

Na koniec do przygotowania została nam tzw. „wisienka na torcie”, czyli karmel. Najpierw przesypujemy cukier do garnka o grubszym dnie i dodajmy wodę, tak aby pokryła ona całą powierzchnię cukru. Całość podgrzewamy na średnim ogniu i… nie mieszamy! Gdy cukier się rozpuści i nabierze brązowej barwy, dodajemy śmietankę Łaciatą 30% i razem krótko gotujemy, aby konsystencja się wyrównała. Zdejmujemy karmel z ognia i czekamy, aż wystygnie. Po paru chwilach możemy polać nim jesienne babeczki.

Gotowe! Jeśli jesteście ciekawi innych prostych i smacznych przepisów, które były hitem mijającej jesieni, to koniecznie zajrzyjcie na najlepszewkuchni.pl.

Nowe podejście do terapii przeciwwirusowych – badania Polki mogą pomóc w walce z HIV i SARS-CoV-2

Nowe podejście do terapii przeciwwirusowych – badania Polki mogą pomóc w walce z HIV i SARS-CoV-2. Dr inż. Hanna Orlikowska-Rzeźnik,…
CZYTAJ

Wiosna a alergie – jak sobie radzić w trudnym sezonie? 

Wiosna to wymagający czas dla alergików, ale odpowiednie leczenie, unikanie alergenów i zmiana codziennych nawyków mogą skutecznie zmniejszyć uciążliwe objawy.…
CZYTAJ

Dlaczego odpowiednie tętno jest ważne dla zdrowia? Kiedy tętno staje się niebezpieczne? Jak rozpoznać tachykardię i na co zwrócić uwagę?

Tętno, czyli liczba uderzeń serca na minutę, jest jednym z podstawowych parametrów, które pozwalają ocenić stan zdrowia. Prawidłowe tętno ma…
CZYTAJ

1 na 3 Polaków jest zadowolonych ze stanu swojego zdrowia. Skąd czerpiemy wiedzę o zdrowiu?

Tylko 30% dorosłych Polaków ocenia swój stan zdrowia pozytywnie, jak wynika z badania „Jak chorują Polacy” zrealizowanego na zlecenie Nationale-Nederlanden.…
CZYTAJ

Niecodzienna perspektywa w codziennej pracy – jak wspierać osoby w spektrum autyzmu?

2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu – dzień, który skłania do refleksji nad tym, jak w codziennym życiu –…
CZYTAJ

Zegar biologiczny nie zna zmiany czasu. Dlatego Twój organizm się buntuje

Już w najbliższy weekend czeka nas zmiana czasu z zimowego na letni. Choć przesunięcie wskazówek zegara o jedną godzinę może…
CZYTAJ

Skuteczne badania USG w klinice U Lekarzy w Warszawie

Ultrasonografia (USG) jest jednym z podstawowych i nieinwazyjnych badań, dzięki któremu można przeprowadzić diagnostykę narządów wewnętrznych i wykryć różne schorzenia,…
CZYTAJ

Kiedy miesiączka boli za bardzo. Endometrioza bez tabu

Bolesne miesiączki, zmęczenie, dyskomfort? Dla wielu kobiet w Polsce to nie tylko “taka uroda”, a objawy endometriozy. Szczęśliwie, świadomość tej…
CZYTAJ

Jedyna na świecie. Puszcza Białowieska. 

Jedyna na świecie. Puszcza Białowieska. 
Rusza kampania informacyjno-edukacyjna dotycząca jedynego w Polsce obiektu przyrodniczego wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Instytut…
CZYTAJ

Dieta ketogenna: zapomniana broń w walce z padaczką

Dieta ketogenna łączona jest głównie z redukcją masy ciała i sposobem na szybkie spalanie tłuszczu. Jej historia ma znacznie głębsze,…
CZYTAJ

Masaże relaksacyjne świecą – skorzystaj z oferty Kliniki Urody Beleza w Gdyni

Zapewniają odprężenie, pozwalają rozluźnić mięśnie i świetnie oddziałują na stres, mowa oczywiście o relaksacyjnych masażach. Jednym z zyskujących w ostatnim…
CZYTAJ

Lipoproteina (a) – cichy zabójca serca. Dlaczego warto wykonać to badanie?

24 marca obchodzimy Dzień Wiedzy o Lipoproteinie (a), który ma na celu zwiększenie świadomości na temat jej roli w układzie…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Nowe podejście do terapii przeciwwirusowych – badania Polki mogą pomóc w walce z HIV i SARS-CoV-2

Nowe podejście do terapii przeciwwirusowych – badania Polki mogą pomóc w walce…
CZYTAJ

Wiosna a alergie – jak sobie radzić w trudnym sezonie? 

Wiosna to wymagający czas dla alergików, ale odpowiednie leczenie, unikanie alergenów i…
CZYTAJ

Dlaczego odpowiednie tętno jest ważne dla zdrowia? Kiedy tętno staje się niebezpieczne? Jak rozpoznać tachykardię i na co zwrócić uwagę?

Tętno, czyli liczba uderzeń serca na minutę, jest jednym z podstawowych parametrów,…
CZYTAJ

1 na 3 Polaków jest zadowolonych ze stanu swojego zdrowia. Skąd czerpiemy wiedzę o zdrowiu?

Tylko 30% dorosłych Polaków ocenia swój stan zdrowia pozytywnie, jak wynika z…
CZYTAJ

Niecodzienna perspektywa w codziennej pracy – jak wspierać osoby w spektrum autyzmu?

2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu – dzień, który skłania do…
CZYTAJ