Plama na ubraniu? To nie problem



Na ubranie rozlał się sok, wino, tłuszcz? Dziecko skaleczyło się w kolano, a na dżinsach jest jedna wielka plama z krwi? To jeszcze nie oznacza, że ubranie jest do wyrzucenia! Poznajcie sposoby, które pozwolą Wam uratować ulubioną odzież i wywabić nawet najtrudniejsze plamy.
Najważniejsze zasady w usuwaniu plam z ubrań.

Zanim przejdziemy do konkretnych instrukcji, jak usunąć plamy z ubrań, warto przypomnieć o kilku podstawowych zasadach. Obowiązują one właściwie w przypadku każdego zabrudzenia. To kolejno:

• wstępne namaczanie plamy w zimnej – a nie ciepłej wodzie (ale są wyjątki od reguły, o czym piszemy w dalszej części artykułu),
• próba usunięcia zabrudzenia najszybciej, jak to możliwe (świeże plamy usuniemy znacznie łatwiej niż zaschnięte),
• unikanie szorowania, zwłaszcza jeśli materiał jest delikatny (tkaninę traktujemy indywidualnie),
• usuwanie plam na czystej powierzchni i ochrona miejsca pracy przed zafarbowaniem,
• wykorzystywanie detergentów do usuwania plam dostosowanych do rodzaju i koloru tkaniny (na rynku dostępne są zarówno odplamiacze do tkanin białych, jak i kolorowych – podobnie jak proszki czy żele do silnych zabrudzeń),
• w przypadku delikatnych tkanin stawianie na bardziej naturalne sposoby – np. wykorzystanie soli kuchennej.

Rodzaje plam i sposoby ich usuwania

Sposób wywabiania plamy z ubrania zależy przede wszystkim od jej rodzaju. Najczęściej występującymi zabrudzeniami są plamy z krwi, wina, tłuszczu i trawy. Przyjrzyjmy się zatem, jak je usunąć, aby nie zniszczyć ubrań.

Plamy z krwi

O plamy z krwi nietrudno – zwłaszcza w przypadku menstruacji. Niestety są to plamy najtrudniejsze do usunięcia i należy z nimi postępować szczególnie ostrożnie. Zanim zaczniesz odplamiać tkaninę, namocz ubranie w zimnej wodzie – najlepiej z dodatkiem detergentu – i odczekaj pół godziny. Następnie przetrzyj delikatnie plamę szarym mydłem lub odplamiaczem, pozostaw na 5 minut i wrzuć do pralki. Ustaw możliwie najwyższą temperaturę zaleconą dla tkaniny. Tym sposobem plamy z krwi powinny zniknąć z ubrań.

Plamy z czerwonego wina

W przypadku plam z czerwonego wina również polewamy je zimną wodą. Najlepiej przyłożyć do plamy ściereczkę, odsączać nią wino, płukać w zimnej wodzie i powtarzać proces do zmniejszenia widoczności plamy. Można również zastosować sól – posypujemy nią obficie zabrudzenie. Następnie spłukujemy, nakładamy na plamę żel lub proszek, pozostawiamy na 5 minut i wkładamy do pralki.




Plamy z trawy

Plamy z trawy to zmora każdej mamy aktywnego dziecka. Na szczęście nie są aż tak trudne do usunięcia, a do ich wywabienia nierzadko wystarczające są domowe sposoby. Można np. użyć pasty do zębów zawierającej mentol. Świetnie sprawdzi się także płyn do zmiękczania tkanin. Wybranym środkiem smarujemy plamę, czekamy ok. godziny aż się wchłonie, a następnie spłukujemy ciepłą wodą. Jeśli plama jest zaschnięta, najpierw potraktujmy ją letnią wodą i szarym mydłem.

Plamy z tłuszczu

O plamę z tłuszczu nietrudno, jeśli na co dzień gotujemy. Najważniejsze jest szybkie działanie – nie możemy dopuścić, aby tłuszcz głęboko przeniknął do włókien tkaniny, ponieważ wtedy będzie bardzo trudno go wywabić. Niestety żaden domowy środek nie da sobie rady z zaschniętymi, tłustymi plamami i jeśli nie zadziałamy w porę, konieczne będą profesjonalne środki chemiczne lub nawet skorzystanie z usług pralni. Spróbuj tego uniknąć, szybko podejmując działanie.

Przede wszystkim zetrzyj ściereczką z powierzchni materiału jak najwięcej tłuszczu. Następnie do miski z gorącą wodą dodaj proszek lub żel do prania w dawce przeznaczonej do silnych zabrudzeń. W takim roztworze delikatnie zapierz ręcznie plamę. Pozostaw na kilkanaście minut, a następnie wypierz ubranie w maksymalnej dopuszczalnej temperaturze z metki.

Jeśli ubranie jest bardzo delikatne, przed użyciem detergentu sięgnij po puder dla niemowląt – być może poradzi on sobie z tłuszczem i go wchłonie.

Nadciśnienie tętnicze – cichy zabójca Twojego mózgu i serca. Ta choroba zwiększa ryzyko wystąpienia udaru aż czterokrotnie!

Blisko 1/3 dorosłych Polaków choruje na nadciśnienie tętnicze, przy czym ponad 20% kobiet i 40% mężczyzn nie zdaje sobie z…
CZYTAJ

5 faktów o nadciśnieniu, które powinien znać każdy Polak

Nadciśnienie tętnicze to podstępna choroba, która dotyka już ponad 11 milionów Polaków! Niestety leczy się tylko 1/3 z nich. Nadciśnienie…
CZYTAJ

Jak spowolnić wskazówki zegara? Duet: ceramidy i peptydy dla odmłodzenia skóry

Jednym z najważniejszych wyzwań dla skóry o każdej porze roku zdecydowanie jest zapobieganie objawom upływającego czasu. Kosmetolodzy podkreślają, że kluczowa…
CZYTAJ

„Prawdziwy mężczyzna”, czyli jaki?

Prawdziwy mężczyzna nie płacze, dominuje, ma przyzwolenie na bycie bezwzględnym i agresywnym – ale czy na pewno? Mimo że sytuacja…
CZYTAJ

Witamy wiosenną symfonię smaków

Wraz z nadejściem wiosny natura budzi się do życia, przynosząc ze sobą świeżość, kolorowe pejzaże i bogactwo aromatów. To idealny…
CZYTAJ

Siekane kotleciki z kurczaka z kolorowym ryżem

Siekane kotleciki z kurczaka mają złocisty kolor, są chrupiące i pełne wartościowych dodatków, np. w postaci marchewki czy cukinii. Podane…
CZYTAJ

Maj miesiącem mierzenia ciśnienia tętniczego krwi. Jak prawidłowo to robić, jakie są najczęstsze błędy i jak ich unikać?

Nadciśnienie tętnicze jest jednym z najbardziej rozpowszechnionych czynników zwiększających ryzyko wielu chorób wpływających zarówno na długość naszego życia, jak i…
CZYTAJ

Nadmierne, intensywne szczotkowanie zębów – nie rób tego, to szkodzi zębom!

Nadmierne szczotkowanie zębów wydaje się nieszkodliwym nawykiem, ale w rzeczywistości może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych. Zbyt intensywne lub zbyt…
CZYTAJ

Łokieć tenisisty – problem nie tylko sportowców

Choć nazwa „łokieć tenisisty” kojarzy się ze sportem, a wręcz z bardzo konkretną dyscypliną, okazuje się, że problem ten dotyczy…
CZYTAJ

Rozpoczęcie prac nad pierwszym w Polsce Regionalnym Planem Adaptacji do Zmian Klimatu

Adaptacja do zmian klimatu to proces dostosowywania się społeczeństw, ekosystemów i gospodarek do zmian warunków klimatycznych, które już występują lub…
CZYTAJ

4. edycja kampanii #lubiesiebie – relacja ze spotkania prasowego z udziałem ambasadorek

W nowo otwartej śródziemnomorskiej restauracji PRIMITIVO Kuchnia i Wino przy ulicy Waliców 13 w Warszawie, odbyło się spotkanie prasowe z…
CZYTAJ

Tydzień dla serca, jak dbać o ten najważniejszy organ

17.04-24.04.2024 r. obchodzimy Tydzień dla Serca. To doskonała okazja, by nie tylko poszerzyć swoją wiedzę na temat tego wyjątkowego i…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Nadciśnienie tętnicze – cichy zabójca Twojego mózgu i serca. Ta choroba zwiększa ryzyko wystąpienia udaru aż czterokrotnie!

Blisko 1/3 dorosłych Polaków choruje na nadciśnienie tętnicze, przy czym ponad 20%…
CZYTAJ

5 faktów o nadciśnieniu, które powinien znać każdy Polak

Nadciśnienie tętnicze to podstępna choroba, która dotyka już ponad 11 milionów Polaków!…
CZYTAJ

„Prawdziwy mężczyzna”, czyli jaki?

Prawdziwy mężczyzna nie płacze, dominuje, ma przyzwolenie na bycie bezwzględnym i agresywnym…
CZYTAJ

Maj miesiącem mierzenia ciśnienia tętniczego krwi. Jak prawidłowo to robić, jakie są najczęstsze błędy i jak ich unikać?

Nadciśnienie tętnicze jest jednym z najbardziej rozpowszechnionych czynników zwiększających ryzyko wielu chorób…
CZYTAJ

Łokieć tenisisty – problem nie tylko sportowców

Choć nazwa „łokieć tenisisty” kojarzy się ze sportem, a wręcz z bardzo…
CZYTAJ