Atopowe zapalenie skóry – jak leczyć?



Przewlekły, nieznośny świąd, wypryski, sucha skóra, zaczerwienienia…To wszystko objawy atopowego zapalenia skóry. Niestety, jest to choroba na całe życie i nie ma na nią pewnego lekarstwa. Jednak możemy niwelować jej skutki.

AZS to choroba, która najczęściej pojawia się już we wczesnym dzieciństwie (90 proc. zachorowań przed ukończeniem 3 roku życia) i zostaje z chorym na zawsze. Według statystyk na AZS cierpi ok. 20 proc. ludzi na świecie.

– Wyróżniamy trzy etapy tej choroby: wyprysk atopowy wczesnego dzieciństwa, wyprysk atopowy późnego dzieciństwa oraz wyprysk atopowy okresu młodzieńczego – mówi nasz ekspert, dr n. med. Barbara Szpyrka, specjalista chorób skórnych i wenerologicznych,zarządzająca Oddziałem Dermatologii Dziecięcej w Szpitalu im. Stanisława Leszczyńskiego w Katowicach.

Najgorszym objawem jest uporczywe swędzenie oraz zmiany skórne utrudniające codzienne  funkcjonowanie. Na szczęście AZS, choć nieuleczalne, można zahamować m.in. odpowiednią pielęgnacją przeznaczoną dla atopowej skóry.

Po pierwsze: natłuszczenie

Z czasem objawy AZS mogą maleć. Ich nawrót może jednak spowodować brak prawidłowego natłuszczania skóry, szczególnie po wyjściu z basenu czy spod prysznica. W roli natłuszczacza doskonale sprawdza się m.in. masło Shea oraz olej z pestek moreli.

Po drugie:  dermokosmetyki

Dobór odpowiedniego dermokosmetyku to dla atopowej skóry wyzwanie.

– Ważne, aby kosmetyki zawierały składniki o właściwościach przeciwzapalnych, przeciwrodnikowych, przeciwwirusowych, przeciwzapalnych i antyalergicznych –  mówi

dr n. med. Barbara Szpyrka.

Dermokosmetyki Lichtena Oryginalna Formuła® mogą być stosowane już od pierwszych dni życia we wszystkich przypadkach zaczerwienienia, swędzenia czy podrażnienia skóry. Należy także pamiętać o tym, że dermokosmetyków i emolientów powinno używać się nie tylko w stanach podrażnienia skóry, ale także na co dzień.



 

 Po trzecie: nawodnienie

Doskonałym reduktorem swędzenia jest chłodny prysznic a gorąca i długa kąpiel może niestety zaostrzyć stan zapalny na skórze. Po każdej kąpieli należy użyć odpowiedniego kosmetyku nawilżającego i natłuszczającego. Nawadnianie to jednak nie tylko prysznice – to także regularne picie wody, codziennie w ciągu dnia.

Po czwarte: odpowiednia dieta

AZS bierze się nie tylko z zewnątrz, ale i z wewnątrz. Warto więc udać się do dermatologa,  który wskaże niedobory żywieniowe oraz rozpozna pokarmy alergenne. Niektóre produkty, takie jak np. orzechy czy czekolada mogą nasilić objawy AZS, dlatego warto albo je wyeliminować, albo ograniczyć ich spożywanie do minimum.

Przestrzegając zaleceń lekarza oraz stosując odpowiednie dermokosmetyki, można wygrać walkę z AZS i cieszyć się zadbaną skórą.

W roli eksperta:

modanaurode.pl barbara-szpyrka

Dr n. med. Barbara Szpyrka – specjalista chorób skórnych i wenerologicznych, zarządzająca Oddziałem Dermatologii Dziecięcej w Szpitalu im. Stanisława Leszczyńskiego w Katowicach.

Mniej marnowania, więcej radości. 
Problem świątecznego marnotrawstwa żywności w Polsce

Marnotrawstwo żywności w okresie Świąt jest szczególnie istotnym problemem. Grudzień to czas wzmożonych zakupów, przygotowywania potraw w dużych ilościach i…
CZYTAJ

Magia świątecznych smaków – tradycja w nowoczesnym wydaniu

Święta Bożego Narodzenia to czas wyjątkowy, pełen rodzinnego ciepła i okres kultywowania wielu tradycji. Wspólne gotowanie i delektowanie się świątecznymi…
CZYTAJ

Dlaczego zimą mamy większą ochotę na mięso? I co z tym zrobić?

Gdy nadchodzą zimniejsze dni, wiele osób zauważa u siebie zmianę apetytu: surowe warzywa czy nabiał chętnie zamieniamy na ciepłe posiłki…
CZYTAJ

Jak rozciągnąć świąteczny budżet? Odkryj inspiracje na niedrogie prezenty pod choinkę za mniej niż 50 zł!

Czas świąt należy do najtrudniejszych finansowo okresów w roku, co potwierdza 47% polskich uczestników badania. Od kupowania prezentów i przygotowywania…
CZYTAJ

Skuteczna terapia zaburzeń lipidowych. Czym jest program lekowy i kto może z niego skorzystać?

Zaburzenia lipidowe, znane również jako dyslipidemia, to problem, który dotyka coraz większą liczbę osób. Szacuje się, że w Polsce dotyczy…
CZYTAJ

Świadoma suplementacja sportowców – jakość, czystość, odpowiedzialność

Wybór suplementów diety, szczególnie w środowisku sportowym, odgrywa fundamentalną rolę. Sportowcy, podlegający regularnym kontrolom antydopingowym, muszą ufać, że produkty, które…
CZYTAJ

Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach (EAAD) został ustanowiony w 2008 r. przez Komisję Europejską i jest obchodzony corocznie w dniu 18 listopada w całej Europie.

W ramach EAAD i WAAD na całym świecie organizowane są wydarzenia kierowane do społeczeństwa oraz specjalistów medycznych, propagujących wiedzę na temat…
CZYTAJ

Żylaki to problem milionów Polaków. Jak skutecznie zapobiegać i leczyć?

Żylaki to powszechny problem zdrowotny dotykający niemal połowę dorosłej populacji w Polsce. Częstotliwość występowania niewydolności żylnej jest wyższa niż cukrzycy…
CZYTAJ

Jak holistyczne podejście do zdrowia poprawia nasze samopoczucie?


W życiu wielu kobiet pojawiają się momenty, gdy stres zaczyna odbijać się nie tylko na zdrowiu fizycznym, ale także na…
CZYTAJ

Relacja ze spotkania prasowego, 5 edycji kampanii #lubiesiebie, z udziałem znanych ambasadorek.

W warszawskiej restauracji PRIMITIVO Kuchnia i Wino odbyło się spotkanie prasowe dedykowane 5. edycji kampanii #lubiesiebie, której inicjatorem jest dr…
CZYTAJ

Na cukrzycę choruje cała rodzina. Jak wspierać bliską osobę z cukrzycą?

Cukrzyca, choć jest chorobą nieuleczalną, gdy jest wyrównana, daje szansę na aktywne życie. Jednak, by tak się stało, niezbędne wręcz…
CZYTAJ

Retinoidy i witaminy w beauty-planie 3 kluczowe potrzeby skóry

Schyłek roku to czas podsumowań i ustalania beauty-planów. Jesień jest królową zmian. To właśnie teraz najuważniej obserwujemy stan skóry i…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Dlaczego zimą mamy większą ochotę na mięso? I co z tym zrobić?

Gdy nadchodzą zimniejsze dni, wiele osób zauważa u siebie zmianę apetytu: surowe…
CZYTAJ

Skuteczna terapia zaburzeń lipidowych. Czym jest program lekowy i kto może z niego skorzystać?

Zaburzenia lipidowe, znane również jako dyslipidemia, to problem, który dotyka coraz większą…
CZYTAJ

Świadoma suplementacja sportowców – jakość, czystość, odpowiedzialność

Wybór suplementów diety, szczególnie w środowisku sportowym, odgrywa fundamentalną rolę. Sportowcy, podlegający…
CZYTAJ

Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach (EAAD) został ustanowiony w 2008 r. przez Komisję Europejską i jest obchodzony corocznie w dniu 18 listopada w całej Europie.

W ramach EAAD i WAAD na całym świecie organizowane są wydarzenia kierowane…
CZYTAJ

Żylaki to problem milionów Polaków. Jak skutecznie zapobiegać i leczyć?

Żylaki to powszechny problem zdrowotny dotykający niemal połowę dorosłej populacji w Polsce.…
CZYTAJ